19:24

Spośród 115 potwierdzonych dotychczas przypadków w całej Wielkiej Brytanii nie wiadomo, w jaki sposób 10 pacjentów się zakaziło.

19:16

W Nowym Jorku liczba zakażonych wzrosła do 22.

19:00

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosił propozycję, by w szpitalach pojawiły się ulotki informacyjne w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

18:35

Potwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny w Wielkiej Brytanii

18:16

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Od poniedziałku do każdego klubu parlamentarnego codziennie rano będzie przesyłany biuletyn z najważniejszymi informacjami na temat koronawirusa - poinformował Michał Dworczyk.

- Dla rządu PiS to jest niezwykle ważne, żeby tego rodzaju sprawy były ponad podziałami politycznymi, choroba nie ma barw politycznych - dodał szef KPRM.

18:03

Do końca tygodnia Stany Zjednoczone będą gotowe do przebadania 400 tys. osób.

17:48

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem sieć kawiarni Stabucks zakazuje korzystania z prywatnych kubków klientów.

17:17

Liczba ofiar koronawirusa we Francji wzrosła do sześciu. Ministerstwo zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych zgonach.

17:02

Obecnie 92 osoby są w Polsce hospitalizowane, a 490 zostało poddanych kwarantannie.

16:53

Wykluczono pojawienie się koronawirusa u trzech pacjentów szpitala w Szczecinie

16:45

W związku z potrzebą minimalizowania ewentualnego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19, planowany na 8 marca Bieg Kobiet w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odwołany - poinformował MON.

16:18

Allegro, podobnie jak Amazon, blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ochronnych.

16:13

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że nie wierzy w dane Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wskaźnika umieralności na koronawirusa.

15:38

15:34

Wstrzymano wszystkie wycieczki do Sejmu. O decyzji poinformowała marszałek Elżbieta Witek.

Podjęto również decyzję o wstrzymaniu wyjazdów zagranicznych członków zespołów parlamentarnych.

15:31

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie odnotowano w kraju 82 przypadki.

15:29

Minister spraw zagranicznych Włoch, Luigi Di Maio, oskarżył CNN o "wypaczanie rzeczywistości" po opublikowaniu mapy przypadków zakażenia koronawirusem związanych z tym krajem.

Według niego, mapa, na której znajduje się wielka czerwona strzałka kierująca się z Włoch do innych części świata, nie informuje o innych obszarach zmagających się z kryzysem, takich jak Chiny, Iran, Korea Południowa i Japonia.

15:22

W związku z pojawieniem się pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, wprowadzono zmiany w komunikacji miejskiej w kilku miastach. W autobusach zostaną wyłączone przyciski do otwierania drzwi. Będą o tym decydować kierowcy.

14.52

161 przypadków zachorowania na koronawirusa w USA - podają amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

14.25

Koronawirus występuje już na terytorium całych Włoch - potwierdza tamtejszy Instytut Zdrowia.

14.13

Liczba osób, u których wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie stanu Nowy Jork wzrosła do 13. W ostatnich godzinach wykryto dwa nowe przypadki - informuje CNN.

14.11

Liczba zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Grecji wzrosła do 31.

14.08

UNESCO szacuje, że z powodu koronawirusa ok. 300 mln uczniów nie ma dostępu do szkół, które są zamykane w związku z próbami opanowania rozprzestrzeniania się wirusa.

14.03

W Delhi do 31 marca zamknięte będą wszystkie szkoły podstawowe - poinformował wiceszef lokalnego rządu Manish Sisodia. Jak dodał jest to "środek prewencyjny, który ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się Covid-19" wśród dzieci.

14.02

Afganistan, Algieria, Andora, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Ekwador, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Liban, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Makao, Malezja, Meksyk, Monako, Nepal, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Rumunia, San Marino, Senegal, Singapur, Słowenia, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie - w tych państwach i terytoriach potwierdzono przypadki koronawirusa.

14.00

W RPA wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Chory wrócił do kraju z Włoch - informuje CNN.

13.28

Wszystkie osoby wjeżdżające do Polski autokarami będą musiały wypełniać ankiety lokalizacyjne - poinformował na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W ankietach pasażerowie będą musieli podawać dane kontaktowe.

13.25

Liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 417 - to oznacza wzrost liczby zachorowań o ponad 170 - poinformował Instytut Roberta Kocha.

13.11

W Wuhan powstała specjalna klinika dla pacjentów wyleczonych z Covid-19 - choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Wcześniej pojawiły się informacje, że 36-letni mężczyzna zmarł w Wuhan w wyniku niewydolności oddechowej pięć dni po tym, jak wypisano go z jednego z tymczasowych szpitali zbudowanych w celu udzielania w nich pomocy pacjentom, u których wykryty zostanie koronawirus SARS-CoV-2.

12.30

Ordynator oddziału zakaźnego szpitala w Zielonej Górze Jacek Smykał podaje uspokajające informacje na temat zarażonego koronawirusem pacjenta: czuje się dobrze, nie gorączkuje, pokasłuje, ale z powodów laryngologicznych. Będzie hospitalizowany 7-10 dni, po czym wykonane zostaną badania i ponownie zostanie oceniony stan jego zdrowia.

Smykał mówił również, że do szpitala trafiają kolejni potencjalni pacjenci, jak dotąd potwierdzana jest u nich grypa.

12.20

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że jak dotąd nie ma kolejnego przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce. Obecnie hospitalizowanych jest 65 osób, na wyniki testów czeka kilkanaście.

Szumowski będzie jutro uczestniczył w spotkaniu unijnych ministrów zdrowia, które odbędzie się w Brukseli. Szefowie resortów zdrowia będą rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie lekowym w UE i  mechanizmach wspólnych zakupów leków i ewentualnych szczepionek, jeśli dojdzie do ich opracowania.

12.18

12.17

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Biskupicach Ołobocznych (Wielkopolska) podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w szkole do końca tygodnia w związku z wystąpieniem objawów choroby zakaźnej u jednego z uczniów - informuje na Facebooku burmistrz gminy i miasta Nowe Skalmierzyce, Jerzy Łukasz Walczak.

11.50

Iran poinformował o 15 nowych przypadkach śmierci spowodowanej zarażeniem się wirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba ofiar koronawirusa w Iranie wzrosła do 107.

11.32

Co najmniej 215 osób miało kontakt z grupą włoskich turystów, u których wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 - podały władze stanu Radżastan.

11.20

Tomasz Siemoniak i Marcin Kierwiński będą reprezentować PO na spotkaniu z premierem Morawieckim ws. koronawirusa. Spotkanie odbędzie się w czwartek o 15:30. Lewicę ma reprezentować posłanka Marcelina Zawisza oraz poseł Wiesław Szczepański. PSL ma - jak wynika z naszych informacji - reprezentować Władysław Kosiniak-Kamysz - pisze Michał Kolanko.

11.12

Wojewoda zdementował podawane przez media informacje o odwołaniu wszystkich imprez masowych w województwie. Powiedział, że decyzje są podejmowane osobno wobec każdej zaplanowanej imprezy przy współpracy z inspektorem sanitarnym.

11.10

Wszyscy, którzy wraz z zakażonym podróżowały autobusem z Niemiec, są objęte nadzorem epidemiologicznym.

11.07

Kwarantannie domowej poddane są 4 osoby, które miały kontakt z zakażonym.

11.05

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że nie wykryto innych niż jeden już potwierdzony przypadek koronawirusa. Wszystkie próbki dały wynik negatywny.

11.00

Lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zrezygnował z imprezy Otwartych Drzwi, która miała się odbyć 6 marca. Powodem jest zagrożenie koronawirusem, ale też wzrost zachorowań na grypę.

10.54

Iran - jedno z największych na świecie ognisk epidemii koronawirusa - rozpoczyna prace nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 oraz produkcję zestawów do badań na obecność wirusa. W ramach walki z COVID-19 władze chcą też otworzyć specjalistyczne szpitale we wszystkich regionach kraju.

10.48

W Szkocji wykryto trzy nowe zachorowania wywołane koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób w Wielkiej Brytanii, u których wykryto koronawirusa wzrosła tym samym do 90. Wszystkie trzy osoby zaraziły się od osób, u których stwierdzono już wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2.

Źródło zdjęcia: AFP

10.47

74-letnia mieszkanka Szwajcarii jest pierwszą osobą w tym kraju, która zmarła w wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2.

10.35

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy. Po śmierci pasażera statku wycieczkowego służby poszukują kilkuset Kalifornijczyków, którzy mieli z nim kontakt.

10.29

Japonia zamierza poddawać obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantannie wszystkie osoby przybywające na teren kraju z Chin i Korei Południowej - podaje gazeta "Yomiuri".

10.19

Władzom Chin, na różnych szczeblach udostępniono 110,48 mld juanów (16 mld dolarów) w postaci funduszy na walkę z koronawirusem - poinformował wiceminister finansów Xu Hongcai dodając, że jest to stan na 4 marca.

9.57

Irak odwołał modły w mieście Karbala w związku z obawami o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do Karbali, podobnie jak do Nadżafu w Iraku, przyjeżdża wielu pielgrzymów z całego kraju i spoza jego granic - w tym szyici z Iranu.

9.53:

Gościem Michała Kolanki w #RZECZoPOLITYCE był polityk Lewicy Dariusz Standerski. Rozmowa dotyczyła m.in. specustawy ws. koronawirusa.

9.45

W związku z zagrożeniem koronawirusem mecze Pucharu Davisa w Kalisz Arenie odbędą się bez udziału publiczności. Polacy zagrają tam w piątek i sobotę z Hongkongiem.

9.35

9.29

Minister Łukasz Szumowski i minister Pinkas, czyli Główny Inspektor Sanitarny, wyśmienicie radzą sobie z sytuacją - zapewniał w RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk.

9.25

Prezydent Chin Xi Jinping przełożył zapowiadaną wizytę w Japonii, do której miało dojść w kwietniu, aby skupić się na walce z koronawirusem w Chinach - podał szef gabinetu japońskiego premiera, Yoshihide Suga.

9.23

Bośnia i Hercegowina poinformowała o pierwszym przypadku koronawirusa w tym kraju - informuje tamtejsza agencja informacyjna, FENA.

9.13

Przywódca Korei Płn., Kim Dzong Un, wyraził nadzieję, że Korea Południowa poradzi sobie z epidemią koronawirusa - poinformowało biuro prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina.

9.00

Przedstawiciele PO będą obecni na spotkaniu z premierem Morawieckim ws. koronawirusa - zapowiedział lider Platformy Borys Budka. - Mam wrażenie, że w tej sprawie mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju teatrem czy fikcją

8.54

Chiński rząd umieścił Li Wenlianga, lekarza, który jako pierwszy alarmował o pojawieniu się nowego koronawirusa "podobnego do SARS" i został w związku z tym poddany represjom ze strony lokalnych władz i zmuszony do złożenia samokrytyki, na liście osób, które pomogły w walce z epidemią.

Źródło zdjęcia: AFP

8.45

Regionalna brytyjska linia lotnicza Flybe zbankrutowała w nocy z 4 na 5 marca. Samoloty niskokosztowego przewoźnika lądowały w najbliższych portach zostawiając tam pasażerów.

8.38

Do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafił 13-latek z podejrzeniem koronawirusa - informuje RMF FM. Chłopiec był na nartach w północnych Włoszech.

8.37

W Grecji stwierdzono 10 przypadek zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Chory jest krewnym osoby, która ostatnio podróżowała do Izraela i Egiptu - podały greckie władze.

Źródło zdjęcia: AFP

8.14

Po pierwszym zanotowanym wczoraj przypadku przeniesienia wirusa z człowieka na psa, władze Hongkongu apelują do mieszkańców, by nie całowali swoich zwierząt

8.00

Japońska minister Seiko Hashimoto poinformowała, że kraj nadal prowadzi przygotowania do letnich igrzysk olimpijskich. - Odwołanie lub opóźnienie igrzysk byłoby niedopuszczalne. Warunki, w których sportowcy będą mogli skupić się i czuć się swobodnie muszą być dopracowane - mówiła Hashimoto.  Zapewniła, że organizatorzy igrzysk w Tokio i MKOl będą ze sobą nadal ściśle współpracować.

7.47

Z powodu koronawirusa sanktuarium w Lourdes zamknęło słynne baseny "uzdrawiającej" wody, w których pielgrzymi zażywają kąpieli. Ale - choć kąpiele są chwilowo wstrzymane, pielgrzymi są nadal mile widziani - zapewnia portal Aleteia.org.

7.37

W lutym w Polsce  na grypę zachorowało 821 tys. 653 osoby. Zmarło - 29.

7.20

7.12

Jak na tak krótki okres trwania epidemii bardzo dużo wiemy o wirusie: znamy jego sekwencję genetyczną i metody wykrywania. To bogactwo wiedzy jest niespotykane w przypadku nowej choroby - mówi dr Maria Van Kerkhove z WHO.

7.06

Lawinowy wzrost zachorowań wystąpił w Korei Płd. - w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 438 przypadków nowych zakażeń. Łącznie koronawirusa stwierdzono u 5766 osób.

7.02

Po chwilowym spowolnieniu w Chinach znów szybko rośnie liczba zarażonych koronawirusem. W środę zanotowano kolejnych 139 zakażeń, przy 114 we wtorek. Liczba zarażonych w tym kraju sięgnęła 80 tys. 409 osób. 

6.51

Jak dotąd poza Chinami stwierdzono 14757 przypadków zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2. Co najmniej 272 osób zmarło w wyniku zarażenia się wirusem - czytaj więcej.

Źródło zdjęcia: AFP

6.37

Liczba zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 w Tajlandii wzrosła o trzy, do 47.

6.13

Z powodu epidemii Covid-19 tempo wzrostu światowej gospodarki zmaleje o około 0,5 proc.

6.09

Co robić, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Należy przede wszystkim unikać kontaktu z chorymi i zaszczepić się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, jak na przykład grypa. Ważne jest także częste i dokładne mycie rąk. I przede wszystkim niewpadanie w panikę - piszemy w "Rzeczpospolitej".

6.05

Do czasu planowanej zmiany przepisów przedsiębiorca nie ma prawa pytać zatrudnionych o stan zdrowia ani kierować do lekarza bez ich zgody. Po przyjęciu specustawy będzie mógł odesłać ich do pracy w domu bez względu na stan zdrowia - piszemy dziś w "Rzeczpospolitej".

5.42

Parlament Wielkiej Brytanii może przerwać posiedzenia i nie obradować nawet do września, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii - podaje Sky News.

5.23

Gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, poinformował, że 1000 mieszkańców miasta Nowy Jork ma poddać się kwarantannie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

4.54

Jak dotąd na całym świecie w wyniku zarażenia się koronawirusem zachorowało 95070 osób. Zmarły 3284 osoby.

4.53

W wyniku zarażenia się koronawirusem w Chinach zmarło w ciągu ostatniej doby 31 osób. Liczba ofiar wirusa SARS-CoV-2 w państwie środka przekroczyła 3 tysiące - z powodu wywołanej wirusem Covid-19 choroby zmarło tam 3012 osób.

4.28

36-letni mężczyzna zmarł w Wuhan w wyniku niewydolności oddechowej pięć dni po tym, jak wypisano go z jednego z tymczasowych szpitali zbudowanych w celu udzielania w nich pomocy pacjentom, u których wykryty zostanie koronawirus SARS-CoV-2 - podaje portal informacyjny "The Paper" z Szanghaju.

23.59

Departament Zdrowia Kraju Basków poinformował o wywołanej koronawirusem śmierci 82-letniego mężczyzny. To drugi śmiertelny przypadek COVID-19 w Hiszpanii, w której wirusa SARS-CoV-2 stwierdzono u 219 osób. Najwięcej przypadków (76) odnotowano w stołecznym regionie kraju.

23.47

Kolejny kraj dołącza do listy państw, w których pojawił się koronawirus. Tym razem chorobę potwierdzono w Słowenii. Pacjent, który przebywał we Włoszech, trafił do szpitala w stolicy kraju.

23.05

Z krajów Europy wciąż napływają dane o kolejnych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2. W Szwajcarii liczba zachorowań wzrosła o 11, w Szwecji - o 17, w Islandii - o 10. Czterech nowych pacjentów jest w Irlandii.

22.54

Afganistan, Algieria, Andora, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Białoruś, Brazylia, Chile, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Ekwador, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Liban, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Makao, Malezja, Meksyk, Monako, Nepal, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie - tak wygląda aktualna lista państw i terytoriów, w których potwierdzono przypadki koronawirusa. W środę lista wydłużyła się o Polskę i Węgry.

21.56

We Francji potwierdzono 73 kolejne przypadki koronawirusa, co oznacza wzrost liczby zachorowań w tym kraju do 285.

21.23

W Kalifornii odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa. Kalifornijskie służby medyczne nie ujawniły płci zmarłej osoby. Wiadomo, że człowiek ten odbył dziesięciodniowy rejs statkiem wycieczkowym należącym do linii Princess Cruises. Personel medyczny, który miał kontakt z zarażoną osobą, został poddany kwarantannie, na razie nie wykazuje objawów.

20.40

Drugi przypadek koronawirusa potwierdzono w Chile. Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia, 33-letni chory to krewny pierwszego pacjenta. Obie osoby niedawno podróżowały po krajach południowo-wschodniej Azji, były też w Hiszpanii. Według chilijskich władz, stan zdrowia 33-latka jest dobry, mężczyzna został poddany kwarantannie domowej.

20.36

W amerykańskim stanie Waszyngton z powodu koronawirusa zmarło dotąd 10 osób - poinformowały stanowe władze medyczne. Liczba potwierdzonych przypadków choroby w Waszyngtonie wzrosła do 39.

20.00

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Polsat News, że zaprasza liderów wszystkich ugrupowań opozycyjnych na spotkanie ws. koronawirusa. - Chcę bardzo dokładnie przedstawić przebieg naszej dzisiejszej dyskusji na sztabie kryzysowym i pokazać, w jaki sposób realizujemy krok po kroku najlepsze praktyki - dodał.

19.59

- Jeśli będą takie potrzeby, że trzeba będzie wykorzystać potencjał firm, czy to tych, w których znaczący udział ma Skarb Państwa, ale też innych, dlatego że, przypomnę, takie możliwości daje przyjęta ustawa, to oczywiście rząd i prezes Rady Ministrów będzie podejmował w tej sprawie decyzje - powiedział po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szef KPRM Michał Dworczyk.

19.34

19.04

18.19

Liczba ofiar choroby COVID-19 wzrosła we Włoszech do 109 - poinformowała włoska Obrona Cywilna. Spośród 3089 pacjentów dotkniętych koronawirusem wyleczonych zostało 276 osób.

18.07

18.00

17.40

W Polsce 65 osób jest hospitalizowanych w związku z koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia.

17.29

- Jeżeli się okaże, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, to być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń, no a wtedy oczywiście zgromadzenia kampanijne też nie będą mogły się odbywać - powiedział prezydent Andrzej Duda, który odwiedził szpital w Końskich (woj. świętokrzyskie).

17.26

16.39

16.15

W związku z pojawieniem się koronawirusa zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie imprezy masowe w Zielonej Górze zostały odwołane. O decyzji miasta poinformował prezydent Janusz Kubicki.

15.56

15.55

15.53

Władze Izraela nakazują kwarantannę wszystkich osób wracających do kraju z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii - we wszystkich tych państwach wykryto przypadki koronawirusa.

15.51

Włoski rząd przygotował projekt dekretu o zamknięciu w całym kraju kin i teatrów, a także zakazie organizacji imprez masowych w całym kraju w celu walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa - informuje Reuters, który poznał treść dokumentu.

15.49

Poseł klubu KO Michał Szczerba postuluje, by w związku z epidemią koronawirusa wprowadzić zakaz połączeń lotniczych z Chinami. "Sprawa jest pilna" - ocenił.

15.39

Jest "bardzo prawdopodobne", że włoski rząd nakaże, by mecze Serie A przez miesiąc rozgrywane były przy pustych trybunach - poinformował rzecznik włoskiego Ministerstwa Sportu w rozmowie z CNN.

15.31

15.30

Specustawa dotycząca rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia ministra zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej, a także nakłada obowiązki po stronie hurtowni, aptek, czy podmiotów leczniczych.

15.27

W Nowym Jorku wykryto trzeci przypadek koronawirusa. Chory to student Yeshiva University.

15.21

Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że potwierdzono 34 nowe przypadki koronawirusa. Tym samym liczba chorych w Wielkiej Brytanii wzrosła do 85.

15.05

Służby medyczne Hongkongu potwierdziły, że pies należący do pacjentki chorującej na COVID-19, chorobę wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2, zaraził się od niej wirusem - informuje "South China Morning Post". To pierwszy przypadek zarażenia się zwierzęcia od człowieka wirusem, który w grudniu 2019 roku pojawił się w Wuhan.

15.00

Europosłanka Anna Zelewska, w związku z rozprzestrzeniającym się na świecie koronawirusem, wystosowała prośbę do Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności o odwołanie spotkania eurodeputowanych z Gretą Thunberg.

14.53

Egipt zakazał wjazdu na terytorium kraju obywateli Kataru, w tym osób, które mają prawo do pobytu stałego w Egipcie - informuje Reuters.

14.38

Dotąd nie wynaleziono szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Jak informuje TVN24, pracami nad przygotowaniem linii produkcyjnej pracuje Polka, doktor Mariola Fotin-Mleczek.

14.30

14.17

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ocenił, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 zamieniła się w "globalną pandemię" i dodał, że najgorsze wciąż jest jeszcze przed nami.

13.57

Minister Szumowski mówił, że koronawirus "jest podobny do wirusa grypy". - Ja bym nie powiedział, że ten wirus jest tak bardzo niebezpieczny - podkreślił. - Na pewno on dość łatwo się rozprzestrzenia i daje objawy w dużym odsetku zarażonych. Śmiertelność jest na poziomie 2-3 procent - dodał.

13.48

W związku z nasilającą się epidemią koronawirusa we wszystkich prowincjach Iranu odwołane zostały piątkowe nabożeństwa.

13.34

„Na straży naszego zdrowia i spokoju wcale nie stoją politycy, ale lekarze i lekarki oraz wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, którzy uspokajają, dokładają wszelkich starań, aby przekazywać nam informacje o środkach prewencyjnych i odpowiedniej higienie" - napisał na Facebooku o koronawirusie kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

13.20

Włoski rząd rozważa podjęcie decyzji o zamknięciu wszystkich szkół w całym kraju, w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Decyzja w tej sprawie jeszcze jednak nie zapadła - podaje Reuters powołując się na źródła w rządzie.

13.15

W związku z ogłoszoną w Indonezji epidemią COVID-19 wielu mieszkańców prowincji w panice wykupuje naturalne składniki, które zdaniem indonezyjskich badaczy mają mieć działanie antywirusowe.

13.00

12.55

12.25

- Wiadomo było, że Polska nie będzie krajem bez koronawirusa - powiedziała w programie „Onet Rano” Barbara Nowacka. - Pytanie, w jakim stopniu jesteśmy realnie przygotowani. Na papierze wszystko wygląda zupełnie inaczej. Znamy realia rządzących i zderzania się ze służbą zdrowia. Ze zdumieniem patrzyłam, jak w Sejmie po raz pierwszy byli skłonni normalnie rozmawiać z opozycją - dodała.

12.15

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w instytucjach Unii Europejskiej. COVID-19 wykryto u pracownika Europejskiej Agencji Obrony.

12.05

Miesiąc temu głosowanie na szefa rządu Turyngii wywołało politycznej trzęsienie ziemi w całych Niemczech. O mały włos nie odwołano dzisiejszej powtórki wyborów. Z powodu koronawirusa.

12.01

W takim tempie koronawirus rozprzestrzenia się poza Chinami.

12.00

Iran boryka się z deficytem środków do dezynfekcji rąk w związku z rosnącym popytem na artykuły higieniczne w związku z rozszerzaniem się w kraju koronawirusa SARS-CoV-2.

11.24

- Specustawa pozwala robić rządowi, to, co lubi robić najbardziej, czyli ręcznie sterować poszczególnymi obszarami funkcjonowania państwa. Można się czepiać poszczególnych przepisów, dotyczących choćby próby ubezwłasnowolnienia przedsiębiorców, ich sprzętu, majątku. Natomiast musimy sobie powiedzieć jasno: koronawirus nie będzie patrzył, kto ma jakie barwy partyjnie, kto na kogo głosował, kto prowadzi działalność gospodarczą, czy kto pracuje w budżetówce - podkreślił w programie #RZECZoPOLITYCE poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak.

11.20

11.08

11.05

11.01

11.00

W 15 z 16 niemieckich landów wykryto obecność koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje Instytut Roberta Kocha.

10.52

70-letni mężczyzna z północnego Iraku jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa 2019-nCoV w tym kraju - poinformowała Iraqi News Agency.

10.50

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził w Radiu Plus, że wykrycie w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem nie zmienia nic w działaniach władzy, gdyż były one na to przygotowane.

10.43

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak (PiS) podczas konferencji zarzucił marszałek województwa Elżbiecie Annie Polak, że mówiąc o braku finansów wprowadza niepokój wśród Lubuszan. Zapewnił, że sytuacja jest pod pełną kontrolą.

10.40

Wojewódzka Inspektor Sanitarna woj. lubuskiego poinformowała, że zakażony pacjent autobusem podróżował po Niemczech - dotarł nim do Świecka. Tam przesiadł się do swojego samochodu i podróżował nim sam. Personalia współpasażerów pacjenta zostały już ustalone i są w posiadaniu GIS.

10.33

Liczba zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 w Grecji wzrosła do ośmiu, a na Białorusi - do sześciu.

10.32

Michał Gramatyka, poseł Platformy Obywatelskiej i szef sztabu organizacyjnego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, został zapytany, czy w związku z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, należałoby zakazać spotkań z kandydatami na prezydenta. - Nie sądzę, nie dajmy się zwariować - podkreślił w RMF FM.

10.23

W związku z wykryciem pierwszego przypadku koronawirusa Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat.

10.20

Średni okres inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi od pięciu do siedmiu dni, maksymalny okres inkubacji to 14 dni - powiedział Du Bin z Chińskiego Stowarzyszenia Medycznego (CMA) na konferencji zorganizowanej w środę, w Pekinie.

10.18

- Wiadomo było, że koronawirus pojawi się w Polsce. Wszystkie instytucje są dobrze przygotowane - powiedział w radiowej Trójce minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

10.10

Prezes zarządu szpitala Marek Działoszyński poinformował, że w związku z wyłączeniem oddziału lekarze na nim zatrudnieni nie zarabiają, w związku z tym zwrócił się do rządu o uregulowanie takich kwestii.

10.07

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak (PO) poinformowała, że mimo zapowiedzi rządu o uruchomieniu specjalnych funduszy na walkę z koronawirusem do województwa nie dotarły żadne kwoty i zaapelowała o jak najszybsze ich uruchomienie. Urząd Marszałkowski wystąpił o 10 mln zł z tej puli.

10.05

Oddział szpitala, na którym przebywa pacjent decyzją wojewody jest wyłączony z pracy planowej . O przejęcie pacjentów z tego oddziału dyrekcja zwróciła się do innych placówek.

10.00

Dyrekcja szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze poinformowała, że przebieg choroby u zakażonego pacjenta jest łagodny, mężczyzna już dziś nie gorączkuje. Dwaj inni pacjenci, których próbki zostały skierowane do badań, nie są nosicielami wirusa.

9.97

9.50

9.38

WHO alarmuje, że światu grożą poważne zakłócenia w dostawach sprzętu ochronnego - masek, rękawic i fartuchów lekarskich, co może sprawić, że pracownicy ochrony zdrowia na całym świecie będą niewystarczająco gotowi do walki z epidemią.

9.26

Na środę w województwie lubuskim - w Żaganiu i w Gorzowie Wielkopolskim - zaplanowano ćwiczenia służb, które przeprowadzą jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Będą to ćwiczenia z rozstawiania namiotów służących do wsparcia procesu segregacji osób zgłaszających się do szpitali z podejrzeniem koronawirusa.

9.20

Chińska Komisja Zdrowia Publicznego poinformowała, że ślady koronawirusa SARS-CoV-2 znaleziono w kale i moczu pacjentów - informuje "South China Morning Post". Oznacza to, że kał i mocz osób chorych może być źródłem zarażenia się wirusem.

9.15

9.07

Mężczyzna, u którego stwierdzono koronawirusa, wyjechał na karnawał do Nadrenii Północnej-Westfalii, do miejscowości Heinsberg. W powiecie Heinsberg wykryto już 68 zakażeń .

9.00

O godz. 18 zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego - od dziś będzie się gromadzić codziennie w celu koordynacji działań.

8.58

Bank Światowy uruchomił pierwsze 12 mld dolarów na pomoc krajom w likwidacji skutków epidemii wirusa z Chin. EBC pracuje nad mechanizmem pożyczania pieniędzy firmom, które ucierpiały z powodu epidemii.

8.56

8.55

Osoby, chcące opuścić irańskie miasto Kom, będą poddane kwarantannie, jeśli mają gorączkę lub wykazują symptomy zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - podał w środę irański rząd.

8.42

8.41

Iran tymczasowo zwolnił z więzień 54 tysięcy osadzonych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - informuje BBC. Władze bały się, że ogniska wirusa powstaną w zatłoczonych więzieniach.

8.39

Obecnie na świecie zarejestrowano 93 tys. 160 przypadków zakażeń. Zmarło 3 tys. 198 osób.

8.22

Szumowski poinformował, że w tej chwili w Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych, na których przygotowane jest 3 tys. łóżek.

8.18

Minister zdrowia po raz kolejny przypomniał, że objawy zakażenia koronawirusem przypominają objawy grypy oraz że w 80 proc. przypadków choroba ma przebieg łagodny. Zaapelował o zachowanie zdrowego rozsądku.

8.15

Szumowski podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie.

8.10

Sam chory czuje się dobrze. Minister zdrowia poprosił o uszanowanie jego prywatności, nie podał szczegółów dotyczących jego tożsamości. Jedynie, że jest to mieszkaniec woj. lubuskiego, który przyjechał z Niemiec i nie jest z grupy szczególnie wysokiego ryzyka - nie jest seniorem.

8.08

Pacjent został przewieziony do szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze specjalną karetką. Szumowski podkreślił, że po potwierdzeniu pozytywnego wyniku próbki prawidłowo zadziałały wszystkie procedury.

8.07

Szumowski poinformował, że wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem, zostały poddane kwarantannie.

Pacjent, który wrócił z zagranicy poczuł się źle i zgłosił się telefonicznie do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, oceniając ryzyko zakażenia, polecił mu skontaktować się ze służbami sanitarnymi.

8.05

Informacja o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce została oficjalnie potwierdzona przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podczas konferencji prasowej.

W poniedziałek w błyskawicznym tempie i we współpracy wszystkich prócz konfederacji ugrupowań Sejm  przyjął ustawę dotyczącą postępowania w przypadku potwierdzenia w Polsce wystąpienia koronawirusa. Sejmowa komisja zdrowia wprowadziła poprawki autorstwa i strony rządzącej, i opozycji, a zagłosowało za jej przyjęciem 400 posłów.

Obecnie w Polsce z powodu możliwości zakażenia wirusem hospitalizowanych jest 68 osób, a 316 poddawanych jest kwarantannie domowej. Nadzów epidemiologiczny dotyczy prawie 4,5 tys. osób.

Wcześniej minister zdrowia kilkakrotnie informował, że w Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa, ale zapewniał, że wszystkie procedury są przygotowane. - Takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą. Przygotowujemy się na to - mówił wówczas Łukasz Szumowski dodając, że szpitale zakaźne i oddziały zakaźne są gotowe na przyjmowanie pacjentów.

Pod numerem telefonu 800 190 590 uruchomiona została całodobowa infolinia NFZ o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj także:

Chiny: Koronawirus u wyleczonych z koronawirusa

Minister zdrowia: Maseczki nie zabezpieczają przed koronawirusem

Mniej zachorowań w Chinach, w Korei brakuje łóżek w szpitalach

W poprzedni czwartek w Urzędach Wojewódzkich odbyły się spotkania z dyrektorami szpitali poświęcone wdrażaniu procedur i prowadzeniu akcji informacyjnej.

Również w czwartek minister edukacji narodowej zaprosił do siebie wszystkich kuratorów. Omówione zostały procedury postępowania w sytuacji, gdy u ucznia lub nauczyciela wystąpi podejrzenie zarażenia koronawirusem.

Czytaj także:

Zespół Szkół w Policach zamknięty. Kwarantanna

Dworczyk apeluje: Nie siać paniki ws. wirusa

W wielu miastach w Polsce władze zdecydowały się na dezynfekcję środków komunikacji miejskiej, odbywały się ćwiczenia sprawdzające koordynację działań szpitali, które także wprowadziły zmienione zasady odwiedzin pacjentów.

W Katowicach odwołano kobiece mistrzostwa świata Dywizji B w hokeju, na które w marcu miały przylecieć zawodniczki m.in. z Włoch, Korei płd. i Chin.

Epidemia wywołującego chorobę Covid-19 koronawirusa 2019-nCoV (SARS-CoV-2) wybuchła w grudniu w Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Koronawirus dotarł do kilkudziesięciu krajów, w tym do Europy, m.in. Włoch, Francji, Niemiec, Austrii i Chorwacji.

Do tej chwili wyniku zarażenia się koronawirusem na całym świecie zachorowało ponad 93 tys. osób, a zmarło ponad 3,1 tys.

Obecnie duże ogniska koronawirusa istnieją w Iranie, we Włoszech i w Korei Południowej. WHO szacuje, że epidemia w Chinach osiągnęła szczyt między 23 stycznia a 2 lutego. Od tego czasu ma znajdować się w odwrocie.