04:43
20.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 756
00:12
20.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:50
20.03.2024

Kolizja rosyjskiego tankowca. Rośnie groźba katastrofy

Niedawna kolizja tankowca „ciemnej floty” ożywiła najgorsze obawy Danii dotyczące statków przewożących codziennie setki tysięcy baryłek rosyjskiej ropy przez Cieśniny Duńskie.

Czytaj więcej

Kolizja rosyjskiego tankowca u wybrzeży Danii. Jakie ryzyko niesie "flota cieni"
23:16
20.03.2024

W marcu Rosjanie zrzucili prawie 200 bomb na obwód sumski

W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski wspomniał o rosyjskich atakach na przygraniczny obwód sumski, gdzie rosyjskie samoloty zrzuciły prawie 200 bomb kierowanych.

"Od początku marca do chwili obecnej rosyjskie samoloty zrzuciły prawie 200 bomb kierowanych na same społeczności obwodu sumskiego, bezpośrednio na wsie, miasta i infrastrukturę cywilną. To, co Ukraina musi natychmiast zrobić, to wzmocnić naszą obronę powietrzną w taki sposób, aby uniemożliwić ten terror” - mówił Zełenski.

22:43
19.03.2024

Andrzej Duda dla CNBC: Dzwony biją na alarm

W rozmowie z CNBC Duda ponownie wezwał członków NATO do zwiększenia ich wydatków na obronność do 3 proc. w związku z nowymi doniesieniami, że Moskwa może być gotowa zaatakować sojusz wojskowy w ciągu dwóch–trzech lat.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: Rosja może zaatakować NATO już w 2026. "Dzwony biją na alarm"
22:18
19.03.2024

Luksemburg dołącza do „koalicji artyleryjskiej”

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ramstein-20), że Luksemburg dołączył do „koalicji artyleryjskiej” kierowanej przez Francję i Niemcy.

Ministerstwo dodało, że Luksemburg zakupił dla Ukrainy drony wspólnie z Belgią i Holandią i nadal wspiera Ukrainę, dostarczając jej krytycznie potrzebny sprzęt.

Luksemburg ogłosił 8 marca przyłączenie się do czeskiej inicjatywy mającej na celu zakup dla Ukrainy 800 tys. pocisków artyleryjskich.

21:47
19.03.2024

Ukraina otwiera drugie centrum werbunkowe

W Zaporożu otwarto drugi na Ukrainie ośrodek werbunkowy do armii ukraińskiej, podało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Centrum  zapewni konsultacje w sprawie wolnych stanowisk  i pełne wsparcie do czasu wcielenia do armii.

21:21
19.03.2024

Wolontariusze z Bukowyny dostarczają na linię frontu 100 dronów

Wolontariusze z organizacji charytatywnej „Anioły Donbasu” z Bukowyny przekazali Siłom Zbrojnym Ukrainy partię 100 dronów FPV.

21:00
19.03.2024

Pentagon uruchamia stronę internetową umożliwiającą śledzenie pomocy USA dla Ukrainy

Uruchomiono stronę internetową Oversight Ukraine, która umożliwia nadzór nad pomocą z Waszyngtonu dla Kijowa.

Strona zawiera informacje na temat pracy ponad 20 amerykańskich agencji nadzoru, które mają na celu zapewnienie, że pomoc dla Ukrainy zostanie wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem. Dane kontaktowe służą do zgłaszania wszelkich zarzutów dotyczących oszustwa, marnotrawstwa, nadużyć lub złego zarządzania.

„Nadzór nad Ukrainą jest naszym priorytetem numer jeden i jesteśmy podekscytowani, że istnieje to narzędzie, które pomaga informować amerykańskich podatników” – powiedziała Diana R Shaw, pełniąca obowiązki inspektora generalnego Departamentu Stanu.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget A. Brink, powiedziała w listopadzie ubiegłego roku, że amerykańskie inspekcje, które były wielokrotnie przeprowadzane na Ukrainie, nie wykazały żadnych przypadków kradzieży pomocy wojskowej na Ukrainie.

20:39
19.03.2024

Ukraina i Estonia rozpoczynają rozmowy w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Ukraina i Estonia rozpoczęły prace nad projektem porozumienia i uzgodniły harmonogram przyszłych rozmów – podało Biuro Prezydenta.

„Ważne jest zawarcie silnych umów o bezpieczeństwie ze wszystkimi krajami bałtyckimi, które zapewniają nam ogromną pomoc w relacji do ich PKB. Ponieważ Estonia, Łotwa i Litwa również graniczą z agresorem, nasze zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa powinny zdecydowanie być wzajemne” stwierdził zastępca Andrija Jermaka Ihor Żółkiew

20:13
19.03.2024

Kanada dołącza do inicjatywy Czech

Kanada przeznaczy na zakup amunicji dla Ukrainy 40 mln dolarów kanadyjskich.

19:44
19.03.2024

Kreml wymienia dowódcę Floty Czarnomorskiej

Państwowe media potwierdziły, że Kreml zmienił szefa marynarki wojennej po serii strat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Doniesienia z zeszłego tygodnia sugerowały, że admirał Nikołaj Jewmenow został zmuszony do rezygnacji.

Państwowa agencja informacyjna RIA podaje obecnie, że na stanowisku pełniącego obowiązki głównodowodzącego zastąpił go  Aleksander Moisejew, obecny szef rosyjskiej Floty Północnej. 

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ustalił, że decyzja o dymisji Jewmenowa była podejmowana od jakiegoś czasu. Przełomem było zniszczenie patrolowca rakietowego Siergiej Kotow, który zatonął 5 marca po uderzeniu ukraińskich dronów.

19:15
19.03.2024

Rosja skarży się na "propagandę" Wielkiej Brytanii  podczas wyborów

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło skargę do Wielkiej Brytanii w związku z „niedopuszczalnymi oświadczeniami propagandowymi” wygłaszanymi podczas wyborów prezydenckich. Uznano, że są one równoznaczne z ingerencją w wewnętrzne sprawy Rosji.

MSZ dodało, że  działania Wielkiej Brytanii stanowią naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych i są sprzeczne ze statusem brytyjskich misji dyplomatycznych w Rosji.

18:51
19.03.2024

Premier Włoch sprzeciwia się wysyłaniu wojsk na Ukrainę

Premier Włoch Giorgia Meloni sprzeciwia się wysyłaniu wojsk państw zachodnich na Ukrainę.

- Jeśli chodzi o propozycję Francji dotyczącą możliwej bezpośredniej wojskowej  interwencji, nie popieramy tej opcji, która jest zwiastunem niebezpiecznej eskalacji, a tej należy za wszelką cenę uniknąć – powiedziała Meloni w Senacie w przededniu szczytu przywódców UE.

Meloni, jak pisze Bloomberg, skrytykowała prezydenta Francji Emmanuela Macrona za wywieranie presji na kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby zajął bardziej zdecydowane stanowisko i ostrzegał przed „egzystencjalnym” zagrożeniem, jakie Rosja stanowi dla UE.

Jednocześnie premier Włoch stwierdziła, że negocjacje z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem są bezcelowe. - Jak można siedzieć przy stole negocjacyjnym z kimś, kto nigdy nie dotrzymał żadnego porozumienia? – zapytała retorycznie Meloni.

Wcześniej włoski minister obrony Guido Crosetto oświadczył, że jest przeciwny wysyłaniu zachodnich wojsk na Ukrainę, ponieważ utrudniałoby to dyplomację.

18:20
19.03.2024

Rosjanie i Białorusini nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że sportowcy z Rosji i Białorusi nie będą mogli wziąć udziału w paradzie sportowców podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Zawodnicy nadal będą mogli brać udział w igrzyskach, ale będą rywalizować jako niezależni, bez flag i hymnów. Będą też dopuszczeni do rywalizacji tylko wtedy, jeśli nie wspierają wojny na Ukrainie.

18:00
19.03.2024

Mer miasta na Uralu podjął decyzję w sprawie urzędników

Mer oświadczył, że dla tych, którzy nie głosowali w wyborach prezydenckich, „nie ma miejsca w służbie cywilnej, niezależnie od ich kwalifikacji”.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 755
17:37
19.03.2024

Francja o rosyjskich groźbach: Nieodpowiedzialne

Francja odpowiedziała na stwierdzenie  szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego, który stwierdził, że francuskie jednostki na Ukrainie będą „priorytetowym” celem.

Siergiej Naryszkin powiedział dziś wcześniej, że wojska francuskie będą uzasadnionym celem dla sił rosyjskich, jeśli „kiedykolwiek wejdą z mieczem na terytorium rosyjskiego świata”.

W odpowiedzi na rosyjskie komentarze urzędnik francuskiego ministerstwa sił zbrojnych powiedział: „Uważamy, że tego rodzaju prowokacje są nieodpowiedzialne”.

17:21
19.03.2024

Kułeba o pomocy USA dla Ukrainy w formie pożyczki: Nie znamy żadnych szczegółów

- Ukrainie nie są znane żadne szczegóły propozycji udzielenia amerykańskiej pomocy wojskowej w formie pożyczki, popieranej przez amerykańską senator Lindsey Graham, ale nie jest zszokowana tym pomysłem-przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas odprawy dla zagranicznych dziennikarzy.

17:00
19.03.2024

Finlandia przeznaczy 30 mln euro na czeską inicjatywę zakupu pocisków dla Ukrainy

Minister obrony Finlandii Antti Häkkänen ogłosił decyzję po konsultacji z dowódcą Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej w sprawie poprawy wsparcia dla obronności Europy i Ukrainy.

16:42
19.03.2024

Szef NATO z pierwszą wizytą w Armenii

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył do Armenii z pierwszą wizytą od czasu objęcia stanowiska, tj. od 10 lat. 

Stoltenberg spotkał się z premierem Paszynianem, z którym omawiał kwestie wzmocnienia współpracy Armenia-NATO.

16:17
19.03.2024

Putin przegrał wybory w Szwajcarii

Władimir Putin poniósł miażdżącą porażką w wyborach wśród uprawnionych do głosowania obywateli Rosji, którzy oddali głos w Szwajcarii. 

W Bernie Putin otrzymał 16 proc. głosów, w Genewie 20 proc. . W obu miastach przed ambasadą i konsulatem generalnym członkowie stowarzyszenia Rosja Przyszłości/Szwajcaria oraz wolontariusze przeprowadzili wywiady z setkami Rosjan. Koordynowała to organizacja Vote Abroad

Najwięcej głosów otrzymał Władysław Dawankow z partii Nowy Lud, wiceszef Dumy.  40-letni Dawankow otrzymał 45 proc. głosów w Bernie i 29 proc. w Genewie, co oznacza, że w całym kraju uzyskał wyraźnie lepsze wyniki niż Putin. Około jedna piąta wyborców zniszczyła karty do głosowania.

W poniedziałek rząd Szwajcarii oświadczył, że zapoznał się z wynikami wyborów prezydenckich w Rosji. Ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie, że nie zaproszono żadnej misji obserwatorów wyborów OBWE.

15:49
19.03.2024

Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji twierdzi, że francuscy żołnierze już się szkolą przed wysłaniem ich na Ukrainę

Rosjanie podają, że na Ukrainę ma trafić kontyngent 2 tys. żołnierzy z Francji.

Czytaj więcej

Rosyjski wywiad: Kraj NATO przygotowuje żołnierzy do wysłania na Ukrainę
15:32
19.03.2024

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ma związek z poderwaniem się ciężkiego myśliwca MiG-31K z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim.

15:12
19.03.2024

Dwa rosyjskie ataki na Białopole w obwodzie sumskim

Stojący na czele lokalnych władz Jurij Żarko poinformował, że w wyniku ostrzału Białopola uszkodzone zostały budynki mieszkalne i linie wysokiego napięcia, miasto jest częściowo pozbawione prądu i dostaw wody.

15:01
19.03.2024

Niemcy planują zakup pocisków JASSM-ER z USA

Dziennik "Bild" informuje, że rząd w Berlinie przygotowuje się do zakupu 75 pocisków manewrujących JASSM-ER.

Czytaj więcej

Niemcy chcą kupić od USA pociski JASSM-ER. Ich zasięg to około 1000 km
14:51
19.03.2024

USA z rekordowym eksportem ropy dzięki sankcjom

W 2023 r. nikt nie sprzedał za granicę tyle ropy co Amerykanie. Główny kierunek amerykańskiego eksportu to Europa. W tym roku może być on jeszcze wyższy, bo do zakupów surowca z USA wracają Indie, wystraszone sankcjami za import rosyjskiej ropy.

Czytaj więcej

Unia importuje coraz mniej LNG. Wiemy, dlaczego
14:26
19.03.2024

Mołdawia uznaje rosyjskiego dyplomatę za persona non grata

Decyzja władz w Kiszyniowie jest reakcją na otwarcie przez Rosję komisji wyborczych w separatystycznym Naddniestrzu w czasie zakończonych 17 marca wyborów prezydenckich w Rosji. Moskwa zrobiła to nie pytając Kiszyniowa o zdanie.

14:01
19.03.2024

W rejonie iziumskim traktor wjechał na minę

W wyniku eksplozji ranna została jedna osoba.

13:44
19.03.2024

Niemcy przekażą Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 500 mln euro

W skład pakietu wejdzie 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej z magazynów niemieckiej armii — wynika z wypowiedzi ministra obrony Niemiec, Borisa Pistoriusa.

13:42
19.03.2024

Rosja ułatwi skazańcom wstąpienie do wojska. Ich kary zostaną złagodzone

Duma Państwowa przyjęła projekt dotyczący umożliwienia osobom skazanym wstąpienie do wojska. Zamiast za kratki, skazańcy będą mogli zostać wysłani na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosyjskie wojsko sięga po skazańców. Wstąpisz do armii, nie odbędziesz kary
13:40
19.03.2024

Finlandia przekazała łodzie bojowe Ukrainie

Łodzie zostaną dostarczone Ukrainie przez Rumunię. O sprawie poinformował prezydent Rumunii, Klaus Iohannis. Liczby i typu przekazywanych Ukrainie łodzi nie podano. 50 ukraińskich żołnierzy przejdzie w Rumunii szkolenie z obsługi przekazanych przez Finlandię łodzi.

Czytaj więcej

Finowie dowiedzieli się z rumuńskich mediów, że przekazali łodzie Ukrainie
13:27
19.03.2024

Unia szykuje cła na zboże z Rosji i Białorusi

Unia Europejska przygotowuje się do nałożenia ceł na import zbóż z Rosji i Białorusi, aby uspokoić rolników i niektóre państwa członkowskie, poinformowali we wtorek unijni urzędnicy zaznajomieni z planami – pisze „Financial Times”.

Czytaj więcej

UE chce nałożyć cła na import zboża z Rosji i Białorusi
13:22
19.03.2024

Wołodymyr Zełenski: W marcu Rosjanie użyli przeciwko Ukrainie ponad 320 dronów-kamikadze Shahed

- Każdego dnia, każdej nocy, Rosja prowadzi wojnę terrorystyczną przeciwko naszemu społeczeństwu, przeciwko zwykłym miastom i wsiom Ukrainy (...). Tylko od początku marca rosyjskie oddziały użyły 130 rakiet różnego typu, ponad 320 dronów Shahed i niemal 900 kierowanych bomb powietrznych — powiedział Zełenski w nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram. 

13:18
19.03.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z amerykańskim senatorem Lindsey’em Grahamem z Partii Republikańskiej

Według Zełenskiego szybka decyzja Kongresu USA w sprawie wielomiliardowej pomocy wojskowej dla Ukrainy jest „niezwykle ważna”. Pakiet pomocowy USA dla Ukrainy o wartości 60 mld dolarów został zablokowany w amerykańskiej Izbie Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów, ponieważ spiker Mike Johnson nalegał, aby fundusze zostały powiązane z intensyfikacją działań przeciwko nielegalnej imigracji. Graham, lojalista byłego prezydenta Donalda Trumpa, mówił w Kijowie, że Stany Zjednoczone muszą uporać się z własnymi problemami, ale pomoc Ukrainie pozostaje w sferze zainteresowań Ameryki.

13:03
19.03.2024

Władimir Putin zapowiada karanie Rosjan biorących udział w zbrojnych atakach na Rosję "bez przedawnienia"

Pamiętamy co Własowcy zrobili na ziemi radzieckiej. Takich rzeczy nigdy nie można wybaczyć - mówił prezydent Rosji o rosyjskich ochotnikach walczących po stronie Ukrainy najeżdżających Rosję, nawiązując do Rosjan walczących pod wodzą gen. Andrieja Własowa po stronie III Rzeszy, przeciwko Armii Czerwonej.

Czytaj więcej

Putin chce znać nazwiska Rosjan najeżdżających Rosję. Wydał polecenie FSB
12:34
19.03.2024

Rosyjska Duma przyjęła ustawę zamieniającą karę w sprawach kryminalnych na karę w zawieszeniu wobec osób, które podpisały kontrakt z armią w czasie wojny z Ukrainą

Projekt ustawy przygotował przewodniczący komisji ds. legislacji, Paweł Kraszennikow we współpracy z przewodniczącym komisji ds. obrony, Andriejem Kartapołowem i przewodniczącym komisji Rady Federacji ds. legislacji, Andriejem Kliszasem. Przepis nie będzie dotyczyć osób skazanych za przestępstwa wymierzone w bezpieczeństwo publiczne i fundamenty porządku konstytucyjnego państwa, a także osób skazanych za pedofilię i terroryzm.

12:22
19.03.2024

Liczba ofiar ostrzelania wsi Razumnoje przez Ukraińców wzrosła do czterech

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W ostrzale wsi ucierpiały dwie kobiety i dwie nastolatki w wieku 14 i 15 lat.

12:15
19.03.2024

Rosyjski dron zrzucił ładunek wybuchowy na samochód w obwodzie chersońskim

Do ataku doszło ok. 11 rano czasu lokalnego, w rejonie berysławskim — podaje chersońska prokuratura obwodowa. W ataku ranne zostały dwie osoby.

12:00
19.03.2024

Resort obrony Rosji informuje o strąceniu drona nad obwodem biełgorodzkim

Informacje o strąceniu drona podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy. Dron miał zostać strącony ok. 11 czasu polskiego.

11:55
19.03.2024

Rosyjskie media państwowe poinformowały, iż papież Franciszek pogratulował Władimirowi Putinowi wyboru na prezydenta Rosji

Watykan nie potwierdził jednak dotychczas tych doniesień.

11:49
19.03.2024

Rosyjskie lotnictwo przeprowadziło atak powietrzny na "ukraińskie grupy sabotażowe i rozpoznawcze" na pograniczu Ukrainy i obwodów kurskiego i biełgorodzkiego

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Resort obrony Rosji twierdzi, że „prewencyjny atak” na ukraińskie jednostki doprowadził do ich rozbicia.

11:43
19.03.2024

Rosjanie informują o odparciu ataku rosyjskiego lotnictwa na rejon szebekiński w obwodzie biełgorodzkim

O aktywności obrony przeciwlotniczej w rejonie szebekińskim informuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał, zanotowano natomiast pewne zniszczenia we wsiach na terenie rejonu.

11:31
19.03.2024

Rosyjscy studenci medycyny na froncie. Tam odbędą praktyki

Władze Rosji chcą zmienić przepisy, by umożliwić studentom medycyny odbycie praktyk na pierwszej linii frontu.

Czytaj więcej

Rosyjscy studenci medycyny na froncie. Tam odbędą praktyki
11:26
19.03.2024

Rząd zapowiedział pierwszą karę za „zboże techniczne” z Ukrainy

— Na dniach nałożymy pierwszą karę na firmę, która za rządów PiS sprowadziła zboże deklarowane jako techniczne, a później próbowano je wprowadzić do obrotu — zapowiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski w TVP Info.

Czytaj więcej

Rząd nałoży pierwszą karę za „zboże techniczne” z Ukrainy. Sięgnie milionów złotych
11:10
19.03.2024

Rosjanie ewakuują 9 tys. dzieci z obwodu biełgorodzkiego

Ewakuacja jest związana z regularnym ostrzałem obwodu biełgorodzkiego przez Ukraińców — wynika z komunikatu gubernatora obwodu, Wiaczesława Gładkowa.

10:43
19.03.2024

Estonia wyrzuca rosyjskiego dyplomatę

MSZ Estonii wezwało charge d'affaires ambasady Rosji i wręczyło mu notę dyplomatyczną, w której poinformowało, że pracownik ambasady ze statusem dyplomaty został uznany za persona non grata w Estonii i musi opuścić ten kraj. Rosyjskiego charge d'affaires poinformowano, że Estonia „nie zamierza tolerować działań Rosji wymierzonych w niepodległość i suwerenność Estonii”. Rosja została wezwana do zaprzestania prowadzenia działań hybrydowych przeciw Estonii. 

10:33
19.03.2024

Szefowa MSZ Holandii: Krym jest ukraiński

Hanke Bruins Slot, szefowa MSZ Holandii pisze w serwisie X w rocznicę nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, że „Krym pozostaje ukraiński”.

10:31
19.03.2024

Władimir Putin w maju ma udać się do Chin

Będzie to prawdopodobnie pierwsza podróż zagraniczna prezydenta Rosji po zainaugurowaniu przez niego piątej kadencji na stanowisku prezydenta.

Czytaj więcej

Władimir Putin jedzie do Chin spotkać się z Xi Jinpingiem
10:06
19.03.2024

Alarm rakietowy w mieście Grajworon

Mieszkańców miasta Grajoworon w obwodzie biełgorodzkim wezwano do tego, by pozostali w domach i nie zbliżali się do okien. Wcześniej alarm rakietowy ogłoszono w Biełgorodzie i na przedmieściach tego miasta. 

09:59
19.03.2024

Erdogan gratuluje Putinowi zwycięstwa w wyborach i wspomina o rozmowach z Ukrainą 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich i powtórzył, że Ankara jest gotowa ułatwić Rosji rozmowy pokojowe z Ukrainą.

"Erdogan pogratulował prezydentowi Putinowi zwycięstwa w wyborach... Prezydent Erdogan przekazał, że wierzy, iż pozytywny kurs w stosunkach turecko-rosyjskich będzie nadal umacniał się w nowym okresie i wyraził gotowość Turcji do odegrania każdej korzystnej roli w powrocie do stołu negocjacyjnego w sprawie Ukrainy" - przekazała Kancelaria Prezydenta Turcji.

09:32
19.03.2024

Większość armeńskich banków przestanie akceptować rosyjskie karty Mir

Większość banków w Armenii przestanie akceptować karty korzystające z rosyjskiego systemu płatności Mir pod koniec miesiąca - podały rosyjskie państwowe media.

System płatności Mir został wprowadzony po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, po tym jak międzynarodowe sankcje zaczęły ograniczać korzystanie z międzynarodowych kart płatniczych. Ich użycie gwałtownie wzrosło po rozpoczęciu pełnej inwazji na Ukrainę w 2022 r. i późniejszym wycofaniu się głównych wydawców kart Visa i Mastercard z Rosji.

08:50
19.03.2024

ISW: Putin chce wykorzystać "rekordowe zwycięstwo" w "wyborach" do przedłużającej się wojny na Ukrainie

Analitycy Intytutu Studiów nad Wojną twierdzą, że Władimir Putin próbuje wykorzystać rzekomą rekordową frekwencję wyborczą i poparcie dla swojej kandydatury, aby stworzyć warunki informacyjne dla przedłużającej się wojny na Ukrainie.

Putin i rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że odnotowana rekordowa frekwencja wyborcza i wysokie poparcie społeczne dla Putina świadczą o jedności Rosji i zaufaniu do prezydenta.

Putin prawdopodobnie kontynuuje działania zmierzające do zapewnienia warunków informacyjnych, aby uzasadnić przedłużający się konflikt i długotrwałą okupację Ukrainy pod pozorem ”ochrony" ludności cywilnej na okupowanej Ukrainie, która jest w niebezpieczeństwie tylko z powodu rosyjskiej inwazji — przekazał think tank w swoim raporcie.

08:31
19.03.2024

Ukraińcy wzmocnili fortyfikacje w obwodzie sumskim

Siły ukraińskie wzmacniają fortyfikacje pierwszej, drugiej i trzeciej linii obrony w obwodzie sumskim - powiedział  Wadym Mysnyk, rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego.

Straż graniczna i ukraińskie oddziały w obwodzie sumskim 17 marca powstrzymały trzy grupy rosyjskich sabotażystów. Obwód sumski graniczy z rosyjskimi regionami, które ostatnio doświadczyły ataków ze strony antykremlowskich bojowników.

08:05
19.03.2024

Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby

Informacje takie przekazuje Wadim Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

08:00
19.03.2024

Szef BBN: Możliwości produkcyjne amunicji w Polsce są ograniczone

Duża część przemysłu zbrojeniowego w Europie wygląda niestety tak samo — stwierdził Jacek Siewiera w rozmowie z TVN24.

Czytaj więcej

Szef BBN: "Błędy techniczne" przy polskich wnioskach o środki z UE na produkcję amunicji
07:29
19.03.2024

W ciągu doby w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły trzy osoby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Zaatakowanych miało zostać dziewięć miejscowości, w tym Chersoń, stolica obwodu.

07:26
19.03.2024

Gen. Waldemar Skrzypczak twierdzi, że Rosjanie mogli zakłócić sygnał dzięki któremu Amerykanie kontrolowali drona MQ-9 Reaper

W poniedziałek wieczorem Amerykanie stracili kontrolę nad dronem latającym w rejonie Mirosławca. Maszyna lądowała awaryjnie ok. 23.

Czytaj więcej

Amerykanom "uciekł" dron nad Polską. Gen. Waldemar Skrzypczak: Winna może być Rosja
07:06
19.03.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali 14 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Iwan Fedorow. W całym obwodzie uszkodzonych miały zostać 32 obiekty — budynki mieszkalne i niemieszkalne oraz obiekty infrastruktury.

07:04
19.03.2024

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie żadnych rosyjskich okrętów

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:03
19.03.2024

Dwa budynki w Woroneżu uszkodzone w wyniku nocnego ataku drona

Informacje takie przekazuje mer Woroneża, Wadim Kstenin. Z wpisu mera wynika, że uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i kilka samochodów oraz dwa budynki niemieszkalne.

06:44
19.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 432 390 żołnierzy, 6 819 czołgów, 13 049 pojazdów opancerzonych, 10 698 zestawów artyleryjskich, 1 017 wyrzutni rakiet, 721 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 318 bezzałogowych statków powietrznych, 1 922 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 191 pojazdów (w tym cystern) i 1 735 jednostek sprzętu specjalnego.

06:19
19.03.2024

Skandalicznie niskie wydatki na obronę podcinają wiarygodność premier Giorgii Meloni

Władze w Rzymie zachowują się w NATO ekstremalnie. Jak podaje sojusz, w zeszłym roku kraj przeznaczył 1,46 proc. PKB, dużo poniżej 2 proc. uzgodnionych jeszcze na szczycie sojuszu w Walii w 2014 roku. Problem w tym, że Włochy zamiast dążyć do tego celu, cofają się. W 2020 roku, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, wydatki na wojsko pochłaniały 1,59 proc. PKB. – W żadnym przypadku mnie to nie cieszy – przyznaje minister obrony Włoch Guido Crosetto.

Czytaj więcej

Rzym i Madryt jadą na gapę. Włochy i Hiszpania w ogonie państw NATO
06:14
19.03.2024

Haszczyński: Uznanie, że po kolejnych pseudowyborach Putin nie jest już prezydentem, wymagałoby żelaznej konsekwencji i to na zawsze

Czy to jest jednak możliwe? Prezydent Francji, ostatnio bardzo ostry wobec Kremla, powiedział kilka dni temu w wywiadzie dla ukraińskich mediów, że odebrałby telefon od Putina. Bo ważne jest promowanie deeskalacji. Z kim o deeskalacji i pokoju rozmawiałby Emmanuel Macron, który nie może nie odebrać takiego telefonu? Z obywatelem Putinem? Nie, z de facto przywódcą, choć nie wiadomo, jak by się do niego zwracał - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Prezydent, dyktator, zbrodniarz? Kim jest dla nas Putin
06:08
19.03.2024

Moskwa urządziła na części mołdawskiego terytorium – w separatystycznym Naddniestrzu – głosowanie na swego prezydenta

Rosjanie otworzyli w Naddniestrzu swoje komisje wyborcze nie pytając Kiszyniowa o zdanie.

Czytaj więcej

Gęstnieją chmury nad Dniestrem. W Naddniestrzu i Gagauzji rosną tendencje separatystyczne
05:53
19.03.2024

W ciągu doby Rosjanie 50 razy ostrzelali obwód sumski

Na terenie obwodu doszło do 214 eksplozji — informuje obwodowa administracja wojskowa.

05:33
19.03.2024

Gen. Ołeksandr Syrski mówi, że jego priorytetem jest rozwój dronów, które mają dać Ukraińcom przewagę nad Rosjanami

„Technologia jest kluczem do naszej przewagi nad wrogiem. (...) Rozwój i wdrażanie bezzałogowych systemów jest moim priorytetem” - napisał gen. Ołeksandr Syrski wskazując na konieczność rozbudowy ukraińskich sił pod względem liczby posiadanych i gotowych do użycia dronów.

Czytaj więcej

Ukraiński dowódca wskazuje jak zdobyć przewagę nad przeważającymi siłami Rosjan
05:15
19.03.2024

Kanadyjska armia publikuje zdjęcia ze szkolenia ukraińskich żołnierzy w Polsce

Jak czytamy szkolenie jest „realistyczne i dokładne” i pozwala nabyć ukraińskim żołnierzom „umiejętności, które będą im potrzebne w różnych sytuacjach podczas odpierania najeźdźców”.

04:42
19.03.2024

Ukraińskie wojska powietrzno-desantowe zatrzymały natarcie Rosjan w rejonie Bachmutu

Jak informuje dowództwo Wojsk Powietrzno-Desantowych, które zamieściło w sieci nagranie z odparcia ataku, Rosjan udało się zatrzymać dzięki użyciu dronów i broni przeciwpancernej.

04:40
19.03.2024

W nocy w czterech obwodach Ukrainy ogłoszono alarm rakietowy

Zagrożone atakiem z użyciem pocisków balistycznych miały być obwody doniecki, charkowski, dniepropietrowski i zaporoski — podało ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

04:38
19.03.2024

Ukraińska Gwardia Narodowa zniszczyła systemy nadzoru wizualnego dalekiego zasięgu Murom-P

O zniszczeniu zestawu przez żołnierzy 11. Brygady informuje dowódca Gwardii Narodowej, Ołeksandr Piwnienko.

04:35
19.03.2024

Nad Woroneżem przechwycono ukraiński dron

Informacje o przechwyceniu drona i sprowadzenie go na ziemię za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej przekazał gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Wcześniej resort obrony Rosji poinformował o strąceniu drona nad obwodem woroneskim w poniedziałek wieczorem. W obwodzie dwukrotnie ogłaszano w poniedziałek alarm powietrzny.

04:32
19.03.2024

Okręt rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczył zwalczanie bezzałogowych dronów morskich na Morzu Japońskim

Jak informuje Flota Pacyfiku w ćwiczeniach brała udział korweta Griemiaszczij. Scenariusz ćwiczeń przewidywał wykrycie przez korwetę grupy wrogich dronów morskich, które podjęły na nią atak, a następnie zostały zniszczone ogniem z broni maszynowej i dział przeciwlotniczych znajdujących się na pokładzie okrętu.

04:29
19.03.2024

Prezydent Turkmenistanu pogratulował Władimirowi Putinowi wyboru na prezydenta Rosji

Serdar Berdimuhamedow w depeszy gratulacyjnej napisał, że wybór Putina na stanowisko prezydenta „wskazuje na duży poziom zaufania” jakim jest darzony rosyjski przywódca oraz „uznanie dla jego pracy na rzecz kraju”. „Jestem pewien, że pod pańskim przywództwem uda się osiągnąć dalszy rozwój gospodarki kraju, a pomyślność i dobrobyt zostaną zapewnione wszystkim Rosjanom” - dodał. Prezydent Turkmenistanu wyraził też nadzieję na „rozszerzenie obustronnie korzystnej współpracy między Turkmenistanem a Federacją Rosyjską”.

04:27
19.03.2024

Bloomberg: UE przygotowała projekt przepisów, który pozwoli przekazać odsetki od zamrożonych rosyjskich aktywów Ukrainie

Według agencji Bloomberga Ukraina mogłaby zacząć korzystać z zysków od aktywów rosyjskich zamrożonych w bankach na terytorium UE już w lipcu. Ukraina mogłaby uzyskiwać z tego źródła ok. 3 mld euro rocznie, które przeznaczone byłyby na zakup systemów uzbrojenia i wspieranie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.

Czytaj więcej

UE zamienia słowa w czyny: broń dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze
04:23
19.03.2024

Rosyjskie lotnictwo przeprowadziło ok. 30 uderzeń z powietrza na ukraińskie jednostki w rejonie Awdijiwki

Rzecznik rosyjskiego zgrupowania „Centrum”, Aleksandr Sawczuk poinformował też o użyciu ciężkich miotaczy ognia przeciwko czterem ukraińskim bastionom na tym kierunku frontu. Ukraińska armia miała stracić w rejonie Awdijiwki do 300 żołnierzy, trzy pojazdy opancerzone, dwa bojowe wozy piechoty i dwa moździerze kalibru 122 mm — podają Rosjanie.

04:22
19.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 754 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 754 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 754 dniu wojny

PAP

04:21
19.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 754