Sejm uchwalił stosowną nowelę kodeksu postępowania cywilnego.
Obecnie zagraniczny wyrok alimentacyjny wymaga stwierdzenia jego wykonalności przez polski sąd w specjalnym postępowaniu i uzyskania tzw. klauzuli wykonalności, czynności znacznie prostszej. Zmiana ma polegać na pozostawieniu tylko tej szczątkowej kontroli w postaci klauzuli.
Usprawnienie ściągalności alimentów w relacjach transgranicznych wymusza prawo unijne: rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w ściąganiu zobowiązań alimentacyjnych, które wejdzie w życie 18 czerwca 2011 r. Tego dnia ma wejść w życie także nowela k.p.c.
Zmiany przepisów proceduralnych mają ułatwić stosowanie tych uproszczonych zasad. Polska jest znana z niskiej ściągalności alimentów, szacowana jest ona na ok. 13 proc., gdy np. we Francji wynosi ok. 75 proc.
Dla dłużników alimentacyjnych zmiana ta może się okazać niekorzystna. W bogatszych krajach zachodnich alimenty są bowiem znacznie wyższe niż w Polsce, a automatyzm egzekwowania zagranicznych orzeczeń pozbawia polskich dłużników możliwości obrony.