Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie. Po zwycięstwie mówił m.in. o III wojnie światowej (WIDEO)

Władimir Putin, po wygraniu w I turze wyborów prezydenckich w Rosji, które odbywały się w dniach 15-17 marca, w czasie konferencji prasowej mówił m.in. o perspektywie pełnowymiarowej wojny Rosji z NATO.

Publikacja: 18.03.2024 05:18

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

- Sądzę, że wszystko jest możliwe we współczesnym świecie — tak Putin, w czasie konferencji prasowej, odpowiedział na pytanie czy możliwy jest pełnowymiarowy konflikt między Rosją i NATO.

- Jest jasne dla wszystkich, że (taki konflikt) oznaczałby, że jeden krok dzieliłby nas od III wojny światowej. Sądzę, że niemal nikt nie jest tym zainteresowany — dodał.

Jednocześnie Putin mówił, że wśród jego głównych celów w czasie kolejnej, piątej kadencji na stanowisku prezydenta Rosji, będzie umocnienie sił zbrojnych.

Dotychczasowi prezydenci Rosji

Dotychczasowi prezydenci Rosji

PAP

- Po pierwsze, musimy rozwiązać problemy w ramach Północnego Okręgu Wojskowego, wzmocnić nasze możliwości obronne, wzmocnić nasze siły zbrojne. To się dzieje w bardzo dobrym tempie — podkreślił.

- Naszym zadaniem jest wykorzystać zaufanie obywateli Federacji Rosyjskiej i zrobić wszystko, co zależy od nas, by wyznaczone zadania zostały zrealizowane, a cele osiągnięte — dodał Putin.

Prezydent Rosji podziękował też obywatelom za „zaufanie, jakim go obdarzyli”.

Władimir Putin o frekwencji w wyborach prezydenckich: Zwykli ludzie w Rosji czują jak wiele od nich zależy

W kontekście wysokiej frekwencji w wyborach, o jakiej oficjalnie informuje Centralna Komisja Federacji Rosyjskiej, Putin mówił, że była ona związana z "obecną sytuacją w kraju, w tym prowadzeniem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę toczoną przeciw Ukrainie).

- To efekt dramatycznych wydarzeń, przez jakie przechodzi kraj. (Frekwencja) jest powiązana z obecną sytuacją, z faktem, że jesteśmy zmuszeni dosłownie bronić interesów naszych obywateli, naszych mieszkańców, z bronią w ręku, budować przyszłość dla pełnego, suwerennego i bezpiecznego rozwoju Federacji Rosyjskiej, naszej ojczyzny — oświadczył Putin.

Rosyjski przywódca dodał, że „wyniki wyborów, a przede wszystkim frekwencja pokazują, iż zwykli ludzie czują i rozumieją, jak wiele zależy od nich”.

Władimir Putin o Aleksieju Nawalnym: Umarł. To się zdarza. W USA też ludzie umierają w więzieniach

Podczas konferencji Putin mówił też o śmierci Aleksieja Nawalnego, którego nazwisko wymienił (gdy Nawalny żył Putin mówił o nim per „ten człowiek”). - Jeśli chodzi o Nawalnego — tak, zmarł. To zawsze smutne wydarzenie — powiedział Putin.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Putin jeszcze porządzi w Rosji

- Niestety co się stało, to się stało. Ale to się zdarza. Nic nie można z tym zrobić. Takie jest życie — dodał.

Jednocześnie Putin mówił, że w Rosji w więzieniach umierają też inni więźniowie. - Czy to nie zdarzało się w USA? Zdarzało się, więcej niż raz — stwierdził odpowiadając na pytanie amerykańskiego dziennikarza o śmierć opozycjonisty.

Putin mówił też, że „kilka dni przed śmiercią” usłyszał o propozycji, by wymienić Nawalnego na „pewne osoby siedzące w więzieniach w krajach Zachodu”.

Jak dodał propozycję przedstawiły mu „pewne osoby” nie będące przedstawicielami administracji. - Możecie wierzyć mi, lub nie, ale osoba, która mi o tym mówiła, nie skończyła jeszcze zdania, a ja powiedziałem „zgadzam się” - dodał Putin. Jak dodał warunkiem pod jakim chciał zgodzić się na wymianę Nawalnego było to, by opozycjonista nie wrócił już nigdy do Rosji.

Władimir Putin o planach wobec Ukrainy. Mówi o „strefie sanitarnej”

W kontekście wojny na Ukrainie Putin mówił, że nie wyklucza konieczności stworzenia „strefy sanitarnej” na Ukrainie, którą trudno byłoby sforsować ukraińskiej armii i zachodniej broni.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 753 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 753 dniu wojny

PAP

- Nie wykluczam że, mając pod uwagę tragiczne wydarzenia, które mają miejsce dziś, będziemy zmuszeni w pewnym momencie rozważyć stworzenie określonej „strefy sanitarnej” na terenach dziś podległych kijowskiemu reżimowi — powiedział Putin odpowiadając na pytanie czy Rosja będzie chciała włączyć obwód charkowski do Federacji Rosyjskiej, by zwiększyć bezpieczeństwo obwodu biełgorodzkiego.

Strefa taka — jak dodał Putin — miałaby być trudna do sforsowania dla ukraińskiej armii wyposażonej w zachodni sprzęt wojskowy.

Władimir Putin: Wybory w Rosji są demokratyczne. Wybory w USA takie nie są

Putin przekonywał też, że Rosja „nie ma preferencji” jeśli chodzi o zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA.

Jak można mówić o demokratycznych wyborach, jeśli używa się zasobów administracji do atakowania jednego z kandydatów na prezydenta USA, wykorzystując m.in. sądy

Władimir Putin, prezydent Rosji

Jednocześnie Putin stwierdził, że wybory w USA nie mogą być określone mianem demokratycznych, w przeciwieństwie do wyborów w Rosji.

- Jeśli chcecie znać moją opinię o tym czy nasze wybory są demokratyczne, czy nie, sądzę, że są. I vice versa — w niektórych krajach, np. w waszym kraju, jak można mówić o demokratycznych wyborach, jeśli używa się zasobów administracji do atakowania jednego z kandydatów na prezydenta USA, wykorzystując m.in. sądy — powiedział Putin odpowiadając na pytanie dziennikarza z USA. Putin nawiązał tym samym do postępowań karnych, jakie toczą się przeciwko byłemu prezydentowi USA, Donaldowi Trumpowi.

- Wykorzystywanie zasobów administracyjnych, systemu sądownictwa… cóż, stało się to po prostu śmieszne i przynosi hańbę (...) waszemu, tak zwanemu, w cudzysłowie, demokratycznemu systemowi – dodał.

- Mam powody, by sądzić, że nie widzimy żadnej demokracji, przynajmniej w czasie procesu wyborczego, w niektórych zachodnich krajach, w tym w USA — podsumował Putin.

- Sądzę, że wszystko jest możliwe we współczesnym świecie — tak Putin, w czasie konferencji prasowej, odpowiedział na pytanie czy możliwy jest pełnowymiarowy konflikt między Rosją i NATO.

- Jest jasne dla wszystkich, że (taki konflikt) oznaczałby, że jeden krok dzieliłby nas od III wojny światowej. Sądzę, że niemal nikt nie jest tym zainteresowany — dodał.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sunak: Pierwsi migranci odlecą do Rwandy w lipcu. "Bez względu na wszystko"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Iran i broń atomowa. Jest deklaracja władz w Teheranie
Polityka
Korea Północna strzela rakietami balistycznymi. Pokonały 300 km
Polityka
Bezprecedensowy wzrost wydatków na zbrojenia. Polska na czele Europy
Polityka
Córka Kadyrowa z orderem za zasługi, choć straciła miliony