Rosyjska straż graniczna źle uzbrojona. Obawia się rajdów Ukraińców

Rosyjscy pogranicznicy wyrażają te same obawy dotyczące swojego wyposażenia jak te, które są wyrażane przez rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Aktualizacja: 12.09.2023 07:03 Publikacja: 12.09.2023 06:55

Ukraiński operator drona

Ukraiński operator drona

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 566

Jak czytamy w analizie rosyjscy pogranicznicy wyrażają obawy dotyczące potencjalnych rajdów ukraińskich formacji na terytorium Rosji.

Rosyjska straż graniczna potrzebuje artylerii?

Rosyjski bloger wojskowy, który pracuje dla kremlowskiej Rady Praw Człowieka podkreśla, że pogranicznicy skarżą się, iż rosyjskie władze źle wyposażyły jednostki straży granicznej i nie były w stanie dostarczyć im odpowiedniej liczby systemów komunikacji cyfrowej, dronów rozpoznawczych i uderzeniowych, środków transportu oraz zasobów medycznych.

Czytaj więcej

CNN: Joe Biden bliski decyzji o wysłaniu pocisków ATACMS Ukrainie

Bloger dodaje, że takie skargi napływają niemal z wszystkich jednostek straży granicznej podległych rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa.

Bloger przypomina przy tym, że rosyjska straż graniczna utworzyła grupy zadaniowe, które uczestniczyły w radzieckiej inwazji na Afganistan w latach 80-tych i były uzbrojone w artylerię, lotnictwo i pojazdy opancerzone - jego zdaniem współczesna straż graniczna, w dobie wojny z Ukrainą, potrzebuje takiego samego wyposażenia.

Tymczasem, jak czytamy, pogranicznicy mieli otrzymać jedynie moździerze i pociski przeciwpancerne korzystając z "osobistych kontaktów w rosyjskiej armii". Dlatego wspominany bloger apeluje o lepsze wyposażenie straży granicznej i dostarczenie jej samobieżnych haubic i środków do walki radioelektronicznej. Szczególnie środków tych mają potrzebować jednostki straży granicznej z obwodów briańskiego, kurskiego i biełgorodzkiego, które graniczą z Ukrainą.

ISW ocenia, że nawiązania do czasów wojny w Afganistanie i wezwania do dostarczenia straży granicznej ciężkiego sprzętu wskazują, iż rosyjscy pogranicznicy obawiają się groźby ukraińskich rajdów na terytorium Rosji oraz ataków dronów na Rosję.

Na południu i wschodzie trwa kontrofensywa ukraińskich wojsk

Tymczasem, jak podaje ISW, Ukraińcy kontynuują ofensywę w obwodach donieckim i zaporoskim. 11 września ukraińska armia miała osiągnąć sukcesy w rejonie Bachmutu i w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

W rejonie Bachmutu ukraińskie oddziały miały w ciągu tygodnia wyzwolić ok. 2 km2 i poczynić zdobycie w rejonie strategicznie położonej wsi Kliszczijiwka (6 km na południowy-zachód od Bacmutu) i wsi Andrijiwka (9 km na południowy-zachód od Bachmutu).

Z kolei ukraińska wiceminister obrony, Hanna Malar podała, że ukraińska armia zdobyła 4,8 km2 terytorium w ciągu tygodnia walk na froncie południowym. Ukraińcy posunęli się naprzód m.in. w rejonie Robotyne i Werbowego, gdzie jakiś czas temu miało dojść do przełamania pierwszej linii obrony Rosjan.

We wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 760 żołnierzy, 4 568 czołgów, 8 778 pojazdów opancerzonych, 5 872 zestawy artyleryjskie, 764 wyrzutnie rakiet, 515 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 645 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 413 pojazdów (w tym cystern), 881 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić ok. 550 żołnierzy, osiem czołgów, 11 pojazdów opancerzonych i 33 zestawy artyleryjskie.

Jak czytamy w analizie rosyjscy pogranicznicy wyrażają obawy dotyczące potencjalnych rajdów ukraińskich formacji na terytorium Rosji.

Rosyjska straż graniczna potrzebuje artylerii?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Najemnicy z Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie. Ukraińcy: Wiedzą co ich czeka
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Konflikty zbrojne
Najemnicy z Kuby w rosyjskiej armii na Ukrainie. Rosja przerywa milczenie
Konflikty zbrojne
Szwajcarzy sprzedadzą czołgi Leopard 2. Niemcy uzupełnią zapasy
Konflikty zbrojne
Think tank: W rosyjskiej armii narastają napięcia. "Wśród nas są naziści"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Konflikty zbrojne
Trwa ucieczka tysięcy Ormian z Karabachu. Zwycięski Azerbejdżan chce kolejnych zdobyczy
Konflikty zbrojne
Ukraińcy ustalają, czy zabili dowódcę Floty Czarnomorskiej