fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Japonia nie odrobiła strat poniesionych z powodu pandemii

Tokio
AFP
Gospodarka Japonii powiększyła się w trzecim kwartale o 21,4 proc., po spadku o 28,8 proc. w drugim. Średnio prognozowano wzrost o 18,9 proc. To dane annualizowane, czyli liczone kwartał do kwartału w tempie rocznym.

Licząc kwartał do kwartału japoński PKB wzrósł o 5 proc., po spadku o 8,2 proc. Gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż jednak nie odrobiła w pełni strat poniesionych z powodu pandemii. W trzecim kwartale PKB był o 5,8 proc. mniejszy niż w takim samym okresie rok wcześniej.

Ekonomiści prognozują, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale będzie dużo bardziej umiarkowany.

- Nie da się być optymistą w kwestii prognoz. Liczba infekcji wirusem rośnie w kraju i zagranicą a to ciąży na globalnym popycie oraz na nastrojach gospodarstw domowych - twierdzi Yoshiki Shinke, główny ekonomista Dai-Ichi Life Research Institute.

Premier Yoshihige Suga zapowiedział niedawno trzecią nowelizację budżetu, mającą zwiększyć środki na stymulację gospodarki. Jak dotąd rząd Japonii przeznaczył na programy stymulacyjne około 2,2 bln dolarów.

- Rządowe programy takie jak subsydia dla turystyki krajowej, pomogły zwiększyć konsumpcję, ale obawiam się inwestycje biznesowe, które spadły bardziej niż oczekiwałem. Gdy wirus się rozprzestrzenia, spółki ograniczają nowe zatrudnienie a gdy wygasną rządowe środki, niskie płace będą ciążyć konsumpcji - prognozuje Harumi Taguchi, ekonomista z IHS Markit.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA