Zawody, w których obcokrajowcom najłatwiej uzyskać zatrudnienie na Węgrzech, to m.in.: inżynier, pielęgniarka, budowlaniec, mechanik, handlowiec.
Polacy, którzy chcą przebywać na Węgrzech do trzech miesięcy, nie muszą w żaden sposób legalizować swojego pobytu. Jeśli natomiast zamierzają okres ten przedłużyć, muszą uzyskać pozwolenie, czyli tzw. kartę pobytu. Wydaje ją Centrum Regionalnego Urzędu ds. Imigracji i Obywatelstwa. Dotyczy to również osób poszukujących pracy. Karta pobytu wydawana jest na czas określony w umowie o pracę, ale nie dłużej niż na pięć lat.
Umowa o pracę musi mieć formę pisemną i określać: miejsce wykonywania pracy, nazwę stanowiska lub zakres obowiązków, wysokość wynagrodzenia. Okres próbny trwa 30 dni. Jeśli umowa zawierana jest na czas określony, to nie może być on dłuższy niż pięć lat.
Miesięczna pensja minimalna jest zmienna, ustalana corocznie przez rząd
. Pracownikowi przysługuje dodatkowo: 15 proc. pensji za pracę w nocy, dodatek 15 proc. za pracę zmianową obejmującą popołudnia oraz 30 proc. za pracę w nocy, 150 proc. pensji podstawowej za nadgodziny, 50-proc. dodatek za pracę w tzw. zwykłym dniu wolnym i 100-proc. za pracę w święta.