Radcy prawni mają zakaz współpracy ze służbami specjalnymi wyjaśnia NRA Ministerstwo Sprawiedliwości

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Królikowski w odpowiedzi na memorandum Naczelnej Rady Adwokackiej wyjaśnia, że projekt nowelizacji procedury karnej wprowadza zakaz współpracy radców prawnych i służb specjalnych.

Aktualizacja: 03.09.2013 01:23 Publikacja: 02.09.2013 23:09

Według resortu sprawiedliwości ustawy o służbach specjalnych stanowią o zakazie współpracy z radcami

Według resortu sprawiedliwości ustawy o służbach specjalnych stanowią o zakazie współpracy z radcami prawnymi.

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Naczelna Rada Adwokacka w piśmie skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości (NRA-145-U/9/12) wskazała na uchybienia związane z projektem ustawy o zmianie ustawy kodeks karny i niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 870).

Zgodnie z pismem palestry rządowy projekt przyznania radcom uprawnień obrońcy w sprawach karnych może stanowić zagrożenie dla obywatelskiego prawa do obrony.

Radca prawny z uwagi na specyfikę swojego zawodu może równocześnie wykonywać swój zawód w kancelarii czy spółce prawniczej oraz w oparciu o umowę o pracę.

Naczelna Rada Adwokacka wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją, w której radca prawny występujący jako obrońca w sprawach karnych lub karnych-skarbowych współpracowałby ze służbami specjalnymi. W celu uzasadnienia wątpliwości przedstawiła regulacje, które nie wykluczają zawodu radcy prawnego z kręgu osób mogących współpracować m. in. ABW, CBA czy AW.

Ponadto palestra wskazała, że w propozycji nowelizacji nie przewidziano zakazu współpracy radców prawnych ze służbami specjalnymi. Zdaniem NRA stanowi to uzasadnienie dla obawy przed naruszeniami konstytucyjnej gwarancji prawa do obrony jakie mogłyby powstać w razie nadania radcom wspomnianych uprawnień.

W odpowiedzi na memorandum Michał Królikowski informuje Naczelną Radę Adwokacką, że przekonanie o braku ochrony ze strony ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Agencji Wywiadu dla współpracy radcy prawnego wykonującego swój zawód z pracą w służbach specjalnych nie można uznać za  uzasadnione.

Według resortu sprawiedliwości ustawy o służbach specjalnych stanowią o zakazie współpracy z radcami prawnymi. Ponadto projekt nowelizacji rozszerzający uprawnienia radcowskie również nie dopuszcza korzystania służbom specjalnym z usług radców prawnych.

Prace regulujące kwestie współpracy radców i służb specjalnych odbyły się na końcowym etapie sporządzania projektu rządowego. Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia, że Nadzwyczajna Komisja Kodyfikacyjna przyjęła w swoim sprawozdaniu zmiany do ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym oraz w ustawie  o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowe i wskazuje nowelizujące artykuły projektu.

Resort nadmienia, że zakaz o którym mowa jest bezwzględny a wykonywanie czynności obrońcy w postępowaniu karnym lub karnym – skarbowym przez radcę nie ma tu znaczenia.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo