Odmowa prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy: odwołanie czy nowy wniosek

Osoba, której ZUS odmówił prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, może ponownie wystąpić o przyznanie świadczenia, jeśli zaszły nowe okoliczności w jej sprawie.

Publikacja: 01.03.2016 05:50

Odmowa prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy: odwołanie czy nowy wniosek

Foto: 123RF

Jestem byłym przedsiębiorcą. ZUS odmówił mi renty z tytułu niezdolności do pracy. Zaszły jednak nowe okoliczności. Po wydaniu decyzji przez ZUS uzyskałem orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności, a poza tym mam nowe badania potwierdzające pogorszenie stanu zdrowia. Czy mogę w odwołaniu do sądu na to się powołać? Ewentualnie czy mogę wnosić o wykonanie badań przez biegłych lekarzy lub instytutu naukowego? – pyta czytelnik.

Po pierwsze, jak wynika z art. 4779 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), odwołania od decyzji organów rentowych (np. ZUS) lub orzeczeń wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, wnosi się na piśmie do organu lub zespołu, który wydał decyzję lub orzeczenie, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ lub zespół, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji lub orzeczenia. Bez wątpienia więc czytelnikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do właściwego sądu rejonowego za pośrednictwem ZUS.

Prośba o badanie...

Po drugie, z reguł rządzących postępowaniem cywilnym wynika, że strona postępowania (np. w sprawach ubezpieczeń społecznych) ma prawo powoływać dowody dla wykazania zasadności swych twierdzeń. Wśród możliwych środków dowodowych są m.in. dowody z opinii biegłych (art. 278 i nast. k.p.c.). Skoro tak, to uzasadnione byłoby zawarcie w odwołaniu od ww. decyzji – wniosku o powołanie biegłych lekarzy pożądanych specjalności.

...nie wiąże sądu

Po trzecie, sąd orzekający nie jest takim wnioskiem związany. Może zadecydować o powołaniu biegłych bądź wniosek o powołaniu biegłych oddalić. Zależy to od uznania sądu. Co zaś się tyczy możliwości uznania wniosku o przeprowadzenie dowodu przez tzw. instytut naukowy lub naukowo-badawczy, to według przepisu art. 290 § 1 k.p.c., sąd może zażądać opinii odpowiedniego instytutu naukowego lub naukowo-badawczego, co nie może jednak stanowić reguły. Potrzeba zasięgnięcia opinii placówki naukowej lub naukowo-badawczej zachodzi wyjątkowo, gdy problem podlegający ocenie sądu, ze względu na jego złożoność, wymaga wyjaśnienia przez specjalistów o szczególnie wysokim stopniu przygotowania praktycznego i teoretycznego i gdy konieczne jest wykorzystanie najnowszych wyników badań naukowych (por. wyrok Sądu Najwyższego z 24 czerwca 1981 r., IV CR 215/81). Natomiast w wyroku z 15 listopada 2000 r. (II UKN 757/99) SN wskazał, że dopuszczenie dowodu z opinii instytutu naukowego lub naukowo-badawczego jest celowe wówczas, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia skomplikowanych badań, a także wtedy, gdy nie da się usunąć w inny sposób sprzeczności w dostępnych opiniach.

Z powyższego wynika zatem, że kwestia przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego przez ww. instytuty pozostaje w gestii decyzji sądu, przy czym, będzie to uzasadnione jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Trudno zaś uznać, że sytuacja czytelnika jest szczególnie skomplikowana, skoro nie była nawet przedmiotem opinii zwykłych biegłych.

Nierówne orzeczenia

Po czwarte, co się tyczy orzeczenia o niepełnosprawności i innej dokumentacji, a pozyskanych już po wydaniu przez ZUS odmownej decyzji, należy wskazać na następujące okoliczności. Co do orzeczenia o niepełnosprawności wypowiedział się SN w wyrokach z 11 lutego 2005 r. (I UK 177/04) i z 11 marca 2008 r. (I UK 286/07) wskazując, że orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie przesądza o ustaleniu niezdolności do pracy w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tym bardziej nie może przesądzać o stwierdzeniu całkowitej niezdolności do pracy czy też o trwałości niezdolności do pracy. Oznacza to, że samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest równoznaczne z orzeczeniem o niezdolności do pracy jako przesłance prawa do renty.

Wszystko to nie wyklucza jednak faktu, że czytelnik z uwagi na zmianę okoliczności (pogorszenie stanu zdrowia) może ponownie złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

podstawa prawna: art. 278 , art. 290, art. 4779 § 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1010 ze zm.)

—Marcin Nagórek, radca prawny

Ważny stan na dzień wydania decyzji

Natomiast w kwestii innej dokumentacji medycznej składanej dopiero na etapie postępowania odwoławczego, warto zauważyć, że ze względu na specyfikę postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie może on weryfikować oceny stanu zdrowia czytelnika z daty wydania decyzji. To treść decyzji wydanej przez ZUS, a także zakres wniesionego odwołania wyznacza przedmiot sporu. Warunki nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym też warunkujące stopień tej niezdolności muszą być spełnione łącznie w chwili wydania decyzji przez ZUS. W postępowaniu odwoławczym od decyzji odmawiającej prawa do tej renty sąd ubezpieczeń społecznych ocenia legalność decyzji według stanu rzeczy istniejącego w chwili jej wydania (por. wyrok SN z 20 maja 2004 r., II UK 395/03). Podobnie orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 17 czerwca 2015 r. (III AUa 329/15), wskazując, że: „Wszelkie dokumenty obrazujące stan zdrowia ubezpieczonego po dacie zaskarżonej decyzji organu rentowego ze względu na specyfikę postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie mogą weryfikować oceny jego stanu zdrowia z daty wydania decyzji".

Jestem byłym przedsiębiorcą. ZUS odmówił mi renty z tytułu niezdolności do pracy. Zaszły jednak nowe okoliczności. Po wydaniu decyzji przez ZUS uzyskałem orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności, a poza tym mam nowe badania potwierdzające pogorszenie stanu zdrowia. Czy mogę w odwołaniu do sądu na to się powołać? Ewentualnie czy mogę wnosić o wykonanie badań przez biegłych lekarzy lub instytutu naukowego? – pyta czytelnik.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego