Do kogo wysłać pisma przy rozszerzeniu powództwa

- Czy pisma procesowe zawierające rozszerzenie powództwa, gdy obie strony reprezentowane są przez fachowych pełnomocników, należy złożyć w sądzie, czy też pełnomocnicy doręczają sobie nawzajem tego rodzaju pisma – pyta pan Jan.

Publikacja: 07.11.2019 15:45

Do kogo wysłać pisma przy rozszerzeniu powództwa

Foto: 123RF

W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej RP doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych wraz z załącznikami. W treści pisma procesowego wniesionego do sądu zamieszcza się oświadczenie o doręczeniu odpisu pisma drugiej stronie albo o jego nadaniu przesyłką poleconą. Pisma, niezawierające tego oświadczenia, podlegają zaś zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. Tak stanowi art. 132 § 1 k.p.c.

Natomiast w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2018 r., III CZP 31/18 oraz z dnia 21 stycznia 2016 r., III CZP 95/15 odpis pisma procesowego, zawierający rozszerzenie powództwa, nie podlega doręczeniu na podstawie art. 132 § 1 k.p.c. Stąd też np. pełnomocnik powoda – będący adwokatem, zobligowany jest złożyć odpis w/w pisma procesowego w sądzie celem jego doręczenia pełnomocnikowi pozwanego - np. będącego radcą prawnym.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą