O odpowiedzi dla Naczelnej Rady Adwokackiej dotyczącej najbliższej akcji Adwokaci Pro Bono piszemy w artykule: Adwokacka akcja darmowych porad bez kas
Odpowiedź - po jej przeczytaniu - zaskakuje. Minister pisze bowiem, że gdy zaangażowanie w działalność o charakterze pro bono, będzie wynikać „przede wszystkim z chęci budowania wizerunku kancelarii i pozytywnego sposobu jej postrzegania, co w efekcie pozwoli pozyskać nowych klientów oraz znajdzie to odzwierciedlenie w podejmowanych przez podatnika działaniach (poprzez np. podawanie informacji o tej akcji na jego stronie internetowej, w kontaktach z mediami, w materiałach pomocniczych, czy też zamieszczanie w tych miejscach logo jego firmy)", wówczas nie ma VAT.
Ale, jeżeli celem bezpłatnych porad jest po prostu chęć udzielenia bezpłatnego wsparcia prawnego, to takie usługi są opodatkowane.
Wyjaśnienia ministra - choć jak sam podkreśla, nie stanowią interpretacji w rozumieniu ordynacji podatkowej - znajdują podstawę w ustawie o VAT. To z niej bowiem wynika, że nieodpłatne usługi są opodatkowane VAT, jeżeli są świadczone:
- na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,