fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus: Mniej zachorowań w Chinach, w Korei brakuje łóżek w szpitalach

AFP
W Chinach kontynentalnych we wtorek wykryto 119 nowych przypadków zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 - informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego. To o sześć zachorowań mniej niż dzień wcześniej, najmniej od połowy stycznia, gdy chińskie władze zaczęły podawać ogólnokrajowe dane na temat liczby zachorowań.

W ciągu minionej doby w Chinach zmarło w wyniku zarażenia koronawirusem 38 osób - łączna liczba ofiar wirusa w Chinach wzrosła do 2981.

W prowincji Hubei, gdzie znajduje się miasto Wuhan, które jest epicentrum epidemii, we wtorek stwierdzono 115 nowych zachorowań i 37 zgonów spowodowanych wirusem SARS-CoV-2.

Żadnego przypadku koronawirusa od początku epidemii nie wykryto w chińskich siłach zbrojnych - twierdzą przedstawiciele chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

WHO alarmuje, że światu grożą poważne zakłócenia w dostawach sprzętu ochronnego - masek, rękawic i fartuchów lekarskich, co może sprawić, że pracownicy ochrony zdrowia na całym świecie będą niewystarczająco gotowi do walki z epidemią.

- Ceny masek chirurgicznych wzrosły sześciokrotnie, respiratorów N95 trzykrotnie, a fartuchów - dwukrotnie - poinformował dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Dostarczenie tych produktów może zabrać miesiące, manipulacje rynkowe są szerokie, a zapasy są często sprzedawane temu, kto da więcej - dodał.

Według WHO produkcja sprzętu ochronnego dla pracowników ochrony zdrowia powinna zwiększyć się o 40 procent. Co miesiąc potrzeba 89 mln masek, 76 mln rękawic lekarskich, 1,6 mln par gogli ochronnych, by zaspokoić popyt na rynku.

Tymczasem w Korei Południowej w środę wirusa wykryto już u 809 osób, a tysiące chorych mieszkańców Daegu, miasta, w którym pojawiło się ognisko wirusa, czekają na wolne łóżka w szpitalach.

Łączna liczba zachorowań wywołanych koronawirusem w Korei Południowej wzrosła do 5612. W wyniku zarażenia się koronawirusem zmarły co najmniej 32 osoby, większość w Daegu, gdzie ognisko wirusa pojawiło się w świątyni sekty Shincheonji.

Z epidemią koronawirusa w Korei Płd. przestają sobie radzić tamtejsze szpitale - w Daegu 2300 osób czeka na przyjęcie do szpitali tymczasowych placówek medycznych - podał wiceminister zdrowia Kim Gang-lip. Do czwartku 200 dodatkowych łóżek ma pojawić się w szpitalu wojskowym, który przyjmuje chorych na COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem, których stan jest najcięższy.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in we wtorek ogłosił, że kraj idzie na wojnę z wirusem i przeprosił za deficyt masek na twarz oraz obiecał wsparcie dla małych przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

W związku z epidemią koronawirusa w Korei Płd. prezydent kraju odwołał planowane na marzec wizyty w ZEA, Egipcie i Turcji.

W Japonii liczba osób, u których wykryto koronawirusa, wzrosła do tysiąca.

Iran w ramach walki z koronawirusem tymczasowo zwolnił z więzień 54 tysięcy osadzonych. Władze bały się, że ogniska wirusa powstaną w zatłoczonych więzieniach.

Z kolei w Australii duże sklepy wprowadzają limity na liczbę rolek papieru toaletowego sprzedawanych jednemu klientowi po tym, jak klienci rzucili się do sklepów, by gromadzić zapasy w związku z wykryciem trzeciego przypadku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Australii.

W USA w wyniku zarażenia się koronawirusem zmarły w stanie Waszyngton trzy kolejne osoby.

Na całym świecie w wyniku zarażenia się koronawirusem zmarło dotychczas 3201 osób, a zaraziło się nim 92787.

Oto lista krajów (poza Chinami), w których do dziś stwierdzono przypadki zachorowań wywołanych koronawirusem: Afganistan, Algieria, Andora, Arabia Saudyjska, Armenia, Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Ekwador, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Liban, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Makao, Malezja, Meksyk, Monako, Nepal, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA