Wakacje składkowe dla przedsiębiorców na horyzoncie

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przez trzy miesiące w roku nie będą musieli płacić składek.

Publikacja: 04.01.2024 19:18

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców na horyzoncie

Foto: Adobe Stock

Temat ulg w składkach dla przedsiębiorców ponownie stał się jednym z głównych punktów debaty publicznej tuż po wyborach za sprawą polityków obozu władzy. Z expose premiera Donalda Tuska wynikało bowiem, że rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców. Teraz ta zapowiedź jest bliska realizacji. W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano bowiem założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Wynika z nich, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będzie mógł poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy) w wymiarze do trzech miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

Czytaj więcej

Premier Tusk: wakacje od składek ZUS z działalności już w styczniu

Po upływie tego okresu, ponowne objęcie składami następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia.

Projektodawcy przekonują, że korzystanie z rozwiązania nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego (o ile składki na to dobrowolne ubezpieczenie były opłacane przez minimalny, wskazany w przepisach okres 90 dni).

Przewidziane w projekcie rozwiązanie będzie dobrowolne i skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego.

Etap legislacyjny: Założenia do projektu w wykazie prac rządu

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność