Festiwal odbędzie się po raz 15., ale jak wspomina pomysłodawca imprezy Waldemar Dąbrowski, jego przygoda ze sztuką w Międzyzdrojach rozpoczęła się 18 lat temu. – Wtedy jako wiceminister kultury namówiłem grupę młodych artystów, by zrealizowała Festiwal Komedii Filmowej – mówi „Rz”. – Sukces imprezy zachęcił mnie do rozszerzenia formuły. Uświadomiłem także sobie, że głoszone u progu lat 90. przez ludzi polskiej sztuki słowa „jesteśmy wreszcie we własnym domu” pozostały bez echa. Artyści czuli się zagubieni. Międzyzdroje miały być miejscem ich integracji, a także spotkań z widzami. I tak się stało. Były koncerty, spektakle, filmy i mnóstwo czasu na rozmowy. Miałem satysfakcję, kiedy Gustaw Holoubek po jednej z pierwszych edycji powiedział, że w Międzyzdrojach spędzamy cztery dni, kontaktując się ze sobą intensywniej niż przez cały rok.
Widzowie od początku zaakceptowali formułę imprezy, a kolorowe pisma prześcigały się w prezentowaniu zdjęć popularnych artystów w bardziej prywatnych sytuacjach: na basenie lub podczas posiłku.
– Publiczność przyjeżdżająca z całej Polski ma szansę spotkać się z artystami, których podziwiać może jedynie w telewizji – twierdzi Dąbrowski.
W tym roku na liście 30 gości specjalnych znaleźli się m.in.: Alina Janowska, Jan Frycz, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Allan Starski, Andrzej Łapicki, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski, Jan Jakub Kolski, plastycy Edward Dwurnik, Rafał Olbiński, Jerzy Kalina i Adam Myjak.
Festiwal włączy się w obchody Roku Chopinowskiego. W kinie konesera zaprezentowany zostanie program „Chopin, filmowe motywy”. Z recitalem chopinowskim wystąpi Janusz Olejniczak. Do fenomenu naszego najsłynniejszego kompozytora odniosą się muzycy jazzowi oraz plastycy, m.in. Tomek Sikora i Hanna Bakuła.