Reżyserzy Hannes Schuler i Katharina von Flotow przeprowadzili rozmowy z wybitnymi postaciami świata nauki opowiadającymi o doniosłości odkryć Darwina. Film może stanowić bogate źródło wiedzy na temat teorii ewolucji, zwłaszcza teraz, gdy na nowo rozgorzał spór o pochodzenie człowieka. Na przekór środowiskom akademickim wyznawcy kreacjonizmu, czyli poglądu głoszącego dosłowną interpretację biblijnej antropogonii, polemizują z odkryciami autora „O powstawaniu gatunków”. Niniejszy film przybliża teorię, która od dekad uznawana jest jednak za najbardziej prawdopodobną wersję rozwoju żywych organizmów. Teoria ewolucji po dziś dzień stanowi podstawę nauk przyrodniczych.

W latach 1831 – 1836 Karol Darwin, wówczas jeszcze młody brytyjski przyrodnik, odbył rejs dookoła globu na pokładzie statku „HMS Beagle”. Podróżując po świecie, kolekcjonował skamieliny i przyglądał się żywym organizmom. Zaintrygowany geograficznym rozmieszczeniem rozmaitych gatunków, przeprowadził skrupulatną analizę zmian, jakim ulegały. Badania te stały się punktem wyjścia do dalszych poszukiwań, których ukoronowaniem była publikacja opracowania „O powstawaniu gatunków” w 1859 roku.

Wszystkie gatunki – utrzymywał Darwin – pochodzą od wcześniejszych form, a ich rozwój stanowi konsekwencję doboru naturalnego. Prawdziwość tej teorii została powszechnie zaakceptowana przez naukowców już za życia Brytyjczyka, stając się fundamentem nowoczesnej biologii. W świetle teorii ewolucji człowiek na przestrzeni milionów lat podlegał procesom adaptacji do warunków panujących w otoczeniu. Dwuczęściowy niemiecko-francuski film wyreżyserowali Katharina von Flotow i Hannes Schuler.

[i]Zaginiony raj Darwina

20.45 | Planete | PONIEDZIAŁEK[/i]