Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu przekonywał, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się częścią UE.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ukraina otrzymała od Polski pierwszą partię odnowionych czołgów
Ukraina otrzymała z Polski pierwszą partię odnowionych czołgów Leopard – ogłosiła w poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa.
Grupa potwierdziła także, że pracuje nad naprawą kolejnej partii czołgów dla Ukrainy.
W kwietniu 2023 roku Niemcy, Polska i Ukraina podpisały porozumienie o utworzeniu w Polsce węzła napraw czołgów bojowych Leopard 2 używanych na Ukrainie do walki z siłami rosyjskimi.
Według ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa hub miał rozpocząć działalność pod koniec maja.
Biden pewien zgody republikanów na pomoc dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden powiedział, że „w pełni spodziewa się”, że spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy i większość Republikanów zatwierdzą nowe finansowanie dla Ukrainy, ale odmówił powiedzenia, czy otrzymał jakieś konkretne zapewnienia w tej sprawie.
- W żadnym wypadku nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane. Stawką jest życie zbyt wielu dzieci, zbyt wielu ludzi – powiedział Biden w poniedziałkowe popołudnie podczas posiedzenia swojego gabinetu.
Wielka Brytania zakazała świadczenia usług doradztwa prawnego na rzecz Rosji
2 października w Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe sankcje wobec Rosji, zakazujące świadczenia usług doradztwa prawnego.
Eksport niemieckiego sprzętu wojskowego na Ukrainę wzrósł w tym roku czterokrotnie
Na Ukrainę w pierwszych dziewięciu miesiącach roku przypadło 3,3 miliarda euro z całkowitej wartości dozwolonego eksportu sprzętu wojskowego z Niemiec, wynoszącej 8,76 miliarda euro.
W tym samym okresie ubiegłego roku dla Ukrainy zatwierdzono sprzęt o wartości 775 mln euro.
Niemcy zobowiązały się wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.
Ukraina wzywa do przyspieszenia prac nad przeniesieniem rosyjskich aktywów do Kijowa
Minister spraw zagranicznych Ukrainy stwierdził, że należy przyspieszyć prace prawne nad transferem zamrożonych rosyjskich aktywów do Kijowa.
W przemówieniu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w stolicy Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że aktywa te mogą pomóc w finansowaniu wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji.
Kułeba dodał, że większa jasność co do sądowych aspektów transferu rosyjskich aktywów byłaby korzystna zarówno dla UE, jak i Ukrainy.
Departament Stanu skrytykował Kongres
Departament Stanu skrytykował Kongres za nieprzekazanie środków finansowych na „desperacko potrzebną” pomoc dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Departament Stanu skrytykował Kongres za nieprzekazanie środków finansowych na „desperacko potrzebną” pomoc dla Ukrainy.
Szefowie MSZ państw UE oddali cześć poległym
Zełenski omawia z UE alternatywne korytarze eksportu zbóż
Wołodymyr Zełenski omówił możliwe alternatywne „korytarze” eksportu zboża z Ukrainy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, podało biuro prezydenta Ukrainy.
W lipcu Rosja opuściła wspieraną przez UE umowę, która umożliwiała eksport towarów z Ukrainy do trzech zatwierdzonych portów Morza Czarnego. Od tego czasu Kijów uruchomił tak zwany tymczasowy korytarz humanitarny na Morzu Czarnym do eksportu zboża.
Biuro Zełenskiego poinformowało, że on i pani von der Leyen zgodzili się na utrzymanie „konstruktywnego dialogu” w sprawie wysiłków na rzecz zniesienia ograniczeń w eksporcie zboża nałożonych przez niektóre państwa sąsiadujące z Ukrainą.
Syn Prigożyna odziedziczył imperium
Niektóre źródła informują, że testament wywołał w rodzinie Prigożynów konflikt, ponieważ Jewgienij Prigożyn w zapisie pominął swoje córki.
Czytaj więcej
Z nieoficjalnych informacji zamieszczanych przez rosyjskie kanały na Telegramie wynika, że syn Jewgienija Prigożyna odziedziczył majątek ojca i kontrolę nad Grupą Wagnera.
Borrell zaprzecza informacjom o "częściowym" członkostwie Ukrainy w Ue
- Nie wiem, skąd wzięły się te informacje. W UE nie ma częściowego członkostwa, jest tylko pełne członkostwo – powiedział szef unijnej dyplomacji.
Minister spraw zagranicznych wyjaśnia, dlaczego Polskę w Kijowie reprezentuje podsekretarz stanu
Między Polską a Ukrainą, po okresie dobrych relacji, w związku z kryzysem zbożowym nastąpił ten drugi okres i nieobecność ministra w Kijowie jest poniekąd tego wyrazem.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyjaśniał w Polsat News, dlaczego nie uczestniczy w ważnym spotkaniu szefów MSZ państw wspierających Ukrainę w Kijowie.
Prezydent Meksyku ostro krytykuje „irracjonalne” wydatki USA na Ukrainę
- Wydatki wojskowe USA na Ukrainę są „irracjonalne” – stwierdził prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, wzywając Waszyngton do przeznaczenia większych środków na pomoc krajom Ameryki Łacińskiej.
Lewicowy prezydent od dawna wzywał Stany Zjednoczone do przeznaczenia większych środków na rozwój gospodarczy w Ameryce Środkowej i na Karaibach w celu złagodzenia presji migracyjnej.
Biały Dom zapewnia o utrzymaniu pomocy dla Ukrainy
Biały Dom skontaktował się z sojusznikami i partnerami w sprawie dalszego finansowania Ukrainy i rozmowy te będą kontynuowane, powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Kongres przyjął w sobotę projekt ustawy tymczasowej, który przedłużył finansowanie rządu o ponad miesiąc i pozwolił uniknąć zawieszenia działalności, ale nie przewidywał żadnej nowej pomocy dla Ukrainy – podaje Reuters.
Borrell o formule pokojowej Zełenskiego: jedyna rozpatrywana
- Formuła pokojowa Wołodymyra Zełenskiego, to jedyna inicjatywa pokojowa omawiana przez społeczność międzynarodową – powiedział Josep Borrell podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych UE.
Rosja kusi urzędników podwójnymi płacami
Aby uzupełnić braki kadrowe na zaanektowanych terytoriach, Kreml organizuje konkursy na poszczególne wyższe stanowiska, które są postrzegane jako odskocznia do kariery dla rosyjskich urzędników.
Czytaj więcej
Rosjanie niechętnie podejmują pracę na okupowanych terytoriach Ukrainy. Odstraszają ich zamachy na kolaborantów, nie kusi nawet podwójny zarobek.
Bułgaria odmawia wjazdu Rosjanom
Samochody na rosyjskich tablicach rejestracyjnych nie wjadą do Bułgarii.
Czytaj więcej
Od 2 października samochody na rosyjskich numerach rejestracyjnych nie wjadą do Bułgarii. To kolejny kraj, który odciął Rosjanom wjazd.
Minister spraw zagranicznych Niemiec obiecuje rozszerzenie UE "od Lizbony po Ługańsk”
- Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej, w naszej wspólnocie wolności i wkrótce rozciągnie się od Lizbony po Ługańsk – powiedziała Annalena Baerbock podczas swojej wizyty w Kijowie, cytowana przez Bild.
Podkreśliła, że Ukraina codziennie robi krok w stronę członkostwa w UE, „wypychając wojska rosyjskie ze swoich terytoriów”.
Szef dyplomacji UE proponuje 5 miliarda euro pomocy wojskowej dla Ukrainy w 2024 roku
Borrell zaproponował w przyszłym roku nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 5 miliardów euro (5,26 miliarda dolarów).
Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą Borrell powiedział: - Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed końcem roku.
Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy będą rozmawiać o ukraińskim zbożu
We wtorek maja się spotkać ministrowie rolnictwa Polski i Litwy, by omówić tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę - informuje RMF FM.
Wstępny plan zakłada, że Litwa weźmie na siebie część kontroli fitosanitarnych zboża, które tranzytem przejeżdża przez Polskę. Miałoby to zwiększyć tranzyt ukraińskiego ziarna.
Dopiero po rozmowach i ustaleniach polsko-litewskich miałoby dojść do rozmów ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy.
Dania wyda 100 milionów koron na unijne zamówienie na amunicję
Duńskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Kopenhaga wyda 100 mln koron duńskich (14,1 mln dolarów) w ramach wspólnego europejskiego zamówienia na amunicję dla Ukrainy.
W piątek Europejska Agencja Obrony (EDA) podała, że siedem krajów UE zamówiło dla Ukrainy amunicję kal. 155 mm w celu uzupełnienia wyczerpanych zapasów. Dostawy mają nastąpić w 2024 r.
„Dzięki zniesieniu w zeszłym roku unijnego zastrzeżenia obronnego, Dania ma możliwość pełnego uczestnictwa w europejskiej współpracy obronnej, w tym w ramach EDA” – stwierdził w oświadczeniu minister obrony Troels Lund Poulsen.
Zełenski: Przerwa po 11. pakiecie sankcji trwa zbyt długo
Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że przerwa w nakładaniu sankcji na Rosję za jej agresję przeciwko Ukrainie po przyjęciu przez Unię Europejską 11. pakietu sankcji trwa już zbyt długo.
Według prezydenta potrzebna jest większa wspólna praca, aby przeciwdziałać wszelkim formom obchodzenia sankcji przez Rosję.
Rosja buduje nową drogę z Rostowa do Mariupola
Zdjęcia satelitarne wykonane w październiku 2022 roku i październiku 2023 roku potwierdzają, że budowa jest w toku.
Planowana trasa przebiega z dala od zaludnionych terenów.
Rosyjska bomba kierowana spadła na Kupiańsk
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że w ataku uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych i kilka samochodów cywilnych.
Bułgaria zapewnia, że nadal będzie dostarczać wsparcia wojskowego Ukrainie
Marija Gabriel, szefowa MSZ Bułgarii poinformowała przed rozmowami szefów MSZ państw UE w Kijowie, że jej kraj będzie nadal udzielał Ukrainie wsparcia dyplomatycznego, politycznego, wojskowego i humanitarnego, a także będzie wspierał ukraińską formułę pokojową.
Rosja zmniejsza dostawy prądu do Chin, chce wymusić wyższe opłaty
Pekin nie zgodził się na propozycję podwyżki ceny importowanego z Rosji prądu. Teraz Kreml ogranicza dostawy energii.
Czytaj więcej
Pekin nie zgodził się na propozycję podwyżki ceny importowanego z Rosji prądu. Teraz Chiny mogą się przekonać, jak Kreml wykorzystuje eksport surowców i energii do swoich celów.
Kosowo zarzuca Serbii, że ta zachowuje się jak Rosja przed inwazją na Ukrainę
Szefowa kosowskiej dyplomacji apeluje do UE, aby ta podjęła działania przeciw Belgradowi, np. zawieszając status Serbii jako kandydata do UE.
Czytaj więcej
Rozmieszczenie przez Serbię wojsk przy granicy z Kosowem przypomina zachowanie Rosji wobec Ukrainy przed inwazją - alarmuje szefowa MSZ Kosowa, wicepremier Donika Gervalla-Schwarz, w rozmowie z niemieckim nadawcą Deutschlandfunk.
Żołnierz ukraińskiej armii zgłosił Rosjanom usterkę przejętego czołgu
Ukraiński żołnierz skontaktował się z rosyjskim producentem czołgów i zgłosił usterki w czołgu, który obrońcy Ukrainy przejęli od Rosjan.
Czytaj więcej
Ukraiński żołnierz zdecydował się zadzwonić po pomoc do rosyjskiego wsparcia technicznego, gdy napotkał problemy z obsługą przejętego od rosyjskiej armii czołgu.
Leroy Merlin otwiera listę najlepiej zarabiających w Rosji
Najnowszy ranking Forbesa obejmuje 50 największych firm zagranicznych w Rosji. W stosunku do stanu na koniec 2022 r. 22 firmy zawiesiły lub zakończyły działalność na terenie Rosji.
Czytaj więcej
Francuska sieć Leroy Merlin otwiera ranking 50 zagranicznych firm, które pomimo rosyjskiej agresji i zbrodni popełnianych na Ukrainie, nie opuściły rosyjskiego rynku. Najwięcej spółek na liście jest z… USA.
Rosjanie informują o odparciu sześciu ukraińskich natarć w ciągu doby
Informację o odparciu przez rosyjską armię sześciu ukraińskich natarć w ciągu doby podał rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Piłkarska reprezentacja Rosji zagra 12 października z Kamerunem w Moskwie
Będzie to piąty towarzyski mecz piłkarskiej reprezentacji Rosji w tym roku. W związku z wojną na Ukrainie Rosjanie są zawieszeni w rozgrywkach FIFA i UEFA. Ostatni raz reprezentacja tego kraju zagrała mecz 12 września, remisując w meczu towarzyskim rozgrywanym na wyjeździe z Katarem 1:1.
Kreml przekonuje, że Robert Fico nie jest prorosyjskim politykiem
W kampanii wyborczej Fico, zwycięzca wyborów parlamentarnych na Słowacji, zapowiadał m.in. wstrzymanie dostaw uzbrojenia na Ukrainę, a także deklarował, że Słowacja będzie chciała jak najszybciej doprowadzić do pokojowego zakończenia wojny, kwestionował też zasadność sankcji wobec Rosji.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że Moskwa za coś "absurdalnego" uważa nazywanie polityków broniących interesu swojego kraju mianem "prorosyjskich".
Rosjanie szukają sposobu do obrony przed dronami. Na Krym wysłano samoloty z lat 50
Nowocześniejsze samoloty Su-24 są wykorzystywane głównie do operacji uderzeniowych na morzu. Starsze jednostki, w tym opracowane w latach 50. samoloty Be-12 pilnują nieba przed kolejnymi ukraińskimi atakami.
Czytaj więcej
Nasilające się ataki Ukrainy na Flotę Czarnomorską na okupowanym Krymie zmusiły rosyjskie dowództwo do aktywowania w walce z morskimi dronami samolotów-amfibii stworzonych pod koniec lat 50. ubiegłego wieku.
Kreml o zakazie wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji do państw UE: Absurd
- Takie całkowicie absurdalne decyzje mają negatywny wpływ na nasze relacje, które i tak są w opłakanym stanie - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, o decyzji podjętej m.in. przez państwa bałtyckie, Czechy, Niemcy, Finlandię, Polskę, Norwegię i Bułgarię, by nie wpuszczać na swoje terytorium samochodów zarejestrowanych w Rosji.
Na spotkaniu szefów MSZ państw UE w Kijowie nie ma polskiego ministra spraw zagranicznych
Jak podaje CNN do Kijowa nie pojechali ministrowie spraw zagranicznych z Polski, Węgier, Łotwy i Słowacji.
Czytaj więcej
Zbigniew Rau jest jednym z czterech szefów MSZ państw UE, którzy nie biorą udziału w spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich Unii Europejskiej, które odbywa się w Kijowie.
Ukraińska SBU zatrzymała mężczyznę, który pomagał Rosjanom w kładzeniu pól minowych w okupowanych częściach obwodu charkowskiego
29-letni mieszkaniec jednej z wsi w rejonie bogoduchowskim, w przeszłości popełniał już poważne przestępstwa - podaje SBU. Po zajęciu jego wsi przez Rosjan mężczyzna wskazywał im gdzie najlepiej będzie położyć miny. Wśród zaminowanych po jego radach terenów były drogi używane przez mieszkańców rejonu.
Atak na Humań: Drony-kamikadze uderzyły w obiekty infrastruktury
Mer Humania, Iryna Płetynowa poinformowała, że drony zaatakowały silos zbożowy i dawny skład paliw. Łącznie w mieście miało dojść do 11 eksplozji. W ataku uszkodzonych miało zostać 68 budynków mieszkalnych.
W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego przez Rosjan ranne zostały cztery osoby
Dwie ranne osoby są w stanie poważnym - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Wśród rannych ma być dwóch policjantów.
W nocy nad Ukrainą strącono cztery drony-kamikadze
Informacje takie przekazuje płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy. Płk Ihnat podał też, że "na jednym kierunku Rosjanie użyli pocisku balistycznego". - Obecnie trwa ustalanie co się z nim stało - dodał.
Szczyt szefów MSZ państw UE w Kijowie
W czasie "historycznego" szczytu szefowie dyplomacji państw UE mają omawiać plan pokojowy przygotowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jednak - jak podaje CNN - nie wszyscy szefowie MSZ pojawią się w Kijowie osobiście. Kilku ministrów miało już wygłosić oświadczenia na marginesie szczytu łącząc się z Kijowem zdalnie (m.in. ministrowie spraw zagranicznych z Bułgarii, Rumunii, Holandii, Portugalii, Belgii, Cypru, Danii, Włoch, Chorwacji i Francji). Tymczasem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podkreślał, że będzie to "pierwsze spotkanie członków wszystkich 27 państw członkowskich poza UE". Borrell podkreślił, że szczyt odbywa się w kraju, który kandyduje do UE.
W wyniku ostrzału Chersonia trafiony został obiekt infrastruktury transportowej
Informacje takie przekazuje Roman Mroczko, szef chersońskiej, miejskiej administracji obwodowej. Chersoń ostrzeliwany jest w poniedziałek od rana.
Od 2 października samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą wjeżdżać do Bułgarii
"Od końca dnia Bułgaria wstrzyma wjazd rosyjskich samochodów na terytorium kraju" - oświadczył Anton Zlatanow, dyrektor bułgarskiej policji granicznej.
Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock, jest w Kijowie
O wizycie Baerbock w Kijowie poinformował szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.
Do Polski dotarły już brytyjskie myśliwce Typhoon
Takie informacje przekazał w serwisie X (dawny Twitter) szef MON Mariusz Błaszczak.
Ukraiński dron strącony nad obwodem biełgorodzkim
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do zestrzelenia drona doszło ok. 9:00 czasu moskiewskiego.
ISW o sytuacji na froncie południowym
Analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną określają sytuację na południe od Robotyne jako niestabilną, złożoną taktycznie i dynamiczną, ponieważ ważne fortyfikacje polowe kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk. Eksperci z amerykańskiego think tanku zauważają, że rosyjskie wojska przeprowadzają taktyczne kontrataki w rejonie miejscowości w ramach swojej "głębokiej obrony".
Rosjanie ostrzelali Chersoń i Charków
Nad ranem rosyjskie wojska rozpoczęły ostrzał dwóch miast - Chersonia i Charkowa. Mieszkańcy zgłaszali eksplozje.
Do ludności cywilnej zaapelowano, by nie opuszczali bezpiecznych miejsc. Dodatkowo na wschodzie kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
W obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzelali wyzwolone przez Ukraińców wsie
W wyniku ostrzału wsi Nowoliubiwka i Newskie ranna została jedna osoba - podaje gubernator obwodu, Artem Łysogor.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Kontynuujemy ofensywę na kierunku melitopolskim i bachmuckim
Ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu doby na froncie doszło do 38 potyczek, a ukraińskie lotnictwo zaatakowało 13 zgrupowań Rosjan.
W Nigrze, gdzie władze przejęła wojskowa junta, wszyscy krawcy zaczęli szyć rosyjskie flagi
"NYT" pisze, że młodzi mieszkańcy Afryki postrzegają Rosję jako siłę "antykolonialną", która pomoże im zerwać z kolonialną przeszłością i napisać nowy rozdział historii tych państw, który nie będzie miał nic wspólnego z demokracją, postrzeganą przez wielu mieszkańców Afryki jako związaną z niekorzystnym dla ich krajów partnerstwem z Zachodem, korupcją i biedą.
Czytaj więcej
Rosjanie prawdopodobnie "po cichu" wysyłają flagi Federacji Rosyjskiej do zachodniej Afryki, gdzie obecnie biało-niebiesko-czerwona flaga uważana jest za "coś fajnego" - pisze "New York Times" w korespondencji z Nigru, gdzie władze przejęła w lipcu junta wojskowa.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 279 080 żołnierzy, 4 717 czołgów, 9 000 pojazdów opancerzonych, 6 525 zestawów artyleryjskich, 801 wyrzutni rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 316 samolotów, 316 śmigłowców, 5 061 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 909 pojazdów (w tym cystern), 938 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie budują fortyfikacje na granicach z Ukrainą
System fortyfikacji powstawał w ostatnich miesiącach na granicach między Ukrainą a obwodami kurskim, briańskim i biełgorodzkim - wynika z analizy eksperta z zakresu obronności, Brady'ego Africka.
W sieci pojawiają się zdjęcia umocnień na krymskich plażach
Dmitrij Miedwiediew pisze, że "politycy Zachodu pchają nas do III wojny światowej"
W swoim wpisie w systemie Telegram Miedwiediew straszy m.in. atakowaniem fabryk w Niemczech.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew na swoim kanale w serwisie Telegram kreśli wizję III wojny światowej, a rosyjscy blogerzy wojskowi - nie przedstawiając dowodów - twierdzą, że Brytyjczycy są gotowi wyszkolić ukraińskich żołnierzy do walk na Krymie - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, w swojej najnowszej analizie.
Od 30 września Microsoft nie przedłuża licencji na oprogramowanie rosyjskim firmom
Informacje takie przekazał szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. Informuje o tym także rosyjska agencja TASS. Z informacji tych wynika, że rosyjscy klienci Microsoftu od 30 września nie mogą przedłużać wykupionych subskrypcji na programy Microsoftu, np. Microsoft 365. Microsoft swoją decyzję tłumaczy stosowaniem się do sankcji wobec Rosji.
Joe Biden wyraził nadzieję, że Partia Republikańska w Izbie Reprezentantów poprze ustawę zwiększającą pomoc dla Ukrainy
Biden oświadczył to po tym, jak Kongres przyjął w sobotę ustawę przedłużającą finansowanie działania administracji o ponad miesiąc, co uchroniło kraj przed tzw. shutdownem, czyli wstrzymaniem działania administracji ze względu na brak środków jej finansowania. Izba Reprezentantów może zająć się ustawą zwiększającą środki na pomoc dla Ukrainy jeszcze w poniedziałek.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Rosjanie nie będą w stanie przeciwstawić się pociskom ATACMS
- Rosjanie nie mają możliwości skutecznie przeciwstawić się pociskom ATACMS, które Ukraina może otrzymać od zachodnich partnerów - oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat. Ihnat dodał, że sam fakt, iż są to pociski balistyczne "wywołuje niepokój wśród Rosjan". Pociski ATACMS to amerykańskie pociski precyzyjne o zasięgu do 300 km, w które mogą być uzbrajane wyrzutnie HIMARS. USA jak dotąd nie zdecydowały się o przekazaniu ich Ukrainie.
W nocy w północnych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
W związku z zagrożeniem atakiem rakietowym alarm powietrzny ogłoszono w obwodzie kijowskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim i połtawskim. Informacje takie przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
Rosyjski dyplomata: W ONZ nie rozmawia się o pokojowym zakończeniu wojny na Ukrainie
Dmitrij Polianskij, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że "kwestia rozwiązania sytuacji na Ukrainie poprzez negocjacje nie jest w żaden sposób podnoszona na forum ONZ". - Sekretarz generalny (ONZ Antonio Guterres) mówił wcześniej, że jest gotów być mediatorem, jeśli obie strony będą na to gotowe. Ale wiemy bardzo dobrze, że Ukraińcy odrzucili już wstępnie zainicjowany plan pokojowego rozwiązania - stwierdził, nie mówiąc jednak o jakim planie chodzi. - Co więcej, aby kompletnie spalić wszystkie mosty, prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski wydał dekret zakazujący negocjacji z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem - dodał. Ukraina, jako warunek wstępny rozmów pokojowych, stawia wycofanie się rosyjskich wojsk z okupowanych przez nie części Ukrainy.
W walkach na Ukrainie zginął ochotnik z Estonii
Członek Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, Tanel Kriggul, obywatel Estonii, zginął w walkach - informuje estoński dziennik "Postimees". To drugi obywatel Estonii, który zginął w walkach na Ukrainie. Kriggul, który posługiwał się pseudonimem "Stinger" walczył w rejonie miasta Łyman, w obwodzie donieckim. Jego kwatera została zaatakowana przez drona-kamikadze. Eksplozja była tak silna, że z domu, w którym mieszkał wraz z innymi żołnierzami, zostały tylko ruiny.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.