Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

Kończymy dzisiejszą relację, dziękujemy za Państwa obecność. Na najnowsze informacje zapraszamy jutro od rana.

22:56

We Francji w ciągu ostatniej doby potwierdzono 9406 nowych przypadków zakażeń. Raport, który opublikowano w niedzielę informował o 27 228 kolejnych zakażonych.

22:18

Musieliśmy rozwiązać wszystkie umowy, jakie zawarliśmy na 2020 rok, a były to naprawdę dobre pieniądze – mówił o swojej sytuacji lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński. – Nie zarabiam nic, jestem na bezrobociu – dodał.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

22:12

W Wielkie Brytanii odnotowano 21 363 nowe przypadki zakażeń.

20:45

Wiedząc ile zarabiają ludzie ciężko pracujący, sprzedałbym jeden samochód, a nie celował w trzy kolejne – mówi o Funduszu Wsparcia Kultury Paweł Kukiz.

20:36

Nowy rekord liczby hospitalizowanych pacjentów we Francji. Łącznie w szpitalach przebywa 33 497 osób zakażonych koronawirusem.

20:13

Władze federalne Niemiec i przywódcy landowi zgodzili się na odroczenie do 25 listopada decyzji w sprawie dalszych działań mających na celu spowolnienie drugiej fali epidemii.

20:12

– Jeszcze nie wiadomo, jak podzielimy 400 mln zł. To był program wsparcia ważnego sektora gospodarki, pobudzenia jej, a nie program o charakterze o wsparcia działań kulturalnych – powiedział na antenie Polsat News wicepremier Piotr Gliński.

19:54

19:29

W Hiszpanii odnotowano w poniedziałek 38 273 nowe przypadki zakażeń. Poprzedni raport opublikowano w piątek. Łącznie od początku epidemii potwierdzono 1 496 864 zakażeń.

19:28

Beneficjenci będą się musieli z nami z tych pieniędzy rozliczyć. Oni nie wydadzą tego na wycieczkę na Jamajkę tylko na funkcjonowanie firmy, przede wszystkim na płace dla pracowników

Minister Piotr Gliński o wsparciu dla artystów (Polsat News)

18:24

Premier Izraela Beniamin Netanjahu rozmawiał z Władimirem Putinem na temat zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. – Omówimy to w najbliższych dniach – zapowiedział Netanjahu.

17:52

Z sondażu przeprowadzonego dla Savanta ComRes, 15 proc. Brytyjczyków twierdzi, że byłoby „niechętnych” w kwestii otrzymania szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Chętnie zaszczepiłoby się 57 proc. Brytyjczyków.

17:19

Rosyjski student Aleksiej Dudoladow był zmuszony do tego, by za każdym razem, gdy potrzebował połączenia z Internetem, wspinać się na brzozę poza swoją wioską na Syberii. Tylko w ten sposób mógł brać udział w nauczaniu zdalnym.

17:17

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Cleveland Clinic wynika, że melatonina, czyli hormon, który reguluje cykl snu i czuwania, może być pomocna w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

16:34

Rzeczniczka warszawskiego Ratusza informuje o wsparciu ze strony rządu.

16:11

Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała o zakupie 405 milionów dawek szczepionki wyprodukowanej przez niemiecką firmę biotechnologiczną CureVac.

15:56

Z danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa wynika, że w Stanach Zjednoczonych odnotowano od początku epidemii ponad 11 milionów zakażeń koronawirusem.

15:27

Władze Szwecji podjęły decyzję o wprowadzeniu limitu uczestników spotkań publicznych. Będzie mogło w nich brać udział maksymalnie osiem osób. Rząd poinformował, że jest to część ustawy o porządku publicznym, a nie zalecenie dla obywateli.

15:22

Firma Moderna poinformowała, że jej szczepionka na koronawirusa ma skuteczność rzędu 94,5 proc. Zdaniem szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sama szczepionka nie zakończy pandemii COVID-19. „Wciąż będziemy musieli stosować nadzór, testowanie i izolowanie przypadków, kwarantannę dla osób z kontaktu” – oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus.

15:06

Eksperymentalna szczepionka na COVID-19 koncernu Moderna, która – jak wykazał dotychczasowy przebieg trzeciej fazy testów klinicznych – jest skuteczna w 94,5 procentach, w odróżnieniu od szczepionki koncernu Pfizer (wykazuje 90 proc. skuteczności), może być przechowywana w znacznie wyższej temperaturze.

14:47

Amerykańska sieć handlowa znów będzie liczyć klientów wchodzących do sklepów. Z powodu wzrostu infekcji koronawirusa wprowadza ograniczenia w swoich placówkach.

14:44

Szwedzki premier Stefan Löfven oświadczył, że obecnie Szwedzi rzadziej niż wiosną stosują się do zaleceń rządu w kwestii zachowania dystansu społecznego w związku z sytuacją epidemiczną, w związku z tym koniecznych jest więcej zakazów, a nie tylko rekomendacji.

14:33

Dramatyczna sytuacja w szpitalach – topnieją zapasy gazów leczniczych, środków ochrony osobistej, a nawet worków na zwłoki.

14:32

Alex Azar, sekretarz zdrowia USA z zadowoleniem przyjął informację, że eksperymentalna szczepionka na COVOD-19 firmy Moderna – jak wynika z opublikowanych, wstępnych wyników trzeciej fazy testów klinicznych – osiągnęła 94,5 proc. skuteczności.

MANDEL NGAN / AFP

MANDEL NGAN / AFP

14:14

– W tej chwili głównie lekarze rodzinni zlecają wykonywanie testów na koronawirusa. Myślę, że już nauczyli się typować nawet przez teleporadę osoby, które mają rzeczywiście duże prawdopodobieństwo, że test będzie u nich dodatni – powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do faktu, że w ciągu ostatniej doby w Polsce po przebadaniu 35,1 tys. próbek wykryto 20,8 tys. zakażeń koronawirusem.

14:13

Olivier Veran, minister zdrowia Francji oświadczył, że Francja ma szczyt obecnej fali epidemii koronawirusa za sobą – informuje CNN.

Philippe DESMAZES / POOL / AFP

Philippe DESMAZES / POOL / AFP

13:57

Akcje spółki Moderna zyskiwały przed sesją w USA 11 proc. Komunikat o szczepionce podsycił optymizm na globalnym rynku akcji. Wiele europejskich indeksów giełdowych zyskiwało w poniedziałek po południu po ponad 1 proc. WIG rósł o 2,1 proc.

13:40

Spółka Moderna planuje wyprodukować do końca roku 20 mln dawek szczepionki na COVID-19, które miałyby trafić na rynek amerykański. W 2021 r. Moderna chce wyprodukować od 500 mln do miliarda dawek.

13:39

Szef MON przekazał informacje dotyczące przygotowań do uruchomienia drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie, powstającego na terenie bazy wojskowej na Okęciu. – Szpital będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę jeśli chodzi o wojskową służbę zdrowia, również jeśli chodzi o cywilną służbę zdrowia – powiedział Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że szpital będzie gotowy do końca listopada. – Teraz trwają sprawy techniczne – dodał. Minister obrony narodowej przekazał, że trwa nabór personelu szpitala. Chętni mogą się zgłaszać poprzez portal.

13:23

Spółka Moderna podkreśliła, że w grupie próbnej znajdowało się siedem tysięcy osób powyżej 65. roku życia oraz pięć tysięcy osób młodszych z chorobami współistniejącymi, wiązanymi z ciężkim przebiegiem COVID-19.

13:16

Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że opracowywana przez nią szczepionka na koronawirusa ma skuteczność wynoszącą 94,5 proc. We współpracy z amerykańskim Krajowym Instytutem Zdrowia (NIH) Moderna przeprowadza testy z udziałem 30 tys. osób. Połowa uczestników badania otrzymuje szczepionkę, połowa placebo. Analiza dotyczy 95 objawowych zakażeń, z których 90 wykryto u osób, które nie otrzymały szczepionki. – 11 z 95 osób, które zachorowały, wymagały hospitalizacji i miały problemy z oddychaniem, podano placebo – powiedział „El Pais” Juan Andrés, dyrektor technimczny Moderny.

DOMINICK REUTER i Joseph Prezioso / AFP)

DOMINICK REUTER i Joseph Prezioso / AFP)

13:15

12:57

„Tomasz Gollob wygrał z koronawirusem” – poinformował na Twitterze Marcin Majewski, dziennikarz stacji Canal Plus. Żużlowy miatrz świata z 2010 roku trafił do szpitala 3 listopada a dzień później okazało się, że jest zakażony.

12:37

Minister zdrowia ani żaden urzędnik nie decyduje o liczbie przeprowadzanych w Polsce testów.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia

12:24

Liczba zgonów chorych na COVID-19 w Iranie wzrosła w ciągu doby o 486.

12:09

„Rzeczpospolita” pomaga przetrwać pandemię tym, którzy martwią się o zdrowie swoje i bliskich. By ułatwić czytelnikom orientację w zawiłościach służby zdrowia walczącej z koronawirusem razem z ekspertami Uniwersytetu SWPS przygotowaliśmy specjalny, bezpłatny poradnik w formie ebooka, o tym jak leczyć się w czasach epidemii COVID-19.

12:06

11:41

Pandemia to jedna z najtrudniejszych prób dla naszego systemu ochrony zdrowia – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, i przedstawia Ministrowi Zdrowia najważniejsze problemy do rozwiązania. Jego zdaniem jest to niezbędne, by zapewnić obywatelom realizację konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

11:31

W Rosji w ciągu doby wykryto 22 778 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – najwięcej od początku epidemii. Łącznie, od początku epidemii w Rosji wykryto 1 948 603 zakażenia. Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła o 303 – do 33 489.

11:00

Ostatni raz o mniejszej liczbie przebadanych próbek resort zdrowia informował 13 października. Wówczas przekazano, że wykonano 33 851 testów w ciągu doby.

10:54

35 100 testów przełożyło się na 20 816 pozytywnych wyników. Oznacza to odsetek pozytywnych testów na poziomie 59,3 proc.

10:52

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem z ostatnich 7 dni na 100 tysięcy mieszkańców spadła do 61,7. Gdyby wskaźnik ten przekroczył 70-75 wówczas w kraju wprowadzony zostałby reżim narodowej kwarantanny.

10:51

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce z ostatnich 7 dni spadła do 23 668.

10:49

20 816 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, 143 zgony chorych na COVID-19.

10:48

W Indonezji w ciągu doby stwierdzono 3 535 nowych przypadków koronawirusa – wynika z danych miejscowego ministerstwa zdrowia. Od początku epidemii w Indonezji zmarło 15 296 osób zakażonych SARS-CoV-2, w tym 85 w ciągu ostatnich 24 godzin.

10:30

68,4 proc. uczestników sondażu Kyodo News wśród Japończyków uważa, że priorytetem rządu Japonii powinno być uporanie się z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, a nie kwestie stymulowania dotkniętej skutkami pandemii gospodarki.

KAZUHIRO NOGI / POOL / AFP

KAZUHIRO NOGI / POOL / AFP

10:00

Liczba zajętych przez chorych na COVID-19 respiratorów spada drugi dzień z rzędu. Dla zakażonych koronawirusem dostępnych jest obecnie 651 wolnych respiratorów.

9:50

W ciągu doby na Ukrainie wykryto 9 832 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie, od początku epidemii wykryto tam 545 689 zakażeń. Liczba chorych na COVID-19, którzy zmarli na Ukrainie, wzrosła w ciągu doby o 94, do 9 697.

9:45

Sprawdzimy, czy na liście beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury znalazły się firmy, które nie są bezpośrednio związane z działalnością w kulturze. Przyjrzymy się także skali tej pomocy, bo ona też została zakwestionowana

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński w rozmowie z Programem III Polskiego Radia

9:32

Gospodarka Japonii powiększyła się w trzecim kwartale o 21,4 proc., po spadku o 28,8 proc. w drugim. Średnio prognozowano wzrost o 18,9 proc. To dane annualizowane, czyli liczone kwartał do kwartału w tempie rocznym.

9:11

8:53

Premier Boris Johnson czuje się dobrze – poinformował brytyjski minister zdrowia, Matt Hancock. – Będzie, nie mam wątpliwości, kierował sprawami w tym tygodniu przez Zoom – dodał minister zdrowia.

JUSTIN TALLIS / AFP

JUSTIN TALLIS / AFP

8:39

– Nigdy nie jestem za żadnym przymusem – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany czy rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień na koronawirusa. W Polskim Radiu 24 dodał, że na początku 2021 r. powinno być kilka różnych szczepionek na COVID-19.

8:12

W Korei Południowej od trzech dni wykrywanych jest ponad 200 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na dobę – w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju wykryto 223 zakażenia, z czego 193 miało charakter zakażeń lokalnych. Władze Korei Południowej nie wykluczają powrotu do obostrzeń służących zwiększeniu dystansu społecznego.

8:09

Mamy teraz ponad 30 pacjentów. Rotacja pacjentów mówi więcej. Już było przyjętych pacjentów, którzy wyszli do domu, bądź musieli opuścić ten szpital ze względu na pogorszenie stanu, ponad 60

Dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w rozmowie z Radiem Zet

7:58

W Indiach w ciągu doby wykryto 30 548 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – to najmniejszy dobowy przyrost liczby zakażeń od czterech miesięcy. Nadal jednak bardzo dużo zakażeń wykrywanych jest w stolicy kraju, New Delhi. Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła w ciągu doby o 435 – do 130 070.

7:42

Niemiecki rząd federalny i władze landów rozważają wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z COVID-19, by spowolnić tempo wzrostu liczby zakażeń. Możliwe jest m.in. zmniejszenie liczby osób mogących brać udział w zgromadzeniach prywatnych i obowiązek noszenia masek w szkołach przez uczniów.

Markus Schreiber / POOL / AFP

Markus Schreiber / POOL / AFP

7:13

Tak wyglądały dobowe przyrosty liczby zakażeń w Polsce od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

7:00

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern oświadczyła, że jest pewna, iż na mięsie eksportowanym z jej kraju nie ma śladów koronawirusa SARS-CoV-2.

Dave Lintott / AFP

Dave Lintott / AFP

6:44

W ciągu ostatniej doby w Czechach wykryto 1 887 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – najmniej od 5 października – informują „Lidove Noviny”.

Michal Cizek / AFP

Michal Cizek / AFP

6:13

6:10

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska wydała zarządzenie regulujące zasady przeprowadzania przez internet rozpraw i innych posiedzeń jawnych w sprawach cywilnych – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:06

Nie da się w ciągu pół roku uczynić systemu ochrony zdrowia wydolnym, zwłaszcza że zderzyliśmy się z pandemią. Nie rozumiem jednak tłumaczeń, że nie można poinformować pacjenta o odwołanym zabiegu – mówi Bartłomiej Chmielowiec, radca prawny, rzecznik praw pacjenta w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

5:47

W Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto 10 824 zakażenia koronawirusem, zmarło 62 chorych na COVID-19. Łącznie, od początku epidemii w Niemczech wykryto 801 327 zakażeń. Zmarło 12 547 chorych na COVID-19.

5:45

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podejmie „wielki wysiłek”, by zapewnić, że kibice, którzy odwiedzą Japonię, by obserwować przebieg igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku (pierwotnie miały odbyć się w 2020 roku, zostały przełożone z powodu pandemii – red.), mogli być zaszczepieni (przeciw COVID-19) – poinformował prezes MKOl, Thomas Bach.

KAZUHIRO NOGI / POOL / AFP

KAZUHIRO NOGI / POOL / AFP

5:30

Rumuński lekarz, który doznał poważnych poparzeń próbując ratować chorych na COVID-19 pacjentów z płonącego szpitala, trafił do Belgii na leczenie – informuje BBC. Lekarz doznał poparzeń trzeciego stopnia obejmujących 40 proc. powierzchni ciała.

Robert IOSUB / various sources / AFP

Robert IOSUB / various sources / AFP

4:45

Władze stanów Michigan i Waszyngton wprowadziły w niedzielę nowe obostrzenia dotyczące gromadzenia się ludzi w przestrzeni publicznej – w tym m.in. zakaz serwowania posiłków w restauracjach pod dachem – aby spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w USA w niedzielę przekroczyła 11 mln.

Go Nakamura/Getty Images/AFP

Go Nakamura/Getty Images/AFP

4:12

Ustawa gwarantująca dodatki wszystkim pracującym przy chorych na Covid-19 ma być opublikowana w najbliższych dniach – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:11

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska wydała zarządzenie regulujące zasady przeprowadzania rozpraw i innych posiedzeń jawnych w sprawach cywilnych. Oraz częściowo modyfikuje te zasady w pozostałych sprawach – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:10

Organizacje społeczne mogą pytać o zdalną naukę i sytuację w szpitalu – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:09

Na palcach jednej ręki można policzyć obiekty, które wywiązują się w pełni z zobowiązań wobec właścicieli apartamentów. Przez rynek przetoczyła się fala renegocjacji umów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:08

Aktywność w polskiej gospodarce wzrosła w III kwartale o niemal 8 proc. Choć to rekordowy wynik, nie skompensował załamania w II kwartale – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:07

Wskażemy branże o szczególnym potencjale rozwojowym i takie, które powinny być otoczone opieką państwa, by miały szansę się odrodzić – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicepremier Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

4:06

4:05

W Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 712 972 osób. Zmarło 10 348 chorych na COVID-19.

4:02

W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 316 502 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 246 206 osób, w Brazylii – 165 798, w Indiach – 129 635, w Meksyku – 98 542, w Wielkiej Brytanii – 52 026, we Włoszech – 45 229, we Francji – 42 601, w Iranie – 41 493, w Hiszpanii – 40 769, w Argentynie – 35 436, w Peru – 35 177, w Kolumbii – 34 031, w Rosji – 32 885, w RPA – 20 241.

4:00

Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 54 326 211. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 11 032 095. W Indiach wykryto 8 814 579 zakażeń, w Brazylii – 5 863 093, we Francji – 1 915 713, w Rosji – 1 910 149, w Hiszpanii – 1 458 591, w Wielkiej Brytanii – 1 372 884, w Argentynie – 1 310 491, w Kolumbii – 1 198 746, we Włoszech – 1 178 529, w Meksyku – 1 006 522, w Peru – 934 899, w Niemczech – 802 946, w Iranie – 762 068, w RPA – 751 024, w Polsce – 712 972, na Ukrainie – 551 553, w Belgii – 531 280, w Chile – 531 273, w Iraku – 519 152.