Szesnaście komisji powołanych przez wojewodów będzie od przyszłego roku orzekać o tym, czy w szpitalu doszło do zakażenia pacjenta, szkody na zdrowiu lub jego śmierci z powodu nieprawidłowej diagnozy bądź wadliwego leczenia. Na podstawie ich orzeczeń ofiary będą mogły uzyskiwać odszkodowanie od firmy ubezpieczającej szpital.
Alternatywny do sądowego tryb uzyskiwania rekompensaty za szkody wynikłe z tzw. zdarzeń medycznych wprowadza nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Ma być szybszy w drobniejszych sprawach.
Adwokaci za burtą
W skład każdej 16-osobowej komisji mają wchodzić po połowie lekarze i prawnicy. Czterech członków wojewoda powoła z grona kandydatów zgłoszonych przez samorządy adwokacki i radcowski. Ustawa mówi, że mają przedstawić wojewodzie kandydatury do 30 września. Czasu jest więc mało.
– Ogłosiliśmy nabór kandydatów – mówi Magdalena Witkowska, rzecznik prasowy OIRP Gdańsk. – Wybierze ich wojewoda, ale samorząd będzie sprawdzać, czy osoby, które się zgłaszają, mają odpowiednie doświadczenie w obronie interesów pacjentów, bo zależy nam na wysokich kwalifikacjach członków komisji.