04:45
19.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 755
00:00
18.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne informacje będziemy przekazywać we wtorek od rana.

23:52
18.03.2024

Rosjanie ostrzelali Ocheretynę w obwodzie donieckim, mężczyzna został ranny

Rosyjscy żołnierze zaatakowali Ocheretyn w obwodzie donieckim – poinformowała rzeczniczka prokuratury rejonowej Doniecka Anastazja Miedwiediewa. Dzisiaj o godzinie 11:30 okupanci ostrzelali wieś Ocheretine w obwodzie pokrowskim, w wyniku czego 64-letni mężczyzna został ranny” – dodała. Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury, mężczyzna trafił do szpitala. Stwierdzono u niego złamanie.

23:19
18.03.2024

Obwód sumski: w 11 gminach doszło do 214 eksplozji

W poniedziałek Rosjanie przeprowadzili 50 ostrzałów terenów przygranicznych i osad obwodu sumskiego, łącznie odnotowano 214 eksplozji – poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego. „Nieprzyjaciel ostrzelał z moździerzy gminy Chocińsk i Szałyginsk (odpowiednio 9 i 8 eksplozji), a na Myropilsk zrzucił 17 min” – dodała.

22:59
18.03.2024

Ukraińskie wojsko szuka innowacyjnych rozwiązań

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy pracuje nad przyspieszeniem wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych w ukraińskiej armii – poinformował Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Oleksandr Syrski. Podkreślił, że kluczem do przewagi nad wrogiem jest technologia i produktywność: „Poczesne miejsce zajmują tu systemy bezzałogowe. Dlatego moim priorytetem jest rozwój wykorzystania systemów bezzałogowych.”

22:28
18.03.2024

Dodatkowe fundusze amerykańskie pozwolą wypierać Rosjan

Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA Jack Reed (przedstawiciel Partii Demokratycznej) nie wierzy, że dodatkowe fundusze amerykańskie zapewnią zasadniczy przełom dla Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował „Głos Ameryki”. Zdaniem senatora, jeśli amerykańscy parlamentarzyści zatwierdzą dodatkową pomoc dla Ukrainy, armia ukraińska „do końca roku będzie powoli wypierać Rosjan, ale nie drastycznie”.

21:51
18.03.2024

Rosyjskie wojsko zestrzeliło drona Sił Zbrojnych Ukrainy nad Krymem

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w poniedziałek około godziny 21:30 czasu moskiewskiego obrona powietrzna zestrzeliła nad Krymem ukraiński dron. Wcześniej informowano, że obrona powietrzna zestrzeliła 8 celów na podejściu do Biełgorodu.

21:23
18.03.2024

Turcja jest gotowa ułatwić negocjacje między Ukrainą a Federacją Rosyjską

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział Władimirowi Putinowi podczas rozmowy telefonicznej, że Turcja jest gotowa odegrać dowolną rolę mediatora, aby sprowadzić Ukrainę i Rosję z powrotem do stołu negocjacyjnego. Informuje o tym Ukrinform, powołując się na wpis Dyrekcji ds. Komunikacji Administracji Prezydenta Turcji.

20:54
18.03.2024

Radosław Sikorski o zamrożonych aktywach Federacji Rosyjskiej

Zamrożone aktywa Federacji Rosyjskiej należy wykorzystać do ochrony Ukrainy, a nie tylko do jej odbudowy – powiedział minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski po spotkaniu szefów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli. „Mamy decyzję polityczną, choć jeszcze nie prawną, że odsetki od zamrożonych aktywów rosyjskich na Zachodzie zostaną wykorzystane na rzecz Ukrainy” – powiedział Sikorski.

20:22
18.03.2024

W obwodzie chersońskim w wyniku eksplozji zginęły trzy osoby. Próbowały rozbroić drona

We wsi Lwów w obwodzie berysłańskim obwodu chersońskiego zginęło trzech mieszkańców – poinformował szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej Oleksandr Prokudin . „Mężczyźni w wieku 45, 55 i 67 lat przynieśli do domu znalezionego wcześniej na podwórku drona FPV i zaczęli go demontować. W wyniku tego doszło do zdetonowania amunicji. Wszyscy trzej odnieśli poważne obrażenia i zmarli w drodze do szpitala” – napisał Prokudin na kanale Telegram.

19:56
18.03.2024

Drugi raport Niezależnej Międzynarodowej Komisji ONZ

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy z zadowoleniem przyjmuje drugi raport Niezależnej Międzynarodowej Komisji ONZ do badania zbrodni na Ukrainie, którego wnioski zostaną omówione 19 marca w ramach Rady Praw Człowieka ONZ” – informuje MSZ. „Zbrodnie odnotowane przez Komisję ONZ świadczą o skali okrucieństw, jakiej Europa nie widziała od II wojny światowej. Wszyscy winni muszą zostać ukarani. Odpowiedzialność za to, co zostało popełnione, jest tym, czego najbardziej obawiają się rosyjscy okupanci, czego oznacza, że ​​zadaniem całej społeczności światowej jest uczynienie tej odpowiedzialności nieuniknioną” – podkreśla komentarz.

19:26
18.03.2024

Armia rosyjska przeprowadziła w ciągu dnia 5 ataków rakietowych i 55 nalotów

W ciągu ostatniego dnia rosyjskie siły okupacyjne przeprowadziły 5 ataków rakietowych i 55 nalotów, przeprowadziły też 60 ostrzałów na pozycje ukraińskich żołnierzy i zaludnione obszary Ukrainy – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych niestety są ofiary śmiertelne i ranni, wśród żołnierzy i ludności cywilnej” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego na Facebooku.

18:56
18.03.2024

Prokurator generalny Ukrainy o rosyjskich cyberatakach

Prokurator generalny Andrij Kostin omówił z przybyłymi do Kijowa przedstawicielami amerykańskich organów ścigania strategię śledztw w sprawie rosyjskich cyberprzestępstw popełnionych przeciwko Ukrainie i krajom partnerskim – podały służby prasowe Prokuratury Generalnej. Jak napisano w komunikacie, „skala cyberoperacji Rosji wobec Ukrainy stale rośnie. Odnotowano ponad 800 prób cyberataków na instytucje i usługi państwowe. Wśród nich znajdują się stale monitorowane obiekty infrastruktury energetycznej”. Według Kostina Federacja Rosyjska prowadzi także operacje informacyjne mające na celu destabilizację ukraińskiego społeczeństwa oraz atakuje systemy telekomunikacyjne, aby pozbawić obywateli dostępu do komunikacji mobilnej i Internetu.

18:21
18.03.2024

Linia kolejowa Rostów-Donieck-Mariupol-Berdiańsk dotrze do Sewastopola

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział odbudowę linii kolejowej Rostów-Donieck-Mariupol-Berdiańsk, która w przyszłości dotrze do Sewastopola i stanie się alternatywą dla Mostu Krymskiego. "Jeszcze dziś rano poinformowano mnie, że przywrócono linię kolejową z Rostowa do Doniecka, Mariupola i Berdiańska. Będziemy kontynuować te prace i wkrótce pociągi pojadą bezpośrednio do Sewastopola. Będzie to kolejna alternatywna droga zamiast mostu Krymskiego, ” powiedział.

17:43
18.03.2024

Wojsko w obwodzie sumskim wzmacnia fortyfikacje

Siły obronne w obwodzie sumskim wzmacniają fortyfikacje pierwszej i drugiej linii. Wojsko rozważa różne scenariusze rozwoju wydarzeń, jednak na granicy nie obserwuje się obecnie grupy uderzeniowej wroga – poinformował rzecznik OC „Piwnicz” Wadym Mysnyk.

17:05
18.03.2024

Doradca Zełenskiego komentuje słowa Putina o "strefie sanitarnej" na Ukrainie

Zdaniem Mychajło Podolaka, wypowiedź prezydenta Rosji to jednoznaczna deklaracja zamiaru eskalacji działań wojennych.

Czytaj więcej

Podolak: Putin zapowiedział eskalację wojny na Ukrainie
16:51
18.03.2024

Borrell o pomocy wojskowej dla Ukrainy

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell skomentował decyzję Rady UE o zatwierdzeniu przyznania Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 5 miliardów euro. Powiedział, że UE będzie w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w jej obronie przed Rosją, nieważne, ile to kosztuje. „UE wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Fundusz pomocowy dla Ukrainy zamienia nasze słowa w czyny. Za pomocą funduszu będziemy nadal wspierać Ukrainę w obronie przed agresywną wojną Rosji, bez względu na to, ile to będzie kosztować ” – powiedział.

16:27
18.03.2024

Ukraińscy piloci F-16 przejdą szkolenie w Rumunii

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zgodził się na przeszkolenie na terytorium Rumunii około 50 ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Iohannis poinformował także parlament, że zezwolił na tranzyt przez terytorium Rumunii sprzętu wojskowego i innych towarów, które Finlandia przekazała Ukrainie.

15:59
18.03.2024

Seul: Rosja otrzymała od Korei Północnej pomoc wojskową

Korea Południowa twierdzi, że od ubiegłego roku Korea Północna wysłała do Rosji ok. 7 tys. kontenerów z amunicją i sprzętem wojskowym. Informacje podał na konferencji prasowej minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik. Według niego, w rewanżu Pjongjang otrzymał 9 tys. kontenerów z towarami niezbędnymi w Korei Północnej.

15:45
18.03.2024

Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją  

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że po godz. 17:00 czasu lokalnego trzy ukraińskie drony zostały zestrzelone nad obwodem biełgorodzkim.

15:31
18.03.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie  

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem ciężkiego myśliwca MiG-31K z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim.

15:16
18.03.2024

Moskwa o ataku na ukraińskie dowództwo

W komunikacie dotyczącym działań na froncie Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że rosyjskie wojsko przeprowadziło uderzenie na miejsce spotkania przedstawicieli sztabu dowodzenia Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy. Szczegółów nie podano.

14:58
18.03.2024

Będą sankcje po śmierci Nawalnego

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zgodzili się na sankcje wobec Rosji związane ze śmiercią opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, procedura ma zostać sfinalizowana w najbliższych dniach - podało RMF FM zaznaczając, że na listę objętych sankcjami trafi ok. 30 osób.

14:41
18.03.2024

Alarm w obwodzie biełgorodzkim

W związku z zagrożeniem rakietowym w Biełgorodzie i graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim ogłoszono alarm powietrzny - podały miejscowe władze.

14:26
18.03.2024

Premier Indii pogratulował Putinowi wygranej  

Narenda Modi na Twitterze złożył rosyjskiemu przywódcy "serdeczne gratulacje".

Czytaj więcej

Wybory w Rosji. Xi Jinping i Narendra Modi pogratulowali wygranej Władimirowi Putinowi
14:08
18.03.2024

Narada ukraińskiego dowództwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że wziął udział w naradzie ukraińskiego dowództwa. Zaznaczył, że naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski przedstawił podsumowanie wydarzeń na froncie, a premier Denys Szmyhal zaprezentował raport na temat budowy linii umocnień. "Prace trwają" - zadeklarował Zełenski.

13:50
18.03.2024

Wyniki wyborów w Rosji  

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza podała po przetworzeniu 100 proc. protokołów, że wybory na prezydenta Rosji wygrał Władimir Putin, który miał otrzymać 87,28 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Nikołaj Charitonow (4,31 proc.).

Czytaj więcej

Wybory w Rosji. Centralna Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki
13:33
18.03.2024

Ukraińskie rakiety zestrzelone nad Rosją  

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że udaremniony został ukraiński atak na obiekty na terytorium Rosji. Według tego źródła, jedenaście rakiet z wieloprowadnicowych wyrzutni m.in. RM-70 Wampir i BM-21 Grad zostało zestrzelonych nad obwodem biełgorodzkim.

13:19
18.03.2024

"El País": Żołnierze NATO są na Ukrainie  

Hiszpański dziennik zaznacza, że żołnierze państw NATO nie od dziś są na Ukrainie, choć nie biorą udziału w walkach.

Czytaj więcej

Żołnierze NATO są już na Ukrainie. Hiszpański dziennik potwierdza słowa Sikorskiego
12:59
18.03.2024

Co oznaczałoby nieuznanie wyborów prezydenckich w Rosji przez Zachód?

Nieuznanie wyboru Władimira Putina na prezydenta przez Zachód oznaczałoby praktycznie jedynie stopniowe obniżanie rangi stosunków dyplomatycznych: z poziomu ambasadorów do poziomu chargé d'affaires. Ci pierwsi bowiem składają listy uwierzytelniające prezydentowi, ci drudzy – w ministerstwie spraw zagranicznych. Wraz z kończeniem się kadencji ambasadorów pojawialiby się więc chargé d'affaires – i tylko tyle - pisze Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie w Rosji: Kto nie pogratuluje zwycięstwa Władimirowi Putinowi
12:43
18.03.2024

UE zajęła stanowisko ws. głosowania w Rosji. A Xi gratuluje  

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wydanym stanowisku dotyczącym głosowania w Rosji stwierdził, że Unia Europejska krytykuje „restrykcyjne” warunki, w jakich odbywała się elekcja, ale nie uznaje wyborów za nielegalne.

Czytaj więcej

Wybory w Rosji. Xi Jinping i Narendra Modi pogratulowali wygranej Władimirowi Putinowi
12:27
18.03.2024

Rząd Ukrainy zatwierdził plan realizacji programu Ukraine Facility  

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal poinformował, że jego gabinet zatwierdził plan realizacji instrumentu wsparcia finansowego UE, Ukraine Facility. W ramach programu Kijów ma w latach 2024-2027 otrzymać 50 mld euro (215 mld zł) wsparcia.

"Ukraina będzie mogła otrzymać w tym roku około 16 miliardów euro (69 mld zł)" - podkreślił Szmyhal. Przekazał też, że na siły bezpieczeństwa i obrony przeznaczono dodatkowe 5 mld hrywien (509 mln zł), a środki te mają zostać przeznaczone na zakup dronów.

12:11
18.03.2024

Scholz nie pogratuluje Putinowi

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie złoży prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi gratulacji z okazji uzyskania reelekcji w wyborach prezydenckich - przekazał rzecznik niemieckiego rządu podkreślając, że Rosja to dyktatura, a wynik wyborów był znany przed głosowaniem.

11:55
18.03.2024

Graham w Kijowie

Senator USA Lindsey Graham (Partia Republikańska) przybył z wizytą do Kijowa. "Niezachwiane wsparcie USA ma kluczowe znaczenie dla zwycięstwa Ukrainy w walce z prowadzoną przez Rosję nielegalną wojną na pełną skalę" - oświadczyła amerykańska ambasada na Ukrainie, informując o wizycie.

11:39
18.03.2024

Ukraińskie służby zatrzymały rosyjskich agentów. Zostali zwerbowani po komentarzach na YouTube  

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie SBU przekazała, że jej funkcjonariusze "zdemaskowali dwóch agentów FSB", którzy działali w obwodzie kijowskim. "Zwerbowani ojciec i syn przygotowywali rosyjskie ataki rakietowe na obwód stołeczny" - podały służby, wskazując, że zatrzymani przekazywali dane geolokalizacyjne baz ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. SBU zatrzymała pod Kijowem kolaborantów, którzy zbierali i grzebali szczątki Rosjan
11:20
18.03.2024

Mariusz Błaszczak komentuje wybory w Rosji  

Według oficjalnych wyników, w zakończonych w niedzielę wyborach na prezydenta Rosji Władimir Putin otrzymał ponad 87 proc. głosów i zapewnił sobie kolejną kadencję. - Niedługo skali zabraknie w tych poparciach - skomentował w Radiu Zet poseł Mariusz Błaszczak, były minister obrony narodowej, szef klubu PiS. - Ale rzeczywiście, próba odbudowy imperium rosyjskiego ma poparcie Rosjan, to nie ulega żadnej wątpliwości - zaznaczył.

11:01
18.03.2024

Najsłabszy kandydat na prezydenta Rosji zadowolony z wyniku  

Leonid Słucki, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, pogratulował Władimirowi Putinowi wygranej, ogłoszonej przez Centralną Komisję Wyborczą. Jednocześnie wyraził zadowolenie z uzyskanego przez siebie wyniku - a według oficjalnych danych zebrał 3,21 proc. głosów, czyli najmniej z wszystkich kandydatów.

- Tak wielu ludzi głosowało na nas, że zajęliśmy drugie miejsce w Ługańsku, w Czeczenii, w Kraju Nadmorskim, w Kraju Stawropolskim (...). Jestem zadowolony z wyników tych wyborów – powiedział na konferencji prasowej.

10:46
18.03.2024

Amnesty International krytykuje Rosję w sprawie Krymu  

Rosja musi natychmiast zaprzestać wszelkich naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka na Krymie, a także na innych tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy - stwierdziła Amnesty International w wydanym komunikacie.

"Winni wszelkich zbrodni prawa międzynarodowego muszą zostać postawieni przed sądem w ramach sprawiedliwego procesu, a ofiary i krewni ofiar muszą mieć szansę na pełną realizację swoich praw do prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia" – stwierdziła organizacja w dokumencie wydanym na okoliczność dziesiątej rocznicy nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

AI oceniła, że od początku okupacji Federacja Rosyjska dążyła do zmiany składu etnicznego Krymu i represjonuje społeczność ukraińską oraz krymsko-tatarską. "Władza okupacyjna również przymusowo przesiedlała ludzi z Krymu i transportowała tam rosyjską ludność cywilną" – zauważył Patrick Thompson z Amnesty International. Dodał też, że "Rosja powinna zaprzestać stosowania ucisku i wykorzeniania nierosyjskich tożsamości narodowych na okupowanych przez siebie terytoriach".

10:30
18.03.2024

Atak dronów w obwodzie kirowohradzkim  

W nocy Rosjanie za pomocą dronów przeprowadzili atak w rejonie aleksandryjskim (obwód kirowohradzki) - poinformował szef regionalnej administracji Andrij Rajkowicz dodając, że uszkodzone zostały prywatne obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne. Nie ma informacji o ofiarach - zaznaczył.

10:12
18.03.2024

Ostrzał w obwodzie charkowskim  

62-letni mężczyzna został ranny w wyniku porannego rosyjskiego ostrzału we wsi Nowoosynowe w rejonie kupiańskim - podał Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej administracji wojskowej.

09:55
18.03.2024

ISW: Rosja zamierza chronić Flotę Czarnomorską  

Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA, pisze, iż rosyjskie Ministerstwo Obrony zasygnalizowało, że zamierza chronić Flotę Czarnomorską przed ukraińskimi atakami i być może w ramach tych działań dokonało zmiany na stanowisku dowódcy tej floty. Rosyjski resort podawał w niedzielę, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu odwiedził stanowisko dowodzenia Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

Według niepotwierdzonych danych, po tym, jak na Morzu Czarnym Ukraińcy zatopili szereg rosyjskich okrętów, dotychczasowy dowódca Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow został zdymisjonowany, a zastąpił go wiceadmirał Siergiej Pinczuk.

09:38
18.03.2024

Naryszkin: Przekazanie Krymu Ukrainie błędem Chruszczowa  

- Myśląc o historii Krymu i Sewastopola , nie można powstrzymać się od uczucia głębokiego rozczarowania z powodu niewybaczalnego, tragicznego błędu, jaki popełnił kiedyś Nikita Siergiejewicz Chruszczow - mówił Siergiej Naryszkin, dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, a przy okazji przewodniczący Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego. "Usprawiedliwiał" jednak dawnego I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii ZSRR, stwierdzając, że "trudno mu było zdawać sobie sprawę, na czym polega formalne przekazanie Krymu Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej". Mimo to już wtedy - według Naryszkina - była to decyzja "niekonstytucyjna" i "stojąca w sprzeczności z aspiracjami mieszkańców półwyspu".

Prezydium Rady Najwyższej ZSRR podjęło uchwałę o przekazaniu przez Rosję Krymu Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej 19 lutego 1954 r.

09:22
18.03.2024

Kiedy wizyta Putina w należącej do NATO Turcji?

- Konkretna data wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Turcji nie jest jeszcze znana, ale przygotowania do niej są prowadzone zgodnie z poleceniem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana - powiedział rosyjskiej agencji RIA Nowosti przedstawiciel tureckiej administracji prezydenckiej. Jeśli Putin odwiedzi Turcję, będzie to jego pierwsza wizyta w państwie należącym do NATO od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.

09:06
18.03.2024

Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym  

Według ukraińskiej marynarki wojennej, na wodach Morza Czarnego i Morza Azowskiego nie ma żadnego rosyjskiego okrętu wojennego. Na Morzu Śródziemnym mają być trzy jednostki, w tym dwie uzbrojone w łącznie 12 pocisków manewrujących Kalibr.

08:50
18.03.2024

Ostrzał na północy Ukrainy  

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie 24 razy ostrzelały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 144 eksplozje, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

08:35
18.03.2024

Wzrosła liczba rannych w Mikołajowie

Liczba osób rannych w wyniku ataku rakietowego w Mikołajowie wzrosła do dziewięciu - poinformował szef miejscowej administracji obwodowej Witalij Kim. Dodał, że jedna osoba zmarła w szpitalu.

08:19
18.03.2024

Budanow: Walki w obwodzie biełgorodzkim? To dopiero początek  

Jakikolwiek wynik napisze rosyjska Centralna Komisja Wyborcza w wyborach prezydenta Rosji, będzie on fałszywy – powiedział Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Przemawiając do rosyjskich ochotników przekonywał, że ich operacja przeciw Putinowi w obwodach biełgorodzkim i kurskim to dopiero "początek walki o ojczyznę".

- Obywatele Federacji Rosyjskiej postanowili uwolnić swój kraj od starca i jego popleczników, którzy uzurpowali sobie władzę, nielegalnie zmienili konstytucję i żyją ze swoimi kumplami w alternatywnej rzeczywistości. Wojna z reżimem Putina jest uzasadnionym prawem obywateli do sprawiedliwości – powiedział Budanow.

- Putin rozumie, że w oczach światowych przywódców, zwłaszcza Chin, staje się niestabilnym władcą, który nie jest w stanie zapewnić porządku w wyborach w swoim kraju. Przed swoim narodem i elitami okazuje się słabeuszem. (...) To, co dzieje się teraz w Federacji Rosyjskiej, osłabia reżim w całości i osobiście Putina. Musimy tę słabość wykorzystać i uczynić z niej dodatkową broń – podkreślił szef ukraińskiego wywiadu.

08:02
18.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono rano 10 ukraińskich rakiet

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Strącone rakiety zostały wystrzelone z zestawów RM-70.

07:39
18.03.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale rannych zostało dwóch mieszkańców obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu.

07:29
18.03.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 18 miejscowości w obwodzie chersońskim

Gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin podał, że w wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.

07:27
18.03.2024

Kim Dzong Un pogratulował Władimirowi Putinowi reelekcji

O depeszy gratulacyjnej dla Putina od Kim Dzong Una informuje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.

07:04
18.03.2024

W Moskwie Putin zdobył 85,13 proc. głosów

Takie informacje przekazuje Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej po podliczeniu 100 proc. głosów oddanych w stolicy Rosji. Drugie miejsce w Moskwie zajął Władisław Dawankow, kandydat partii Nowi Ludzie, wiceprzewodniczący Dumy, na którego głosowało 6,65 proc. mieszkańców rosyjskiej stolicy.

07:01
18.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 431 550 żołnierzy, 6 809 czołgów, 13 014 pojazdów opancerzonych, 10 668 zestawów artyleryjskich, 1 017 wyrzutni rakiet, 720 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 308 bezzałogowych statków powietrznych, 1 922 pociski manewrujące, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 141 pojazdów (w tym cystern) oraz 1 731 jednostek sprzętu specjalnego.

06:57
18.03.2024

Sondaż: 57,1 proc. badanych nie chce uznania wyniku wyborów prezydenckich w Rosji przez Polskę i Zachód

- Uznaniu wyników rosyjskich wyborów sprzeciwia się 5 na 10 kobiet i 6 na 10 mężczyzn. Częściej niż pozostali zdanie takie podzielają osoby po 50 roku życia (59%). Biorąc pod uwagę wykształcenie nieuznawanie wyników wyborów w Rosji za stosowne najczęściej uważają respondenci po studiach (60%). Z uwagi na dochody są to w głównej mierze badani, których dochód przewyższa 7000 zł netto (64%). Przeciwko uznaniu przez państwa zachodnie wyników elekcji rosyjskiego prezydenta wypowiada się blisko co trzecia osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (63%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy nie chcą, by Polska uznała wyniki wyborów prezydenckich w Rosji
06:36
18.03.2024

Rosyjskie drony zaatakowały obwód połtawski

Szef połtawskiej administracji obwodowej informuje o eksplozjach w rejonie krzemienieckim.

06:25
18.03.2024

Pijani kierowcy z Ukrainy nie są zagrożeni konfiskatą aut w Polsce

Umowa o pomocy prawnej Polski z Ukrainą sprzed 30 lat (z 1993 r.) nie przewiduje możliwości przekazania do wykonania na terytorium drugiej strony kar nieizolacyjnych.

Czytaj więcej

Konfiskata samochodu nie taka prosta. W przypadku Ukraińców może się okazać fikcją
06:12
18.03.2024

Olaf Scholz: Będziemy wspierać Ukraińców tak długo, jak długo to będzie potrzebne, aby odnieśli zwycięstwo

Nasza trójka ma takie same stanowisko w odniesieniu do Ukrainy – mówił z kolei w piątek w Berlinie polski premier, który jako pierwszy szef rządu reprezentował w zastępstwie prezydenta Polskę w istniejącym od 33 lat formacie Trójkąta Weimarskiego.

Czytaj więcej

Europa gotowa uratować Ukrainę. Wspólne stanowisko Polski, Niemiec i Francji
06:04
18.03.2024

W ciągu doby na froncie doszło do 72 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie przeprowadzić mieli również 14 ataków rakietowych i 75 ataków powietrznych oraz 95 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich sił i terenów zamieszkanych.

05:44
18.03.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali budynek straży pożarnej w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba. Zdjęcia ilustrujące zniszczenia spowodowane ostrzałem publikuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

05:21
18.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące przebieg 753 dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:20
18.03.2024

Władimir Putin nie wyklucza konieczności stworzenia "strefy sanitarnej" na Ukrainie

- Nie wykluczam że, mając pod uwagę tragiczne wydarzenia, które mają miejsce dziś, będziemy zmuszeni w pewnym momencie rozważyć stworzenie określonej „strefy sanitarnej” na terenach dziś podległych kijowskiemu reżimowi — powiedział Władimir Putin na konferencji prasowej po zakończeniu wyborów prezydenckich w Rosji, odpowiadając na pytanie czy Rosja będzie chciała włączyć obwód charkowski do Federacji Rosyjskiej, by zwiększyć bezpieczeństwo obwodu biełgorodzkiego.

Czytaj więcej

Putin wygrał wybory prezydenckie. Po zwycięstwie mówił m.in. o III wojnie światowej
04:40
18.03.2024

Czechy proponują wprowadzenie embarga na sprowadzanie do UE zboża z Rosji i Białorusi

Marek Výborný, minister obrony Czech chce, aby zboże z Rosji i Białorusi zostało objęte sankcjami. Wcześniej postulat taki przedstawił polski premier, Donald Tusk. Výborný ma przedstawić propozycję nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie zboże oraz rośliny oleiste podczas najbliższego spotkania ministrów rolnictwa państw UE.

04:38
18.03.2024

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE odbędą konsultacje z sekretarzem stanu USA

W czasie posiedzenia Rady Spaw Zagranicznych UE w Brukseli jej uczestnicy połączą się za pośrednictwem wideołącza z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem. Rozmowa będzie dotyczyć przede wszystkim sytuacji na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

04:34
18.03.2024

Wenezuela wyraża "gotowość do dalszej współpracy" z Rosją

W oświadczeniu wydanym przez MSZ Wenezueli, po zakończeniu głosowania w wyborach prezydenckich w Rosji czytamy, że „rząd Wenezueli wyraża zdecydowany zamiar kontynuowania aktywnej pracy w ramach pełnowymiarowego strategicznego sojuszu (z Rosją) w celu osiągnięcia obustronnie korzystnych efektów„. MSZ Wenezueli deklaruje chęć budowania ”sprawiedliwego, wielobiegunowego świata". Caracas przekazało też gratulacje Władimirowi Putinowi, który — według nieoficjalnych jeszcze wyników wyborów — został ponownie prezydentem Rosji.

04:31
18.03.2024

Starcia w obwodzie kurskim

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że jednostki artyleryjskie rosyjskiego zgrupowania „Zachód” ostrzelały „wrogie grupy sabotażowe i rozpoznawcze” w obwodzie kurskim graniczącym z Ukrainą. Rosyjska artyleria miała ostrzelać „stanowiska dowodzenia, pojazdy opancerzone”, prowadziła też ogień kontrbateryjny.

04:27
18.03.2024

Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie w I turze

Po przeliczeniu 98 proc. głosów oddanych w wyborach prezydenckich w Rosji, Władimir Putin, urzędujący prezydent, zdobył 87,34 proc. - podała rosyjska Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej. Drugie miejsce w wyborach miał zająć Nikołaj Charitonow, kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (4,3 proc. głosów), trzecie miejsce — wiceprzewodniczący Dumy, członek partii Nowi Ludzie, Władisław Dawankow (3,8 proc.). Leonid Słucki, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji zdobył 3,17 proc. głosów — podaje rosyjska Centralna Komisja Wyborcza. Na Putina, w liczbach bezwzględnych, miało zagłosować 72 414 981 Rosjan.

Dotychczasowi prezydenci Rosji

Dotychczasowi prezydenci Rosji

PAP

04:24
18.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 753 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 753 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 753 dniu wojny

PAP

04:24
18.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 753