Władimir Putin jedzie do Chin spotkać się z Xi Jinpingiem

Z informacji podawanych przez agencję Reutera wynika, że w prezydent Rosji, Władimir Putin, prawdopodobnie w maju uda się w pierwszą podróż zagraniczną po wyborach prezydenckich.

Publikacja: 19.03.2024 10:29

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Z informacji Reutera, który powołuje się na pięć źródeł wynika, że w maju Putin uda się do Chin na rozmowy z Xi Jinpingiem, prezydentem tego kraju.

Xi Jinping pogratulował Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach

Xi był jednym z kilku przywódców, którzy w poniedziałek pogratulowali prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, wygranej w wyborach prezydenckich z 15-17 marca, w których Putin zapewnił sobie piątą kadencję na stanowisku prezydenta. Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza informuje, że Putin zdobył w wyborach 87,28 proc. głosów, najwięcej w historii dotychczasowych startów w wyborach prezydenckich.

Zachód uważa, że wybory w Rosji były niedemokratyczne, ale jak dotąd żaden państwo Zachodu nie zdecydowało się zadeklarować, że nie uznaje Putina za legalnie wybranego prezydenta (o postawie Zachodu w tej kwestii pisze w komentarzu w „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński).

Oprócz Xi Putinowi pogratulował zwycięstwa również m.in. premier Indii, Narendra Modi.

- Putin odwiedzi Chiny — mówi agencji Reutera jedno ze źródeł, które pragnie zachować anonimowość. Informację tę potwierdzają niezależnie cztery inne anonimowe źródła.

Władimir Putin spotkał się z Xi Jinpingiem ponad 40 razy

Wizyta Putina w Chinach ma mieć miejsce w drugiej połowie maja. Dwa źródła twierdzą, że Putin spotka się z Xi przed wizytą prezydenta Chin w Europie.

Kreml nie komentuje tych doniesień. MSZ Chin nie odpowiedział Reuterowi na prośbę o komentarz.

W lutym 2022 roku, tuż przed wybuchem wojny Rosji z Ukrainą, Pekin i Moskwa ogłosiły „partnerstwo bez granic” w czasie wizyty Putina w Pekinie w związku z zimowymi igrzyskami olimpijskimi.

Chiny nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę

Putin zainauguruje piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji 7 maja. Wizyta w Chinach będzie więc prawdopodobnie jego pierwszą wizytą zagraniczną w nowej kadencji.

Do ostatniego spotkania w cztery oczy obu przywódców doszło w październiku 2023 roku, gdy Putin był gościem honorowym w czasie szczytu chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi w Pekinie.

Łącznie Putin i Xi spotykali się już ponad 40 razy.

W ubiegłym miesiącu wiceminister spraw zagranicznych Chin, Sun Weidong, w czasie wizyty w Moskwie mówił,że relacje Rosji i Chin są „najlepsze w historii”.

Chiny nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę wskazując, że przyczyny jej wybuchu są złożone.

Z informacji Reutera, który powołuje się na pięć źródeł wynika, że w maju Putin uda się do Chin na rozmowy z Xi Jinpingiem, prezydentem tego kraju.

Xi Jinping pogratulował Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Ursula von der Leyen na granicy z Rosją. Finlandia prosi o pomoc
Dyplomacja
Ograniczone sankcje na Iran. Unia zawodzi Izrael
Dyplomacja
Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel