Niemcy chcą kupić od USA pociski JASSM-ER. Ich zasięg to około 1000 km

Niemiecki rząd rozpoczął proces zamawiania 75 pocisków manewrujących JASSM-ER ze Stanów Zjednoczonych - podał dziennik "Bild".

Publikacja: 19.03.2024 14:50

Amerykański taktyczny lotniczy pocisk manewrujący JASSM-ER

Amerykański taktyczny lotniczy pocisk manewrujący JASSM-ER

Foto: USAF

Nowe pociski produkcji amerykańskiej mogą zastąpić w dłuższej perspektywie posiadane przez niemiecką armię pociski Taurus.

Rząd Niemiec już w 2022 roku przekazał władzom w Waszyngtonie zainteresowanie zakupem odrzutowców F-35 i związanych z nimi pocisków.

Według dziennika „Bild”, cena zakupu całego pakietu wynosi ponad 8 miliardów euro.

Czytaj więcej

Polska liderem zbrojeń w NATO. Zakup sprzętu? Tylko Helsinki mogą równać się z Warszawą

Wraz z F-35 zamówiono kilka pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, ale proces zakupu pocisków JASSM został opóźniony — informuje dziennik.

Oficjalnie decyzja o zakupie nowych pocisków ma zostać podpisana jesienią tego roku.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony powiedział, że w ramach zakupu myśliwców F-35A planowane jest zamówienie szerokiej gamy broni, w tym pocisków powietrze-ziemia.

- Odpowiednie umowy nie zostały jeszcze w pełni zawarte i nie można przewidzieć żadnych konkretnych decyzji - przekazał rzecznik.

Pociski JASSM-ER dla Polski

12 marca Amerykanie przekazali, że Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 821 pocisków AGM-158B-2 JASSM-ER, 745 AIM-120C-8 AMRAAM oraz 232 AIM-9X Sidewinder Block II. Łączny koszt ma być nie większy niż 3,68 mld dolarów netto.

Manewrujące pociski w odmianie JASSM-ER zostały zaprojektowane w technologii stealth. Odpalane z pokładu samolotu większą cześć drogi szybują praktycznie niewidzialne dla radarów, wykorzystując sterowanie bezwładnościowe . Do zmiany i aktywnego korygowania trasy lotu pocisk używa uodpornionego na zakłócenia, kodowanego systemu nawigacji satelitarnej GPS. W ostatniej fazie precyzyjnego naprowadzania na konkretny cel, zapisany w pamięci komputera, do akcji włącza się specjalna głowica termolokalizacyjna.

JASSM jest w stanie bardzo skutecznie sforsować nawet rozbudowane systemy obrony przeciwlotniczej a dzięki potężnej ważącej 454 kg głowicy bojowej zdolnej do przebijania i penetrowania żelbetonowych umocnień - niszczyć specjalnie chronione obiekty: centra zarządzania i dowodzenia położone w głębi terytorium i obronnych ugrupowań nieprzyjaciela.

Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO