Aktualizacja: 22.05.2021 21:06 Publikacja: 12.10.2020 00:01
Foto: AFP
23.00
Kończymy relację z kolejnego dnia walki z koronawirusem. Na najnowsze informacje zapraszamy jutro od rana.
22.30
Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do wiernych i duchownych o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Zaproponował też stawianie przy drogach krzyży morowych, przy których można się modlić o koniec epidemii.
21.15
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko opuścił szpital, gdzie był leczony z powodu Covid-19. Jego stan jest dobry.
20.35
Zespół zarządzania kryzysowego rozważa wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy w okolicy 1 listopada – poinformował w Polsat News rzecznik GIS Jan Bondar.
20.13
20.10
– W pewnym momencie, w minionym tygodniu, ta skala wzrostu zakażeń w ciągu doby była zaskakująca. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że korzystamy z czterech modeli prognostycznych, żadna z prognoz nie przewidywała dobowego skoku zakażeń o ponad tysiąc – powiedział na antenie Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przyznał także, że „musimy się przyzwyczaić, że liczba zakażeń będzie rosła”.
19.20
Póki co sytuacja jest w pewnym sensie pod kontrolą. Według moich informacji ani łóżek, ani respiratorów nie powinno zabraknąć – mówił w RMF FM wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha.
18.00
Watykan poinformował, że w Gwardii Szwajcarskiej, pełniącej rolę straży przybocznej papieża, w miniony weekend wykryto cztery przypadki zakażenia koronawirusem.
AFP
17.15
Premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, oświadczył, że „przyjęta przez rząd strategia jest rozwiązaniem łączącym obie obecne w społeczeństwie wizje przechodzenia przez epidemię”.
16.45
Nie będzie oficjalnego powitania zwyciężczyni French Open Igi Świątek na Okęciu. Powodem – koronawirus. Dyrekcja lotniska apeluje do kibiców o niegromadzenie się w celu przywitania tenisistki.
15.45
Jarosław Kaczyński, wręczając nagrodę Bronisławowi Wildsteinowi, mógł nie mieć maseczki, bo był w pracy – tak szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczył w TOK FM brak zabezpieczenia na twarzy prezesa PiS podczas wręczania nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
14:41
Czterech członków Gwardii Szwajcarskiej – formacji pełniącej roli straży przybocznej papieża – jest zakażonych koronawirusem – poinformował Watykan.
14:37
Z danych Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że – biorąc pod uwagę liczbę zakażeń w ostatnich 14 dniach na 100 tysięcy mieszkańców – najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Czechach i Belgii.
Ramon van Flymen / ANP / AFP
14:24
W Iranie w ciągu doby na COVID-19 zmarły 272 osoby – to największa dobowa liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii w Iranie. Łącznie w kraju tym na COVID-19 zmarło 28816 – co czyni go najciężej dotkniętym przez pandemię krajem Bliskiego Wschodu.
14:12
Władze Czech wprowadzają w kraju nowe ograniczenia w celu opanowania epidemii. W ostatnich dniach odnotowywano kilka tysięcy przypadków zakażeń dziennie.
13:57
Władze Belgii, jednego z krajów najciężej dotkniętych epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 ostrzegają, że liczba przypadków zakażenia wirusem rośnie „w dość alarmującym tempie”. Pod koniec tygodnia koronawirusem codziennie może zakażać się w Belgii nawet 10 tysięcy osób.
Kenzo TRIBOUILLARD / AFP
13:45
Mężczyzna, który odbywał kwarantannę po powrocie z zagranicy, został ukarany 5 tys. zł za to, że odwiedził go ojciec. Sanepid uznał to bowiem za „niezastosowanie się do obowiązku poddania się kwarantannie”.
13:25
Świat może szybko uporać się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 jeśli państwa użyją właściwych narzędzi – twierdzi kierujący WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
AFP PHOTO / WORLD HEALTH ORGANIZATION / CHRISTOPHER BLACK
12:58
Gilead Sciences i Komisja Europejska podpisały umowę w sprawie wspólnych zamówień, która umożliwi szybki i sprawiedliwy dostęp w krajach Unii Europejskiej (UE) (w tym w Polsce) do Veklury (remdesiwir) – pierwszego leku przeciwwirusowego wykazującego skuteczność w leczeniu COVID-19 – piszemy w rp.pl.
12:52
– Partii rządzącej chodzi głównie o dywersyfikację odpowiedzialności. Sytuacja jest katastrofalna – służba zdrowia jest w zapaści. PiS poszukuje winnych i myślę, że chcę się tą winą jakoś podzielić z opozycją. Dlatego bardzo ważne jest by opozycja nie dała się w żaden sposób wciągnąć, w tego typu rozgrywkę – mówił w rozmowie z Michałem Kolanką poseł Lewicy Andrzej Rozenek.
tv.rp.pl
12:33
W niedzielę w Czechach odnotowano 3104 nowe przypadki zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zmarły 22 osoby.
12:28
Jeżeli chodzi o sprzęt dysponujemy ogromną bazą, niestety respirator sam nie leczy – mówił w TVN24 dr Wojciech Serednicki, do niedawna małopolski konsultant anestezjologii i intensywnej terapii.
12:16
12:08
Naukowcy apelują o przestrzeganie zasad i podkreślają, że grozi nam paraliż służby zdrowia. A wtedy ludzie będą umierać na ulicy – pisze na łamach rp.pl Zuzanna Dąbrowska.
11:32
– Gdyby sytuacja bardzo się pogarszała, to taka konieczność może się okazać – mówił o możliwości wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
11:04
Kolejnych 20 tysięcy ofiar epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych do końca miesiąca jest nieuniknionych – uważa były dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób.
10:47
25 tysięcy testów przełożyło się na 4394 wyniki pozytywne – oznacza to, że wynik pozytywny dało 17,58 proc. testów.
10:32
10:31
10:29
Branża gastronomiczna jeszcze nie doszła do siebie po ostatnich zmianach i nowe obostrzenia mogą stać się dla wielu lokali gwoździem do trumny.
10:21
W Rosji w ciągu doby wykryto 13592 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie, od początku epidemii w Rosji wykryto 1312310 zakażeń. Liczba ofiar COVID-19 w Rosji wynosi 22722 – w ciągu doby zwiększyła się o 125.
10:16
Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 5262. Od niedzieli liczba pacjentów wzrosła o 338. To wzrost o 6,8 proc. Obecnie 404 osoby – o 21 więcej niż dzień wcześniej – wymaga respiratora. W ujęciu procentowym to wzrost o 5,4 proc.
Fot. Robert Gardziński, Fotorzepa
10:02
Liczba Polaków przebywających na kwarantannie przekroczyła ćwierć miliona.
9:59
Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 4420 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie od początku epidemii na Ukrainie wykryto jak dotąd 265454 zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła na Ukrainie o 43 – do 5015.
W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrywanych na Ukrainie w ciągu doby zbliżała się do 6 tysięcy.
9:50
Po zakażeniu koronawirusem zmarła szkolna pedagog z gminy Oborowo i nauczyciel z Zawiercia. – Obawiamy się, że te osobiste tragedie mogą mieć daleko idące konsekwencje nie tylko w tych gminach i szkołach. Wielu nauczycieli od tygodni zgłasza nam obawy o swoje zdrowie i życie – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
9:31
Przywódca Korei Północnej uronił kilka łez przepraszając w czasie przemówienia z okazji 75. rocznicy powstania Partii Pracujących Korei, rządzącej krajem monopartii, za swoje niepowodzenia w kierowaniu państwem w trudnych czasach, naznaczonych skutkami pandemii koronawirusa – pisze „The Guardian”.
AFP PHOTO/KCNA
9:18
– Żenująca jest ta paskudna hipokryzja tych, którzy dziś kpią i szydzą, a jutro pochlipują i proszą o pomoc – mówi o narzekających na swoją sytuację artystach europoseł PiS Joachim Brudziński.
9:00
Słowacja od czwartku zaostrzy obowiązujące w tym kraju obostrzenia związane z drugą falą epidemii koronawirusa SARS-CoV- – zapowiedział minister zdrowia tego kraju, Marek Krajci.
Restauracje na Słowacji mają serwować jedzenie tylko pod gołym niebem lub na wynos. Aquaparki, baseny, siłownie i sauny zostaną zamknięte. W centrach handlowych na Słowacji na jednego klienta ma przypadać 15 metrów kwadratowych przestrzeni.
Adobe Stock
8:43
W Indiach w ciągu doby wykryto 66732 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – liczba wykrytych w tym kraju od początku epidemii zakażeń przekroczyła tym samym 7,12 mln. W ciągu doby na COVID-19 w Indiach zmarło 816 osób – łącznie w kraju tym w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 109150 osób.
8:40
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił, że wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek w Polsce „zaowocuje za 7-10 dni” co powinno przełożyć się na mniejszą liczbę zakażeń.
Fot. Robert Gardziński
8:25
Główny epidemiolog USA, dr Anthony Fauci uważa, że reklama wyemitowana przez sztab Donalda Trumpa, została przygotowana w taki sposób, aby widz odniósł wrażenie, że lekarz popiera sposób radzenia sobie prezydenta z pandemią koronawirusa.
8:21
– Listę zaniechań można wydłużać, szef rządu powinien się czuć za to odpowiedzialny – mówi o przygotowaniach rządu do drugiej fali epidemii koronawirusa były premier Leszek Miller.
7:58
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk nie uważa, że rząd zmarnował kapitał zaufania do państwa z wiosny tego roku. – Przygotowywaliśmy się do drugiej fali zachorowań, uzupełnialiśmy asortyment – środki indywidualne, dodatkowe respiratory, przygotowywaliśmy rozwiązania wdrażane teraz – przekonuje.
Czytaj więcej: Dworczyk: Nie planujemy wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
7:40
W Niemczech w ciągu ostatniej doby przybyło 2467 zakażeń. Zmarło 6 osób, u których potwierdzono koronawirusa.
7:25
W USA odnotowano ponad 44 tysiące nowych zakażeń. Zmarło kolejnych 398 pacjentów.
7:20
W Wielkiej Brytanii sprzedaż biletów do kin będzie w tym roku najniższa od 1928 roku, gdy rozpoczęto prowadzić statystyki.
6:50
Ponad dziewięć milionów mieszkańców portowego miasta Qingdao zostanie przebadanych pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 po pojawieniu się niewielkiego ogniska wirusa – informuje AFP.
Bridget Coila / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)
6:10
Choć druga fala epidemii koronawirusa w Polsce ma coraz bardziej niepokojący przebieg, ekonomiści nie wracają do kasandrycznych prognoz z wiosny. Zakładają, że nie ma powrotu do ówczesnych ograniczeń aktywności ekonomicznej – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
6:00
Nowe obostrzenia biją jednak w branże i tak już najmocniej dotknięte kryzysem. Firmy boją się o przetrwanie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
5:57
5:52
Koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na banknotach, szkle i innych powierzchniach przez kilka tygodni – i pozostawać zakaźny – twierdzą australijscy naukowcy.
5:32
5:31
Władze prefektury Montpellier wprowadziły, obowiązujący od wtorku najwyższy poziom alertu w związku z sytuacją epidemiczną w mieście i otaczających je miasteczkach. Taką samą decyzję podjęły władze Tuluzy. W obu miastach zamknięte zostaną bary i restauracje.
AFP
5:13
W Korei Południowej w ciągu ostatniej doby wykryto 97 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łączna liczba zakażeń wykrytych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 24703. W wyniku COVID-19 zmarły w Korei Południowej 433 osoby.
4:56
Władze Włoch przygotowują nowe obostrzenia, które mają objąć m.in. prywatne spotkania towarzyskie – to efekt rosnącej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrywanych w tym kraju – poinformował minister zdrowia Włoch, Roberto Speranza.
AFP
4:21
Rząd szykuje się na scenariusz włoski, w którym respiratorów było mniej niż pacjentów. Na razie do dyspozycji chorych na Covid-19 jest 900 respiratorów, z których zajęte są 383, a z Agencji Rezerw Materiałowych wydane zostaną kolejne 304 – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
Adobe Stock
4:19
Mimo wcześniejszych zapowiedzi rząd w sobotę nie zmienił systemu funkcjonowania szkół. Zdecydowano natomiast o wprowadzeniu w punktach handlowych godzin dla seniorów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
4:16
Jedynym efektem kwarantanny jest powolne rozmontowywanie cywilizacji – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Paweł Basiukiewicz, internista i kardiolog.
4:06
Sprawa karania nie jest niestety jednoznaczna. Wyroków uchylających kary może przybywać – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
AFP
4:05
Przedsiębiorcy z branż, które najmocniej ucierpiały przez Covid-19, apelują o pomoc, na przykład ulgi podatkowe – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
Fotorzepa, Jerzy Dudek
4:04
W Polsce zakażenie koronawirusem wykryto jak dotąd u 125816 osób. W wyniku COVID-19 zmarły 3004 osoby.
4:02
W wyniku COVID-19 zmarły na świecie 1075750 osób. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 214767 osób, w Brazylii – 150488, w Indiach – 108334, w Meksyku – 83781, w Wielkiej Brytanii – 42915, we Włoszech – 36166, w Peru – 33223, w Hiszpanii – 32929, we Francji – 32601, w Iranie – 28544, w Kolumbii – 27834, w Argentynie – 23868, w Rosji – 22471, w RPA – 17780.
AFP
4:00
Liczna zakażeń koronawirsuem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 37395029. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 7761637. W Indiach wykryto 7053806 zakażeń, w Brazylii – 5094979, w Rosji – 1291687, w Kolumbii – 911316, w Argentynie – 894206, w Hiszpanii – 861112, w Peru – 846088, w Meksyku – 817503, we Francji – 732434, w RPA – 692471, w Wielkiej Brytanii – 606447, w Iranie – 500075, w Chile – 479595, Irak – 402430.
AFP
Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.
Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).
Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.
Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).
W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Kończymy relację z kolejnego dnia walki z koronawirusem. Na najnowsze informacje zapraszamy jutro od rana.
Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do wiernych i duchownych o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Zaproponował też stawianie przy drogach krzyży morowych, przy których można się modlić o koniec epidemii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas