[srodtytul]Gangsterzy w podziemiach kościoła[/srodtytul]
[link=http://empik.rp.pl/niewiarygodne-przygody-marka-piegusa-edmund-niziurski,2362112,ksiazka-p]„Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”[/link] nakręcone w 1966 roku przez Mieczysława Waśkowskiego według powieści Edmunda Niziurskiego są jednym z najczęściej powtarzanych seriali młodzieżowych. Co ciekawe, to jedyny w dorobku tego reżysera film młodzieżowy zabarwiony humorem. W późniejszych obrazach: „Nie zaznasz spokoju”, „Czas dojrzewania” czy „Jej portret” o sprawach młodzieży Waśkowski mówił prawie wyłącznie serio. Reżyser „Niewiarygodnych przygód…”, a przy tym aktor, najwyraźniej musiał mieć w sobie coś z belfra, bo w tej roli widzieli go także inni twórcy.
W popularnym serialu [link=http://empik.rp.pl/czterdziestolatek-gruza-jerzy,prod26640015,film-p]„Czterdziestolatek”[/link] pojawiał się jako złośliwy nauczyciel Marka Karwowskiego, zaś w serialu „Droga” grał profesora cynicznie wykorzystującego młode uczennice. Waśkowski był aktywnym działaczem PZPR, na szczęście nie wykorzystywał tego w swoich filmach. Trudno bowiem rozpatrywać serial „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” w kategoriach filmu propagandowego. Co więcej, świat w nim przedstawiony zawiera liczne elementy nierzeczywiste, niemogące występować w realiach PRL lat gomułkowskich.
Pojawiają się tam np. prywatny detektyw czy drużyna harcerska o specjalnościach detektywistycznych, a podziemna kwatera gangsterów usytuowana jest pod... jednym z warszawskich kościołów. Z drugiej strony pełno w tym scenariuszu zjadliwych aluzji do prawdziwych problemów trapiących polskie społeczeństwo w dobie Gomułki, choćby braku mieszkań. Cała opowieść zaś to perypetie chłopca, który ma rzadką zdolność wpadania w tarapaty. W roli tytułowej wystąpił Grzegorz Roman, a towarzyszy mu wielu znakomitych aktorów z Barbarą Krafftówną, Bronisławem Pawlikiem, Mieczysławem Czechowiczem na czele.
[srodtytul]Kraszewski na fali Tolkiena[/srodtytul]