Pisma z sądów i prokuratur od 2014 roku przynoszą doręczyciele Polskiej Grupy Pocztowej

Pisma z sądów i prokuratur od 1 stycznia przynoszą doręczyciele ?Polskiej Grupy Pocztowej. ?A co z wysłanymi w 2013 r.?

Publikacja: 03.01.2014 08:27

Pisma z sądów i prokuratur od 2014 roku przynoszą doręczyciele Polskiej Grupy Pocztowej

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Z początkiem tego roku złamany został wieloletni monopol Polskiej Poczty na doręczanie przesyłek sądowych i prokuratorskich. Przetarg na dwuletni kontrakt (lata 2014–2015) na ich doręczanie wygrała Polska Grupa Pocztowa, a nowy system doręczeń obejmuje wszystkie przesyłki wysłane z sądów cywilnych i karnych oraz prokuratur. Procedura doręczania przesyłek nie zmienia się. Zmienią się zaś doręczyciele (nie będą to już listonosze) i placówki, gdzie odbierzemy przesyłki w razie tzw. awizowania.

Co jednak z przesyłkami wysłanymi w minionym roku, a jeszcze skutecznie niedostarczonymi? Okazuje się, że będą je nadal przynosić listonosze, a jeśli już przynieśli i zostawili awizo, będą one odbierane na poczcie.

Zbigniew Baranowski z centrali Poczty Polskiej zapewnia, że nie będzie żadnych problemów: – Umowa zawarta z pocztą obliguje nas do pełnej realizacji usługi, czyli obsługi przesyłek nadanych przez sądy przed 1 stycznia 2014 r. Klienci będą otrzymywali z placówek pocztowych awiza z informacją o dacie i miejscu odbioru do upłynięcia terminów awizowania tych przesyłek.

Wniosek dla adresatów przesyłek sądowych na najbliższe dni i tygodnie jest więc taki, aby sprawdzili, skąd przyszła przesyłka.

Nadal będą też stosowane skrytki pocztowe, na które, na wniosek strony, sąd dokonuje doręczenia przesyłek. Przewiduje to art. 135 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.

– Poczta Polska ma obowiązek zapewnić operatorom pocztowym takim jak Polska Grupa Pocztowa, a więc świadczącym usługi wchodzące w zakres usług powszechnych, dostęp m.in. do skrytek pocztowych – zapewnia Karolina Kazuła z Polskiej Grupy Pocztowej.

A jak sobie radzi sąd, który przerabia najwięcej spraw, tj. lubelski E-sąd?

– Na razie wszystko gra – zapewnia Monika Hołub, kierownik jego sekretariatu. I dodaje, że na oceny nowego systemu musimy jeszcze trochę poczekać.

Czytaj więcej w serwisie:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem