Mychajło Podolak: Władimir Putin zapowiedział eskalację wojny na Ukrainie

To jednoznaczna deklaracja, że Moskwa planuje eskalację wojny - tak Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, skomentował wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina o "strefie sanitarnej" na Ukrainie.

Publikacja: 18.03.2024 16:54

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: NATALIA KOLESNIKOVA / POOL / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 754

W Rosji zakończyły się trwające trzy dni wybory prezydenckie. Zgodnie z przewidywaniami, zwyciężył urzędujący prezydent Władimir Putin.

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza podała po podliczeniu protokołów ze wszystkich komisji wyborczych, że Putin otrzymał 87,28 proc. głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 4,31 proc. znalazł się Nikołaj Charitonow, kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych danych, frekwencja wyniosła 77,44 proc. uprawnionych. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał, że Unia Europejska nie uznaje wyborów za nielegalne.

Czytaj więcej

Putin wygrał wybory prezydenckie. Po zwycięstwie mówił m.in. o III wojnie światowej

Władimir Putin nie wyklucza utworzenia "strefy sanitarnej" na Ukrainie

Po wygranych wyborach Władimir Putin wystąpił na konferencji prasowej. W kontekście wojny na Ukrainie oświadczył, że nie wyklucza konieczności stworzenia "strefy sanitarnej" na Ukrainie, którą trudno byłoby sforsować ukraińskiej armii oraz zachodniej broni.

- Nie wykluczam, że - mając pod uwagę tragiczne wydarzenia, które mają dziś miejsce - będziemy zmuszeni w pewnym momencie rozważyć stworzenie określonej "strefy sanitarnej" na terenach dziś podległych kijowskiemu reżimowi - powiedział Putin odpowiadając na pytanie, czy Rosja będzie chciała włączyć obwód charkowski do Federacji Rosyjskiej, by zwiększyć bezpieczeństwo obwodu biełgorodzkiego.

Mychajło Podolak: Putin zapowiada eskalację wojny na Ukrainie

Do słów prezydenta Rosji w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera odniósł się Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ocenił, że deklaracja Putina to "jednoznaczna deklaracja, że ta wojna będzie się tylko nasilać".

"To wszystko to bezpośredni dowód na to, że Federacja Rosyjska nie jest gotowa do życia w nowoczesnych stosunkach społecznych i politycznych, biorąc pod uwagę absolutnie suwerenne prawa innych krajów" - dodał.

Władimir Putin mówił, że "strefa sanitarna" miałaby być na tyle duża, by ukraińska armia nie mogła za pomocą zachodniej broni razić celów na terytorium Rosji. Rosyjski przywódca nie podał dalszych szczegółów.

Czytaj więcej

Żołnierze NATO są już na Ukrainie. Hiszpański dziennik potwierdza słowa Sikorskiego

Przedstawiciele Ukrainy zapewniali wcześniej, że Kijów do ataków na cele w Rosji używa jedynie broni produkcji ukraińskiej. Niektórzy sojusznicy Ukrainy - w tym Stany Zjednoczone - dostarczyli Kijowowi broń z zastrzeżeniem, że nie może być ona używana na terytorium Rosji.

W ostatnim tygodniu wojsko Ukrainy nasiliło ataki dronów dalekiego zasięgu na rafinerie ropy naftowej w Rosji.

Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan
Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?