Rusłan Szoszyn: Putin jeszcze porządzi w Rosji

Reżimy w Rosji zawsze upadały wraz z państwem rosyjskim. Poprzez kryzysy gospodarczo-polityczne i wykańczające wojny. Na razie miliardy płyną, a „bojarzy” się nie buntują.

Publikacja: 17.03.2024 11:43

Kobieta głosuje w wyborach prezydenckich w Rosji w lokalu wyborczym w Doniecku, na kontrolowanym prz

Kobieta głosuje w wyborach prezydenckich w Rosji w lokalu wyborczym w Doniecku, na kontrolowanym przez Rosję terytorium Ukrainy

Foto: AFP

Czas ucieka, a świat się zmienia. Satelity w kosmosie, łazik na Marsie, samochody wodorowe, sztuczna inteligencja. To wszystko ma znaczenie, ale nie w Rosji. Od wieków rządzi tam ten, który ma siłę.

Mądry, zdolny i inteligentny może jedynie pomagać władcy. Przecież ktoś musi leczyć, produkować armaty i budować fortyfikacje. Stąd potrzeba korzystania ze wszystkich wynalazków tego świata. Wszystko dla dobra reżimu. Rosjan od małego uczą, że kraj potrzebuje ich poświęcenia, pracy i, co najważniejsze, posłuszeństwa. Polityką nie wolno się interesować. To temat zakazany. Muszą pamiętać, że są „małymi ludźmi, od których nic nie zależy”. To drogowskaz życiowy, zaszczepiany w podstawówkach, szkołach średnich, uniwersytetach. Od rządzenia jest władca na Kremlu. Bo tak było, jest i będzie.

Prognozy wobec państwa Putina już ostrożniejsze niż w roku inwazji Rosji na Ukrainę

Dynastia Rurykowiczów zaczęła upadać po śmierci jednego z najbrutalniejszych władców w historii tego kraju Iwana IV Groźnego. Tamte rządy zakończyły się klęską państwa i trwającą lata wielka smutą. Panowanie dynastii Romanowów zakończyło się z kolei krwawą rewolucją, wojną domową, utratą znacznej części podbitych niegdyś terytoriów.

Trwający dziesięciolecia komunizm w Rosji też miał „trwać wiecznie”.  Upadek Związku Radzieckiego dla wielu był zaskoczeniem, zakończyło się to dla Rosji chaosem i odłączeniem się kolejnych terenów, ucieczką z „imperium” wielu narodów. Nastąpił kryzys gospodarczy i społeczny, postępowała korozja systemu politycznego, a kraj trawiły długotrwałe i wyczerpujące wojny. To kluczowe przyczyny, które pogrzebały wszystkie dotychczasowe reżimy w Rosji. Tym razem zapewne będzie podobnie, ale jeszcze nie teraz.

Po agresji na Ukrainę wiele instytucji zachodnich i komentatorów wróżyło szybki upadek gospodarki rosyjskiej. Niektórzy szacowali, że zasobów Putinowi wystarczy na rok wojny, odważniejsi eksperci mówili, że na dwa. Tymczasem wojna trwa już trzeci rok i Putin wciąż ma pieniądze, by wypłacać pensje pracownikom budżetówki, emerytury i wielotysięczne wynagrodzenia zgłaszającym się do armii najemnikom. Ma też pieniądze na to, by produkować rakiety, którymi nieustannie ostrzeliwuje ukraińskie miasta. Co więcej, w rakietach tych wielokrotnie znajdowano zachodnią (w tym m.in. amerykańską) elektronikę. A to oznacza, że nauczył się sprytnie omijać sankcje i sprowadzać do kraju nie tylko telewizory, smartfony i pralki. Ma za co, bo miliardy dolarów wciąż płyną z eksportu ropy do m.in. Chin i Indii. Dzisiaj międzynarodowe instytucje (w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy) wydają już znacznie bardziej ostrożne prognozy, mówiąc o tym, że Putin przestawił gospodarkę na wojenne tory i zakłady przemysłu zbrojeniowego pracują tam na trzy zmiany, napędzając tym samym gospodarkę.

Czytaj więcej

Borys Akunin: Tak, jesteśmy winni, że Rosja stała się potworem

Rosyjscy bojarzy milczą. Boją się Kremla? Czy może nie wierzą w upadek Putina?

Nie wygląda też na to, by tworzony przez dziesięciolecia przez Putina system polityczny w Rosji pękał w szwach. Przeciwnie. Nawet zbuntowany Jewgienij Prigożyn, ruszając w 2023 roku na Moskwę, chciał zwrócić na siebie uwagę władcy, a nie go obalać. Bo uważał, że car jest dobry, tylko „bojarzy” są źli. I Putin sprytnie wykorzystał tę sytuację, by pokazać elitom, że może być jeszcze gorzej. A każdy, kto choć odrobinę zna Rosję, wie, że bez wsparcia „bojarów” w kraju tym nie da się zmienić władzy.

Przed agresją na Ukrainę w Rosji było ponad 100 miliarderów (dolarowych, nie rublowych). Ilu z nich zbuntowało się, głośno potępiło agresję Putina, przekazało środki ukraińskiej armii? Przecież wielu z nich nie mieszka w Rosji od lat. Przez ponad dwa lata wojny nie zbuntował się żaden minister rosyjskiego rządu, parlamentarzysta czy chociażby wyższej rangi urzędnik. Aż tak mocno kochają Putina? Boją się zemsty Kremla? A może jednak nie widzą oznak upadającego reżimu?

Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Po ataku Iranu na Izrael. Zachód musi być i policjantem. I strażakiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
felietony
Marek A. Cichocki: Czy nowy globalny sojusz Chin, Iranu i Rosji zrzuci Amerykę z piedestału?
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Haszczyński: Po irańskim ataku na Izrael. Wielkiej wojny, na razie, nie będzie
Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Aborcja od 50 lat dzieli Amerykę na dwa wrogie obozy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Nie każdy nominat Piotra Glińskiego jest zły