Komisja zwróciła m.in. uwagę na skrócenie terminu składania skarg i czas trwania procedur przed Trybunałem.
Zdaniem adwokatów, czas trwania postępowania przed Trybunałem powinien być skrócony w jak najdalej idący sposób. Dotyczyć to powinno zwłaszcza spraw, które dotyczą najpoważniejszych naruszeń oraz wskazują na istnienie naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka o charakterze systemowym.
Komisji nie spodobał się natomiast pomysł skrócenia terminu złożenia skargi z sześciu miesięcy do czterech. Jej zdaniem osłabi to skuteczność systemu, bowiem bardzo często skarżący długo szuka prawnika, który ma odpowiednie doświadczenie, aby tego typy skargę przygotować i złożyć. - A ponieważ obecne wymogi dają realną możliwość na złożenie pełnowartościowej i wyczerpującej skargi, więc nie powinny ulegać zmianie - uważają adwokaci.
Pozytywnie natomiast komisja oceniła planowaną nową procedurę opinii doradczych. Zakłada ona, że sądy krajowe będą mogły zwrócić się do Trybunał, aby ten udzielił opinii doradczej w kwestiach dotyczących wykładni lub stosowania Konwencji w zakresie praw i wolności człowieka w niej określonych. Jednak, jak podkreślają adwokaci, procedura ta nie powinna wpływać na opóźnianie postępowania sądowego przed sądami krajowymi.
Adwokaci zwrócili uwagę na potrzebę zmiany art. 52a Regulaminu ETPCz, który nie obliguje Trybunału do uzasadniania decyzji o stwierdzeniu niedopuszczalności skargi. Zdaniem palestry do odmowy powinno być dołączone choćby krótkie uzasadnienie.