Zbliża się ważny termin dla firm. ZUS będzie otwarty w sobotę

W sobotę w kilkudziesięciu placówkach ZUS w całym kraju eksperci Zakładu będą udzielać informacji osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które do najbliższego poniedziałku 22 maja br. muszą dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r.

Publikacja: 19.05.2023 12:08

Zbliża się ważny termin dla firm. ZUS będzie otwarty w sobotę

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

- W sobotę ZUS otworzy w całym kraju kilkadziesiąt placówek. W związku ze zbliżającym się terminem na dokonanie rozliczenia, eksperci ZUS będą udzielać wyjaśnień również w sobotę 20 maja w godzinach od 9:00 do 14:00. Lista otwartych placówek jest zamieszczona na stronie internetowej Zakładu. W sobotę będzie dostępna także specjalna infolinia w Centrum Obsługi Telefonicznej tel. 22 560 16 00 - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przypomina, że każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj więcej

Zakończyłeś biznes, musisz dopłacić składkę zdrowotną

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osoby współpracujące.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"