Nie wszyscy prokuratorzy będą ujawnić majątki

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z pomysłu upubliczniania oświadczeń majątkowych wszystkich prokuratorów - poinformowało Radio Zet. Oficjalnego potwierdzenia na razie nie ma.

Publikacja: 26.08.2014 14:26

Nie wszyscy prokuratorzy będą ujawnić majątki

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości, Marek Biernacki miał uznać argumenty prokuratorów mówiące o tym, że upublicznianie stanu majątków śledczych może być bronią dla przestępców. Na przykład: informację, że prokurator X ma duży kredyt mógłby wykorzystać przestępca by próbować urzędnika skorumpować.

Radio ZET podaje, iż prawdopodobnie taki obowiązek będą mieli jedynie śledczy zajmujący stanowiska funkcyjne w prokuraturze.

"Rz" nie udało się potwierdzić tych informacji w Ministerstwie Sprawiedliwości i u Prokuratora Generalnego.

Przypomnijmy, iż wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez sędziów i prokuratorów przewiduje przygotowywany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Oprócz tych dwóch grup zawodowych, ze swojego majątku mieliby też spowiadać się m.in. członkowie Rady Polityki Pieniężnej, zarząd NBP, rektorzy uczelni, notariusze i ich zastępcy, a także strażnicy miejscy i egzaminatorzy na prawo jazdy.

Projekt zakłada, że wszystkie oświadczenia majątkowe będą ujawniane poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie danego urzędu. Jawne mają być niemal wszystkie informacje zawarte w złożonym oświadczeniu. Wyjątkiem będą informacje o numerze PESEL, adresie zamieszkania oraz o miejscu położenia nieruchomości.

Publikacja w BIP oznacza, iż deklaracje m.in. sędziów i prokuratorów trafiałyby do internetu. Obie te grupy zawodowe wyraziły oburzenie z tego powodu. Prof. Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego stwierdziła, że projekt nie kwalifikuje się do dalszych prac legislacyjnych.

„Przyjęte rozwiązania świadczą o zupełnym niezrozumieniu roli niezależnych sądów i niezawisłych sędziów w państwie" – napisała prof. Gersdorf w opinii do projektu.

Z kolei Związek Zawodowy Prokuratorów RP stwierdził, że pastwo, któremu prokuratorzy służą w walce z przestępczością, nie powinno swoich funkcjonariuszy wystawiać na strzał.

Związek Prokuratorów podkreślił, że prokurator funkcjonuje w bardzo trudnych warunkach. Podejmuje setki decyzji, które mogą być niekorzystne dla stron postępowania, czy to podejrzanych, czy to pokrzywdzonych. Rozstrzyga o sprawach często najważniejszych dla tych osób, u których może to wzbudzać silne emocje.

Projekt ustawy znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo