Amerykanom "uciekł" dron nad Polską. Gen. Waldemar Skrzypczak: Winna może być Rosja

Dron MQ-9 Reaper nad którym w poniedziałek Amerykanie utracili kontrolę w rejonie Mirosławca może być porównywany z samolotami myśliwskimi - mówił w rozmowie z RMF FM były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Publikacja: 19.03.2024 07:25

Dron MQ-9 Reaper

Dron MQ-9 Reaper

Foto: US DoD

W poniedziałek wieczorem pojawiła się informacja, że Amerykanie stracili kontrolę nad nieuzbrojonym dronem bojowym MQ-9 Reaper w rejonie Mirosławca.

Maszyna została ok. godziny 23 awaryjnie sprowadzona na ziemię. Wcześniej latała nad Mirosławcem.

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie zakłócają wszystkie sygnały w rejonie południowego Bałtyku i Pomorza Zachodniego

Gen. Skrzypczak był pytany dlaczego doszło do takiego incydentu.

Dron MQ-9 Reaper

Dron MQ-9 Reaper

PAP

- Prawdopodobnie jest to wynikiem zakłócenia sygnału, który pozwalał kierować dronem operatorom naziemnym. Wiemy, że w rejonie południowego Bałtyku i Pomorza Zachodniego Rosjanie prowadzą operację zakłócania wszystkich sygnałów. Wydaje się, że w ramach tej operacji zakłócili również ten sygnał - odparł.

Czytaj więcej

Ukraiński dowódca wskazuje jak zdobyć przewagę nad przeważającymi siłami Rosjan

Niedawno strona brytyjska alarmowała, że przez ok. 30 minut sygnał GPS był zakłócany w samolocie, którym do Wielkiej Brytanii wracał z Polski brytyjski minister obrony, Grant Shapps. Do zakłócenia sygnału doszło w pobliżu obwodu królewieckiego.

Gen. Skrzypczak zaznaczył, że dron MQ-9 Reaper wyposażony jest w alternatywny system sterowania, który pozwala mu automatycznie wylądować w takiej sytuacji.

Moim zdaniem to nie czas, nie miejsce, by zaatakować armię rosyjską wojskami NATO

Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych

- Niepokojące jest to, że takie rzeczy się dzieją na terenie południowego Bałtyku i Pomorza Zachodniego. Sygnały GPS są zakłócane. To trzeba zidentyfikować i temu przeciwdziałać, bo dotyczy to też komunikacji komercyjnej, lotniczej — zaznaczył były dowódca wojsk lądowych.

Mówiąc o dronie MQ-9 Reaper gen. Skrzypczak stwierdził, że ma on „duże możliwości, zasięg 6 tys. km jeśli chodzi o zasięg, wysokość działania do 16 tys. km”. - Ma takie walory jak samolot myśliwski, może przenosić systemy uzbrojenia porównywalne z samolotami myśliwskimi — dodał.

Jednocześnie gen. Skrzypczak stwierdził, że choć dron był nieuzbrojony to „gdyby upadł gdzie są siedliska ludzkie, miejscowości, na pewno by poczynił szkody samą swoją wielkością i paliwem, które przewoził w zbiornikach”.

Gen. Waldemar Skrzypczak o wojskach NATO na Ukrainie: To oznaczałoby III wojnę światową

Gen. Skrzypczaka spytano też o słowa Emmanuela Macrona, który sugerował, że na Ukrainie mogłyby pojawić się wojska NATO.

- Wojska NATO na Ukrainie są - prowadzą misję szkoleniową, rozminowującą.  Moim zdaniem to nie czas, nie miejsce, by zaatakować armię rosyjską wojskami NATO. Problem jest tym, by Ukrainę sukcesywnie, wielokrotnie większą pomocą wspierać. Moim zdaniem to jest zadanie dla Europy, dla Francji też - odparł.

- Gdyby tam się pojawiły formacje bojowe na froncie doszłoby do eskalacji konfliktu i wybuchu III wojny światowej. A tego chyba nikt nie chce — dodał gen. Skrzypczak.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet