Reklama
Rozwiń

Wraca prosta klauzula na pieczątce

Za dwa, trzy miesiące postawienie pieczęci ?na wyroku wystarczy, ?by nadać mu klauzulę wykonalności.

Aktualizacja: 13.01.2014 12:58 Publikacja: 13.01.2014 08:44

Wraca prosta klauzula na pieczątce

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Sędziowie, ale też podsądni w sprawach cywilnych odetchną nieco, gdyż przynajmniej gdy chodzi o tę czynność, ubędzie im pracy i oszczędzą na czasie.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu (albo ugodzie przed sądem) wydawane ma być przez umieszczenie na tytule egzekucyjnym odpowiedniej pieczęci i podpisu. W rezultacie nie będzie konieczne sporządzanie odrębnego postanowienia na piśmie.

Jeżeli tytułem egzekucyjnym będzie orzeczenie wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym, postanowienie o nadaniu klauzuli wydawane będzie bez spisywania odrębnej sentencji, przez umieszczenie klauzuli w systemie informatycznym i opatrzenie jej podpisem elektronicznym sędziego albo referendarza.

Dłużnik w terminie tygodnia od otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji może zażądać sporządzenia uzasadnienia postanowienia o nadaniu klauzuli i doręczenia go.

Nadanie klauzuli ma zasadnicze znaczenie, gdyż bez niej komornik nie może wszcząć egzekucji.

Jednakże Trybunał Konstytucyjny skomplikował tę prostą czynność, gdy w wyroku z 22 listopada 2010 r. (sygn. P 28/08) zakwestionował stosowany dziesiątki lat prosty sposób nadawania klauzuli wykonalności w formie pieczęci. Zastrzeżenia TK dotyczyły wprawdzie tylko tego, że forma nadawania klauzul uregulowana była w rozporządzeniu, a nie w ustawie, ale – jak widać – uchwalanie ustawy zajęło aż ponad trzy lata.

Sądy wydają zatem teraz odrębne postanowienia i piszą uzasadnienia. Zabiera im to co najmniej pół godziny, a o załatwieniu petenta tego samego dnia czy wręcz – jak to bywało kiedyś – od ręki nie ma raczej mowy.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, wcześniej musi przejść jeszcze przez Senat.

Nie powinno być kłopotów, gdyż w Sejmie – jak powiedział „Rz" Borys Budka, poseł sprawozdawca (PO), projekt nie budził kontrowersji.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono