Informatyka śledcza wkracza do adwokatury

Rozmowa | Mariusz ?Paplaczyk?, adwokat

Publikacja: 14.04.2014 09:23

Mariusz Paplaczyk

Mariusz Paplaczyk

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Rz: Adwokaci szkolą się z tego, jak wykorzystać informatykę śledczą w praktyce zawodowej. Często używają technik śledczych? Do tej pory były zarezerwowane raczej dla służb specjalnych.

Mariusz Paplaczyk:

Korzystanie z technik śledczych do niedawna było domeną policji i prokuratury, a także ABW czy CBŚ. Teraz coraz częściej po tzw. dowody elektroniczne sięgają adwokaci. Często jednak nie wiedzą, w jaki sposób i w jakim zakresie można pozyskać i wykorzystać w procesie dowody z tych źródeł.

W jakich sprawach?

Informatyka śledcza odgrywa coraz większą rolę nie tylko jako źródło pozyskiwania materiału dowodowego na potrzeby procesów karnych, ale także cywilnych, w tym gospodarczych. Informatycy mogą uzyskać nie tylko informacje o skasowanych z komputera plikach, ale także sprawdzić, kto jest autorem anonimowego e-maila, z jakiego telefonu wykonano dane połączenie itp. Bardzo dużo informacji można uzyskać z pamięci telefonów komórkowych – są to nie tylko dane o wykonanych połączeniach, ale także  o miejscach, w których znajdował się w określonym czasie aparat telefoniczny.

Na jakim etapie postępowania korzysta się z informacji zawartych w e-mailach?

E-maile mają znaczenie zarówno na etapie śledztwa czy dochodzenia, jak i w postępowaniu przed sądem. Uzyskanie dostępu do czyjejś skrzynki e-mailowej jest stosunkowo łatwe, natomiast odzyskanie usuniętych z niej wiadomości to już zadanie dla specjalistów. E-mail może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie trzeba udowodnić, że dana osoba przekazała komuś informację o określonej treści. Można w ten sposób udowodnić np., że pracownik działał na szkodę przedsiębiorstwa, przekazując informacje osobie z zewnątrz.

A esemesy mogą być dowodem?

Oczywiście mogą być dowodem w postępowaniu. Zakres ich wykorzystania jest szeroki – we wszystkich rodzajach procesów. ?Często wykorzystuje się je w sprawach cywilnych, np. rozwodowych, ale też karnych, dotyczących np. stalkingu, czyli uporczywego nękania.

Czy warto korzystać z tego typu dowodów?

Oczywiście – tym bardziej że dzięki informatyce śledczej można udowodnić fakty, których często nie da się wykazać inną ?drogą. Dowody elektroniczne są trudniejsze ?do przerobienia ?czy zmanipulowania, stąd ich duże znaczenie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo