Amerykańcy żołnierze stracili kontrolę nad dronem bojowym. Latał nad Mirosławcem

Jak informuje RMF FM, amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazie w Mirosławcu stracili kontrolę nad dronem bojowym. Maszyna nie była uzbrojona, ale mimo to policja zablokowała drogi między Mirosławcem i Wałczem. Po 23 dron awaryjnie lądował - podało Dowództwo Generalne.

Aktualizacja: 19.03.2024 06:03 Publikacja: 18.03.2024 22:38

Amerykanie utracili łączność z dronem

Amerykanie utracili łączność z dronem

Foto: stock.adobe.com

Po poderwaniu się bezzałogowego drona do lotu, Amerykanie utracili z nim łączność. Jest to maszyna o co najmniej kilkunastometrowej rozpiętości skrzydeł.

Amerykanie próbowali ściągnąć drona na ziemię

Po utraceniu łączności z dronem podjęto próby sprowadzenia maszyny na ziemię. Maszyna kołowała nad lotniskiem w Mirosławcu. Dron ma systemy, które pozwalają jej automatycznie wylądować w miejscu wcześniej wyznaczonym.

Informację potwierdziło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. „Nieuzbrojny bezzałogowy statek powietrzny MQ9 Reaper sił powietrznych USA w Europie wykonujący zaplanowany kwartalny trening na lotnisku w Mirosławcu stracił łączność z bazą. Trwa oczekiwanie na awaryjne przyziemienie. Służby zostały postawione w stan gotowości” – napisało na platformie X.

Ostatecznie ok. 23 dron wylądował awaryjnie.

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych

W Mirosławcu znajduje się 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Wśród głównych zadań tej jednostki znajdują się: prowadzenie analizy pozyskanych informacji rozpoznawczych i ich dystrybucja do decydentów politycznych i wojskowych; wskazywanie celów oraz wsparcie procesu targetingu i weaponeringu z realizacją zadań lotniczo-uderzeniowych, a także realizacja przedsięwzięć szkolenia taktycznego, bojowego, specjalistycznego, ogólnowojskowego i uzupełniającego.

Czytaj więcej

Po incydencie w Białowieży: zestrzelić można tylko terrorystę
Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?