Kim Dzong Un przyjechał pociągiem do Rosji

Prywatny pociąg przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, dotarł do Rosji - podają japońskie media. Kim spotka się we Władywostoku z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Aktualizacja: 12.09.2023 07:09 Publikacja: 12.09.2023 05:29

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 566

Przyjazd pociągu Kim Dzong Una do Rosji pokazała już też rosyjska telewizja Rossija-1.

Amerykanie już w ubiegłym tygodniu informowali, że wkrótce może dojść do spotkania Putina z Kimem, w czasie którego obie strony mają negocjować dostawy uzbrojenia, zwłaszcza amunicji, z Korei Północnej do Rosji.

USA ostrzegają Koreę Północną, by ta nie dostarczała walczącej z Ukrainą Rosji uzbrojenia i grożą konsekwencjami, jeśli do takiej transakcji dojdzie.

Kim Dzong Un w Rosji: Towarzyszą mu przedstawiciele północnokoreańskich firm zbrojeniowych

Kim Dzong Un wyjechał z Pjongjangu w niedzielę, swoim prywatnym pociągiem, o czym północnokoreańskie media poinformowały dopiero we wtorek. Kimowi towarzyszą przedstawiciele północnokoreańskich firm zbrojeniowych i przedstawiciele armii, a także minister spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Kim Dzong Un przyjedzie do Rosji "w najbliższych dniach"

Japońska agencja Kyodo, powołując się na źródło w Rosji podała, że pociąg wiozący Kima dotarł na stację w Chasan, w Kraju Nadmorskim w Rosji. To jedyna stacja kolejowa na granicy między Rosją a Koreą Północną.

- To będzie pełnowymiarowa wizyta - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, mówiąc o wizycie północnokoreańskiego przywódcy w Rosji. - Obie delegacje odbędą negocjacje po których, jeśli będzie to konieczne, przywódcy będą kontynuować rozmowy w cztery oczy - dodał.

Putin bierze udział w Wschodnim Forum Ekonomicznym, które odbywa się we Władywostoku i które ma potrwać do 13 września.

Kimowi w czasie wizyty w Rosji towarzyszy m.in. dyrektor Departamentu Przemysłu Zbrojeniowego, Jo Chun Ryong

Z Kim Dzong Unem Putin spotka się zapewne na marginesie forum, chociaż jak dotąd nie potwierdzono czy rzeczywiście do spotkania dojdzie we Władywostoku, ani czy Kim weźmie udział w Forum.

Agencja Bloomberg podała, że Putin ma spotkać się z Kimem 13 września.

USA ostrzegają Koreę Północną: Nie dostarczajcie uzbrojenia Rosji

Przedstawiciele władz USA twierdzą, że między Koreą Północną a Rosją toczą się negocjacje ws. dostaw uzbrojenia i z pewnością będzie to jeden z tematów rozmów między Putinem a Kimem.

Jak dotąd Moskwa i Pjongjang zaprzeczały, jakoby Korea Północna dostarczała uzbrojenia Rosji.

Jednak fakt, że Kimowi towarzyszy m.in. dyrektor Departamentu Przemysłu Zbrojeniowego, Jo Chun Ryong wskazuje, że wizyta Kima w Rosji będzie skupiać się na współpracy w zakresie obronności.

Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, wezwała w poniedziałek Koreę Północną, by ta zastosowała się do swoich wcześniejszych zobowiązań i nie sprzedawała broni Rosji.

Departament Stanu USA ostrzegł, że jakakolwiek sprzedaż przez Koreę Północną broni Rosji naruszy liczne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W lipcu z wizytą w Korei Północnej przebywał minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, który został oprowadzony przez Kim Dzong Una po wystawie północnokoreańskiego sprzętu wojskowego.

Rosjanie w oficjalnych komunikatach nie wskazują, by rozmowy Putina i Kima miały dotyczyć kwestii dostaw uzbrojenia.

Wizyta Kim Dzong Una w Rosji to jego pierwsza zagraniczna wizyta od 2019 roku - wówczas również gościł w kraju Władimira Putina.

Przyjazd pociągu Kim Dzong Una do Rosji pokazała już też rosyjska telewizja Rossija-1.

Amerykanie już w ubiegłym tygodniu informowali, że wkrótce może dojść do spotkania Putina z Kimem, w czasie którego obie strony mają negocjować dostawy uzbrojenia, zwłaszcza amunicji, z Korei Północnej do Rosji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Dyplomacja
Reakcja Rosji na komunikat końcowy szczytu Sojuszu. "Musi zniknąć Ukraina, lub NATO"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą