Rosyjskie wojsko sięga po skazańców. Wstąpisz do armii, nie odbędziesz kary

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w trzecim czytaniu ustawę o zamianie kary więzienia na karę w zawieszeniu dla osób, które popełniły przestępstwo i podpisały kontrakt na służbę wojskową w rosyjskich siłach zbrojnych.

Publikacja: 19.03.2024 13:37

Rosyjskie wojsko sięga po skazańców. Wstąpisz do armii, nie odbędziesz kary

Foto: AFP

Ustawa została opracowana przez Pawła Kraszeninnikowa, przewodniczącego komisji legislacyjnej Dumy Państwowej i Andrieja Kliszasa, szefa Komitetu Rady Federacji ds. Ustawodawstwa Konstytucyjnego i Budownictwa Państwowego.

- Obowiązująca dziś ustawa została przyjęta w 2023 roku. Dała ona obywatelom, którzy popełnili przestępstwo, możliwość zawarcia umowy z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej na udział w specjalnej operacji wojskowej i dała im odpowiednie gwarancje. Dokument ma charakter tymczasowy. Praktyka pokazała, że mechanizm działa, proponowane normy można usystematyzować i umieścić w osobnych artykułach kodeksu karnego i KPK - powiedział Kraszeninnikow.

Czytaj więcej

Putin chce znać nazwiska Rosjan najeżdżających Rosję. Wydał polecenie FSB

Według niego, przyjęta ustawa rozszerza taki mechanizm o osoby podejrzane i oskarżone o przestępstwa mniejszej i średniej wagi (z wyjątkiem niektórych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu publicznemu, podstawom porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa); osoby skazane (z wyjątkiem osób, które popełniły przestępstwa przeciwko nietykalności seksualnej małoletnich, terroryzmowi, przestępstwom przeciwko podstawom porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa).

Rosja ułatwi skazańcom wstąpienie do wojska

- W ten sposób umożliwia się zawarcie kontraktu wojskowego osobom, wobec których toczy się dochodzenie, trwa proces lub wobec których zapadł już wyrok — wyjaśnił deputowany.

Dodatkowo, w przypadku zawarcia kontraktu z armią, prowadzone postępowania zostaną zawieszone. Jednocześnie, jeśli osoba ponownie popełni przestępstwo po rozpoczęciu służby wojskowej w ramach kontraktu, sąd nałoży karę uwzględniającą poprzednie wyroki.

Czytaj więcej

Rosyjscy studenci medycyny na froncie. Tam odbędą praktyki

Dalsze zwolnienie z odpowiedzialności i anulowanie kary dla osób, które dołączą do wojska na podstawie kontraktu, będzie możliwe, jeśli pracownik kontraktowy otrzyma nagrodę państwową lub w związku ze zwolnieniem ze służby wojskowej z powodów przewidzianych w ustawie.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca