Bez niego nowelizacja [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=164486]prawa o notariacie[/link], która od 2 października wprowadziła możliwość załatwienia dokumentu nabycia spadku u rejenta, jest martwa. Dlatego że zgodnie z jej przepisami dopiero akt poświadczenia dziedziczenia zarejestrowany w systemie informatycznym prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną będzie miał takie same skutki jak prawomocne stwierdzenie nabycia spadku przez sąd. Ma to być zresztą alternatywny do sądowego sposób potwierdzania prawa do spadku – szybszy i wygodniejszy, choć nie tańszy.
Elektroniczna rejestracja aktów ma zapobiegać nadużyciom, np. gdyby ktoś próbował uzyskać dokument o dziedziczeniu, które zostało już wcześniej potwierdzone przez innego notariusza.
[srodtytul]Rejestr wkrótce[/srodtytul]
Obowiązek prowadzenia rejestru ustawa nałożyła na KRN, która zaskarżyła to rozwiązanie do Trybunału Konstytucyjnego. Samorząd notariuszy uważa, że rejestr ma charakter publiczny i dlatego nie powinien być finansowany przez korporację, tylko przez państwo.
Mimo to notariat przystąpił do jego tworzenia. Ponieważ jest to duże przedsięwzięcie, nie obyło się bez problemów prawnych, organizacyjnych i technicznych, które opóźniają jego wdrożenie.