fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Co różni szczepionkę koncernu Moderna od szczepionki koncernu Pfizer?

AFP
Eksperymentalna szczepionka na COVID-19 koncernu Moderna, która - jak wykazał dotychczasowy przebieg trzeciej fazy testów klinicznych - jest skuteczna w 94,5 procentach, w odróżnieniu od szczepionki koncernu Pfizer (wykazuje 90 proc. skuteczności), może być przechowywana w znacznie wyższej temperaturze.

Szczepionka koncernu Pfizer, przygotowywana we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, musi być przechowywana w temperaturze -75 stopni Celsjusza.

CNN podkreśla, że na amerykańskim rynku nie ma drugiej szczepionki, która musi być przechowywana w tak niskiej temperaturze - w związku z czym jej dystrybucja będzie utrudniona, gdyż obecnie w aptekach czy gabinetach lekarskich nie ma lodówek pozwalających na bezpieczne przechowywanie tej szczepionki.

Szczepionka Moderny może być przechowywana w temperaturze -20 stopni Celsjusza - podobnie jak np. powszechnie stosowana szczepionka na ospę.

Innymi słowy szczepionka Moderny może być przechowywana i dystrybuowana przy użyciu już istniejącej infrastruktury.

Ponadto szczepionka Moderny jest w stanie zachować swoje właściwości przez 30 dni - jeśli jest odpowiednio przechowywana. Szczepionka Pfizera zachowuje właściwości przez 5 dni.

Zarówno szczepionka Pfizera, jak i szczepionka Moderny trafiły już do produkcji. Do końca 2020 roku ma być zaszczepionych przy ich użyciu ok. 20 mln Amerykanów - jeśli tylko szczepionki zostaną zatwierdzone do użycia.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA