W Warszawie spadający z dachu sopel zranił kobietę, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Następnego dnia mężczyzna poślizgnął się na oblodzonym chodniku i wpadł pod nadjeżdżający samochód. To wypadki znane, bo spektakularne, ale połamanych na śniegu i lodzie nóg, rąk i obojczyków każdej zimy jest sporo, podobnie jak samochodów uszkodzonych przez śnieg czy sople. Od kogo żądać odszkodowania za straty poniesione na skutek takich zdarzeń?
Najpierw trzeba ustalić, czy doszło do zaniedbań podmiotu zarządzającego miejscem, w którym doszło do wypadku. Za utrzymanie nieruchomości oraz terenów do niej bezpośrednio przylegających odpowiada właściciel, posiadacz, zarządca bądź firma sprzątająca dany obiekt. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180129]Art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.)[/link] nakazuje właścicielom sprzątanie chodników wzdłuż swoich działek, w tym uprzątnięcie śniegu i lodu. Za dach również odpowiada właściciel nieruchomości.
Jeżeli więc chodnik nie został odśnieżony, na schodach do budynku jest lód, a z dachu zwisają sople i z tych przyczyn dojdzie do nieszczęścia, to osoba poszkodowana może domagać się odszkodowania od zobowiązanego, czyli najczęściej właściciela nieruchomości. W zależności od nieruchomości będzie to właściciel domu jednorodzinnego, spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa. Za drogę wewnętrzną również odpowiada podmiot zarządzający nieruchomością.
Jeżeli do wypadku dojdzie na chodniku będącym otoczeniem drogi publicznej, odpowiada zarządca drogi publicznej. Jest to odpowiednio: dla drogi krajowej – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, dla drogi wojewódzkiej – zarząd województwa, dla drogi powiatowej – zarząd powiatu, dla drogi gminnej – wójt (burmistrz, prezydent miasta). Za zaniedbania na przystankach odpowiada zakład komunikacji, który je użytkuje. Jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na chodniku, do niej należy obowiązek sprzątania i odśnieżania.
Zarządcy drogi, a także właściciele nieruchomości zazwyczaj mają wykupioną polisę OC, więc do wypłaty odszkodowania zobowiązany jest ubezpieczyciel, z którym dany podmiot ma podpisaną umowę.