Zdaniem NRA „elastyczne" traktowanie ram ustawowych, pomijanie treści przepisów kompetencyjnych zawartych w ustawach i odwoływanie się do regulacji niższego rzędu, celem doraźnej ingerencji w kompetencje władzy sądowniczej, deprecjonuje zasadę podziału władzy.

„Wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości zabarwione emocjonalnie, zawierające uogólnienia, nie służą wykonywaniu jego kompetencji" – piszą przedstawiciele adwokatury.

W podjętej uchwale adwokatura sprzeciwia się próbom wpływu na działanie polskich sądów przez władzę wykonawczą, przejmowaniu uprawnień nadzorczych wobec sądów przez Ministra Sprawiedliwości i opowiada się za przekazaniem kompetencji oceny pracy sędziów Krajowej Radzie Sądownictwa.

„Adwokatura dostrzega potrzebę wprowadzenia jasnych kryteriów doboru na stanowiska sędziowskie oraz zagwarantowania rzeczywistego udziału adwokatów i radców prawnych w dostępie do stanowisk sędziowskich po to, aby uczynić godność sędziego koroną zawodów prawniczych, gwarantując autorytet wynikający z wiedzy, doświadczenia i uczciwości" – czytamy w uchwale.