[i] W domach z betonu
nie ma wolnej miłości.
Są stosunki małżeńskie
oraz akty nierządne.
Casanowa tu u nas nie gości[/i]
Aktualizacja: 13.05.2010 18:09 Publikacja: 13.05.2010 18:09
Wolna miłość w PRL
Foto: Fotonova
[i] W domach z betonu
nie ma wolnej miłości.
Są stosunki małżeńskie
oraz akty nierządne.
Casanowa tu u nas nie gości[/i]
– śpiewała w latach 80. Martyna Jakubowicz. Czy rzeczywiście w PRL było aż tak źle, że nawet z miłosnych uniesień dwojga ludzi wiało nudą? Twórcy nowej serii kanału Discovery przekonują, że nie. W filmie o swoich pierwszych erotycznych doznaniach opowiadają ze swadą i humorem m.in. Jan Nowicki, Andrzej Mleczko, Franciszek Starowieyski (zm. w lutym 2009), Anna Dymna, Barbara Wrzesińska.
Przypomniane są wiekopomne teorie dotyczące seksu autorstwa samego Włodzimierza Lenina, który wszelkie „odstępstwa od normy” uznawał za wykwit cywilizacyjnej choroby Zachodu. Barbara Wrzesińska wspomina swoje dawne przerażenie, że nie będzie miała skąd się dowiedzieć, jak „to” się robi? – Zastanawiałam się nawet, kto ma rozpiąć guziczki, jeśli pójdę na tzw. randkę rozbieraną w sweterku? A co potem? Trzeba się rozebrać do końca? Ale jak, przy mężczyźnie?
Autorzy filmu dowodzą, że w Polsce Ludowej seksualność człowieka była tematem tabu. Ale od czego młodzieńcza energia. – Jej nikt nie mógł powstrzymać – wspomina z uśmiechem Jan Nowicki. – Żaden reżim, żadna władza.
Opowieść zaczyna się w latach 50., kiedy jedynym artystycznym ujęciem miłości były zabarwione erotyzmem piosenki Kabaretu Starszych Panów lub publikowane w „Szpilkach” swawolne fraszki Jana Sztaudyngera. Władza, której najważniejszym działaniem było wtedy efektowne wprowadzanie planu sześcioletniego, nie marnowała czasu na edukację seksualną młodzieży. W latach 60. pojawiły się pierwsze rozbierane sceny w polskim kinie, pierwsze podręczniki dotyczące seksu oraz, nieliczne jeszcze, rubryki z seksualnymi poradami w kobiecych czasopismach. Prawdziwy seksualny boom wybuchł w latach 70. Wtedy też otwarto pierwsze plaże nudystów i dało się zaobserwować nowe podejście do kobiet jako najlepszego „materiału” na okładkę, ale już bez towarzystwa ciągnika. Bestsellerem stała się wydana w 1978 roku „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej – sprzedana w ponad 7 milionach egzemplarzy. W tym okresie kolejną rewolucję przeszło też polskie kino – w filmie Romana Załuskiego „Anatomia miłości” pojawiła się pierwsza odważna scena miłosna.
W kolejnej dekadzie trudna sytuacja polityczna sprawiła, partyjni decydenci nie mieli już czasu ani głowy na wtrącanie się w sprawy obyczajowe. Do szkół wprowadzono obligatoryjny przedmiot „Przysposobienie do życia w rodzinie”. W filmie też pojawiało się coraz więcej nagości (symbolami tego przełomu były „Seksmisja” Juliusza Machulskiego z 1983 roku, czy scena w jeziorze nagiej Katarzyny Figury w „Pociągu do Hollywood” Radosława Piwowarskiego).
Pierwszy odcinek cyklu „Wolna miłość w PRL” nosi tytuł „Cudowne lata”. Poza frapującymi i zabawnymi wspomnieniami ważnych postaci polskiej kultury przynosi rzadko pokazywane materiały archiwalne, jak choćby scenę aresztowania w Warszawie w latach 50. grupy prostytutek – mimo że oficjalnie zjawisko prostytucji omijało socjalistyczne kraje szerokim łukiem. W kolejnych częściach serii pojawią się prekursorzy polskiej seksuologii: prof. Andrzej Jaczewski, prof. Zbigniew Lew-Starowicz i prof. Zbigniew Izdebski.
Wolna miłość w PRL | Discovery Travel & living | 18.00, 18.30 | SOBOTA | 12.00 | NIEDZIELA | 9.00 | CZWARTEK
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[i] W domach z betonu
nie ma wolnej miłości.
Na premierę nowego sezonu Teatru TV wybrano jednoaktówkę „Pierwsza lepsza” Aleksandra Fredry. Po raz kolejny poprzeczka okazała się zawieszona zbyt wysoko.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Dokument „Sad dziadka”, który telewizyjna Jedynka wyemituje 11 lipca, w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, przypomina o tamtych wydarzeniach.
W poniedziałkowym Teatrze Telewizji premiera „Judasza z Kariothu” Karola Huberta Rostworowskiego. Jest o czym pomyśleć.
10 odcinków drugiego sezonu „Star Trek: Strange New Worlds” będzie można oglądać wyłącznie w SkyShowtime.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
– Historia układa się w opowieść o szaleństwie – mówi Fabien Nury, twórca „Paris Police 1905” i „Śmierci Stalina”.
Amerykańska aktorka Jennifer Aniston oceniła, że serial "Przyjaciele", w którym występowała, jest dla "całego pokolenia" ludzi "obraźliwy".
Słuszne komentarze mówią, że ofensywa rządzących przeciw „Zielonej granicy” Agnieszki Holland ma przed wyborami przyćmić aferę wizową i sterować emocjami. Oraz że podjudza i świadczy o braku hamulców. Trzeba dodać, jak liczne przeinaczenia tkwią w jej retoryce. I jak groźne niesie ona wykluczenie.
Prywatny kolekcjoner z USA o polskich korzeniach zdecydował się przekazać do polskich zbiorów muzealnych zaginione w czasie wojny akwarele Zygmunta Vogla – ulubionego artysty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
PiS zapędziło się aż pod Moskwę w krucjacie przeciw Agnieszce Holland. Ale wyborcy nie dali się porwać kampanii nienawiści.
Nie ma podstaw do nakazu wyświetlania rządowych spotów przed "Zieloną granicą" Agnieszki Holland. Kina mogą odmawiać ich wyświetlania nawet jako płatnej reklamy.
Po pięciu miesiącach strajku Gildia Scenarzystów Amerykańskich osiągnęła wstępne porozumienie ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych. Aktorzy wciąż negocjują.
„Oczekuję przeprosin” - napisał Witold Dzielski, ambasador RP w Kanadzie, komentując uhonorowanie w czasie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Ottawie 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunki, który służył w nazistowskiej dywizji SS Galizien.
„Zielona granica”, najnowszy film Agnieszki Holland, „może się podobać tylko zamkniętej, hermetycznej, niewielkiej banieczce warszawskich lewicowo-liberalnych środowisk” - ocenił Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, kandydat PiS w wyborach do Sejmu.
Najwięcej ankietowanych w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w tym głosujących na PiS, uważa że „Zielona granica” Agnieszki Holland nie wpłynie na wynik wyborów parlamentarnych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówił o historycznym znaczeniu porozumienia z USA ws. wspólnej produkcji broni przez Stany Zjednoczone i Ukrainę.
Rosyjskie MSW umieściły Piotra Hofmańskiego, polskiego prawnika, prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego, na liście osób poszukiwanych.
Władze Niue, znajdującego się na Oceanie Spokojnym państwa wyspiarskiego, chcąc chronić lokalną przyrodę, zaproponowały zaskakujące rozwiązanie. Oferują „kupno” kawałka oceanu.
Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju jest ono takie samo.
Węgrzy walczą o każdą inwestycję zagraniczną, chociaż nie są w stanie zapewnić siły roboczej — alarmuje portal atlatszo.hu. Ten problem rozwiązują agencje pracy związane z rządzącą partią Fidesz.
Nnajstarsze więzienie w Japonii, zmieni się w luksusowy hotel. Trwa właśnie renowacja stuletniego obiektu, w którym jeszcze kilkanaście lat temu wyroki odsiadywali przestępcy.
Do końca października przedszkola i szkoły mogą wnioskować o pieniądze na rozwój czytelnictwa.
Marcin Lewandowski brązowy medalista MŚ na 1500 m, zachęca do wzięcia udziału w trekkingu pod Monte Cassino. Na imprezę Biegnij Warszawo przyleci delegacja z Włoch.
Po pandemii nasi rodacy są w gorszej formie. Warto, żeby zaczęli się ruszać, a bieganie to najłatwiejsza forma aktywności fizycznej. O imprezie Biegnij Warszawo opowiada jej organizator Bogusław Mamiński, wicemistrz świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z 1983 r.
Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams zostały w sobotę dostarczone na Ukrainę - przekazali w rozmowie z „The New York Times” dwaj przedstawiciele Departamentu Obrony. Doniesienia te potwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski.
Włoskie banki zyskają szansę na uniknięcie podatku od zysków nadzwyczajnych.
Premier Węgier zapowiedział, że nie będzie popierał stanowiska Ukrainy „w żadnej kwestii w polityce międzynarodowej” do czasu przywrócenia praw przysługujących - jego zdaniem - Węgrom z Zakarpacia.
W Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się zdalny proces przeciwko posłance prof. Joannie Senyszyn za zamieszczone przez nią na Twitterze opinie na temat Żołnierzy Wyklętych. Pozew wniosły w 2019 r. dwa stowarzyszenia: Rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz Członków Rodzin Żołnierzy Niezłomnych.
Co drugi Polak kupuje online częściej niż rok temu. To najpopularniejsza strategia na trudne czasy. Zmieniają się też inne zwyczaje zakupowe.
Kolejny etap osiedla na warszawskiej Białołęce wprowadza do oferty Victoria Dom. Ta część inwestycji ma być gotowa w IV kw. 2024 roku.
Współczesne tempo pracy często wymaga maksymalnego skupienia, a jednocześnie bycia wielozdaniowym. Czy da się działać tak, żeby zoptymalizować czas wykonywanej pracy, a jednocześnie utrzymać jej wysoką jakość? Tak. Może w tym pomóc technika Pomodoro.
Komisja Europejska wprowadziła w życie akt w sprawie chipów. System programów uruchomi 11 mld euro na podwojenie produkcji chipów w Europie i przejęcie 20 proc. udziału w światowym rynku do 2030 r.
Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości rośnie, podczas gdy dla Koalicji Obywatelskiej stoi w miejscu - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez instytut Pollster dla „Super Expressu”.
Resort zdrowia chce przedłużyć wyłączenie sankcji za brak medyka w karetce. NFZ do końca 2023 r. nie będzie mógł karać za niezapewnienie lekarza w specjalistycznym Zespole Ratownictwa Medycznego.
Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Manhattanie będzie pilnie strzeżone przez robota. Pierwszy robo-policjant właśnie rusza na służbę, ma patrolować stację metra na Times Square.
W ciągu ostatniego tygodnia najwięcej poparcia zyskała Koalicja Obywatelska, a najwięcej straciły Trzecia Droga i Lewica - wynika z najnowszego sondażu United Surveys.
Marcin Bułka broni rzuty karne, a jego OGC Nice jest wiceliderem francuskiej Ligue 1. 23-latek staje się kimś więcej niż kolegą Neymara i dzieciakiem, który rozbił Lamborghini.
Sąd prawomocnie przywrócił emeryturę pułkownikowi Andrzejowi Maronde. Był jednym z dwóch oficerów, którzy kierowali słynną operacją Samum i których objęła tzw. ustawa dezubekizacyjna.
PiS wraca do pomysłu tzw. emerytur stażowych, które miałyby przysługiwać kobietom po 38 latach pracy, a mężczyznom po 43 latach pracy. Ekonomiści w większości uważają, że taka reforma oznaczałaby w praktyce obniżkę wieku emerytalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas