Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Premier Estonii w rozmowie z Donaldem Trumpem stwierdził, że kraje NATO wydają zbyt mało na obronność.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach będziemy informować od rana.
Co najmniej sześć z przekazanych przez Ukrainę Tu-160 służy w armii rosyjskiej
Rosja wykorzystuje bombowce strategiczne Tu-160, które Ukraina podarowała jej 25 lat temu w zamian za spłatę długu za gaz – podało Radio Liberty.
Co najmniej sześć z przekazanych Tu-160 służy w armii rosyjskiej
Dziennikarze zidentyfikowali również rosyjskich pilotów, którym powierzono pilotowanie ukraińskich bombowców, a którzy obecnie są oskarżani przez ukraiński wywiad o udział w masowych atakach rakietowych na Ukrainę.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO wezwało do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy
„Zgromadzenie Parlamentarne NATO, podczas swojej 70. dorocznej sesji w Montrealu w Kanadzie, 25 listopada 2024 r., zatwierdziło rezolucję „Przyszłościowe zabezpieczenie Sojuszu i wspieranie Ukrainy aż do zwycięstwa”, z mocnym apelem o dalsze wsparcie dla Ukrainy i strategiczne podejście do przeciwdziałania zagrożeniom dla Zachodu”, poinformowało Biuro Wicepremiera ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO wezwało państwa sojusznicze do wsparcia i zwiększenia wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego dla Ukrainy, zapewniając terminowe dostawy amunicji i nowoczesnych systemów uzbrojenia, w szczególności systemów obrony powietrznej, precyzyjnej broni dalekiego zasięgu i myśliwców wielofunkcyjnych.
Zgodnie z raportem Zgromadzenie Parlamentarne wezwało również do zintensyfikowania politycznych i praktycznych wysiłków Sojuszu, aby pomóc Ukrainie otrzymać zaproszenie tak szybko, jak to możliwe i stać się 33. członkiem NATO.
Niezidentyfikowane drony nad amerykańskimi bazami w Wielkiej Brytanii
Brytyjscy eksperci wojskowi próbują ustalić, kto mógł wystrzelić kilka dronów w pobliżu trzech baz wojskowych w Wielkiej Brytanii, używanych przez siły powietrzne USA.
W zeszłym tygodniu drony zauważono w rejonie baz Lakenheath i Mildenhall w Suffolk, a także w pobliżu bazy Feltwell w sąsiednim Norfolk. Następnie w ciągu ostatniej nocy wojsko wykryło kilka kolejnych dronów. Według Sił Powietrznych USA rozmiary tych urządzeń były niewielkie i nie było ich zbyt wiele.
Rzecznik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych powiedział, że loty dronami „nie miały wpływu na lokalnych mieszkańców ani infrastrukturę, a urządzenia nie zostały zidentyfikowane jako wrogie”. Jednak według BBC istnieją obawy, że za wystrzeleniem dronów może stać obcy kraj.
W bazie Mildenhall stacjonują amerykańskie samoloty do tankowania, a w Lakenheath – amerykańskie myśliwce F-35A i F-15E. Feltwell Base służy przede wszystkim jako baza logistyczna, a także mieści budynki wojskowe.
Gazprom usiłuje przetrwać swój najgorszy kryzys
Rosyjski koncern pogodził się z definitywną utratą trasy dostaw swojego gazu tranzytem przez Ukrainę.
Czytaj więcej
Rosyjski koncern pogodził się z definitywną utratą trasy dostaw swojego gazu tranzytem przez Ukrainę. Plany eksportu Gazpromu na 2025 rok są nadzwyczaj skromne. Koncern stawia na przetrwanie największego w swojej historii kryzysu.
Bloomberg: Londyn potajemnie dostarczył Ukrainie rakiety Storm Shadow
Dziesiątki pocisków manewrujących Storm Shadow zostały potajemnie dostarczone przez Londyn do Kijowa kilka tygodni temu, zanim Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja zezwoliły na ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, poinformował Bloomberg 26 listopada.
Była to pierwsza dostawa pocisków wysłana przez rząd Partii Pracy premiera Keira Starmera.
Dokładne daty i ilości dostaw pozostają nieujawnione ze względów bezpieczeństwa operacyjnego. Zostały one wykonane na prośbę Kijowa, któremu zabrakło rakiet dalekiego zasięgu.
Reuters: Ambasadorowie UE omówią 15. pakiet sankcji przeciwko Rosji
Stali przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej spotkają się 27 listopada, aby omówić 15. pakiet sankcji przeciwko Rosji, który obejmuje środki skierowane przeciwko rosyjskiej flocie cieni i chińskim firmom dostarczającym broń Moskwie.
Propozycje przygotowane przez Komisję Europejską dla państw członkowskich obejmują dodanie 29 podmiotów prawnych i 54 osób fizycznych do listy sankcji. Po raz pierwszy oczekuje się, że chińskie firmy zostaną uwzględnione w odpowiedzi na ich domniemane wsparcie dla rosyjskiej produkcji wojskowej.
Reuters ujawnił, że nadchodzący pakiet sankcji wzmocni również ograniczenia dotyczące rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i rozszerzy stosowanie klauzuli „No Russia”, która zobowiązałaby spółki zależne firm UE w krajach trzecich do zakazu reeksportu niektórych towarów do Rosji.
W obwodzie chersońskim dron zrzucił materiały wybuchowe na mieszkańca Berysława na dziedzińcu jego domu
Do zdarzenia doszło we wtorek w mieście Berysław, gdzie w wyniku ataku drona 60-letni mężczyzna, który w tym momencie przebywał na podwórzu własnego domu, odniósł obrażenia spowodowane eksplozją materiału wybuchowego.
Sondaż. Większość Ukraińców zgadza się rozpocząć negocjacje w sprawie zamrożenia wojny
Badania socjologiczne przeprowadzone przez Centrum Monitoringu Społecznego w dniach 15–21 listopada 2024 r. wskazują, że 64 proc. ankietowanych Ukraińców uważa, że negocjacje w sprawie zamrożenia działań wojennych powinny się rozpocząć. 13 proc. raczej się nie zgadza z tą tezą, 19 proc. kategorycznie się nie zgadza; 4 proc. ma trudności z odpowiedzią.
Jednocześnie większość respondentów uważa, że wojna rozpętana przez Rosję przeciwko Ukrainie będzie trwała dłużej niż rok. Na pytanie, jak długo potrwa wojna, obywatele odpowiedzieli następująco: ponad rok - około 47 proc.; do roku - około 18% proc.; do sześciu miesięcy - około 11 proc.; do trzech miesięcy - około 9 proc. ; trudno odpowiedzieć - około 16 proc. .
Ukraińskie oczekiwania w czasie polskiej prezydencji w UE
Kijów spodziewa się otwarcia negocjacji w sprawie dwóch pierwszych klastrów dotyczących członkostwa w UE, a także zatwierdzenia 15. pakietu sankcji, podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku – powiedział przebywający w Warszawie szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
Ukraiński minister, który na konferencji prasowej mówił po polsku, zauważył, że Ukraina liczy na wsparcie polskiej prezydencji dla szybkiego otwarcia procesu negocjacyjnego Ukraina-UE. Wyraził również oczekiwania strony ukraińskiej dotyczące przyjęcia 15. pakietu sankcji przeciwko Rosji w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE. Zauważył, że dla Ukrainy „sytuacja jest nie do przyjęcia”, ponieważ kraje UE wciąż wydają setki tysięcy wiz Schengen obywatelom Rosji.
Reuters: Gazprom przygotowuje się do zakończenia tranzytu gazu przez Ukrainę
Rosyjski monopolista gazowy Gazprom planuje rok 2025, zakładając, że tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę zakończy się po 31 grudnia 2024 r.
Ukraina ogłosiła zamiar zakończenia obecnej umowy tranzytowej, co oznaczałoby zakończenie ponad półwiecza dostaw gazu z Syberii do Europy Środkowej. Tranzyt ten historycznie był stabilnym źródłem dochodów dla rosyjskiego budżetu.
Pomimo oświadczeń Kijowa o niechęci do przedłużenia umowy, która generuje Ukrainie do 1 mld USD rocznie w opłatach tranzytowych, Moskwa zasygnalizowała gotowość do negocjacji i możliwość kontynuowania dostaw przez terytorium Ukrainy, straciła jednak niemal wszystkich europejskich klientów.
Blinken: USA zapewnią Ukrainie to, czego potrzebuje, aby „przetrwać 2025 rok”
G7 i jej partnerzy są „zdeterminowani”, że Ukraina ma pieniądze, amunicję i siły, aby skutecznie walczyć w 2025 roku lub negocjować pokój z pozycji siły, mówi sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Dyplomata, przemawiając po spotkaniach z ministrami spraw zagranicznych G7 we Włoszech, powiedział, że USA nadal zwiększają pomoc w zakresie bezpieczeństwa, aby wzmocnić obronę Ukrainy na wschodzie.
Rosja wykluczona z kluczowej Rady ds. Broni Chemicznej drugi rok z rzędu
Rosja drugi rok z rzędu nie zdołała uzyskać miejsca w Radzie Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Decyzja ta pozostanie w mocy w latach 2025–2027.
Niemcy przekażą Ukrainie dodatkowe 65 mln euro na odzyskiwanie energii
Europejska Wspólnota Energetyczna otrzyma dodatkowe 65 mln euro od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu (BMWK) Niemiec na naprawę ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
Ukraina finansuje sprzęt i części zamienne do uszkodzonej infrastruktury energetycznej za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Energetycznego. Europejska Wspólnota Energetyczna reguluje wykorzystanie środków i organizuje przetargi na zakup towarów.
Niemieckie wsparcie ma również na celu poprawę zrównoważoności ukraińskiego systemu energetycznego w sposób przyjazny dla środowiska. Aby to zrobić, część przekazanych pieniędzy jest przeznaczana na inicjatywy przejścia na zieloną energię.
Anna Fotyga w wywiadzie dla Ukrinform: Pokonanie Rosji na polu bitwy to jedyna droga do pokoju
Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga powiedziała w wywiadzie dla Ukrinform, że jedynym sposobem, aby zmusić Rosję do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie, jest pokonanie jej na polu bitwy
- Rosję można zmusić do pokoju tylko siłą, wzmocnioną sankcjami. Same sankcje nie będą skuteczne, ponieważ Putin jest w stanie znaleźć sojuszników i zapewnić sobie wsparcie krajów spoza zbiorowego Zachodu. Biorąc to pod uwagę, zwycięstwo militarne jest jedynym sposobem, aby zmusić Rosję, niezależnie od tego, czy rządzi Putin, czy ktoś inny. To nie jest tylko wojna Putina – podkreśliła Fotyga
Sprzeciwiła się również pomysłowi, aby Ukraina oddała część swojego terytorium lub suwerenności w zamian za zamrożenie konfliktu. - To niedopuszczalne. Polska także padła ofiarą agresji, więc nigdy nie zgodzimy się na takie środki. Ważne jest, aby podtrzymywać międzynarodową zasadę integralności terytorialnej i pod żadnym pozorem nie pozwalać na zmianę granic siłą – podkreśliła była minister.
Rosja wydala brytyjskiego dyplomatę. Londyn: „złośliwe i bezpodstawne” oskarżenia
FSB oświadczyło, że „znaleziono dowody sugerujące, że dyplomata był zaangażowany w działalność wywiadowczą i wywrotową zagrażającą bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej”.
Czytaj więcej
Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji ogłosiła cofnięcie akredytacji Wilkesowi Pryorowi, drugiemu sekretarzowi sekcji politycznej ambasady Wielkiej Brytanii w Moskwie. To siódmy brytyjski dyplomata wydalony w ciągu czterech miesięcy.
Rosja zakazała wjazdu do kraju kilku brytyjskim urzędnikom
Zakaz spowodowany jest domniemanymi „działaniami antyrosyjskimi”.
Na liście osób z zakazem wjazdu do Federacji Rosyjskiej są: wicepremier Angela Rayner, minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper, kanclerz Racjel Reeves, minister zdrowia Ed Miliband i minister energetyki Wes Streeting.
Atak Rosjan na obwód sumski. Dwie osoby zginęły
Pod gruzami budynku mieszkalnego, w który uderzyła rakieta, prawdopodobnie znajduje się jeszcze jedna osoba.
Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl będzie wykładała na uniwersytecie w Riazaniu
Kneissl pełniła funkcję ministra spraw zagranicznych Austrii od 2017 do 2019 roku. W 2018 roku Władimir Putin wziął udział w jej ślubie.
Ukraińcy wyparły Rosjan z Kupiańska
Ukraińskie siły obronne wyparły Rosjan z Kupiańska w obwodzie charkowskim i obecnie kontrolują sytuację na obrzeżach miasta.
Ołeh Synehubow, szef Charkowskiego Obwodowego Zarządu Wojskowego, powiedział, że wojska rosyjskie przeprawiają się łodzią na prawy brzeg rzeki Oskil w rejonie kupiańskim, ale ukraińscy obrońcy niszczą te grupy.
Ministrowie G7 potępiają rosyjską „eskalację”
Ministrowie G7 obradujący Włoszech we wspólnym oświadczeniu potępili dziś „w najostrzejszych słowach nieodpowiedzialną i groźną retorykę nuklearną Rosji, a także jej postawę strategicznego zastraszania”.
„Użycie przez Rosję pocisku balistycznego średniego zasięgu 21 listopada jest kolejnym dowodem jej nieodpowiedzialnego i eskalującego zachowania” – powiedzieli, dodając, że „poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy” pozostaje „niezachwiane”.
Norwegia zwiększy wydatki na Ukrainę
W przyszłym roku Norwegia zwiększy swoje wydatki na Ukrainę do 30 mld koron. Poinformował o tym premier Jonas Gahr Stoere, cofając wcześniej ogłoszone cięcie budżetu dla Ukrainy.
Prawicowe partie opozycyjne skrytykowały rząd po tym, jak zaproponował on w zeszłym miesiącu przeznaczenie w budżecie na 2025 na pomoc dla Ukrainy zaledwie 15 mld koron. Opozycyjna Partia Konserwatywna zaproponowała wydanie 45 mld koron.
Rosja pokazuje fragmenty pocisków ATACMS
Rosyjskie Ministerstwo Obrony udostępniło w sieci zdjęcia rzekomych fragmentów pocisków ATACMS, które użyte zostały przez ukraińskie siły zbrojne do uderzenia w obwodzie kurskim 23 i 25 listopada.
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO: Potrzebujemy kombinacji precyzyjnych uderzeń
Podczas konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, powiedział, że „kierownictwo NATO rozważa możliwość przeprowadzenia precyzyjnych uderzeń wyprzedzających na terytorium Rosji w przypadku zbrojnego konfliktu między Moskwą a Sojuszem”. - Mądrzejszym podejściem jest nie czekać, lecz zaatakować wyrzutnie rakiet w Rosji w przypadku jej ataku na nas. Potrzebujemy kombinacji precyzyjnych uderzeń, które unieszkodliwią systemy używane do ataku na nas, i musimy zadać pierwszy cios - zaznaczył.
Nowy ambasador Ukrainy w Polsce
„Cieszę się, że wracam do Warszawy jako Ambasador Ukrainy w RP” – czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku przez ambasadora Ukrainy w Polsce, Wasyla Bodnara, który rozpoczął właśnie swoją służbę. Dyplomata zapewnia o „pracy nad wzmocnieniem ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego”.
Rutte: Musimy wzmocnić wsparcie, by zmienić bieg konfliktu
Przebywający w Atenach sekretarz generalny NATO podkreślił, że „trzeba wzmocnić wsparcie dla walczącej Ukrainy, by zmienić bieg konfliktu”. Jak poinformował Rutte, rozmawiał z greckimi władzami o wyzwaniach dla bezpieczeństwa w regionie oraz o tym, jak można kontynuować wsparcie dla Ukrainy. Szef NATO zaznaczył także, że Ateny wspierają Ukrainę od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Po spotkaniu sekretarzem generalnym NATO premier Grecji Kyriakos Micotakis wezwał Unię Europejską do większych wydatków na obronność oraz bliższej współpracy z Sojuszem.
Ministerstwo Obrony Rosji: Ukraina atakowała cele w obwodzie kurskim pociskami ATACMS
Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że w ciągu trzech dni doszło do dwóch ataków z użyciem pocisków ATACMS na cele w obwodzie kurskim. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że przygotowuje odpowiedź na te ataki.
Rosyjskie koleje utknęły na bocznicy. Nie mają pieniędzy na inwestycje
Rosyjskie surowce miały trafiać do Azji nowymi liniami kolejowymi przez Syberię. Tych inwestycji jednak szybko nie będzie. W budżecie Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) zieje ogromna dziura. To skutek wojny Putina. Przewoźnik zamiast zarabiać przewozi wojsko i broń. Wojna wyssała też z firmy tysiące pracowników.
Czytaj więcej
Rosyjskie surowce miały trafiać do Azji nowymi liniami kolejowymi przez Syberię. Tych inwestycji jednak szybko nie będzie. W budżecie Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) zieje ogromna dziura. To skutek wojny Władimira Putina. Przewoźnik, zamiast zarabiać, przewozi wojsko i broń. Wojna wyssała też z firmy tysiące pracowników.
Wołodymyr Zełenski o ataku 188 dronów na Ukrainę: Możliwy, bo obchodzone są sankcje wobec Rosji
Po nocnym ataku dronów na Ukrainę, w czasie którego cele na Ukrainie atakowało 188 dronów-kamikadze (Ukraińcy strącili 76 dronów), Wołodymyr Zełenski napisał w serwisie Telegram, że 85 z dronów uczestniczących w ataku miało zagraniczne części. „Chodzi o niemal 16 tys. części, bez których nie mogłyby latać” - napisał ukraiński prezydent. „Takie ataki są możliwe tylko z powodu (...) obchodzenia sankcji” - ocenił Zełenski.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO w rezolucji apeluje m.in. o dostarczenie Ukrainie pocisków średniego zasięgu
Pociski średniego zasięgu to pociski mogące dosięgnąć celów na odległość nawet 3 tys. km.
Czytaj więcej
Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy oraz podjęcia działań, które miałyby doprowadzić do jak najszybszego wejścia Ukrainy do NATO.
Trzy osoby zginęły w ostrzale okupowanej Nowej Kachowki
Informację o ostrzale miasta w obwodzie chersońskim, które jest kontrolowane przez Rosjan, podał sekretarz prasowy szefa władz okupacyjnych. Z podanego przez niego komunikatu wynika, że rannych w ostrzale zostało siedem osób. Nowa Kachowka miała być ostrzelana z moździerza.
Rosyjski dron zaatakował samochód cywilny w obwodzie zaporoskim
O ataku na samochód w miejscowości Primorśk informuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.
Rosja wydala brytyjskiego dyplomatę
Drugi sekretarz departamentu politycznego brytyjskiej ambasady w Moskwie, Wilkes Edward Prior, musi opuścić Rosję. Rosyjska FSB zarzuca mu podanie fałszywych informacji przy uzyskaniu akredytacji do pracy jako dyplomata w Rosji. FSB informuje też, że dyplomata mógł prowadzić działalność wywiadowczą i dywersyjną zagrażającą bezpieczeństwu Rosji.
Straż Graniczna Ukrainy informuje o strąceniu drona Orlan-10
Dron rozpoznawczy został strącony nad obwodem odeskim.
Ukraiński wywiad wojskowy przechwycił komunikację między żołnierzami Korei Północnej w obwodzie kurskim
Na opublikowanym nagraniu słychać rozmowę dwóch osób po koreańsku. Jedna z nich wydaje polecenie, by „ruszać się szybciej”.
Atak drona na rowerzystę w obwodzie chersońskim
Dron zrzucił ładunek wybuchowy, który ranił 65-letniego mężczyznę jadącego na rowerze.
Szef MSZ Ukrainy rozmawiał w Rzymie z szefem francuskiej dyplomacji
Andrij Sybiha w czasie spotkania na marginesie szczytu G7 rozmawiał z Jeanem-Noëlem Barrotem o „sposobach na wzmocnienie Ukrainy i zapewnienie długotrwałego bezpieczeństwa w Europie, a także przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez Rosję”. Sybiha wyraził też wdzięczność z powodu zapowiedzianego dostarczenia Ukrainie myśliwców Mirage 2000 przez Francję.
Kreml: Nieodpowiedzialne dyskusje o możliwości powrotu broni nuklearnej na Ukrainę
- Nawet najbardziej prowokacyjna linia, wymierzona w eskalowanie napięć ma takie skrajnie ekstremistyczne skrzydło. To punkt widzenia prawdopodobnie należący do tego skrzydła – tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow skomentował doniesienia, że niektórzy politycy w USA i Europie uważają, że na Ukrainę powinna wrócić broń nuklearna. Oficjalnie propozycji takiej nie przedstawił żaden z sojuszników Ukrainy.
Niemcy i Litwini nadal nie wykluczają, że samolot DHL rozbił się w Wilnie w wyniku aktu sabotażu
Na miejscu katastrofy nadal nie znaleziono czarnych skrzynek – podaje we wtorek rano strona litewska.
Czytaj więcej
Ok. godziny 11:30 odnaleziono czarne skrzynki z samolotu DHL, który rozbił się w Wilnie w poniedziałek rano, ok. 1,3 km od lotniska, przy podejściu do lądowania.
Siegiej Szojgu z wizytą w Kabulu
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej odwiedził stolicę Afganistanu zapewniając rząd talibów, że Rosja wkrótce usunie talibów z listy organizacji zakazanych w Rosji.
Gen. Skrzypczak: Udany atak Oriesznikiem to dla Rosji sygnał
– Rozpoznanie satelitarne, czy to wojskowe, amerykańskie, czy to komercyjne, które ma na usługach Ukraina, powinny start i przelot tego pocisku wykryć – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując atak Rosji na miasto Dniepr przy użyciu nowego typu pocisku.
Czytaj więcej
– To jest poważny problem dla Ukraińców – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując wystrzelenie przez Rosję w kierunku ukraińskiego miasta Dniepr rzekomo nowego typu pocisku rakietowego Oriesznik.
Szefowie dyplomacji krajów G7 spotykają się we Włoszech. Będą rozmawiać m.in. o wojnie w Ukrainie (WIDEO)
We włoskim stołecznym regionie Lacjum odbywa się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw G7. W poniedziałek głównym tematem rozmów ma być sytuacja na Bliskim Wschodzie i w basenie Morza Czerwonego. Ministrowie omówią też konsekwencje, jakie może spowodować wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakaz aresztowania m.in. premiera Izraela Benjamina Netanjahu. We wtorek dyplomaci będą rozmawiali o wojnie w Ukrainie. Poruszona zostanie kwestia dalszego wsparcia dla Kijowa. Politycy omówią też scenariusze możliwego pokoju ukraińsko-rosyjskiego.
W Brukseli stali przedstawiciele państw członkowskich przy Kwaterze Głównej NATO będą rozmawiać o konsekwencjach użycia przez Rosję pocisku „Oriesznik”
W rozmowach weźmie udział przedstawiciel Ukrainy. Rada Ukraina-NATO na poziomie ambasadorów spotka się z inicjatywy Kijowa. Ukraińcy mają prosić sojuszników o więcej nowoczesnych zestawów obrony przeciwlotniczej.
Dmitrij Miedwiediew ostrzega, że przekazanie Ukrainie broni atomowej mogłoby zostać potraktowane jako przygotowanie do ataku nuklearnego na Rosję
Były prezydent Rosji odnosi się do propozycji, które są przedstawiane przez amerykańskich polityków i dziennikarzy. Oficjalnie żaden z sojuszników Ukrainy nie proponował przekazania Kijowowi broni atomowej.
Rosjanie zrzucili z drona materiały wybuchowe na mieszkańca Berysławia
59-letni mieszkaniec Berysławia doznał obrażeń głowy w wyniku upuszczenia materiałów wybuchowych z rosyjskiego bezzałogowego statku powietrznego – informuje chersońska administracja wojskowa. Dodano, że mężczyzna został zabrany do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy.
Siły Powietrzne Ukrainy: Rosja zaatakowała rekordową liczbą dronów
W nocy siły obrony powietrznej w 17 obwodach zestrzeliły 76 dronów szturmowych, których rosyjska armia użyła do ataku na Ukrainę. W sumie podczas nocnego ataku armia rosyjska wystrzeliła rekordową liczbę, 188 bezzałogowców – wynika z komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.
Osiem osób wciąż w szpitalach po ataku na Charków
W poniedziałkowym ataku rakietowym na Charków rannych zostało 26 osób, osiem z nich wciąż pozostaje w szpitalu – poinformował we wtorek gubernator obwodu Ołeh Sinehubow. Uszkodzonych zostało ponad 40 budynków i pięć samochodów.
ISW: Rosjanie próbują otoczyć wieś Wełyka Nowosiłka
Wojska rosyjskie posuwają się naprzód w obwodzie donieckim próbując otoczyć wieś Wełyka Nowosiłka – podaje amerykański think-tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Nacierają też na ważne ukraińskie linie komunikacyjne zaopatrujące pozostałą część obwodu.
Rosjanie wzmacniają obronę na Krymie
Rosja przygotowuje się do ukraińskiego desantu powietrznego w Eupatorii na Krymie, twierdzi partyzancki ruch Atesz. "W odpowiedzi wzmacniają struktury obronne w całym mieście i jego okolicach" - napisano w serwisie Telegram.
Obwód mikołajowski: Jedna z osób rannych w czasie ataku na odbierających pomoc humanitarną zmarła w szpitalu
Do ataku dronów w czasie dystrybucji pomocy humanitarnej doszło we wsi Sołonczaki – podają władze obwodu. Ranny w ataku 30-latek zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 16 miejscowości w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne – podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
W listopadzie Rosjanie zajęli 600 km2 terytorium Ukrainy
Tak wysokiego tempa natarcia Rosjan w 2024 roku jeszcze na Ukrainie nie obserwowano.
Czytaj więcej
Rosjanie nacierają obecnie na Ukrainie w tempie, jakie wcześniej osiągali tylko na początku inwazji, zimą i wczesną wiosną 2022 roku - wynika z analizy sytuacji na froncie, którą przedstawia Reuters.
Alarm powietrzny trwał w Kijowie pięć godzin
Nad miastem strącono w nocy kilkanaście dronów.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 733 830 żołnierzy, 9 435 czołgów, 19 256 pojazdów opancerzonych, 20 806 zestawów artyleryjskich, 1 254 wyrzutnie rakiet, 1 004 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 552 bezzałogowe statki powietrzne, 2 765 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 30 042 pojazdy (w tym cysterny), 3 683 jednostki sprzętu specjalnego.
Przed sądem obwodowym w Mińsku stanął ks. Henryk Okołotowicz. Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami
Władze białoruskie nie zdradzają szczegółów sprawy. Przed zatrzymaniem duchowny od kilkunastu lat był proboszczem parafii św. Józefa w Wołożynie (obwód miński). Z relacji niezależnych białoruskich mediów wynikało, że ksiądz Okołotowicz został oskarżony o „przekazanie tajnej informacji” i że reżim domaga się od niego pokrycia „wyrządzonych szkód” w wysokości miliona euro. Podczas zatrzymania służby Aleksandra Łukaszenki zarekwirowały nie tylko środki osobiste duchownego, ale i całej parafii.
Czytaj więcej
Ksiądz Henryk Okołotowicz pierwszy odprawił mszę w Katyniu w czasach Związku Radzieckiego. Potem nie uklęknął przed reżimem Aleksandra Łukaszenki. Grozi mu 15 lat łagru.
20 grudnia zaczną obowiązywać sankcje na to paliwo LPG sprowadzane z Rosji
Konieczność zastąpienia rosyjskich dostaw źródłami zachodnimi winduje ceny LPG i obawy o stabilność zaopatrzenia rynku.
Czytaj więcej
W ubiegłym tygodniu ceny LPG poszły w górę skokowo, aż o 8 groszy w ujęciu tydzień do tygodnia. Jeśli jeszcze pół roku temu autogaz na stacjach kosztował w granicach 2,75–2,80 zł, to teraz dobija 3,14 zł.
W nocy nad Rosją i okupowanym Krymem strącono 39 ukraińskich dronów
Drony były strącane nad obwodem rostowskim (24), briańskim (5), biełgorodzkim (3), kurskim (3) i jeden nad obwodem orłowskim, a także jeden nad obwodem woroneskim i jeden nad okupowanym Krymem.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję ws. członkostwa Ukrainy w Sojuszu
Rezolucja wzywa państwa NATO do „zwiększenia (...) wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy w otrzymaniu zaproszenia do zostania 33. członkiem NATO tak szybko, jak to możliwe”.
15 lat więzienia dla mieszkańca obwodu charkowskiego za przekazywanie informacji Rosjanom
Jak podaje ukraińska prokuratura mieszkaniec wsi w rejonie czuhujewskim nawiązał kontakt z Rosjanami i przekazywał im pozycje ukraińskich wojsk w obwodzie. Współpracę z Rosjanami rozpoczął w lutym 2024 roku.
W czasie nocnego alarmu powietrznego w Tarnopolu rozległy się eksplozje
Po tym, jak w mieście słychać było eksplozje, pojawiły się przerwy w dostawach prądu i wody. Wiaczesław Nehoda, szef lokalnych władz zapewnił, że trwają prace mające na celu usunięcie skutków ataku.
W nocy Ukraina była celem ataku dronów
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem kijowskim.
Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie nową partię pocisków Storm Shadow
Jak informuje agencja Bloomberg Londyn przekazał Kijowowi kilkadziesiąt pocisków Storm Shadow – jest to pierwsza dostawa tych brytyjskich pocisków na Ukrainę po objęciu stanowiska premiera Wielkiej Brytanii przez Keira Starmera. Brytyjczycy mieli dostarczyć Ukraińcom pociski Storm Shadow ponieważ „Kijowowi skończyły się pociski dalekiego zasięgu”. Pociski Storm Shadow mają zasięg nawet do 300 km.
Czytaj więcej
Kilkadziesiąt pocisków powietrze-ziemia Storm Shadow zostało niedawno przekazanych Ukrainie przez Wielką Brytanię - podaje agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła.
UE przygotowuje 15. pakiet sankcji przeciw Rosji
Jak informuje Bloomberg pakiet miałby obejmować m.in. sankcje wobec 45 rosyjskich tankowców, które zostałyby objęte zakazem wpływania do europejskich portów. Sankcjami obłożonych zostałoby też ok. 50 osób fizycznych i 30 firm. Na listę sankcyjną trafiliby głównie rosyjscy producenci broni, a także niewielka liczba chińskich firm. Sankcje byłyby też wymierzone w przedstawicieli Ministerstwa Obrony Korei Północnej zaangażowanych w wysłanie tysięcy północnokoreańskich żołnierzy do Rosji.
Rosja przygotowuje się do ofensywy w kierunku Zaporoża? (MAPA)
Ukraiński wywiad sugeruje, że Rosja może szykować atak na Zaporoże, położone w południowo-wschodniej części Ukrainy – wynika z informacji „The Economist”. Kijów szacuje, że Moskwa może zaangażować do 130 tys. żołnierzy w ofensywie. Zaporoże znajduje się obecnie ok. 30 km od linii frontu. Przygotowując się do możliwej rosyjskiej ofensywy, Ukraińcy wzmacniają obronę wokół miasta. Powstają fortyfikacje, nowe pola minowe i konstrukcje z betonu i żelaza.
Sytuacja na froncie w obwodzie zaporoskim (MAPA)
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1006 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1006 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szef ukraińskiego Sztabu Generalnego potwierdza, że żołnierze z Korei Północnej brali już udział w walkach z ukraińskimi jednostkami w obwodzie kurskim.