04:38
04.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 588
00:08
04.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:57
03.10.2023

Korea Północna krytykuje raport o zagrożeniu bronią masowego rażenia przez Rosję i Chiny

Korea Północna skrytykowała Stany Zjednoczone za określenie Chin i Rosji jako zagrożeń w swojej nowej strategii postępowania z bronią masowego rażenia.

W opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie Departamentu Obrony USA stwierdzono, że Rosja „stanowi najpoważniejsze zagrożenie nuklearne, biologiczne i chemiczne w najbliższej przyszłości”, podczas gdy Chiny stanowią „najbardziej wszechstronne i pilne wyzwanie” dla Stanów Zjednoczonych.

Koreę Północną i Iran również określono jako „trwałe zagrożenie”.

23:27
03.10.2023

Obywatele Ukrainy zginęli w wypadku autokaru w Wenecji

Ambasada Ukrainy w Rzymie potwierdziła Sky News, że ukraińscy pasażerowie byli na pokładzie autokaru, który spadł z wiaduktu i zapalił się w pobliżu Wenecji w północnych Włoszech, w wyniku czego zginęło co najmniej 21 osób.

Czytaj więcej

Tragiczny wypadek autokaru w Wenecji. Nie żyje co najmniej 21 osób
23:00
03.10.2023

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, który głosował za pomocą dla Ukrainy, usunięty ze stanowiska

Spiker Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy, który wcześniej wspierał wysłanie pomocy na Ukrainę, został usunięty ze stanowiska po historycznym wyzwaniu rzuconym jego przywództwu ze strony własnej partii. Inicjatorem był sojusznik Donalda Trumpa, Matt Gaetz.

Czytaj więcej

USA. Kevin McCarthy odwołany ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów
22:39
03.10.2023

Litwa otworzyła korytarz tranzytowy dla ukraińskiego zboża do portów krajów bałtyckich

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Według niego zmniejszy to presję na ukraińską granicę i zwiększy dostawy do Afryki i poza nią.

22:20
03.10.2023

Burger King nadal działa w Rosji pomimo obietnicy odejścia

Sieć fast foodów Burger King nadal działa w Rosji, mimo zapowiedzi wycofania się z kraju w związku z inwazją na Ukrainę.

W marcu ubiegłego roku firma wstrzymała wsparcie korporacyjne dla swoich rosyjskich oddziałów, ale stwierdziła, że napotyka przeszkody, ponieważ jej główny franczyzobiorca w kraju „odmówił” zamknięcia sklepów.

Ponad rok później sieć w Rosji nadal działa normalnie.

Restaurant Brands International (RBI), która posiada 15 proc. udziałów w rosyjskiej działalności Burger Kinga, powiedziała BBC, że „nie ma obecnie żadnych nowych informacji do przekazania”.

21:56
03.10.2023

Negocjacje akcesyjne Ukraina - UE już w grudniu?

Twierdzi tak portal Politico, powołując się na unijnych dyplomatów.

Czytaj więcej

Politico: W grudniu początek rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE
21:31
03.10.2023

Rosja twierdzi, że jej obrona powietrzna zestrzeliła ukraińską rakietę Neptun w pobliżu Krymu

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że rosyjska obrona powietrzna wykryła i zniszczyła ukraińską rakietę przeciwokrętową Neptun w pobliżu Krymu.

„3 października około godziny 20:30 czasu moskiewskiego zatrzymano podjętą przez reżim kijowski próbę ataku terrorystycznego przy użyciu rakiety przeciwokrętowej Neptun na obiekty na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowało ministerstwo w mediach społecznościowych.

„Systemy obrony powietrznej wykryły i zniszczyły ukraińską rakietę nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego u wybrzeży Półwyspu Krymskiego” – podało ministerstwo.

Ministerstwo nie podało dodatkowych szczegółów rzekomego zdarzenia.

21:04
03.10.2023

Ukraiński żołnierz podejrzany o zamordowanie dwóch kolegów oficerów w Kijowie

Ukraiński żołnierz został aresztowany pod zarzutem zamordowania dwóch innych mundurowych w Kijowie po nocy spędzonej na piciu.

Ukraińska prokuratura generalna w poście na swojej stronie internetowej podała, że wczoraj wieczorem po 24-godzinnej zmianie żołnierz pił w stolicy alkohol z dwoma kolegami.

Następnie miał zastrzelić obu żołnierzy „w wyniku nagłego konfliktu”, po czym próbował uciec z miejsca zdarzenia.

Prokuratura generalna podała, że funkcjonariusze organów ścigania, którzy zatrzymali podejrzanego, zabezpieczyli karabin Kałasznikowa. Trwa dochodzenie.

20:38
03.10.2023

Kukiz: Ukraina to kraj skorumpowany do cna

- To jest państwo skorumpowane do cna - mówił Kukiz. - Prezydent tego państwa jest w dużej mierze zakładnikiem oligarchów ukraińskich, z których wielu nie przebywa na terytorium Ukrainy, płacą podatki na Cyprze czy w Luksemburgu.

Czytaj więcej

Kukiz: Wódz PiS myśli pięćdziesiąt lat do przodu, a Tusk myśli doczesnością
20:11
03.10.2023

Zełenski złożył wizytę żołnierzom na północnym wschodzie kraju

W swoim wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski twierdzi, że był w pobliżu Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, i słyszał, jak dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrskij mówił o obronie w tym rejonie i działaniach ofensywnych dalej na południe, w pobliżu Bachmutu.

- Niezwykle ważne jest, aby Charków mimo wszystko nie tylko się utrzymał, ale pomagał utrzymać silny cały nasz wschód – mówi Zełenski.

19:46
03.10.2023

Rosyjskie MSZ wzywa ambasadora Mołdawii

Ambasador Mołdawii w Rosji został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie – podaje państwowa agencja informacyjna RIA.

Agencja podała, że „złożono protest” przeciwko ambasadorowi „w wyniku nacisków na rosyjskojęzyczne media”.

RIA powołała się na wypowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które podało, że kilku osobom zaangażowanym w nakładanie ograniczeń na rosyjskich dziennikarzy w Mołdawii odmówiono wjazdu na terytorium Rosji.

19:17
03.10.2023

Protestowała na wizji. Prokuratura chce 9,5 roku więzienia dla Owsiannikowej

W marcu 2022 Marina Owsiannikowa, dziennikarka rosyjskiego Kanału 1 na wizji zorganizowała protest przeciw wojnie w Ukrainie.

W październiku uciekła z Rosji.

Podczas odbywającego się zaocznie procesu rosyjska prokuratura zażądała dla niej  9,5 roku więzienia.

18:52
03.10.2023

USA ostrzegły Kijów, że musi zintensyfikować zwalczanie korupcji

- Przesłanie dla Ukraińców zawsze było takie, że jeśli którykolwiek z tych funduszy zostanie sprzeniewierzony, zagrozi to całej pomocy USA dla tego kraju – powiedział CNN jeden z amerykańskich urzędników.

Czytaj więcej

USA ostrzegły Kijów, że uzależnią pomoc od walki z korupcją w rządzie
18:43
03.10.2023

Członkowie partii prorosyjskiej dopuszczeni do wyborów lokalnych w Mołdawii

Mołdawski sąd orzekł, że członkowie prorosyjskiej partii Shor mogą brać udział w wyborach lokalnych zaledwie kilka miesięcy po wprowadzeniu zakazu.

Trybunał Konstytucyjny Mołdawii ogłosił dzisiaj decyzję w następstwie skargi złożonej przez członków Shor.

Partia kierowana przez oligarchę na wygnaniu Ilana Shora stała za serią antyrządowych protestów, które rozpoczęły się na początku tego roku. Zachód i rząd Mołdawii oskarżają ją o próby destabilizacji kraju.

W czerwcu sąd uznał działalność Shor za niezgodną z konstytucją i natychmiast jej zakazał.

Członkowie Shor, którzy chcą wziąć udział w listopadowych wyborach samorządowych, będą mogli kandydować jako niezależni kandydaci lub członkowie innych partii.

18:11
03.10.2023

Sunak: Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”

Rishi Sunak powiedział światowym przywódcom podczas zainicjowanej przez Joe Bidena wideorozmowy, że pomoc Wielkiej Brytanii dla Ukrainy będzie kontynuowana „tak długo, jak będzie trzeba”.

Podczas rozmowy Sunak wyraził także swoje „głębokie rozczarowanie” decyzją Moskwy o wycofaniu się z umowy zbożowej z Morza Czarnego, która umożliwiała bezpieczny eksport ukraińskiego zboża do reszty świata.

W oświadczeniu biura Sunaka przekazano: „Przywódcy zgodzili się, że Putin dokonał strategicznej błędnej kalkulacji, dokonując inwazji na Ukrainę, i jako dowód tego wskazali na poważne straty rosyjskie na polu bitwy”.

17:43
03.10.2023

Białoruś rozpoczyna ćwiczenia gotowości bojowej armii

Jak podaje Reuters, białoruskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęło ćwiczenia sprawdzające gotowość bojową swoich sił zbrojnych.

„Żołnierze w możliwie najkrótszym czasie przemaszerują w wyznaczone rejony, po czym nastąpi spełnienie standardów normatywnych w zakresie szkolenia bojowego” – podało ministerstwo. Nie określono, kiedy ćwiczenia się zakończą.

Manewry odbędą się w obwodach mińskim i witebskim i obejmą sprzęt wojskowy oraz lotnictwo.

Ćwiczenia wojskowe na Białorusi, dzięki którym Rosja mogła wykorzystać swoje terytorium jako punkt wypadowy do inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., okresowo budzą obawy dotyczące bezpieczeństwa na Ukrainie, w Polsce i w krajach bałtyckich - pisze Reuters.

17:22
03.10.2023

Dlaczego szef MSZ Szwecji nie był w Kijowie? Media: Nie miał paszportu

Pojawiają się doniesienia tłumaczące nieobecność ministra spraw zagranicznych Szwecji na spotkaniu szefów MSZ państw UE, które odbyło się w Kijowie.

Czytaj więcej

Media: Szef MSZ Szwecji zapomniał paszportu i nie dojechał na szczyt do Kijowa
17:00
03.10.2023

Wideonarada ws. bezpieczeństwa Ukrainy

Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Joe Bidena, wzięli w niej udział reprezentanci państw G7, szef NATO, prezydenci Polski i Rumunii.

Czytaj więcej

Duda po naradzie z Bidenem: USA obiecują utrzymanie pomocy dla Ukrainy
16:30
03.10.2023

Przyjaciel Putina osamotniony na obchodach zjednoczenia Niemiec

Dziennik "Bild" pisze, że żaden z niemieckich polityków nie chciał znaleźć się w kadrze razem z Gerhardem Schröderem, byłym kanclerzem i przyjacielem prezydenta Putina, oskarżanym o lobbing w interesie Rosji.

16:08
03.10.2023

Kreml odgraża się, że sankcje mu niestraszne

– Wprowadzony przez kraje zachodnie pułap cen ropy z Rosji okazał się nieskuteczny – oświadczył wicepremier Rosji Aleksander Nowak, jak informuje agencja RIA Nowosti. Według niego, cena rosyjskiej ropy w eksporcie przekracza obecnie 60 dolarów za baryłkę.

Czytaj więcej

Rosja chwali się sprzedażą ropy powyżej pułapu sankcyjnego. Propaganda?
15:59
03.10.2023

Dwie osoby ranne w obwodzie chersońskim

Chersońska prokuratura podała, że wojska rosyjskie ostrzelały gminę Biłozerka, w wyniku czego dwie osoby - mężczyzna i kobieta - zostały ranne.

15:42
03.10.2023

Doniesienia o ostrzale Antoniwki

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Antoniwka na przedmieściach Chersonia - podał Ołeksandr Prokudin, szef obwodowej administracji.

15:24
03.10.2023

Obwód czernihowski. Odbudowa mostów zmierza ku końcowi

Wiaczesław Czaus, szef Czernihowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej podał, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w regionie w wyniku działań wojennych uszkodzonych lub zniszczonych zostało 38 mostów. Czaus przekazał, że 34 przeprawy zostały tymczasowo lub całkowicie wyremontowane oraz że "z 1100 kilometrów zniszczonych lub uszkodzonych dróg przywrócono ponad 700 km".

15:04
03.10.2023

Czy Władimirowi Putinowi uda się stworzyć Grupę Wagnera 2.0?

Władimir Putin usiłuje wyznaczyć na następcę Prigożina i Utkina Dmitrija Troszewa, pseudonim "Siwy". Pod rządami Prigożina Utkin odpowiedzialny był za wszystkie działania bojowe najemników, a Troszew – za sprawy prawne, logistykę, szkolenia, obozy najemników. Były oficer wojsk desantowych, a potem pułkownik policji w Petersburgu, nie posiada jednak charyzmy dowódcy mogącego poderwać najemników do walki.

Czytaj więcej

Leżał pijany na chodniku z tajnymi mapami Syrii. Teraz stanie na czele Grupy Wagnera?
14:59
03.10.2023

Rosjanie twierdzą, że zestrzelili kilkadziesiąt ukraińskich dronów

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 58 ukraińskich dronów oraz dwa pociski HIMARS.

14:52
03.10.2023

Rosja testuje rakietę z napędem atomowym. Władimir Putin chce przestraszyć Europę?

Buriewiestnik to w języku rosyjskim nazywa ptaka zwiastującego burzę. Od kilku lat pojawia się ona w światowych mediach w kontekście rosyjskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej wyposażonej w napęd atomowy. Pocisk (w krajach NATO otrzymał nazwę SSC-X-9 Skyfall), który może być wyposażony np. w głowicę nuklearną, dzięki silnikowi jądrowemu miałby nieograniczony zasięg.

Czytaj więcej

Władimir Putin testuje najgroźniejszą rakietę. To „latający Czarnobyl”
14:49
03.10.2023

Kiedy wizyta Putina w Chinach?

Rzecznik Kremla został zapytany o zapowiadaną wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina w Chinach. Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że data podróży zostanie podana "wkrótce".

14:43
03.10.2023

Pierwsza od wybuchu wojny wizyta japońskiego parlamentarzysty w Rosji

Muneo Suzuki, członek opozycyjnej Partii Innowacji, spotkał się w Rosji z wiceszefem tamtejszego MSZ, Andriejem Rudenko.

Czytaj więcej

Japoński poseł pojechał do Rosji. Usłyszał od rosyjskiego ministra co myślą Japończycy
14:32
03.10.2023

Wołodymyr Zełenski odwiedził jednostki walczące w rejonie Kupiańska i Łymanu

Odwiedzony przez Zełenskiego odcinek frontu jest jedynym, na którym Rosjanie podejmują obecnie działania ofensywne.

13:53
03.10.2023

Putin nie wybiera się jeszcze do Korei Północnej

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wybiera się jeszcze do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, termin wizyty zostanie uzgodniony kanałami dyplomatycznymi - oświadczył rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

13:47
03.10.2023

Polacy postawią nagrobek ukraińskiemu żołnierzowi, który poległ w wojnie z Rosją

Bogdan Szczerbyk po wybuchu wojny w Ukrainie, wyposażony przez polskich przyjaciół przekroczył granicę i na ochotnika zgłosił się do wojska. Został wysłany na front w okolice Doniecka. Spodziewając się najgorszego, w SMS-ie wysłanym do matki napisał: „Kiedy umrę, chcę, żeby na moim grobie były dwie flagi, ukraińska i polska i napis – Wszystko dobrze”. Zginął 14 września w rejonie donieckim w wyniku obrażeń spowodowanych atakiem rakietowym. Ciało żołnierza spoczęło na cmentarzu w rodzinnej wiosce na Wołyniu. Na jego trumnie leżały dwie flagi – ukraińska i polska. Flagi do dziś znajdują się nad grobem żołnierza.

Czytaj więcej

Polacy upamiętniają Ukraińca, który poległ w wojnie z Rosją
13:25
03.10.2023

Burger King wciąż karmi Rosjan

Amerykańska sieć fast-food wciąż działa w Rosji, a obiecała w zeszłym roku, że się wycofa z tego rynku.

Czytaj więcej

Burger King obiecał wyjść z Rosji. Obietnica wciąż niespełniona
13:21
03.10.2023

Mariusz Błaszczak podjął decyzję o sformowaniu nowej brygady na flance wschodniej

18 Brygada Zmotoryzowana ma wejść w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, a jej dowództwo znajdzie się w Poniatowej, w województwie lubelskim.

12:48
03.10.2023

W Rosji wprowadzają limity paliwa na stacjach

Na należących do Łukoilu zatankować można zaledwie 10 litrów na osobę. Kreml interweniuje.

Czytaj więcej

Tak wygląda kryzys paliwowy w apogeum: 10 litrów na głowę
12:13
03.10.2023

Rosjanie ostrzelali Kozaczą Łopań

W wyniku ostrzału wsi w obwodzie charkowskim część jej mieszkańców została pozbawionych dostępu do prądu. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały też budynki mieszkalne. O ostrzale informuje na swoim profilu na Facebooku Wiaczesław Zadorenko, szef rady gminy Derhacziw Wiaczesław Zadorenko.

12:12
03.10.2023

Zboże z Ukrainy trafi na Litwę

Minister rolnictwa poinformował, że kontrole zostały przeniesione do portu w Kłajpedzie.

Czytaj więcej

Tranzyt ukraińskiego zboża. Minister rolnictwa: Dogadaliśmy ważną sprawę
11:47
03.10.2023

Rosyjska armia informuje o strąceniu dwóch ukraińskich dronów i trzech rakiet nad obwodem biełgorodzkim

Do ataku na obwód biełgorodzki miało dojść przed południem, ok. godziny 11:00. Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że Ukraińcy użyli do ataku trzech rakiet i dwóch dronów - wszystkie miały zostać strącone.

11:27
03.10.2023

Minister obrony Rosji poinformował, że Rosja nie planuje dodatkowej mobilizacji

- Sztab Generalny nie ma planów zorganizowania dodatkowej mobilizacji. Siły Zbrojne mają wystarczającą liczbę personelu wojskowego, by prowadzić specjalną operację wojskową - oświadczył minister obrony, Siergiej Szojgu, w czasie spotkania z kierownictwem resortu obrony Rosji. Szojgu poinformował też, że jesienny pobór rozpoczął się 1 października przebiega zgodnie z planem i w granicach obowiązującego prawa. W ramach poboru do służby ma zostać powołanych 130 tys. osób.

11:00
03.10.2023

USA i Dania będą współpracować, by wzmocnić cyberbezpieczeństwo ukraińskiej infrastruktury krytycznej

Ambasada USA na Ukrainie podała, że Dania zainwestuje w projekt realizowany przez USAID 2,8 mln dolarów.

10:17
03.10.2023

Kreml chce ręcznie sterować rosyjska walutą

Kurs dolara przekroczył psychologiczną granicę 100 rubli.

Czytaj więcej

Rubel stacza się bez hamulców. Rosjanie chcą zagranicznych towarów
10:16
03.10.2023

Ok. 6 rano Rosjanie ostrzelali Chersoń

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, który zamieścił też nagranie ilustrujące skutki ostrzału w którym uszkodzone zostały budynki mieszkalne i samochody.

10:11
03.10.2023

Władimir Putin w listopadzie ma ogłosić decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich

Prezydent Rosji ma to ogłosić w listopadzie - podaje "Kommiersant", powołując się na niezidentyfikowane źródła bliskie prezydenckiej administracji.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Putin podjął decyzję ws. swojego startu w wyborach prezydenckich
09:39
03.10.2023

W ciągu doby Ukraińcy zaatakowali 22 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, szef obwodu zaporoskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ostrzelane zostały 22 miejscowości w obwodzie zaporoskim.

09:33
03.10.2023

Ukraina potrzebuje więcej zestawów przeciwlotniczych Gepard '

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat zadeklarował, że, aby wzmocnić obronę przeciwlotniczą Ukraina potrzebuje więcej zestawów przeciwlotniczych Gepard, systemów Skynex i analogicznych systemów przeciwlotniczych, które radzą sobie z dronami-kamikadze Shahed.

08:55
03.10.2023

Ile okrętów mają na Morzu Czarnym Rosjanie?

Według danych ukraińskiej marynarki, obecnie na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią trzy rosyjskie okręty - żaden nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.

08:47
03.10.2023

Zboże z Ukrainy będzie badane na Litwie

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowano konferencję prasową, na której po rozmowach z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem głos zabrał minister Robert Telus.

- Spotkanie na temat tranzytu przez Polskę zboża. Dogadaliśmy ważną sprawę, że od jutra badania kontrolne z granicy ukraińsko-polskiej jeżeli chodzi o zboże, które jedzie w tranzycie przez Litwę będą prowadzone na terenie Litwy, w porcie litewskim. Tak, że to jest dobra sprawa w budowaniu tego tranzytu, w budowaniu tego korytarza solidarnościowego, który my jako Polska zbudowaliśmy w Europie - oświadczył szef polskiego resortu rolnictwa.

08:39
03.10.2023

Pięć osób rannych w obwodzie donieckim

P.o. gubernator obwodu donieckiego Ihor Moroz podał w mediach społecznościowych, że w poniedziałek 2 października w regionie Rosjanie ranili pięciu mieszkańców obwodu.

08:24
03.10.2023

Finlandia szykuje pomoc dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen oświadczyła w mediach społecznościowych, że jej kraj przekazał Ukrainie prawie dwa miliardy euro. "Nasz następny pakiet pomocy wojskowej jest przygotowywany" - zadeklarowała minister, pisząc na platformie X (dawniej Twitter), że Finlandia i Unia Europejska będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne".

08:02
03.10.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 29 dronów-kamikadze i jedną rakietę Iskander-K

Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 31 dronów-kamikadze.

08:00
03.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 279 440 żołnierzy, 4 732 czołgi, 9 008 pojazdów opancerzonych, 6 565 zestawów artyleryjskich, 801 wyrzutni rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 5 080 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 932 pojazdy (w tym cysterny), 943 jednostki sprzętu specjalnego.

07:15
03.10.2023

W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono 13 dronów-kamikadze

Rosjanie trafili też w obiekty infrastruktury w obwodzie - informuje szef lokalnej administracji obwodowej, Serhij Łysak na swoim profilu na Facebooku. Oprócz 13 dronów-kamikadze nad obwodem dniepropietrowskim strącono też w nocy pocisk manewrujący. Spadające szczątki celu powietrznego wywołały pożar w Dnieprze.

06:46
03.10.2023

Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy ostrzelali obwód briański przy użyciu amunicji kasetowej

O ostrzale wsi Klimowo informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz. W wyniku ostrzału uszkodzonych miało zostać kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych.

06:26
03.10.2023

Armenia: Wpływowe środowiska zachęcają do wypowiedzenia Rosji umów wojskowych

To oznaczałoby, że Rosjanie musieliby ewakuować 102. bazę wojskową z Giumri oraz wycofać swoje siły (FSB Rosji) z granicy ormiańsko-tureckiej. Autorzy apelu namawiają rząd, by złożył wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej i postawił na „partnerstwo strategiczne” m.in. z państwami UE, USA, Kanadą czy Indiami.

Czytaj więcej

Rosji rozsypuje się sojusz militarny. Oddalają się azjatyccy sojusznicy
06:10
03.10.2023

Mieszkańcy informują o eksplozjach w Chersoniu

05:46
03.10.2023

W Charkowie powstanie pierwsza na Ukrainie podziemna szkoła

O jej budowie poinformował mer Charkowa, Ihor Terechow.

Czytaj więcej

Charków buduje szkołę pod ziemią. Dzieci będą się uczyć w czasie ataków powietrznych
05:26
03.10.2023

Rosjanie informują o dwóch atakach powietrznych na zgrupowania Ukraińców w rejonie Kupiańska

Szef centrum prasowego Zgrupowania Wojsk "Zachód", Siergiej Żybiński, poinformował, że "lotnictwo operacyjno-taktyczne" zgrupowania przeprowadziło dwa ataki powietrzne na jednostki ukraińskiej 47. Brygady Zmechanizowanej oraz skład paliw i smarów na odcinku kupiańskim frontu.

05:02
03.10.2023

4 października w Rosji zawyją syreny, a telewizja nada sygnał alarmowy

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzi ogólnokrajowy test systemów ostrzegania o zagrożeniach. 4 października w Rosji uruchomione zostaną syreny i głośniki informujące o zagrożeniu, a telewizja i radio nadadzą sygnały alarmowe.

04:25
03.10.2023

Zełenski: Wszyscy wiemy, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina została członkiem UE

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, komentując w swoim wieczornym wystąpieniu szczyt szefów MSZ państw UE, który odbył się w Kijowie podkreślił, że choć był to pierwszy przypadek, gdy taki szczyt miał miejsce poza Unią Europejską to jednak odbywał się on "tylko formalnie poza nią". - Wszyscy wiemy, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się członkiem UE. Więc spotkanie w rzeczywistości odbyło się w UE. Obiektywnie, nasz kraj jest liderem w ochronie fundamentów, na których opiera się europejska jedność. Jedność współczesnej Europy, która ceni ludzką wolność i równość narodów, normy prawa międzynarodowego - podkreślił Zełenski.

04:23
03.10.2023

W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w czterech obwodach

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało w nocy o groźbie ataku dronów na obwody chersoński, mikołajowski, dniepropietrowski i doniecki.

04:20
03.10.2023

Dania otworzyła oddział swojej ambasady w Mikołajowie

O otwarciu oddziału ambasady Danii Ukrainie w Mikołajowie poinformował szef MSZ Danii, Lars Løkke Rasmussen, przed spotkaniem szefów MSZ państw UE w Kijowie. - Musimy zrobić wszystko, co możemy, by wspierać Ukrainę. Wczesna faza odbudowy kraju jest potrzebna teraz, nie możemy czekać na koniec wojny. Otwieramy biuro ambasady w Mikołajowie, aby wzmocnić naszą obecność i zintensyfikować współpracę z lokalnymi władzami - wyjaśnił.

04:17
03.10.2023

W poniedziałek wieczorem Rosjanie zestrzelili dron nad obwodem briańskim

O strąconym dronie informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bogomaz. Z kolei Ministerstwo Obrony Rosji podało, że dron został strącony ok. 23:30 czasu moskiewskiego.

04:13
03.10.2023

Dawny obywatel Ukrainy z Kamczatki pozbawiony rosyjskiego obywatelstwa za wezwania do ekstremizmu i aktów terroru

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji podała, że były obywatel Ukrainy, który uzyskał rosyjskie obywatelstwo w 2014 roku i obecnie mieszka na Kamczatce, został pozbawiony rosyjskiego obywatelstwa i zesłany na cztery lata do kolonii karnej, za wezwania do działań ekstremistycznych i terrorystycznych.

04:12
03.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 586