Ukraiński żołnierz wezwał rosyjską pomoc techniczną w sprawie przejętego czołgu

Ukraiński żołnierz zdecydował się zadzwonić po pomoc do rosyjskiego wsparcia technicznego, gdy napotkał problemy z obsługą przejętego od rosyjskiej armii czołgu.

Publikacja: 02.10.2023 13:58

Czołg T-72B3

Czołg T-72B3

Foto: Wikimedia Commons/Vitaly V.Kuzmin/CC 3.0

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 586

Oficer, posługujący się pseudonimem Koczewnik, pojawił się na nagraniu, na którym dzwoni do pracowników rosyjskiego producenta czołgów Urałwagonzawod. Film został opublikowany na YouTube przez Militarnyj, ukraińskie serwis relacjonujący wojnę.

Koczewnik powiedział, że miał problemy ze swoim rosyjskim czołgiem T-72B3, który jest powszechnie używany przez rosyjskie wojsko. T-72B3 jest najbardziej zaawansowaną wersją radzieckich czołgów T-72.

Na podstawie opublikowanego nagrania nie można wskazać gdzie ani kiedy Ukraińcy odebrali Rosjanom czołg. Nie udało się również niezależnie zweryfikować czy Ukrainiec rozmawia z pracownikami rosyjskiej firmy.

Koczewnik najpierw zadzwonił do mężczyzny z Urałwagonzawod, który podał swoje nazwisko jako Aleksander Anatolewicz. W rozmowie telefonicznej Kochewnik przedstawił listę usterek czołgu. Wskazał m.in. na problemy z olejem i sprężarkami.

- Jestem dowódcą grupy pancernej i problem polega na tym, że po prostu nie możemy go obsługiwać - powiedział Koczewnik.

Osoby, do której dodzwonił się ukraiński żołnierza, prawdopodobnie nie była świadoma z kim rozmawia. Mężczyzna zapewnił, że poruszy omawiane kwestie z biurem projektowym i producentem silnika.

W drugiej połowie nagrania Koczewnik zadzwonił do kogoś, kogo nazwał dyrektorem Urałwagonzawod, Andriejem Abakumowem. Można było usłyszeć, jak osoba ta wskazuje, aby zgłosił problemy z czołgiem za pośrednictwem WhatsApp.

Pod koniec nagrania Koczewnik zdradza, że jest Ukraińcem. 

- Słuchaj, jestem dowódcą grupy pancernej K-2. To drugi batalion zmechanizowany 54 Brygady Zmechanizowanej Ukrainy - tłumaczy. 

- Kiedy zdobędziemy więcej czołgów jako nasze trofea, ulepszcie je, aby łatwiej było nam je obsługiwać. Zgoda? Dziękuję bardzo. Dbajcie o siebie. Chwała Ukrainie - dodał.

Rosjanie stracili na Ukrainie większość czołgów

Z ogólnodostępnych danych opracowanych przez Oryx wynika, że rosyjskie wojsko straciło dwie trzecie swoich czołgów od czasu pełnej inwazji na Ukrainę.

Jakub Janowski, analityk wojskowy z Oryx, powiedział w maju portalowi Insider, że Rosja miała około 3000 sprawnych czołgów w momencie rozpoczęcia inwazji. Dane Oryx z 2022 roku sugerują, że Rosjanie stracili co najmniej 2329 czołgów.

Część z nich jest obecnie wykorzystywana przez Ukraińców.

Oficer, posługujący się pseudonimem Koczewnik, pojawił się na nagraniu, na którym dzwoni do pracowników rosyjskiego producenta czołgów Urałwagonzawod. Film został opublikowany na YouTube przez Militarnyj, ukraińskie serwis relacjonujący wojnę.

Koczewnik powiedział, że miał problemy ze swoim rosyjskim czołgiem T-72B3, który jest powszechnie używany przez rosyjskie wojsko. T-72B3 jest najbardziej zaawansowaną wersją radzieckich czołgów T-72.

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 648
Konflikty zbrojne
Rosjanie dokonali egzekucji ukraińskich jeńców. Do sieci trafiło nagranie
Konflikty zbrojne
Izrael poinformował państwa arabskie, jakie ma powojenne plany wobec Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Izrael-Hamas. Bez likwidacji terrorysty numer jeden ta wojna się nie skończy
Konflikty zbrojne
Mediazona liczy poległych Rosjan. Całkowite szacunki są zróżnicowane
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości