Beatyfikacja papieża Jana Pawła II - relacja z 1 maja 2011

Papież Benedykt XVI odprawił mszę beatyfikacyjną na Placu Świętego Piotra. Uroczystości związane z beatyfikacją Ojca Świętego odbyły się w wielu miejscach w Polsce.

Aktualizacja: 01.05.2011 20:27 Publikacja: 01.05.2011 01:22

Beatyfikacja papieża Jana Pawła II - relacja z 1 maja 2011

Foto: AFP

Czytaj o uroczystościach w Polsce

Czytaj relację z wydarzeń sobotnich

Obejrzyj zdjęcia z soboty

18:48

Od wczesnych godzin rannych w Portugalii organizowane są uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II. Tysiące wiernych uczestniczyło w mszach polowych w Guardzie, Bradze, Cascais, a także w spotkaniu młodych w Alenquer oraz w koncercie w Fatimie.

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów wzięło udział w popołudniowym nabożeństwie w sanktuarium maryjnym w Fatimie. Liturgia została zorganizowana "w łączności z Rzymem", gdzie w niedzielę odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II. Od sobotniego wieczora rzesze wiernych składają kwiaty przy pomniku polskiego papieża przylegającym do fatimskiego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej.

18:47

Tysiące pielgrzymów z całego świata , wśród nich liczne grupy Polaków, stoją w kolejce do bazyliki świętego Piotra, by oddać hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II, którego trumnę wystawiono przed Ołtarzem Konfesji.

Przejście wiernych koło trumny papieża przebiega sprawnie. Ludzie robią zdjęcia, zatrzymują się na chwilę, modlą się.

Wartę przy trumnie pełni czterech członków Gwardii Szwajcarskiej z halabardami. W bazylice świętego Piotra są wolontariusze, gotowi pomóc w razie zasłabnięcia lub innych problemów zdrowotnych.

17:57

Mimo że pielgrzymi przybyli do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II nadal modlą się w tutejszych kościołach czy stoją w długiej kolejce do bazyliki św. Piotra, to od kilku godzin w niedzielę służby miejskie rozpoczęły już wielkie sprzątanie.

Samochody z urządzeniami do sprzątania pojawiły się w okolicach Watykanu niemal zaraz po tym, jak Benedykt XVI wypowiedział ostatnie błogosławieństwo na zakończenie mszy beatyfikacyjnej. Pracownicy firm oczyszczania miasta zabrali się za zamiatanie ulic, na których leżą wielkie ilości ulotek, gazet, opakowań po suchym prowiancie, plastikowych butelek i resztek jedzenia.

16:59

Były premier Tadeusz Mazowiecki:

- Wspaniały, piękny, wzruszający dzień. Nawet wbrew prognozom było słonecznie. Uroczystość była bardzo głęboka, pokazano bardzo wnikliwie osobowość papieża Jana Pawła II. Jestem bardzo zadowolony, wielki dzień, ale i bardzo skupiona uroczystość.

16:58

Były prezydent Lech Wałęsa:

- Modliłem się i dziękowałem Bogu za to, że mogę żyć w takich czasach. Myślałem też o tym, co nam pozostawił Ojciec Święty

16:57

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski:

- Byłem i jestem bardzo wzruszony, to była naprawdę wspaniała uroczystość. Była to też okazja, aby przypomnieć sobie rozliczne spotkania z Ojcem Świętym i lata spędzone z papieżem, bo to przecież ogromna część naszego życia.

16:55

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II.

- Po mszy beatyfikacyjnej w Bazylice Św. Piotra prezydent i pierwsza dama spotkali się na chwilę z Benedyktem XVI, żeby mu podziękować za beatyfikację Jana Pawła II - powiedział prezydencki minister Sławomir Nowak.

16:54

Marek Skwarnicki, poeta i przyjaciel Jana Pawła II:

- Bardzo przeżywałem dzisiejszą uroczystość. Wzruszyłem się. Benedykt XVI zaskoczył mnie tym, co mówił. To mogło być uroczyste, ale bardziej gładkie. Tymczasem papież mówił z przejęciem człowieka, który przyjaźnił się z Janem Pawłem II. Samo to, że dodał kilka zdań od siebie, o tym świadczy.

Odwróciła się stronnica życia. Nie tylko dla mnie nie ma już Jana Pawła II, do którego pędzą pielgrzymi, że go zobaczą, że poda im rękę. Teraz Jan Paweł II jest gdzie indziej i trzeba sobie wytworzyć osobiste nabożeństwo do niego, bo jest święty. Nie ma żartów. Żartować można było z papieżem, teraz, jak on jest między świętym Franciszkiem a świętym Antonim, to co innego - powiedział.

16.45

Zaprezentowany podczas mszy beatyfikacyjnej relikwiarz z ampułką z krwią Jana Pawła II pozostanie w Watykanie, w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Pobrana krew była przechowywana w czterech małych pojemnikach w watykańskim szpitalu Bambino Gesu. Watykan ogłosił, że dwie z tych fiolek pozostały w dyspozycji prywatnego sekretarza Jana Pawła II, kardynała Stanisława Dziwisza, a dwie inne znajdowały się w szpitalu Bambino Gesu, "wiernie strzeżone przez tamtejsze siostry".

16:18

Bronisław Komorowski i kardynał Stanisław Dziwisz wydali po mszy uroczysty obiad dla około 600 osób. Wśród gości byli marszałkowie Sejmu i Senatu: Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, były premier Tadeusz Mazowiecki, korpus dyplomatyczny i przedstawiciele klubów parlamentarnych.

15:57

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki: - Benedykt XVI wskazał na kod genetyczny wiary, który był u Ojca Świętego Jana Pawła II i który powinien też wraz z jego beatyfikacją i jego pomocą, jako błogosławionego, pomóc wszystkim naszym rodakom. Chodzi o to, żeby zachować ten sam kod silnej wiary. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że jego poprzednik przeżył dwa totalitaryzmy naraz, że przeszedł to co najgorsze. Mimo to poszedł dalej, niewzruszony w swojej wierze. Tylko ją utwierdził. Myślę, że również my powinniśmy zachować taką wiarę. Wtedy jakakolwiek sytuacja się zrodzi, nie będzie zagrażała Polakom i całemu Kościołowi.

15:42

Kierowca kardynała Karola Wojtyły, Józef Mucha:

- On był dla mnie jak ojciec, którego nigdy nie miałem. Zawsze troszczył się o mnie, dlatego przyjechałem na tę mszę.

Bardzo go szanowałem. Starałem się, żeby samochód, którym jeździliśmy, zawsze był sprawny. Po wyjeździe do Rzymu prowadził ze mną korespondencję. Ostatni list papieża dostałem od kard. Dziwisza dzień przed śmiercią Jana Pawła II. On zawsze był dla mnie człowiekiem świętym. Podczas mszy nie mogłem przestać płakać

15:29

Tysiące wiernych ustawiają się w liczącej kilkaset metrów długości kolejce, by oddać hołd relikwiom Jana Pawła II. Trumna z doczesnymi szczątkami papieża została wystawiona w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Duża część uczestników uroczystości beatyfikacyjnych w ogóle nie opuściła placu św. Piotra i zaczęła ustawiać się w kolejce do relikwii Jana Pawła II. Wiedzie ona wzdłuż balustrady Berniniego okalającej plac przed bazyliką, cały czas dochodzą kolejni wierni, którym nie udało się dostać na miejsce celebry wcześniej.

14:45

Biskup Tadeusz Pieronek: - Mniej klaskać, a bardziej naśladować, takie przesłanie dla Polaków płynie z dzisiejszej uroczystości. Myślę, że Jan Paweł II zostanie szybko ogłoszony świętym. Sądzę, że to kwestia krótkiego czasu.

Kościół pośpieszył się z beatyfikacją właśnie po to, żeby szybko można było doprowadzić do kanonizacji. Panuje powszechne przekonanie i z Rzymu płyną takie sygnały, że nastąpi to w ciągu dwóch, trzech lat.

14:25

Kardynał Franciszek Macharski: - Beatyfikacja Jana Pawła II to dla nas wezwanie, byśmy dla niego zupełnie na nowo przygotowali miejsce w naszych warunkach i w naszym świecie. Polacy powinni wiele zmienić. Niech patrzą na naszego nowego błogosławionego, na tego, na którego warto patrzeć i przypominać sobie nawet to, co było trudne.

14:22

Kardynał Stanisław Dziwisz o uroczystościach beatyfikacji: - Cała homilia była wyjątkowa piękna i wzruszająca. To było świadectwo Benedykta XVI o błogosławionym, on dziś wypowiedział to, co czuł: swoją wdzięczność, miłość, uznanie i podziw dla wiary Jana Pawła II.

14:20

- Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - mówi prezydent Bronisław Komorowski. - Dzisiaj są to głównie polskie drogi. Pewnie i na trwałe polskie szlaki będą wiodły zawsze do grobu Jana Pawła II.

14:12

Najnowsze szacunki wskazują, że w uroczystościach w Watykanie mogło wziąć udział mówią nawet półtora miliona wiernych

14:10

- Czekaliśmy na ten dzień z utęsknieniem. Wiemy, że Jan Paweł II nie został dzisiaj świętym, on był świętym przez całe życie, posługą kapłańską, biskupią i papieską. Ludzie dali temu wyraz, o czym obecny papież dał świadectwo w swojej homilii. Dzisiejsze wydarzenie było tylko publicznym potwierdzeniem prawdy, o której wszyscy byliśmy przekonani. Mieliśmy kontakt z Ojcem Świętym na co dzień, znaliśmy jego życie i pracę. Dla tych, którzy go nie znali, ten proces beatyfikacyjny był potrzebny - mówi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

13:42

Wśród ponad miliona uczestników uroczystości beatyfikacji Jana Pawla II, najwięcej - oczywiście poza Włochami - było Polaków i Francuzów - pisze "Le Monde". Według AFP: 80 tys. Polaków i 40 tys. Francuzów.

"Polacy byli wszędzie, byli wszechobecni" - relacjonuje agencja.

Wysłannicy hiszpańskich mediów obliczyli, że poza Włochami wśród tłumów uczestniczących w ceremonii beatyfikacyjnej po pielgrzymach z Polski - najwięcej było Hiszpanów.

- W ciągu sześciu lat pontyfikatu Benedykt XVI ogłosił już 34 świętych i prawie 600 błogosławionych, w większości Hiszpanów - podkreśla hiszpańska agencja prasowa EFE.

13:18

Pielgrzymi powoli opuszczają plac św. Piotra. - To wielka radość, że mamy kolejnego błogosławionego z naszego kraju - mówili polscy pielgrzymi. Wyrażali nadzieję, że Jan Paweł II zostanie szybko ogłoszony świętym.

13:00

Zakończyła się msza beatyfikacyjna Jana Pawła II.

12:46

Papież zwrócił się do rodaków błogosławionego po polsku: "Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków biorących udział w tej beatyfikacji osobiście lub za pośrednictwem środków przekazu. Pozdrawiam kardynałów, biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych. Pozdrawiam przedstawicieli władz państwowych i terytorialnych, na czele z Panem Prezydentem. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności".

12:42

Grupa ponad 800 pielgrzymów, którzy przyjechali z Warszawy do Rzymu pociągiem "Popiełuszko" uczestniczyła w mszy beatyfikacyjnej. Nie wszystkim udało się wejść na pl. Św. Piotra.

- Cieszę się bardzo, że doszłam tak blisko, że mogę być na beatyfikacji naszego Ojca Świętego. On jest dla mnie, jak bliski członek rodziny - powiedziała Justyna Kryza spod Czarnkowa w Wielkopolsce. - To wspaniałe, mogę widzieć bazylikę i papieża na telebimie - dodała. Stała w połowie głównej alei prowadzącej wprost do bazyliki. Kilkadziesiąt metrów przed nią był wielki ekran, na którym doskonale widać było papieża Benedykta XVI przewodniczącego liturgii beatyfikacyjnej. Wokół mnóstwo ludzi, panował ogromny tłok. Ale to nie przeszkadzało pani Justynie. - W tak wyjątkowej chwili, niewygody nie są ważne - zapewniła.

12:30

Msza beatyfikacyjna dobiega końca. Papież dziękuje jej uczestnikom w wielu językach.

12:03

Część osób, którym na pl. św. Piotra jest za gorąco próbuje wyjść z sektorów, przedzierając się przez tłum. Niektórzy po nocy spędzonej na oczekiwaniu teraz śpią na karimatach i foliach. Służby medyczne udzielają pomocy osobom, które zasłabły lub źle się poczuły - głównie starszym. W pobliżu placu stoją namioty medyczne. Słychać sygnały karetek. Pielgrzymom rozdawana jest woda.

11:32

Papież wygłosił fragment homilii po polsku: - To, o co nowo wybrany papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma, z siłą, którą czerpał z Boga tendencję, która wydawała się być nieodwracalna - mówił Benedykt XVI.

- Swoim świadectwem wiary miłości, i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności - powiedział.

Polacy oklaskami podziękowali papieżowi za słowa wypowiedział po polsku.

11:29

- Radujemy się wszyscy, że beatyfikacja Jana Pawła II ma miejsce w pierwszym dniu miesiąca maryjnego, pod matczynym spojrzeniem tej, która swoją wiarą podtrzymuje wiarę apostołów, i stale podtrzymuje wiarę ich następców, szczególnie tych, którzy są powołani, aby zasiąść na katedrze piotrowej - mówił Benedykt XVI

11:20

- Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II - mówił w homilii papież Benedykt XVII. - Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu. Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II.

- Dlatego chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień, przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony - mówił papież

11:15

Wierni, którzy nie dostali się w pobliże placu św. Piotra uczestniczą w mszy na mostach na Tybrze i oglądają ją na dużych ekranach, ustawionych w różnych miejscach Rzymu.

Pielgrzymi którzy starają się dostać w pobliże placu św. Piotra, gdzie odbywa się msza, nie mają na to żadnych szans. Ulice są zupełnie zablokowane przez tłumy wiernych. To z kolei potęguje uliczne korki. Na niektóre mosty można się dostać tylko z jednej strony.

Polscy pielgrzymi Paweł i Anna ze Świecia bardzo żałują, że nie spędzili na placu św. Piotra nocy. - Niestety, słuchamy mszy w dużej odległości od placu, ale przejście bliżej jest niewykonalne. Mimo wszystko atmosfera jest wspaniała, czujemy, że nasza obecność tutaj jako Polaków i katolików jest obowiązkowa - mówili.

10:48

Rozpoczęła się eucharystia.

10:45

Kardynał Vallini odczytał po łacinie słowa podziękowań: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu dziękuje Waszej Świątobliwości za to, że ogłosił dzisiaj błogosławionym Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża".

Kardynał Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego papieża ksiądz Sławomir Oder wymienili uścisk pokoju z Benedyktem XVI.

10:42

Do ołtarza przyniesiono relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II. Przyniosły go dwie zakonnice, których życie jest w szczególny sposób związane z polskim papieżem.

To polska siostra sercanka Tobiana Sobótka, która pracowała w papieskim apartamencie i towarzyszyła Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil jego życia, a także francuska zakonnica Marie Simon-Pierre ze zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego. Jej niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia nagłe wyzdrowienie z zaawansowanej choroby Parkinsona w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci papieża, uznano za cud, przypisywany jego wstawiennictwu.

10:40

Na fasadzie bazyliki watykańskiej odsłonięto fotografię błogosławionego. Zrobił je Grzegorz Gałązka w 1989 r. Zdjęcie pochodzi z czasów, gdy Jan Paweł II miał 69 lat, ubrany jest na nim w czerwony płaszcz, zostało zrobione podczas wizyty w jednej z rzymskich parafii.

10:37

Papież wygłosił formułę beatyfikacyjną: "Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."

Na placu zapanowała euforia. Wierni bili brawo i krzyczeli "Giovanni Paulo!". Nad głowami zebranych falowały setki tysięcy flag.

10:32

Kardynał Agostino Vallini i ksiądz Sławomir Oder odczytują biogram Jana Pawła II.

10:20

Do papieża podeszli papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder. Kardynał Vallini wygłosi po łacinie formułę: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu prosi uniżenie Waszą Świątobliwość, by zechciał wpisać w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża".

10:05

Papież Benedykt XVI objechał plac papamobile, witany przez pielgrzymów. Był wyraźnie wzruszony. Kilka minut po godz. 10 zaczęła się msza. Koncelebrują ją kardynałowie oraz jeden arcybiskup - Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Uczyniono dla niego wyjątek, jako dla byłego sekretarza polskiego papieża. Komunii udzielać będzie 800 księży.

9:58

Włoska policja podaje, że we mszy uczestniczy ponad milion osób.

9:55

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z polską delegacją przybył na plac św. Piotra. Wśród obecnych na placu są również prezydenci: Włoch Giorgio Napolitano, Meksyku Felipe Calderon, Bośni Bakir Izetbegović, Albanii Bamir Topi, Estonii Toomas Hendrik Ilves, Beninu Thomas Yayi Boni, Kamerunu Paul Biya, Demokratycznej Republiki Konga Denis Sassou Nguesso, Hondurasu Porfirio Lobo Sosa. We włoskiej delegacji jest również premier Silvio Berlusconi oraz przewodniczący obu izb parlamentu. Przybył uważany ze despotę przywódca Zimbabwe Roberta Mugabe.

Belgię reprezentuje rodzina królewska - król Albert II z królową Paolą, Francję - premier Francois Fillon, Litwę - premier Andrius Kubilius, Stany Zjednoczone - ambasador.

9:45

Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została ustawiona  w bazylice świętego Piotra przed Ołtarzem Konfesji. Od piątku wyjęta z grobu w Grotach Watykańskich zamknięta trumna stała przy znajdującym się tam grobie świętego Piotra. Po mszy do trumny podejdzie papież Benedykt XVI wraz z kardynałami. Następnie hołd nowemu błogosławionemu oddadzą członkowie oficjalnych delegacji.

9:00

Rozpoczęło się przygotowanie do liturgii, podczas którego odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, wprowadzona przez świętą Faustynę Kowalską. Modlitwy zakończy pieśń "Jezu, ufam Tobie".

8:50

Ogromny ścisk panuje w okolicach Zamku Świętego Anioła w Rzymie, spod którego wielki tłum pielgrzymów próbuje przedostać się w kierunku Placu świętego Piotra. Blokada dróg ewakuacyjnych utrudnia niesienie pomocy ludziom, którzy zemdleli.

8:45

Plac św. Piotra został zamknięty dla pielgrzymów. Wierni nie mogą już wejść do sektorów przed bazyliką. Nikt nie potrafi określić, ile osób się w nich zgromadziło. Jedną z ostatnich większych grup, która dostała się na plac była pielgrzymka "Solidarności" z Wrocławia.

 

7:55

Pielgrzymi zebrani na placu św. Piotra czekają na rozpoczęcie beatyfikacji Jan Pawła II. Część osób się modli, inni odpoczywają. Do sektorów wciąż napływają kolejni wierni. Nad tłumem powiewają flagi i transparenty; w centralnej części placu jest olbrzymi baner z napisem "Deo gratias" ("Bogu dzięki").

5:30


Plac św. Piotra otwarty dla pielgrzymów. Przygotowano dla nich wodę mineralną, książeczki z planem uroczystości i pamiątkowe obrazki. Ludźmi wypełnione są wszystkie ulice dochodzące do placu przed Bazyliką, na którym stanął ołtarz polowy.

2:00


Tłumy blokują ulice prowadzące do Watykanu. Problem z dotarciem do pielgrzymów mają karetki medyczne. Także rzymskie świątynie są wypełnione ludźmi, do niektórych nie można już wejść.

00:29


Kilkadziesiąt tysięcy osób znajduje się w pobliżu Watykanu, gdzie czeka na otwarcie wejść na Plac świętego Piotra - poinformowała rzymska policja. Dobra wiadomość dla rzymskich pielgrzymów: prognozy na noc nie przewidują deszczu w tym mieście.

Kardynał Nycz: Beatyfikacja Jana Pawła II to potwierdzenie Kościoła

Jan Paweł II w Polsce

A karty Ewangeliarza przewracał wiatr...

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1022
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1021
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1020
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1019
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1017