fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Nowe obostrzenia w stanach USA. "Stoimy nad przepaścią"

Pracownicy szpitala w odzieży ochronnej
AFP
Władze stanów Michigan i Waszyngton wprowadziły w niedzielę nowe obostrzenia dotyczące gromadzenia się ludzi w przestrzeni publicznej - w tym m.in. zakaz serwowania posiłków w restauracjach pod dachem - aby spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w USA w niedzielę przekroczyła 11 mln.

USA pozostają najciężej dotkniętym przez pandemię koronawirusa krajem świata. W kraju zmarło jak dotąd 246 206 chorych na COVID-19 - w żadnym innym kraju świata liczba ofiar epidemii nie jest większa.

Gubernator Michigan, Gretchen Whitmer, wprowadziła na trzy tygodnie zakaz nauki stacjonarnej w szkołach średnich i na uczelniach wyższych, a także zakaz serwowania posiłków przez restauracje pod dachem.

Whitmer zakazała organizowania wydarzeń publicznych w salach koncertowych, kasynach, kinach, na lodowiskach i innych obiektach. W spotkaniach organizowanych w prywatnych domach może brać udział maksymalnie 10 osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych.

Gubernator ostrzegła, że bez zdecydowanych działań w stanie może wkrótce umierać tygodniowo 1000 osób chorych na COVID-19.

- Jesteśmy w najgorszym jak dotąd momencie pandemii - powiedziała na konferencji prasowej Whitmer. - Sytuacja nigdy nie była gorsza. Stoimy nad przepaścią i musimy podjąć pewne działania - dodała.

Gubernator Waszyngtonu, Jau Inslee, ogłosił w niedzielę miesięczny zakaz serwowania posiłków pod dachem w restauracjach, ponadto nakazał zamknięcie znajdujących się pod dachem siłowni i zredukowanie liczby klientów, którzy mogą być jednocześnie obsługiwani w sklepie do 25 procent.

Zgromadzenia publiczne organizowane pod dachem zostały zakazane (z wyjątkiem spotkań w domach) a zgromadzenia publiczne organizowane na wolnym powietrzu mogą liczyć maksymalnie pięć osób.

W listopadzie 42 stany USA zanotowały rekordowe dobowe wzrosty liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, 20 zanotowało rekordową dobową liczbę zgonów chorych na COVID-19, a 26 - rekordową liczbę hospitalizacji zakażonych koronawirusem.

Średnia dobowa liczba zakażeń z ostatnich 7 dni wynosi w USA 144 tysiące, a średnia dobowa liczba zgonów chorych na COVID-19 w tym okresie - 1 120.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA