04:39
13.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 567
00:18
13.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:04
13.09.2023

Wojciechowski przed PE: Komisja Europejska powinna przedłużyć zakaz importu ukraińskich zbóż

Przemawiając dzisiaj w Parlamencie Europejskim komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że środki zapobiegawcze były "skuteczne, wydajne i ustabilizowały rynki w pięciu państwach członkowskich, a także pomogły zwiększyć eksport szlakami solidarności".

Czytaj więcej

Polski komisarz UE nalega na przedłużenie zakazu importu ukraińskich zbóż
23:40
13.09.2023

Nawalny może być jednym z więźniów wymienianych między Zachodem a Rosją

Taka informacje opublikował dziennik "The Wall Street Journal".

Czytaj więcej

Nawalny może zostać włączony do wymiany więźniów między Zachodem a Rosją
23:16
12.09.2023

Ukraińcy przegrali z Włochami w meczu kwalifikacyjnym do ME

Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla Włochów.

22:47
12.09.2023

Trzynaścioro wywiezionych nielegalnie dzieci wróciło na Ukrainę

„Dziś organizacja Save Ukrainę w ramach 11. misji ratunkowej sprowadziła 13 kolejnych dzieci z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego” – poinformowała organizacja Save Ukraine w poście na Facebooku, dodając, że wykonała „do tej pory 11 misji ratowniczych, które zapewniły  powrót na Ukrainę 176 dzieci.”

22:21
12.09.2023

Węgry nie dokonają ekstradycji Ukraińców

- Wszyscy uchodźcy z Ukrainy są na Węgrzech bezpieczni. Ani oni, ani ich dane nie zostaną poddane ekstradycji - powiedział wicepremier Węgier Zsolt Semjén

Czytaj więcej

Węgry nie wydadzą Kijowowi Ukraińców w wieku poborowym
21:56
12.09.2023

Była austriacka minister spraw zagranicznych przeprowadziła się do Rosji

Była austriacka minister spraw zagranicznych i bliska przyjaciółka Putina Karin Kneissl przeprowadziła się do Rosji i przewiozła swoje kucyki do Petersburga.

Kucyki VIP przyleciały do ​​Rosji z międzylądowaniem w Syrii na pokładzie wojskowego samolotu transportowego Ministerstwa Obrony Rosji.

21:19
12.09.2023

Czy Rosji zależy na dostawach północnokoreańskiej broni i amunicji

– Korea Północna ma bardzo dużo pocisków kalibru 122 i 152 mm, które pasują do systemów rosyjskich/radzieckich. W lipcu minister obrony Siergiej Szojgu odwiedzał Pjongjang. Po tej wizycie Kim Dzong Un odwiedził fabryki wojskowe i wezwał do przyśpieszenia produkcji amunicji. Nie wykluczałabym, że przywódca Korei Północnej faktycznie „przywiezie” do Rosji tę amunicję – mówi „Rzeczpospolitej” Anna Maria Dyner, analityczka PISM.

Czytaj więcej

W jednym okopie z Władimirem Putinem. Rosja i jej totalitarni sojusznicy
20:53
12.09.2023

Niemiecki koncern Rheinmetall przekaże Ukrainie mobilny szpital

Posiada salę operacyjną, własne laboratorium i cały niezbędny sprzęt. Koszt nowoczesnego szpitala polowego to 9 mln euro.

20:27
12.09.2023

W obwodzie wołgogradzkim rozbił się rosyjski bombowiec Su-24

Ministerstwo Obrony Rosji potwierdza, że ​​samolot rozbił się podczas planowego lotu szkolnego.

Przelot odbywał się bez amunicji, a samolot rozbił się na bezludnym terenie. Na miejsce zdarzenia wysłano śmigłowce Mi-8 służb poszukiwawczo-ratowniczych.

19:59
12.09.2023

Zełenski zwolnił szefa Wydziału do spraw pracy z personelem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Funkcję tę pełnił  Faradżew Ihor Jełchanowicz.

19:37
12.09.2023

Zełenski i Netanjahu spotkają się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkają się w nadchodzących dniach podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Poinformował o tym ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodski.

„Spotkanie Netanjahu-Zełenskiego odbędzie się w nadchodzących dniach w Nowym Jorku. Przywódcy obu krajów wezmą udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ” – napisał dyplomata w Telegramie.

19:11
12.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na froncie

Ukraina  kontynuuje działania ofensywne w kierunku Melitopola i Bachmutu, odnosi częściowe sukcesy w rejonie Kliszczyjówki w obwodzie donieckim i Rabotina w obwodzie zaporoskim.

18:51
12.09.2023

Rumunia buduje schrony przeciwlotnicze dla mieszkańców w pobliżu granicy z Ukrainą

Rumunia rozpoczęła budowę schronów przeciwlotniczych dla mieszkańców w pobliżu granicy z Ukrainą po tym, jak w zeszłym tygodniu znaleziono tam fragmenty dronów.

Jak podaje AFP, rumuńscy żołnierze znaleźli w sobotę fragmenty drona „podobnego do tych używanych przez armię rosyjską” w rejonie Plauru po drugiej stronie granicy z Ukrainą.

Bukareszt zwiększył już środki mające na celu wzmocnienie monitorowania i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej po powtarzających się rosyjskich atakach w pobliżu swojej granicy.

Ministerstwo obrony podało w oświadczeniu, że we wtorek około 50 rumuńskich żołnierzy rozpoczęło budowę dwóch schronów.

Betonowe schrony mają na celu „ochronę mieszkańców” Plauru i po ukończeniu zostaną przekazane władzom lokalnym – dodał.

18:33
12.09.2023

G7 potępia „fikcyjne wybory” przeprowadzone przez Rosję na terytorium Ukrainy

„Jednoznacznie potępiamy zorganizowanie fikcyjnych „wyborów” zorganizowanych przez Rosję na suwerennym terytorium Ukrainy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim, zaporoskim i na Krymie” – stwierdzono w oświadczeniu.

„Te fikcyjne «wybory» nie zmienią naszego podejścia ani naszego wsparcia dla Ukrainy, która walczy o odzyskanie swojego terytorium uznanego przez społeczność międzynarodową” - zapewniły państwa G7.

18:17
12.09.2023

Ukraina twierdzi, że rosyjskie statki nie są w stanie operować na części Morza Czarnego w pobliżu platform wiertniczych

Według ukraińskiej marynarki wojennej rosyjska flota czarnomorska nie jest obecnie w stanie operować w rejonie platform wiertniczych w pobliżu Krymu, które Ukraińcy zajęli na początku tygodnia.

Platformy nazywane są Wieżami Bojkowskimi.

Ukraińska artyleria przybrzeżna, a także przenośne systemy obrony powietrznej (MANPADS) i systemy rakietowe sprawiają, że rosyjska flota „nie może zbliżyć się do tych wież”, jak powiedział  Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy..

17:54
12.09.2023

Handlarz bronią Wiktor But został deputowanym

Międzynarodowy handlarz bronią, który w wyniku wymiany został zwolniony z amerykańskiego więzienia, zdobył mandat w zgromadzeniu ustawodawczym obwodu uljanowskiego z listy partii LDPR - Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.

17:38
12.09.2023

Wysłannik Watykanu z wizytą w Chinach

Watykan poinformował, że wysłannik papieski kardynał Matteo Zuppi będzie w tym tygodniu w Chinach od środy do piątku w ramach dyplomatycznych wysiłków mających na celu ułatwienie pokoju na Ukrainie.

Wizyta stanowi kolejny etap misji zainicjowanej przez papieża, a mianowicie wspierania inicjatyw humanitarnych i poszukiwania dróg prowadzących do sprawiedliwego pokoju.

"La Repubblica" podała, że Zuppi prawdopodobnie spotka się w Pekinie z „czołowymi przywódcami instytucjonalnymi”, w tym z premierem Chin Li Qiangiem. W oświadczeniu Watykanu nie podano szczegółów programu wizyty.

Zuppi powiedział, że początkowym celem jego misji jest pomoc w repatriacji dzieci, które  zostały deportowane do Rosji lub na terytoria zajęte przez Rosję, a nie podjęcie działań mediacyjnych na pełną skalę, jak podaje Reuters.

17:13
12.09.2023

Ukraina twierdzi, że jej siły uderzyły w rosyjską bazę wojskową obsługującą drony

Dyrekcja ds. Wojskowej Komunikacji Strategicznej  Ukrainy poinformowała, że wojska tego kraju zniszczyły rosyjską bazę wojskową obsługującą drony.

Dyrekcja podała, że baza znajduje się w pobliżu obwodu donieckiego, ale nie ujawniła, czy zginęli także jacyś rosyjscy żołnierze w bazie.

16:50
12.09.2023

Dania przeznaczy na pomoc dla Ukrainy prawie 6 miliardów koron

Dania przekaże Ukrainie pakiet o wartości 5,8 miliarda koron duńskich (około 667 milionów funtów), obejmujący czołgi, bojowe wozy piechoty, amunicję do czołgów i działa przeciwlotnicze, podało ministerstwo obrony we wtorkowym oświadczeniu.

Pełna kwota zostanie rozdzielona na trzy rundy – 4,3 miliarda w tym roku, 1,4 miliarda w 2024 i 52 miliony w 2025 – podało ministerstwo.

- Po ponad półtora roku wojny prawie wyczerpaliśmy nasze zapasy obronne. Dlatego obecnie zastanawiamy się nad bardziej ukierunkowanymi wspólnymi zamówieniami i współpracą międzynarodową, dostosowanymi do potrzeb Ukrainy tu i teraz - powiedział minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen.

16:33
12.09.2023

Bułgaria kończy z zakazem importu z Ukrainy

Bułgaria od 15 września przywrócić możliwość importu zboża z tego kraju. Pod dokumentem w tej sprawie podpisała się większość parlamentarna.

Czytaj więcej

Bułgaria nie poprze Polski, zezwoli na import zboża z Ukrainy
16:12
12.09.2023

Minister obrony Niemiec apeluje o "zimową  tarczę obrony powietrznej" nad Ukrainą

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Berlin będzie zachęcał swoich partnerów do dostarczenia Ukrainie dostępnych systemów obrony powietrznej tej zimy.

 - Musimy rozciągnąć zimową tarczę obrony powietrznej nad krytyczną infrastrukturą Ukrainy – powiedziała Baerbock po poniedziałkowej wizycie w Kijowie.

16:03
12.09.2023

Ukraińcy wyjeżdżają za pracą do Niemiec

Kwestie materialne skłaniają Ukraińców uciekających przed wojną do wyjazdu  za Odrę - wynika z ogłoszonego we wtorek raportu „Z Polski do Niemiec".

Czytaj więcej

Polska traci uchodźców z Ukrainy. Coraz częściej jadą do Niemiec
15:53
12.09.2023

Kim Dzong Un rozpoczął wizytę w Rosji

W najbliższych dniach przywódca Chin spotka się z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu.

15:46
12.09.2023

Korea Południowa uważnie śledzi wizytę Kim Dzong Una w Rosji 

Rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lim Soo-suk powiedział, że podróż jest ściśle monitorowana.

"Żadne państwo członkowskie ONZ nie powinno naruszać sankcji Rady Bezpieczeństwa przeciwko Korei Północnej, angażując się w nielegalny handel bronią, a już na pewno nie może angażować się we współpracę wojskową z Koreą Północną, która podważa pokój i stabilność społeczności międzynarodowej" - powiedział podczas konferencji prasowej.

15:32
12.09.2023

Wielka Brytania skraca czas szkolenia Ukraińców na strzelnicy z powodu skarg na hałas

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zatwierdziło decyzję o zmniejszeniu liczby szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Kent z powodu skarg okolicznych mieszkańców na hałas związany ze strzelaniem treningowym.

Dziennik "The Times" informuje, że mieszkańcy zaczęli wysyłać listy do władz Lydd, domagając się "podjęcia działań".

15:10
12.09.2023

Rheinmetall przekazuje Ukrainie mobilny szpital polowy 

Największy niemiecki producent broni Rheinmetall przekazał Ukrainie nowoczesny mobilny szpital polowy.

Konstrukcja pomieści 32 łóżka szpitalne oraz 8 łóżek intensywnej terapii. Posada salę operacyjną, a także sprzęt rentgenowski i tomograficzny, laboratorium, aptekę i miejsce do odpoczynku dla personelu medycznego.

Oprócz samego szpitala polowego, Rheinmetall zapewnia również transport. Łącznie 10 ciężarówek z przyczepami przewozi 20 kontenerów medycznych.

15:00
12.09.2023

Premier Morawiecki ma wygłosić dziś orędzie ws. embarga na wwóz do Polski zboża z Ukrainy

W orędziu Morawiecki ma zapowiedzieć, że Polska utrzyma embargo nawet jeśli KE podejmie inną decyzję.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Morawiecki wygłosi orędzie ws. embarga na import zboża z Ukrainy
14:49
12.09.2023

Na Ukrainę mogą trafić szwedzkie myśliwce Gripen

Szwedzki rząd rozważa przekazanie myśliwców produkowanych przez koncern Saab Ukrainie.

Czytaj więcej

Szwecja rozważa przekazanie myśliwców Gripen Ukrainie
14:47
12.09.2023

Ukraina reaguje na przedłużenie embarga ws. zboża. Zapowiedź podjęcia kroków prawnych

Premier Denys Szmyhal zapowiedział, że Ukraina może zwrócić się do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu w sprawie przedłużenia zakazu wwozu zboża do Polski.

Czytaj więcej

Ukraina gotowa do podjęcia kroków prawnych w sprawie zablokowanego eksportu zboża do Polski
14:22
12.09.2023

Rosyjska armia strąciła ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Do strącenia drona doszło ok. 13:30 czasu moskiewskiego.

14:08
12.09.2023

Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 467 samolotów, 248 śmigłowców, 6 669 bezzałogowych statków powietrznych, 437 zestawów przeciwlotniczych, a także 11 793 czołgów i innych pojazdów opancerzonych - podał rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

13:57
12.09.2023

Ukraińcy zakłócali łączność rosyjskich pilotów puszczając im marsz pogrzebowy w pierwszych dniach wojny

O nietypowym sposobie walki radioelektronicznej z Rosjanami mówił w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" płk Iwan Pawłenko, szef Głównego Wydziału Walki Radioelektronicznej i Cyberbezpieczeństwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińcy, w czasie ataków Rosjan na Kijów, puszczali im marsz pogrzebowy
13:21
12.09.2023

Rosjanie zdradzili swoje pozycje na Ukrainie, gdy próbowali strącić flagę unoszącą się na niebie

Ukraińska armia poznała pozycje rosyjskich żołnierzy w pobliżu okupowanego Doniecka.

Czytaj więcej

Rosjanie otworzyli ogień do ukraińskiej flagi przywiązanej do balonów. Ujawnili swoje pozycje
13:20
12.09.2023

Rosjanie wykorzystali czas, jaki dał im Joe Biden, zwlekając z dostawą nowoczesnego uzbrojenia, o które prosili Ukraińcy - pisze Jędrzej Bielecki

Powstały umocnienia, jakich świat nie widział a rosyjskie dowództwo, wyciągając wnioski z porażki ofensywy zimą i wiosną zeszłego roku, zmieniło taktykę obrony - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: F-16 i ATACMS dla Ukrainy? Pomoc nadchodzi za późno
13:04
12.09.2023

Szwedzki rząd chce zwiększyć wydatki na obronność o 28 proc.

Dzięki takiemu wzrostowi wydatków na obronność Szwecja, czekająca na formalne przyjęcie do NATO, chce osiągnąć postulowany przez Sojusz poziom wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB - podał szwedzki minister obrony, Pål Jonson. Jonson stwierdził, że sytuacja pod kątem bezpieczeństwa jest obecnie "najpoważniejsza od czasu II wojny światowej", a "Szwecja musi mieć armię mogącą chronić jej terytorium. Dlatego w 2024 roku Szwecja chce wydać na siły zbrojne o 2,4 mld dolarów więcej niż obecnie.

13:00
12.09.2023

W ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła w Rosji o 49,2 proc.

Między 4 a 10 września w Rosji zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 - podają rosyjskie władze. 

12:30
12.09.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Krasnohoriwkę i Awdijiwkę w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne - podaje ukraińska prokuratura generalna. W ostrzale Krasnohoriwki zginęła 84-letnia kobieta i 71-letni mężczyzna, którzy mieszkali w domu trafionym przez pocisk artyleryjski. 70-letnia kobieta, która również mieszkała w tym budynku, została ranna. Z kolei w Awdijiwce ranne zostały 82-letnia kobieta i jej 55-letnia córka.

12:27
12.09.2023

Orlen na potęgę kupuje rosyjską ropę w Czechach

Ostatni raz tak dużo ropy z Rosji Czesi kupili 11 lat temu. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu. W niedzielę w Pradze Czesi protestowali przeciwko importowi rosyjskiej ropy. Chcą, by Orlen przestał ją kupować.

Czytaj więcej

Orlen w Czechach zasysa rosyjską ropę. Czeski import największy od 2012 roku
12:20
12.09.2023

Była szefowa MSZ Austrii przeniesie się do Petersburga

Karin Kneissl, była szefowa austriackiej dyplomacji, przeniesie się do Petersburga, by pracować w centrum akademickim, na czele którego stoi (Centrum G.O.R.K.I) - informuje agencja TASS.

11:53
12.09.2023

Na Ukrainie nie będzie można zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu

Ze względu na stan wojny w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju (6 obwodów głosowania). Ponadto w dwóch krajach – Republice Białorusi i w Federacji Rosyjskiej z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie.

Czytaj więcej

Wiadomo, gdzie będzie można głosować za granicą. Na liście nie ma Ukrainy
11:42
12.09.2023

Pieskow: Spotkanie Władimira Putina i Kim Dzong Una nie odbędzie się dziś

"Innego dnia" - tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie kiedy dojdzie do spotkania Władimira Putina z północnokoreańskim przywódcą, Kim Dzong Unem. We wtorek pociąg Kim Dzong Una dotarł do Rosji. Agencja Bloomberg zapowiadała, że spotkanie Putina i Kima odbędzie się 13 września. Pieskow nie wskazał jednak dokładnej daty szczytu z udziałem obu przywódców. Nie powiedział też gdzie do tego spotkania dojdzie.

11:39
12.09.2023

Oba samoloty szturmowe Su-25, które Rosja przekazała Mali od 2022 roku, rozbiły się po kilku miesiącach w służbie

Pierwszy Su-25, przekazany Mali przez Rosję w sierpniu 2022 roku, rozbił się 4 października 2022 roku. Drugi samolot Su-25 Mali straciło 9 września tego roku. Jeden był eksploatowany przez Mali niespełna dwa miesiące, drugi - ok. 8 miesięcy.

Czytaj więcej

Rosja przekazała afrykańskiemu państwu dwa samoloty Su-25. Oba się rozbiły
11:10
12.09.2023

MSZ Czech potępia "nielegalne wybory zorganizowane przez Rosję w nielegalnie okupowanych częściach Ukrainy"

Czechy zapowiadają, że nie uznają wyników wyborów lokalnych zorganizowanych przez Rosję w częściowo okupowanych obwodach: donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim.

10:53
12.09.2023

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że rosyjska armia kontroluje wieś Opytne

Resort obrony Rosji podał, że żołnierze 1. Korpusu Armijnego Federacji Rosyjskiej odpierają ataki Ukraińców na wieś Opytne. Ukraińcy twierdzą, że zajęli część tej wsi położonej w pobliżu okupowanego przez Rosjan i separatystów Doniecka. Rosjanie nie potwierdzają jednak tych doniesień i twierdzą, że nacierający na Opytne Ukraińcy ponoszą duże straty.

10:41
12.09.2023

Władimir Putin twierdzi, że Ukraina w czasie kontrofensywy straciła 71,5 tys. żołnierzy

Prezydent Rosji odnosił się do sytuacji na froncie na Ukrainie. Jak mówił dostawa nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy, w tym amunicji kasetowej i pocisków ze zubożonym uranem, nie wpływa na tę sytuację.

Czytaj więcej

Putin: Zachód od średniowiecza uważa Rosję za "imperium zła"
10:08
12.09.2023

Prezydent Rosji chwali Elona Muska

Władimir Putin na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku wypowiadał się na temat amerykańskiego miliardera.

Czytaj więcej

Władimir Putin chwali Elona Muska. Nazywa miliardera "wybitną osobą"
10:01
12.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę przy użyciu wyrzutni rakiet Grad, czołgów i artylerii

W wyniku nocnego ostrzału Konstantynówki zginęła jedna osoba. W Awdijiwce ranne zostały dwie osoby - podaje doniecka administracja obwodowa.

09:59
12.09.2023

Rosjanie ostrzelali wieś Biłożerka w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazuje chersońska administracja obwodowa.

09:47
12.09.2023

Awaryjne lądowanie rosyjskiego samolotu pasażerskiego

Z powodu problemów z hydrauliką samolot linii Ural Airlines lądował awaryjnie na polu. Nie było ofiar.

Czytaj więcej

Rosyjski samolot lądował awaryjnie w polu. Na pokładzie 159 pasażerów
09:18
12.09.2023

Prigożyn był kelnerem na spotkaniu Putina z Bushem

Jewgienij Prigożyn serwował posiłki na kilku spotkaniach prezydentów USA i Rosji. Potwierdzają to zdjęcia.

Czytaj więcej

Prigożyn podawał posiłki na kolacji prezydentów USA i Rosji. "Wiem tylko, że przeżyłem"
09:16
12.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzeliwali obwód sumski

Sumska obwodowa administracja wojskowa podaje, że w nocy w obwodzie sumskim rozległo się 10 eksplozji.

09:10
12.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 15,465 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 27 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 26,2 tys. osób a od 24 lutego 2022 roku - 13,728 mln osób.

09:05
12.09.2023

ONZ: 292 ofiary wśród cywilów w ciągu pierwszych 10 dni września 

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) odnotowało 292 ofiary cywilne na Ukrainie od 1 do 10 września, w tym 55 zabitych i 237 rannych.

Na liście zabitych znalazło się jedno dziecko, dziewczynka.

Potwierdzona łączna liczba ofiar cywilnych od 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję, wynosi obecnie 9 614 zabitych i 17 535 rannych.

W raporcie podkreślono, że liczby te nie są kompletne z powodu braku dostępu do danych ze wszystkich obszarów objętych konfliktem.

09:03
12.09.2023

Sondaż: Większość obywateli UE popiera dalsze wsparcie dla Ukrainy 

Większość obywateli Unii Europejskiej opiera działania wspierające Ukrainę przed rosyjską agresją, w tym środki humanitarne, gospodarcze i wojskowe - wynika z sondażu Eurobarometru opublikowanego przez Komisję Europejską 11 września.

Według sondażu, 86 proc. Europejczyków popiera dalszą pomoc humanitarną UE dla osób dotkniętych wojną. Około 77 proc. akceptuje przyjmowanie uchodźców, 71 proc. popiera sankcje, a 67 proc. i 65 proc. uważa, że UE powinna wspierać Ukrainę na jej drodze do integracji europejskiej i jednolitego rynku.

65 proc. respondentów opowiada się za wsparciem gospodarczym i finansowym dla Ukrainy, a 57 proc. uważa, że UE powinna wspierać zakup i dostawy sprzętu wojskowego oraz szkolenia dla Ukrainy.

08:42
12.09.2023

Ukraina może otrzymać pociski kasetowe dalekiego zasięgu

Amerykanie widząc postępy na froncie są bliżsi podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu wyposażone w bomby kasetowe.

Czytaj więcej

Ukraina może otrzymać z USA pociski dalekiego zasięgu uzbrojone w głowice kasetowe
07:57
12.09.2023

Polska gotowa samodzielnie przedłużyć embargo na wwóz ukraińskiego zboża

- Myślę, że jesteśmy blisko przedłużenia. Ale nawet, jeżeli to się nie stanie, mamy rozporządzenie, które wprowadzimy na poziomie krajowym, taka jest decyzja rządu. Dziś zostanie przyjęta uchwała wzywająca Komisję Europejską do przedłużenia tego zakazu, a zarazem zapowie, że jeżeli tak się nie stanie, to przyjmiemy rozwiązania na poziomie krajowym - zapowiedział rzecznik rządu w rozmowie z Polsat News.

Czytaj więcej

Rzecznik rządu: Embargo na wwóz ukraińskiego zboża? Sprawa jest załatwiona
07:42
12.09.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 52 żołnierzy i trzy czołgi

Informacje takie podaje Natalia Humeniuk, rzeczniczka południowego zgrupowania wojsk ukraińskich. Rosjanie mieli też stracić trzy zestawy artyleryjskie, łódź i haubicę samobieżną.

07:10
12.09.2023

Obwód chersoński ostrzelany 75 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób - podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:06
12.09.2023

Rosyjska telewizja pokazała przyjazd pociągu Kim Dzong Una do Rosji

Nagranie, na którym widać wjazd prywatnego pociągu północnokoreańskiego przywódcy do Rosji opublikowała telewizja Rossija-1. Pociąg Kima miał przybyć na stację w Chasan "w atmosferze absolutnej tajemnicy" - podaje Rossija-1.

06:59
12.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 760 żołnierzy, 4 568 czołgów, 8 778 pojazdów opancerzonych, 5 872 zestawy artyleryjskie, 764 wyrzutnie rakiet, 515 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 645 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 413 pojazdów (w tym cystern), 881 jednostek sprzętu specjalnego.

06:57
12.09.2023

Rosyjscy pogranicznicy skarżą się, że są źle uzbrojeni

Jednostki straży granicznej Federacji Rosyjskiej miały otrzymać jedynie pociski przeciwpancerne i moździerze "dzięki osobistym kontaktom w rosyjskiej armii" - czytamy w analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Czytaj więcej

Rosyjska straż graniczna źle uzbrojona. Obawia się rajdów Ukraińców
06:28
12.09.2023

Kraje UE zapłacą Rosji w 2023 roku około 30 miliardów euro za dostarczony gaz

Poza rurociągiem wciąż tłoczącym surowiec z Rosji dla Węgrów i Austriaków skoczyły też zakupy przez kraje UE rosyjskiego gazu skroplonego (LNG). W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku państwa Wspólnoty kupiły go o 40 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku, płacąc łącznie 5 miliardów euro – wynika z szacunków brytyjskiej organizacji pozarządowej Global Witness. Do tego dochodzi 10 miliardów euro, jakie w tym czasie niektóre kraje UE zapłaciły za gaz sprowadzany z Rosji przez rurociąg.

Czytaj więcej

Europa nadal płaci Rosji za gaz. Pieniądze idą na wojnę w Ukrainie
06:20
12.09.2023

Tylko trzech rosyjskich oligarchów wycofało się z Polski po objęciu powiązanych z nimi spółek sankcjami

Mimo sankcji, także państw UE, rosyjski biznes w Polsce rozkwita. Jak podaje „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Rozwoju i Technologii, liczba firm aktywnych i zawieszonych, w których przedsiębiorcą jest osoba posiadająca obywatelstwo rosyjskie, wynosi obecnie 1732. W 1315 przypadkach są to – jak podkreśla resort w odpowiedzi dla „Rz” – „firmy prowadzone przez osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo rosyjskie”.

Czytaj więcej

W Polsce rośnie liczba firm prowadzonych przez Rosjan
06:03
12.09.2023

Putin spodziewa się wzrostu wymiany handlowej między Rosją a Chinami do 200 mld dolarów

Władimir Putin w czasie spotkania z wicepremierem Chin, Zhangie, Guoqingiem wyraził przekonanie, że wartość wymiany handlowej między Rosją a Chinami "w bliskiej przyszłości" wzrośnie do 200 mld dolarów. W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku, według Putina, wymiana handlowa między Rosją a Chinami osiągnęła wartość 120 mld dolarów, co stanowi wzrost rok do roku o 24 proc.

05:30
12.09.2023

Kyodo: Prywatny pociąg Kim Dzong Una przekroczył granicę Rosji

Kim Dzong Un wyjechał z Pjongjangu w niedzielę, swoim prywatnym pociągiem, o czym północnokoreańskie media poinformowały dopiero we wtorek. Kimowi towarzyszą przedstawiciele północnokoreańskich firm zbrojeniowych i przedstawiciele armii, a także minister spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un przyjechał pociągiem do Rosji
05:10
12.09.2023

Władimir Putin zaprasza do Rosji prezydenta Laosu

W czasie spotkania z wiceprezydent Laosu, Pany Yathotou, we Władywostoku, prezydent Rosji, Władimir Putin wyraził nadzieję, że w październiku spotka się w Rosji z prezydentem tego kraju, Thonglounem Sisoulithem. Putin podkreślał, że relacje między Rosją a Laosem rozwijają się w wielu sferach, "w tym w sferze wojskowej" - podaje Interfax.

05:09
12.09.2023

CNN: Decyzja w sprawie przekazania pocisków ATACMS Ukrainie jest bardzo prawdopodobna

Ukraina od dawna prosi USA o pociski, w które mogą być uzbrojone wyrzutnie rakiet HIMARS i które mogą precyzyjnie razić cele nawet na odległość 300 km, co oznacza, że ich zasięg jest większy niż zasięg brytyjskich pocisków powietrze-ziemia Storm Shadow, które Ukraina już otrzymała.

Czytaj więcej

CNN: Joe Biden bliski decyzji o wysłaniu pocisków ATACMS Ukrainie
04:39
12.09.2023

Zełenski: Rosja nie ma nadziei na zwycięstwo. Wróg liczy tylko na to, że nie wytrwamy

- Chociaż dziś jest 565 dzień tej wojny, wszyscy z nas i każdy z osobna na Ukrainie, muszą pozostać skupieni na obronie państwa tak jak byliśmy w pierwszych dniach. Rosja nie ma nadziei na zwycięstwo. Wróg liczy tylko, że nie wytrwamy. Ukraina musi wytrwać. Wszystko, co wzmacnia nas jest priorytetem. I tylko to jest priorytetem - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:37
12.09.2023

Obwód sumski ostrzelany 25 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna - podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.

04:35
12.09.2023

Uniwersytet w okupowanym Berdiańsku zmieniony w centrum rosyjskiej propagandy

Kanał "Berdiańsk Dziś" w serwisie Telegram informuje, że uniwersytet pedagogiczny w okupowanym Berdiańsku Rosjanie zamienili w "platformę do działań propagandowych". Na uczelni "okupanci uczą kolaborantów jak skutecznie niszczyć ukraińską tożsamość na okupowanych ziemiach" - czytamy.

04:31
12.09.2023

W poniedziałek wieczorem ukraińskie drony dwukrotnie atakowały miasto w obwodzie kurskim

11 września wieczorem doszło do dwóch ataków ukraińskich dronów na Rylsk, miasto w obwodzie kurskim - informuje gubernator tego obwodu, Roman Starowoit, na swoim kanale w serwisie Telegram. W czasie pierwszego ataku dron zrzucił ładunek wybuchowy, który uszkodził fasady dwóch budynków przy ulicy Lenina. W wyniku drugiego ataku uszkodzony został dach budynku administracyjnego.

04:28
12.09.2023

Rosja gotowa przekazać Korei Płd. informacje na temat wizyty Kim Dzong Una

Strona rosyjska jest gotowa poinformować Seul o wynikach wizyty przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, w Rosji, jeśli Korea Południowa wyrazi takie żądanie - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Andriej Rudenko. - Mamy ambasadę Korei Południowej w Moskwie, jeśli chcą, możemy dostarczyć im dostępne informacje - dodał. 

04:23
12.09.2023

Pieskow: Putin nie czuje potrzeby rozmowy z przywódcami państw Zachodu należących do G20

Brytyjski premier, Rishi Sunak, stwierdził, że Władimir Putin nie ma odwagi, by spotkać się z przedstawicielami grupy G20 (w szczycie tej grupy w Indiach brał udział szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow). W reakcji na to Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że "obecnie Putin nie czuje potrzeby spotkania się z tymi ludźmi, ponieważ takie spotkania nie mogą wnieść niczego konstruktywnego do naszej agendy". Jednocześnie rzecznik Kremla stwierdził, że Putin uczestniczy w licznych rozmowach na arenie międzynarodowej, "ale tylko w tych obszarach, które są konstruktywne i służą interesom" Rosji.

04:23
12.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 565