Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Likwiduje on lukę powstałą po rozdziale funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
Dziś prokurator generalny przekazuje sprawozdanie z rocznej działalności premierowi, który je przyjmuje lub odrzuca. Odrzucenie może się łączyć z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Do przyjęcia wniosku przez Sejm konieczna jest kwalifikowana większość 2/3 posłów. Po zmianie sprawozdanie trafiałoby jeszcze do Sejmu, a tam odbywałaby się debata (bez głosowania).
W projekcie przewiduje się też likwidację prokuratur wojskowych i przeniesienie prokuratorów wojskowych do prokuratur powszechnych. Ponadto ma być uregulowana kwestia prokuratorów w stanie spoczynku. Ci będą musieli zrzec się swojej funkcji, jeśli zostaną mianowani, powołani lub wybrani do pełnienia funkcji w instytucjach państwowych (Sejm, Senat), samorządu terytorialnego, służby dyplomatycznej lub konsularnej, organizacjach międzynarodowych.
Przełożeni zyskają też większe możliwości reakcji na niewłaściwą pracę podwładnego. Będą mieli do dyspozycji zarządzenia, wytyczne i polecenia. Pierwsze mogą dotyczyć spraw organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem prokuratury (np. ustalanie dyżurów). Drugie – metodyki pracy prokuratora w odniesieniu do danej kategorii spraw. Trzecie – wyłącznie podjęcia określonych czynności dowodowych w danej sprawie i terminów wykonania czynności procesowych. To ostatnie musi być wydane na piśmie, a jeśli zażąda tego śledczy prowadzący sprawę – nawet zawierać uzasadnienie.
etap legislacyjny trafi do Sejmu