Sprawa, rozpoczęta wnioskiem do kierownika USC, wraca do wojewody, który mocą wyroku WSA z Rzeszowa ponownie ją rozpozna.
Chodzi o uwierzytelnione kopie wszystkich dokumentów z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego, dotyczące zmarłej w 1989 r. prababki wnioskodawcy. Interes prawny do uzyskania danych prawnuk wywodzi z prawa pamięci o zmarłej. Dokumentów potrzebuje do celów nauki i szkolnictwa.
USC uznał argumenty za błędne. Wnioskodawca nie wykazał, że potwierdzona kopia akt zbiorowych, dotycząca zgonu prababki, może wpływać na jego sytuację na gruncie administracyjno-prawnym, i odmówił udostępnienia danych.
W odwołaniu do wojewody wnioskodawca podał, że nie raz zwracał się do różnych USC o dokumentację z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego dziadków, pradziadków i prapradziadków, co umożliwiają art. 23 i 24 kc, o dobrach osobistych.
Czytaj więcej
Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.