04:30
03.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 587
00:22
03.10.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:06
03.10.2023

Ukraina otrzymała od Polski pierwszą partię odnowionych czołgów

Ukraina otrzymała z Polski pierwszą partię odnowionych czołgów Leopard – ogłosiła w poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa.

Grupa potwierdziła także, że pracuje nad naprawą kolejnej partii czołgów dla Ukrainy.

W kwietniu 2023 roku Niemcy, Polska i Ukraina podpisały porozumienie o utworzeniu w Polsce węzła napraw czołgów bojowych Leopard 2 używanych na Ukrainie do walki z siłami rosyjskimi.

Według ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa hub miał rozpocząć działalność pod koniec maja.

23:39
03.10.2023

Biden pewien zgody republikanów na pomoc dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że „w pełni spodziewa się”, że spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy i większość Republikanów zatwierdzą nowe finansowanie dla Ukrainy, ale odmówił powiedzenia, czy otrzymał jakieś konkretne zapewnienia w tej sprawie.

- W żadnym wypadku nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane. Stawką jest życie   zbyt wielu dzieci, zbyt wielu ludzi – powiedział Biden w poniedziałkowe popołudnie podczas posiedzenia swojego gabinetu.

23:16
02.10.2023

Wielka Brytania zakazała świadczenia usług doradztwa prawnego na rzecz Rosji

2 października w Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe sankcje wobec Rosji, zakazujące świadczenia usług doradztwa prawnego.

22:43
02.10.2023

Eksport niemieckiego sprzętu wojskowego na Ukrainę wzrósł w tym roku czterokrotnie

Na Ukrainę w pierwszych dziewięciu miesiącach roku przypadło 3,3 miliarda euro  z całkowitej wartości dozwolonego eksportu sprzętu wojskowego z Niemiec, wynoszącej 8,76 miliarda euro.

W tym samym okresie ubiegłego roku dla Ukrainy zatwierdzono sprzęt o wartości 775 mln euro.

Niemcy zobowiązały się wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

22:16
02.10.2023

Ukraina wzywa do przyspieszenia prac nad przeniesieniem rosyjskich aktywów do Kijowa

Minister spraw zagranicznych Ukrainy stwierdził, że należy przyspieszyć prace prawne nad transferem zamrożonych rosyjskich aktywów do Kijowa.

W przemówieniu  po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w stolicy Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że aktywa te mogą pomóc w finansowaniu wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji.

Kułeba dodał, że większa jasność co do sądowych aspektów transferu rosyjskich aktywów byłaby korzystna zarówno dla UE, jak i Ukrainy.

21:48
02.10.2023

Departament Stanu skrytykował Kongres

Departament Stanu skrytykował Kongres za nieprzekazanie środków finansowych na „desperacko potrzebną” pomoc dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Pentagon ostrzega: Kończą się pieniądze na broń dla Ukrainy
21:18
02.10.2023

Szefowie MSZ państw UE oddali cześć poległym

20:58
02.10.2023

Zełenski omawia z UE alternatywne korytarze eksportu zbóż

Wołodymyr Zełenski omówił możliwe alternatywne „korytarze” eksportu zboża z Ukrainy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, podało biuro prezydenta Ukrainy.

W lipcu Rosja opuściła wspieraną przez UE umowę, która umożliwiała eksport towarów z Ukrainy do trzech zatwierdzonych portów Morza Czarnego. Od tego czasu Kijów uruchomił tak zwany tymczasowy korytarz humanitarny na Morzu Czarnym do eksportu zboża.

Biuro Zełenskiego poinformowało, że on i pani von der Leyen zgodzili się na utrzymanie „konstruktywnego dialogu” w sprawie wysiłków na rzecz zniesienia ograniczeń w eksporcie zboża nałożonych przez niektóre państwa sąsiadujące z Ukrainą.

20:39
02.10.2023

Syn Prigożyna odziedziczył imperium

Niektóre źródła informują, że testament wywołał w rodzinie Prigożynów konflikt, ponieważ Jewgienij Prigożyn w zapisie pominął swoje córki.

Czytaj więcej

Młody Prigożyn dziedziczy imperium. Walczy o powrót najemników na Ukrainę
20:12
02.10.2023

Borrell zaprzecza informacjom o "częściowym" członkostwie Ukrainy w Ue

- Nie wiem, skąd wzięły się te informacje. W UE nie ma częściowego członkostwa, jest tylko pełne członkostwo – powiedział szef unijnej dyplomacji.

19:44
02.10.2023

Minister spraw zagranicznych wyjaśnia, dlaczego Polskę w Kijowie reprezentuje podsekretarz stanu

Między Polską a Ukrainą, po okresie dobrych relacji, w związku z kryzysem zbożowym nastąpił ten drugi okres i nieobecność ministra w Kijowie jest poniekąd tego wyrazem.

Czytaj więcej

Rau tłumaczy nieobecność w Kijowie: Dekoniunktura w stosunkach
19:17
02.10.2023

Prezydent Meksyku ostro krytykuje „irracjonalne” wydatki USA na Ukrainę

- Wydatki wojskowe USA na Ukrainę są „irracjonalne” – stwierdził prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, wzywając Waszyngton do przeznaczenia większych środków na pomoc krajom Ameryki Łacińskiej.

Lewicowy prezydent od dawna wzywał Stany Zjednoczone do przeznaczenia większych środków na rozwój gospodarczy w Ameryce Środkowej i na Karaibach w celu złagodzenia presji migracyjnej.

18:49
02.10.2023

Biały Dom zapewnia o utrzymaniu pomocy dla Ukrainy

Biały Dom skontaktował się z sojusznikami i partnerami w sprawie dalszego finansowania Ukrainy i rozmowy te będą kontynuowane, powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Kongres przyjął w sobotę projekt ustawy tymczasowej, który przedłużył finansowanie rządu o ponad miesiąc i pozwolił uniknąć zawieszenia działalności, ale nie przewidywał żadnej nowej pomocy dla Ukrainy – podaje Reuters.

18:27
02.10.2023

Borrell o formule pokojowej Zełenskiego: jedyna rozpatrywana

- Formuła pokojowa Wołodymyra Zełenskiego, to jedyna inicjatywa pokojowa omawiana przez społeczność międzynarodową – powiedział Josep Borrell podczas posiedzenia  Rady do Spraw Zagranicznych UE.

18:03
02.10.2023

Rosja kusi urzędników podwójnymi płacami

Aby uzupełnić braki kadrowe na zaanektowanych terytoriach, Kreml organizuje konkursy na poszczególne wyższe stanowiska, które są postrzegane jako odskocznia do kariery dla rosyjskich urzędników.

Czytaj więcej

Rosja szuka pracowników na tereny okupowane. Putin płaci podwójnie
17:48
02.10.2023

Bułgaria odmawia wjazdu Rosjanom

Samochody na rosyjskich tablicach rejestracyjnych nie wjadą do Bułgarii.

Czytaj więcej

Kolejny kraj nie wpuści aut z Rosji. Kreml zapowiedział odwet
17:19
02.10.2023

Minister spraw zagranicznych Niemiec obiecuje rozszerzenie UE "od Lizbony po Ługańsk”

- Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej, w naszej wspólnocie wolności i wkrótce rozciągnie się od Lizbony po Ługańsk  – powiedziała Annalena Baerbock podczas swojej wizyty w Kijowie, cytowana przez Bild.

Podkreśliła, że ​​Ukraina codziennie robi krok w stronę członkostwa w UE, „wypychając wojska rosyjskie ze swoich terytoriów”.

16:58
02.10.2023

Szef dyplomacji UE proponuje 5 miliarda euro pomocy wojskowej dla Ukrainy w 2024 roku

Borrell zaproponował w przyszłym roku nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 5 miliardów euro (5,26 miliarda dolarów).

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą Borrell powiedział:  - Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed końcem roku.

16:28
02.10.2023

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy będą rozmawiać o ukraińskim zbożu

We wtorek maja się spotkać ministrowie rolnictwa Polski i Litwy, by omówić tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę - informuje RMF FM.

Wstępny plan zakłada, że Litwa weźmie na siebie część kontroli fitosanitarnych zboża, które tranzytem przejeżdża przez Polskę. Miałoby to zwiększyć tranzyt ukraińskiego ziarna.

Dopiero po rozmowach i ustaleniach polsko-litewskich miałoby dojść do rozmów ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy.

16:11
02.10.2023

Dania wyda 100 milionów koron na unijne zamówienie na amunicję

Duńskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Kopenhaga wyda 100 mln koron duńskich (14,1 mln dolarów) w ramach wspólnego europejskiego zamówienia na amunicję dla Ukrainy.

W piątek Europejska Agencja Obrony (EDA) podała, że siedem krajów UE zamówiło dla Ukrainy amunicję kal. 155 mm w celu uzupełnienia wyczerpanych zapasów. Dostawy mają nastąpić w 2024 r.

„Dzięki zniesieniu w zeszłym roku unijnego zastrzeżenia obronnego, Dania ma możliwość pełnego uczestnictwa w europejskiej współpracy obronnej, w tym w ramach EDA” – stwierdził w oświadczeniu minister obrony Troels Lund Poulsen.

15:46
02.10.2023

Zełenski: Przerwa po 11. pakiecie sankcji trwa zbyt długo

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że przerwa w nakładaniu sankcji na Rosję za jej agresję przeciwko Ukrainie po przyjęciu przez Unię Europejską 11. pakietu sankcji trwa już zbyt długo.

Według prezydenta potrzebna jest większa wspólna praca, aby przeciwdziałać wszelkim formom obchodzenia sankcji przez Rosję.

15:22
02.10.2023

Rosja buduje nową drogę z Rostowa do Mariupola 

Zdjęcia satelitarne wykonane w październiku 2022 roku i październiku 2023 roku potwierdzają, że budowa jest w toku.

Planowana trasa przebiega z dala od zaludnionych terenów.

14:58
02.10.2023

Rosyjska bomba kierowana spadła na Kupiańsk

Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że w ataku uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych i kilka samochodów cywilnych.

14:51
02.10.2023

Bułgaria zapewnia, że nadal będzie dostarczać wsparcia wojskowego Ukrainie

Marija Gabriel, szefowa MSZ Bułgarii poinformowała przed rozmowami szefów MSZ państw UE w Kijowie, że jej kraj będzie nadal udzielał Ukrainie wsparcia dyplomatycznego, politycznego, wojskowego i humanitarnego, a także będzie wspierał ukraińską formułę pokojową.

14:17
02.10.2023

Rosja zmniejsza dostawy prądu do Chin, chce wymusić wyższe opłaty

Pekin nie zgodził się na propozycję podwyżki ceny importowanego z Rosji prądu. Teraz Kreml ogranicza dostawy energii.

Czytaj więcej

Rosja szantażuje Chiny prądem. Ogranicza dostawy
14:15
02.10.2023

Kosowo zarzuca Serbii, że ta zachowuje się jak Rosja przed inwazją na Ukrainę

Szefowa kosowskiej dyplomacji apeluje do UE, aby ta podjęła działania przeciw Belgradowi, np. zawieszając status Serbii jako kandydata do UE.

Czytaj więcej

Kolejna wojna w Europie? "Oni zachowują się jak Rosja przed inwazją"
14:01
02.10.2023

Żołnierz ukraińskiej armii zgłosił Rosjanom usterkę przejętego czołgu

Ukraiński żołnierz skontaktował się z rosyjskim producentem czołgów i zgłosił usterki w czołgu, który obrońcy Ukrainy przejęli od Rosjan.

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz wezwał rosyjską pomoc techniczną w sprawie przejętego czołgu
13:50
02.10.2023

Leroy Merlin otwiera listę najlepiej zarabiających w Rosji

Najnowszy ranking Forbesa obejmuje 50 największych firm zagranicznych w Rosji. W stosunku do stanu na koniec 2022 r. 22 firmy zawiesiły lub zakończyły działalność na terenie Rosji.

Czytaj więcej

Lista wstydu Zachodu. Koncerny, które najwięcej zarabiają w Rosji
13:45
02.10.2023

Rosjanie informują o odparciu sześciu ukraińskich natarć w ciągu doby

Informację o odparciu przez rosyjską armię sześciu ukraińskich natarć w ciągu doby podał rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

13:29
02.10.2023

Piłkarska reprezentacja Rosji zagra 12 października z Kamerunem w Moskwie

Będzie to piąty towarzyski mecz piłkarskiej reprezentacji Rosji w tym roku. W związku z wojną na Ukrainie Rosjanie są zawieszeni w rozgrywkach FIFA i UEFA. Ostatni raz reprezentacja tego kraju zagrała mecz 12 września, remisując w meczu towarzyskim rozgrywanym na wyjeździe z Katarem 1:1.

13:17
02.10.2023

Kreml przekonuje, że Robert Fico nie jest prorosyjskim politykiem

W kampanii wyborczej Fico, zwycięzca wyborów parlamentarnych na Słowacji, zapowiadał m.in. wstrzymanie dostaw uzbrojenia na Ukrainę, a także deklarował, że Słowacja będzie chciała jak najszybciej doprowadzić do pokojowego zakończenia wojny, kwestionował też zasadność sankcji wobec Rosji.

Czytaj więcej

Rosja o wyborach na Słowacji. Robert Fico nie prorosyjski tylko "broni interesów kraju"
13:15
02.10.2023

Rosjanie szukają sposobu do obrony przed dronami. Na Krym wysłano samoloty z lat 50

Nowocześniejsze samoloty Su-24 są wykorzystywane głównie do operacji uderzeniowych na morzu. Starsze jednostki, w tym opracowane w latach 50. samoloty Be-12 pilnują nieba przed kolejnymi ukraińskimi atakami.

Czytaj więcej

Rosja wysyła samoloty opracowane w latach 50. do obrony floty na Krymie
12:34
02.10.2023

Kreml o zakazie wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji do państw UE: Absurd

- Takie całkowicie absurdalne decyzje mają negatywny wpływ na nasze relacje, które i tak są w opłakanym stanie - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, o decyzji podjętej m.in. przez państwa bałtyckie, Czechy, Niemcy, Finlandię, Polskę, Norwegię i Bułgarię, by nie wpuszczać na swoje terytorium samochodów zarejestrowanych w Rosji.

12:17
02.10.2023

Na spotkaniu szefów MSZ państw UE w Kijowie nie ma polskiego ministra spraw zagranicznych

Jak podaje CNN do Kijowa nie pojechali ministrowie spraw zagranicznych z Polski, Węgier, Łotwy i Słowacji.

Czytaj więcej

Historyczne spotkanie szefów MSZ państw UE w Kijowie bez polskiego ministra
12:04
02.10.2023

Ukraińska SBU zatrzymała mężczyznę, który pomagał Rosjanom w kładzeniu pól minowych w okupowanych częściach obwodu charkowskiego

29-letni mieszkaniec jednej z wsi w rejonie bogoduchowskim, w przeszłości popełniał już poważne przestępstwa - podaje SBU. Po zajęciu jego wsi przez Rosjan mężczyzna wskazywał im gdzie najlepiej będzie położyć miny. Wśród zaminowanych po jego radach terenów były drogi używane przez mieszkańców rejonu.

11:37
02.10.2023

Atak na Humań: Drony-kamikadze uderzyły w obiekty infrastruktury

Mer Humania, Iryna Płetynowa poinformowała, że drony zaatakowały silos zbożowy i dawny skład paliw. Łącznie w mieście miało dojść do 11 eksplozji. W ataku uszkodzonych miało zostać 68 budynków mieszkalnych.

11:21
02.10.2023

W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego przez Rosjan ranne zostały cztery osoby

Dwie ranne osoby są w stanie poważnym - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Wśród rannych ma być dwóch policjantów.

11:01
02.10.2023

W nocy nad Ukrainą strącono cztery drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy. Płk Ihnat podał też, że "na jednym kierunku Rosjanie użyli pocisku balistycznego". - Obecnie trwa ustalanie co się z nim stało - dodał.

10:44
02.10.2023

Szczyt szefów MSZ państw UE w Kijowie

W czasie "historycznego" szczytu szefowie dyplomacji państw UE mają omawiać plan pokojowy przygotowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jednak - jak podaje CNN - nie wszyscy szefowie MSZ pojawią się w Kijowie osobiście. Kilku ministrów miało już wygłosić oświadczenia na marginesie szczytu łącząc się z Kijowem zdalnie (m.in. ministrowie spraw zagranicznych z Bułgarii, Rumunii, Holandii, Portugalii, Belgii, Cypru, Danii, Włoch, Chorwacji i Francji). Tymczasem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podkreślał, że będzie to "pierwsze spotkanie członków wszystkich 27 państw członkowskich poza UE". Borrell podkreślił, że szczyt odbywa się w kraju, który kandyduje do UE.

10:42
02.10.2023

W wyniku ostrzału Chersonia trafiony został obiekt infrastruktury transportowej

Informacje takie przekazuje Roman Mroczko, szef chersońskiej, miejskiej administracji obwodowej. Chersoń ostrzeliwany jest w poniedziałek od rana.

10:10
02.10.2023

Od 2 października samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą wjeżdżać do Bułgarii

"Od końca dnia Bułgaria wstrzyma wjazd rosyjskich samochodów na terytorium kraju" - oświadczył Anton Zlatanow, dyrektor bułgarskiej policji granicznej.

09:43
02.10.2023

Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock, jest w Kijowie

O wizycie Baerbock w Kijowie poinformował szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

09:25
02.10.2023

Do Polski dotarły już brytyjskie myśliwce Typhoon

Takie informacje przekazał w serwisie X (dawny Twitter) szef MON Mariusz Błaszczak.

09:23
02.10.2023

Ukraiński dron strącony nad obwodem biełgorodzkim

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do zestrzelenia drona doszło ok. 9:00 czasu moskiewskiego.

08:37
02.10.2023

ISW o sytuacji na froncie południowym

Analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną określają sytuację na południe od Robotyne jako niestabilną, złożoną taktycznie i dynamiczną, ponieważ ważne fortyfikacje polowe kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk. Eksperci z amerykańskiego think tanku zauważają, że rosyjskie wojska przeprowadzają taktyczne kontrataki w rejonie miejscowości w ramach swojej "głębokiej obrony".

08:35
02.10.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń i Charków

Nad ranem rosyjskie wojska rozpoczęły ostrzał dwóch miast - Chersonia i Charkowa. Mieszkańcy zgłaszali eksplozje.

Do ludności cywilnej zaapelowano, by nie opuszczali bezpiecznych miejsc. Dodatkowo na wschodzie kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

07:59
02.10.2023

W obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzelali wyzwolone przez Ukraińców wsie

W wyniku ostrzału wsi Nowoliubiwka i Newskie ranna została jedna osoba - podaje gubernator obwodu, Artem Łysogor.

07:36
02.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Kontynuujemy ofensywę na kierunku melitopolskim i bachmuckim

Ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu doby na froncie doszło do 38 potyczek, a ukraińskie lotnictwo zaatakowało 13 zgrupowań Rosjan.

07:31
02.10.2023

W Nigrze, gdzie władze przejęła wojskowa junta, wszyscy krawcy zaczęli szyć rosyjskie flagi

"NYT" pisze, że młodzi mieszkańcy Afryki postrzegają Rosję jako siłę "antykolonialną", która pomoże im zerwać z kolonialną przeszłością i napisać nowy rozdział historii tych państw, który nie będzie miał nic wspólnego z demokracją, postrzeganą przez wielu mieszkańców Afryki jako związaną z niekorzystnym dla ich krajów partnerstwem z Zachodem, korupcją i biedą.

Czytaj więcej

"NYT": Rosja "po cichu" wysyła swoje flagi do Afryki? Czego symbolem się stają?
07:01
02.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 279 080 żołnierzy, 4 717 czołgów, 9 000 pojazdów opancerzonych, 6 525 zestawów artyleryjskich, 801 wyrzutni rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 316 samolotów, 316 śmigłowców, 5 061 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 909 pojazdów (w tym cystern), 938 jednostek sprzętu specjalnego.

06:35
02.10.2023

Rosjanie budują fortyfikacje na granicach z Ukrainą

System fortyfikacji powstawał w ostatnich miesiącach na granicach między Ukrainą a obwodami kurskim, briańskim i biełgorodzkim - wynika z analizy eksperta z zakresu obronności, Brady'ego Africka.

06:24
02.10.2023

W sieci pojawiają się zdjęcia umocnień na krymskich plażach

06:00
02.10.2023

Dmitrij Miedwiediew pisze, że "politycy Zachodu pchają nas do III wojny światowej"

W swoim wpisie w systemie Telegram Miedwiediew straszy m.in. atakowaniem fabryk w Niemczech.

Czytaj więcej

Brytyjczycy wyszkolą Ukraińców do walk na Krymie? Miedwiediew pisze o wojnie światowej
05:33
02.10.2023

Od 30 września Microsoft nie przedłuża licencji na oprogramowanie rosyjskim firmom

Informacje takie przekazał szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. Informuje o tym także rosyjska agencja TASS. Z informacji tych wynika, że rosyjscy klienci Microsoftu od 30 września nie mogą przedłużać wykupionych subskrypcji na programy Microsoftu, np. Microsoft 365. Microsoft swoją decyzję tłumaczy stosowaniem się do sankcji wobec Rosji.

05:11
02.10.2023

Joe Biden wyraził nadzieję, że Partia Republikańska w Izbie Reprezentantów poprze ustawę zwiększającą pomoc dla Ukrainy

Biden oświadczył to po tym, jak Kongres przyjął w sobotę ustawę przedłużającą finansowanie działania administracji o ponad miesiąc, co uchroniło kraj przed tzw. shutdownem, czyli wstrzymaniem działania administracji ze względu na brak środków jej finansowania. Izba Reprezentantów może zająć się ustawą zwiększającą środki na pomoc dla Ukrainy jeszcze w poniedziałek.

04:38
02.10.2023

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Rosjanie nie będą w stanie przeciwstawić się pociskom ATACMS

- Rosjanie nie mają możliwości skutecznie przeciwstawić się pociskom ATACMS, które Ukraina może otrzymać od zachodnich partnerów - oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat. Ihnat dodał, że sam fakt, iż są to pociski balistyczne "wywołuje niepokój wśród Rosjan". Pociski ATACMS to amerykańskie pociski precyzyjne o zasięgu do 300 km, w które mogą być uzbrajane wyrzutnie HIMARS. USA jak dotąd nie zdecydowały się o przekazaniu ich Ukrainie.

04:34
02.10.2023

W nocy w północnych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

W związku z zagrożeniem atakiem rakietowym alarm powietrzny ogłoszono w obwodzie kijowskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim i połtawskim. Informacje takie przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.

04:30
02.10.2023

Rosyjski dyplomata: W ONZ nie rozmawia się o pokojowym zakończeniu wojny na Ukrainie

Dmitrij Polianskij, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że "kwestia rozwiązania sytuacji na Ukrainie poprzez negocjacje nie jest w żaden sposób podnoszona na forum ONZ". - Sekretarz generalny (ONZ Antonio Guterres) mówił wcześniej, że jest gotów być mediatorem, jeśli obie strony będą na to gotowe. Ale wiemy bardzo dobrze, że Ukraińcy odrzucili już wstępnie zainicjowany plan pokojowego rozwiązania - stwierdził, nie mówiąc jednak o jakim planie chodzi. - Co więcej, aby kompletnie spalić wszystkie mosty, prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski wydał dekret zakazujący negocjacji z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem - dodał. Ukraina, jako warunek wstępny rozmów pokojowych, stawia wycofanie się rosyjskich wojsk z okupowanych przez nie części Ukrainy.

04:26
02.10.2023

W walkach na Ukrainie zginął ochotnik z Estonii

Członek Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, Tanel Kriggul, obywatel Estonii, zginął w walkach - informuje estoński dziennik "Postimees". To drugi obywatel Estonii, który zginął w walkach na Ukrainie. Kriggul, który posługiwał się pseudonimem "Stinger" walczył w rejonie miasta Łyman, w obwodzie donieckim. Jego kwatera została zaatakowana przez drona-kamikadze. Eksplozja była tak silna, że z domu, w którym mieszkał wraz z innymi żołnierzami, zostały tylko ruiny.

04:25
02.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 585