04:44
12.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 566
00:12
12.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:59
12.09.2023

Prezydent Biden ma wkrótce podjąć decyzje ws. rakiet dalekiego zasięgu

Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden wkrótce podejmie ostateczną decyzję w sprawie wysłania po raz pierwszy na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu.

Źródła podają, że w ostatnich tygodniach dyskusje na temat wysłania wojskowych taktycznych systemów rakietowych dalekiego zasięgu, znanych również jako ATACMS, znacznie się nasiliły.

Urzędnicy twierdzą, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji o wysłaniu rakiet. Jednak „istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że stanie się to teraz niż wcześniej" – powiedział jeden z urzędników zaznajomionych z dyskusjami.  - O wiele większe. Tylko nie wiem kiedy - stwierdził.

23:43
11.09.2023

Kim Dzong Un „w niedzielę wyjechał pociągiem do Rosji”

Jak podają państwowe północnokoreańskie media, Kim Dzong Un opuścił Pjongjang w niedzielne popołudnie swoim prywatnym pociągiem i udał się do Rosji.

Rosyjska agencja TASS donosi, że podczas jego wizyty w Rosji północnokoreańskiemu przywódcy będą towarzyszyć wysocy rangą urzędnicy rządowi i wojskowi.

23:22
11.09.2023

Rosyjska Gwardia Narodowa rozpoczęła werbowanie byłych więźniów

Werbowani więźniowie walczyli wcześniej w Grupie Wagnera i zostali ułaskawieni przez Putina.

22:53
11.09.2023

Izraelski wywiad: Iran planował dostarczyć Rosji rakiety

Oprócz dronów, które Iran od około roku sprzedaje Rosji do wykorzystania w wojnie z Ukrainą, Teheran miał jej także dostarczyć rakiety krótkiego i dalekiego zasięgu - oświadczył szef Mosadu David Barnea.

Według dyrektora izraelskich służb wywiadowczych próby dostarczenia Rosji rakiet przez Iran nie powiodły się.

- Obawiamy się, że Rosjanie w zamian dadzą Irańczykom to, czego im brakuje - zaawansowaną broń, która z pewnością zagrozi naszemu pokojowi, a być może nawet naszemu istnieniu. Mam przeczucie, że w najbliższej przyszłości zostaną zawarte inne umowy  – powiedział David Barnea.

Minister obrony Izraela Yoav Gallant powiedział, że Iran buduje bazę lotniczą na terytorium kontrolowanym przez Hezbollah w południowym Libanie, 20 kilometrów od granicy z Izraelem.

22:26
11.09.2023

Wiosną największe ćwiczenia NATO od zimnej wojny

W ćwiczeniach weźmie udział także Szwecja, mimo że jej wniosku o przystąpienie do NATO nie ratyfikowały jeszcze Turcja i Węgry. Zwiększy to liczbę państw uczestniczących w Steadfast Defender do 32.

Czytaj więcej

"FT": NATO przygotowuje największe ćwiczenia wojskowe od czasów zimnej wojny
22:07
11.09.2023

Estonia i Łotwa kupią od Niemiec systemy obrony powietrznej IRIS-T za 360 mln euro

Umowa zakłada, że ​​zakup zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych trzech lat.

- Doświadczenia Ukrainy pokazują, jak ważne jest posiadanie nowoczesnego systemu obrony powietrznej, w porównaniu z obroną powietrzną krótkiego zasięgu. Z kolei system IRIS-T umożliwi skuteczną i wszechstronną obronę średniego zasięgu, jest także kompatybilne z systemami NATO, w ten sposób korzyść odniesie nie tylko Łotwa, ale także cały region – powiedziała łotewska minister obrony Ināra Mūrniece.

21:43
11.09.2023

Niemcy mogą nie wysłać rakiet Taurus na Ukrainę

„W tej wojnie nie ma automatyzmu” – powiedział reporterom Boris Pistorius na marginesie wizyty w Kolonii, dodając, że Niemcy nie są jeszcze w stanie podjąć decyzji, czy dostarczyć rakiety Taurus.

Czytaj więcej

Niemcy: Nawet jeśli USA wyślą Ukrainie ATACMS, my niekoniecznie wyślemy taurusy
21:22
11.09.2023

Rosja. Pułkownik Ministerstwa Obrony aresztowany za nielegalną demilitaryzację armii

Według śledczych pułkownik Timofiejew otrzymał łapówki od biznesmenów zajmujących się demilitaryzacją sprzętu wojskowego, wykorzystywanego m.in. jako pomniki.

Czytaj więcej

Przerabiali czołgi na pomniki. Pułkownik Ministerstwa Obrony aresztowany
20:58
11.09.2023

Ukraina zajęła majątek rosyjskiego propagandzisty

Rząd Ukrainy zatwierdził przeniesienie majątku objętego sankcjami rosyjskiego projektanta i propagandysty Artemija Lebiediewa do Funduszu Majątku Państwowego.

Chodzi o dwa apartamenty w Kijowie.

Artemij Lebiediew

Artemij Lebiediew

X/Nexta

20:38
11.09.2023

Wywiad: Rosja zaatakowała cywilny statek na Morzu Czarnym

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania ostrzegały w lipcu, że Rosja może rozszerzyć swoje ataki na ukraińską infrastrukturę zbożową, włączając w to ataki na statki cywilne na Morzu Czarnym.

Czytaj więcej

Rishi Sunak: Rosja zaatakowała rakietami cywilny statek na Morzu Czarnym
20:14
11.09.2023

Miedwiediew nawołuje do zerwania stosunków z UE

Były rosyjski premier i prezydent, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa federacji Rosyjskiej, napisał w charakterystycznym dla siebie stylu w wulgarnym poście na Telegramie, że Rosja nie powinna wprowadzać żadnych odwetowych ograniczeń wobec obywateli Unii Europejskiej, mimo że Rosjanie są dla UE "obywatelami drugiej kategorii".

Czytaj więcej

Miedwiediew sugeruje zawieszenie stosunków Rosji z państwami UE
19:48
11.09.2023

W Doniecku zginął rosyjski kolaborant

W Doniecku zginął współpracownik i propagandysta Giennadij Dubowoj. Został potrącony przez samochód.

Kolaborant walczył z AFU od 2014 roku, kiedy dołączył do prorosyjskich separatystów. Nazywany jest jednym z ideologów „Noworosji”.

Giennadij Dubowoj

Giennadij Dubowoj

X/Nexta

19:30
11.09.2023

Pierwsza rozmowa Umerow-Austin

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin pogratulował ministrowi obrony Ukrainy Rustemowi Umerowowi nominacji i powtórzył niezachwiane wsparcie USA dla Ukrainy.

"Sekretarz Austin przedstawił aktualne informacje na temat wysiłków USA w zakresie pomocy w zakresie bezpieczeństwa i wymienił poglądy z ministrem Umerowem na temat priorytetów wspierania bezpośrednich potrzeb Ukrainy na polu bitwy i wymogów w zakresie zdolności w perspektywie długoterminowej” - czytamy w oświadczeniu amerykańskiego resortu obrony.

Sekretarz Austin i minister Umerow omówili także porządek obrad spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

„Obydwaj przywódcy zobowiązali się do pozostania w bliskim kontakcie” – oznajmił Pentagon.

19:07
11.09.2023

Rząd niemiecki zamówił kolejnych 40 bojowych wozów  Marder dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na swojej stronie internetowej producent marderów, firma Rheinmetall, pisze, że łączna liczba tych bojowych wozów przekazanych Ukrainie sięgnie wkrótce 80 sztuk. 

21 marca 2023 roku na zlecenie Rządu Federalnego Niemiec koncern wyprodukował już dla Ukrainy pierwsze 20 bojowych wozów piechoty. W czerwcu koncern dostarczył Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejnych 20 bojowych wozów  Marder.

18:44
11.09.2023

Rosja buduje bazy wzdłuż granicy z Finlandią

W bazie wojskowej Alakurtti,gdzie mieści się rosyjska 80. Oddzielna Arktyczna Brygada Strzelców Motorowych., około 50 km od granicy, wzniesiono trzy duże budynki, i są to pierwsze od lat oznaki rozbudowy w tym miejscu.

Czytaj więcej

Rosja rozbudowuje bazy wojskowe wzdłuż granicy z Finlandią
18:19
11.09.2023

Rekordowo drogie paliwo w Rosji

Nie ma końca podwyżkom cen oleju napędowego w rosyjskim hurcie i detalu. Paliwo to idzie teraz głównie na potrzeby rosyjskich agresorów na Ukrainie. Rosyjscy kierowcy coraz mocniej odczuwają we własnym portfelu skutki rozpętanej przez Kreml wojny.

Czytaj więcej

Wojna uderzyła w stacje benzynowe Rosji. Diesel rekordowo drogi
17:58
11.09.2023

Lula wycofuje się z obietnic

Prezydent Brazylii wycofał się z obietnicy, że Władimir Putin nie zostanie aresztowany, jeśli przybędzie do jego kraju.

Czytaj więcej

Obiecał, że Putin nie będzie aresztowany. Prezydent Brazylii wycofuje się z obietnicy
17:42
11.09.2023

Premier Wielkiej Brytanii: 24 sierpnia Rosja wystrzeliła rakiety w statek cywilny

Rishi Sunak powiedział podczas wystąpienia w Izbie Gmin, że odtajnione informacje wywiadowcze ujawniają, że 24 sierpnia Rosja obrała za cel cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym.

Premier powiedział, że pod koniec zeszłego miesiąca rosyjskie wojsko użyło do ataku na statek "wielu rakiet".

17:14
11.09.2023

Rosja przejęła aktywa szwedzkiego producenta aut ciężarowych

Jak informuje Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu przejęte zostały zakłady należące do Volvo w Kałudze. Powstawało w nich około 15 tys. ciężarówek rocznie.

Czytaj więcej

Rosja wykupiła aktywa Volvo Trucks. Fabryka w Kałudze sprzedana
16:50
11.09.2023

Szwecja ponownie zwiększyła swój planowany budżet obronny na 2024 r.

Szwedzi zwiększyli  całkowity planowany na ten rok wzrost do 27 miliardów koron (2,44 miliarda dolarów), przekraczając w ten sposób próg NATO wynoszący 2 proc. PKB.

- Znajdujemy się w najpoważniejszej sytuacji w zakresie polityki bezpieczeństwa od zakończenia drugiej wojny światowej  - uzasadniał Jonson.

16:33
11.09.2023

Ukraińskie Ministerstwo Obrony komentuje atak na wieś w obwodzie czernihowskim

"Ich jedyną strategią jest terroryzm" - tak resort komentuje nocny atak na wieś Czajkyne w obwodzie czernihowskim.

16:15
11.09.2023

Ukraina „może latać F-16 do lutego”

Według dziennika „Wall Street Journal” ukraińskie szacunki wskazują, że Stany Zjednoczone mogłyby wyszkolić doświadczonych, anglojęzycznych pilotów myśliwców F-16 w ciągu zaledwie pięciu miesięcy.

Urzędnicy w Waszyngtonie byli bardziej powściągliwi w swoich szacunkach, sugerując, że piloci Kijowa będą gotowi do pilotowania odrzutowców dopiero w połowie 2024 roku.

15:59
11.09.2023

Ukraińcy podają, że zajęli platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu

O sprawie informuje ukraiński wywiad wojskowy, który podaje, że podczas "wyjątkowej operacji" żołnierze ukraińskich sił specjalnych zdobyli "cenne trofea".

Czytaj więcej

Platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu zajęte przez Ukraińców
15:44
11.09.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim, ranny mężczyzna

Ok. godz. 14:00 wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Sadowe w obwodzie chersońskim - podały lokalne władze informując, że w wyniku zdarzenia ranny został 50-letni mężczyzna, który sam zgłosił się do lekarzy o pomoc medyczną.

15:22
11.09.2023

Walka z korupcją na Ukrainie. Urzędniczka miała przepłacić za krajalnice, została zawieszona

Prokuratura miejska Kijowa podała, że zawieszona w czynnościach służbowych została kierowniczka wydziału oświaty rejonu dniprowskiego stolicy Ukrainy. Kobieta jest podejrzewana o to, że po zawyżonej cenie kupiła krajalnice do warzyw dla placówek gastronomicznych w schronach.

Sąd zastosował wobec podejrzanej środek zapobiegawczy w postaci aresztu domowego na okres dwóch miesięcy.

15:02
11.09.2023

Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w Kramatorsku

14:51
11.09.2023

Dodatkowe 20 mln euro od Niemiec dla Ukrainy

Niemcy przeznaczą dodatkowe 20 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy - ogłosiła w Kijowie szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Tym samym wartość niemieckiej pomocy wzrośnie w tym roku do 380 mln euro - dodała.

14:44
11.09.2023

"I tak to zrobicie". Kułeba ponagla Niemcy ws. pocisków Taurus

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła rano z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba powiedział, że omówił z nią sprawę dostaw środków obrony powietrznej. Mówił, że Ukraina potrzebuje większej liczby systemów, by chronić swoje porty. Dmytro Kuleba wezwał Berlin do jak najszybszego wysłania na Ukrainę rakiet Taurus, czyli pocisków manewrujących typu powietrze-ziemia. - I tak to zrobicie, to tylko kwestia czasu i nie rozumiem, dlaczego marnujemy czas - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie minister spraw zagranicznych Ukrainy.

14:33
11.09.2023

Rosjanie twierdzą, że 15 września wznowiony może zostać ruch na uszkodzonym odcinku Mostu Krymskiego

Wicepremier Rosji, Marat Chusnullin, oświadczył, że 15 września ruch na uszkodzonej w lipcowym ataku ukraińskich dronów morskich części Mostu Krymskiego może zostać wznowiony.

14:30
11.09.2023

Rekordowo duży diament znaleziony w Rosji. Firma, która go wydobyła, jest objęta sankcjami

Ponad 309 karatów – tyle wazy diament wydobyty przez rosyjski koncern Alrosa w Jakucji. To największe tego typu znalezisko od dekady – informują Rosjanie. Co stanie się z rekordowym diamentem? Z powodu sankcji jego sprzedaż może być wręcz niemożliwa.

Czytaj więcej

Rosjanie wydobyli rekordowo duży diament. Należy do firmy objętej sankcjami
14:08
11.09.2023

W okupowanych obwodach Ukrainy Rosjanie mieli szukać chętnych do udziału w pseudowyborach nawet na plażach

Szef Centralnego Komitetu Wykonawczego Jednej Rosji, Aleksander Sidiakin, pochwalił się, że na „nowych terytoriach” jego partia zdobyła 2,7 mln, co przekłada się na 75-80 proc. poparcia, w zależności od okupowanego regionu. Mniej więcej tyle, jak twierdzą okupacyjne władze, wyniosła też frekwencja. A to oznacza, że mieszka tam nieco ponad 3 mln „uprawnionych do głosowania”. Anektując te terytoria jesienią ubiegłego roku rządowa „Rosyjska Gazeta” informowała o 6,2 mln mieszkających tam ludzi. Zakładając, że jakaś część „nieuprawnionych do głosowania” to dzieci, gdzie Kremlowi wyparowała reszta?

Czytaj więcej

Rosjanie zorganizowali pseudowybory na okupowanej Ukrainie pod lufami karabinów
13:44
11.09.2023

Rosyjska obrona powietrzna strąciła drona nad obwodem kurskim

Informacje takie podaje rosyjskie Ministerstwo Obrony. Dron został strącony ok. 13:30 czasu moskiewskiego.

13:35
11.09.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim

Na wieś Kizomis w obwodzie chersońskim spadły ok. 12:40 cztery pociski. Jeden z nich trafił - i częściowo uszkodził - budynek administracyjny.

13:18
11.09.2023

Kreml potwierdza: Kim Dzong Un odwiedzi Rosję

"Kim Dzong Un złoży oficjalną wizytę w Federacji Rosyjskiej w nadchodzących dniach" - głosi komunikat służby prasowej Kremla.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Kim Dzong Un przyjedzie do Rosji "w najbliższych dniach"
13:01
11.09.2023

Rosyjski resort obrony poinformował o strąceniu drona nad obwodem biełgorodzkim

Strącony przez rosyjską obronę powietrzną ok. godziny 13:00 czasu moskiewskiego dron to trzeci ukraiński bezzałogowy statek powietrzny strącony nad obwodem biełgorodzkim 11 września. Dwa pozostałe zostały strącone ok. 1:20 czasu moskiewskiego.

12:22
11.09.2023

W ciągu tygodnia Ukraina wyzwoliła 4,8 km2 terytorium na południu

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram podała, że od początku kontrofensywy Zgrupowanie Wojsk "Tawria" walczące na południu Ukrainy, wyzwoliło 256,5 km2 terytorium Ukrainy.

12:15
11.09.2023

Rosyjskie koncerny walczą o odszkodowanie

Transnieft, domaga się od Rosnieftu odszkodowania o równowartości 210 mln zł.

Czytaj więcej

Kłótnia w kremlowskiej rodzinie: Transnieft sądzi się z Rosnieftem
12:12
11.09.2023

Kreml "nie widzi przesłanek" do rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą

- Po tym jak nasze wezwania do negocjacji zarówno do społeczności Zachodu, jak i do Ukrainy, pozostawały bez odpowiedzi, były odrzucane, zaczęła się specjalna operacja wojskowa (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.). Jeśli, oprócz metod wojskowych rozwiązywania naszych problemów, pojawią się przesłanki do wznowienia negocjacji (z Ukrainą) te negocjacje się rozpoczną. Teraz nie ma takich przesłanek - mówił Dmitrij Pieskow w rozmowie z rosyjską telewizją.

Czytaj więcej

Kreml: Nikt nie może równać się z Putinem. Ukraina? Nie ma o czym rozmawiać
11:44
11.09.2023

Policja z obwodu czernihowskiego pokazała skutki rosyjskiego ataku na wieś w obwodzie czernihowskim

W wyniku nocnego ataku z użyciem dronów-kamikadze na wieś w obwodzie czernihowskim częściowo zniszczone zostały dwa dwupiętrowe budynki mieszkalne.

11:31
11.09.2023

Średnia frekwencja w wyborach lokalnych w Rosji wyniosła 43,5 proc.

Informacje takie przekazała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej, Ełła Pamfiłowa. Między 8 a 10 września wybory do władz różnego szczebla odbywały się w 86 obwodach i innych regionach Federacji Rosyjskiej, w tym w nielegalnie anektowanych, okupowanych częściach Ukrainy.

11:27
11.09.2023

Suspilne: Ukraińskie siły specjalne przejęły kontrolę nad platformami wiertniczymi w pobliżu wybrzeży Krymu na Morzu Czarnym

Suspilne informuje, że Ukraińcy przejęli okupowane przez Rosję od 2015 roku platformy "wyszki Bojka". W czasie operacji ukraińscy komandosi mieli przejąć zapasy amunicji do śmigłowców i radar do wykrywania ruchu okrętów na Morzu Czarnym.

11:23
11.09.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 12 dronów-kamikadze

W czasie nocnego ataku powietrznego na Ukrainę ukraińska obrona powietrzna strąciła 12 dronów-kamikadze Shahed 136/131 oraz jednego drona nieustalonego typu nad obwodami zaporoskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim.

11:15
11.09.2023

Ukraińska armia miała osiągnąć sukcesy w rejonie lotniska w pobliżu Doniecka

Dotychczas Ukraińcy nie prowadzili ofensywy w rejonie Doniecka - od 4 czerwca Ukraińcy prowadzą kontrofensywę na trzech zasadniczych kierunkach: w rejonie Bachmutu, a także a zachodniej części obwodu zaporoskiego (kierunek melitopolski) oraz na granicy między obwodami zaporoskim i donieckim (kierunek berdiański).

Czytaj więcej

Nowy kierunek kontrofensywy? Ukraińcy zbliżają się do Doniecka
10:43
11.09.2023

Szefowa MSZ Niemiec: Rozszerzenie UE o Ukrainę "konieczną geopolityczną konsekwencją rosyjskiej wojny"

Annalena Baerbock, w czasie niezapowiedzianej wizyty w Kijowie oświadczyła, że "konieczną geopolityczną konsekwencją rosyjskiej wojny" z Ukrainą musi być rozszerzenie UE o Ukrainę. - Przygotowujemy decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych (z Ukrainą) - mówiła też Baerbock.

10:14
11.09.2023

Siły Powietrzne Ukrainy: Rosjanie wystrzeliwują mniej rakiet w naszą stronę

Liczba rakiet wystrzeliwanych przez rosyjską armię przeciw Ukrainie spadła w porównaniu do ubiegłego roku, ale liczba ataków z użyciem dronów wzrosła - oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat. Ihnat przypominał w ukraińskiej telewizji, że w 2022 roku zdarzały się ataki rakietowe, w czasie których Rosjanie wystrzeliwali ponad 50 pocisków, a czasem nawet do 100 dziennie. Obecnie, jak dodał, Rosjanie rzadziej używają rakiet, a częściej dronów-kamikadze.

10:08
11.09.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podaje, że mobilizacja i pobór pogarszają sytuację na rosyjskim rynku pracy

4 września 2023 roku prezydent Putin podpisał dekret poszerzający wyłączenie osób z wykształceniem informatycznym z poboru - przypomina resort obrony Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Brytyjski resort obrony: Rosjanom brakuje informatyków
09:50
11.09.2023

Bloomberg: 13 września może dojść do spotkania Władimira Putina z Kim Dzong Unem

Agencja Bloomberg pisze, że prezydent Rosji, Władimir Putin i przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, mogą spotkać się 13 września. Południowokoreańska telewizja podaje, że Kim Dzong Un "prawdopodobnie wyruszył już pociągiem do Rosji". Wcześniej amerykańskie media podawały, że szczyt może mieć miejsce we Władywostoku.

09:18
11.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 15,438 mln osób

Straż Graniczna podaje, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 29,2 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 28,2 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 13,701 mln osób.

09:10
11.09.2023

Prokudin o sytuacji w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 57 ataków w obwodzie chersońskim, odnotowano łącznie 250 pocisków m.in. z moździerzy, artylerii i wyrzutni Grad - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin dodając, że dwie osoby zostały ranne.

09:05
11.09.2023

Na Morzu Czarnym brak rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące

Według danych ukraińskiego wojska, na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni teraz dziewięć rosyjskich okrętów - żaden nie jest wyposażony w pociski manewrujące typu Kalibr.

09:00
11.09.2023

Szefowa MSZ Niemiec w Kijowie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła rano z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainę - podało DW. Szefowa niemieckiego MSZ zadeklarowała, że Niemcy nie przestają wspierać Ukrainy w jej obronie przed rosyjską agresją.

08:50
11.09.2023

Malar o postępach Ukraińców w rejonie Bachmutu

Na kierunku bachmuckim wojska ukraińskie od początku ofensywy wyzwoliły teren o powierzchni 49 kilometrów kwadratowych - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że w ubiegłym tygodniu ataki Rosjan na północnym odcinku tego frontu były nieskuteczne.

08:45
11.09.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow przekazał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby pod ostrzałem rosyjskiej artylerii znalazło się ok. 20 osad w regionie. Nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

08:35
11.09.2023

Ukraińskie dowództwo przewiduje mobilizację w Rosji

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że "ze względu na katastrofalne straty" wojsk rosyjskich "oczekuje się, że w najbliższej przyszłości rozpocznie się masowa przymusowa mobilizacja ludności w Federacji Rosyjskiej i na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy".

Według ukraińskiego dowództwa, mobilizacja może objąć, "według różnych szacunków", od 400 do 700 tys. osób, a część dokumentów na ten temat "trafiła już do internetu".

08:16
11.09.2023

Humeniuk: Rosjanie chcą zademonstrować dominację na Morzu Czarnym

W niedzielę rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk stwierdziła, że można mówić o intensyfikacji działań rosyjskiego lotnictwa taktycznego, szczegóglnie w rejonie Wyspy Węży, "gdzie zrzucane są od czasu do czasu kierowane bomby lotnicze".

W kolejnej wypowiedzi cytowanej przez ukraińską agencję Ukrinform Humeniuk oceniła, że uderzając na Wyspę Węży Rosja stara się zademonstrować swoją dominację na Morzu Czarnym oraz przekonać armatorów, że obszar wód terytorialnych Ukrainy oraz ukraińskie porty to tereny niebezpieczne.

07:59
11.09.2023

Ukraińska armia wyzwoliła część wsi Opytne, w rejonie Awdijiwki

Informacje takie przekazała na antenie ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar. Część miejscowości miała zostać wyzwolona w ubiegłym tygodniu. Ukraińcy utrzymują też kontrolę nad Awdijiwką i Marijinką.

07:35
11.09.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy: 470 tys. hektarów gruntów rolnych musi zostać rozminowane

Resort obrony Ukrainy podał, że na terenach wyzwolonych przez ukraińską armię 470 tys. hektarów gruntów rolnych musi zostać sprawdzone przez saperów pod kątem obecności min.

07:04
11.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 210 żołnierzy, 4 560 czołgów, 8 767 pojazdów opancerzonych, 5 839 zestawów artyleryjskich, 760 wyrzutni rakiet, 512 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 628 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 370 pojazdów (w tym cystern), 877 jednostek sprzętu specjalnego.

07:02
11.09.2023

Kontrofensywa: Ukraińcy mieli wyzwolić 1,5 km2 terytorium w rejonie Robotyne

O postępach poinformował Ołeksandr Sztupun rzecznik południowego zgrupowania ukraińskich wojsk.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Rosyjskie źródła mówią o przewadze Ukrainy w zakresie artylerii
07:01
11.09.2023

W Krzywym Rogu rozległy się eksplozje

O eksplozjach informują zarówno mieszkańcy miasta, jak i stojący na czele lokalnej administracji Ołeksandr Wikuł.

06:34
11.09.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o dwóch dronach strąconych w nocy nad obwodem

O zestrzeleniu dronów informowało też Ministerstwo Obrony Rosji.

06:09
11.09.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Ponad 30 potyczek na froncie w ciągu doby

Z informacji przekazywanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili pięć ataków rakietowych, 87 ataków powietrznych oraz 44 ostrzały artyleryjskie i rakietowe celów na Ukrainie. Rosjanie atakowali też Ukrainę przy użyciu 33 dronów-kamikadze z których 26 zostało zniszczonych przez obronę powietrzną. W wyniku ataków Rosjan uszkodzonych zostało ponad 100 budynków mieszkalnych i innych obiektów infrastruktury cywilnej.

05:50
11.09.2023

Szefowie MSZ Rosji i Korei Południowej rozmawiali na marginesie szczytu G20

MSZ Korei Południowej w komunikacie wydanym po spotkaniu poinformował, że Park Jin zaapelował do Rosji o "konstruktywną współpracę" na forum RB ONZ w celu "rozwiązania północnokoreańskiego problemu".

05:08
11.09.2023

W okupowanych częściach Ukrainy rosyjska partia prezydencka, Jedna Rosja, miała zdobyć co najmniej 70 proc. głosów

Rada Europy nazwała tygodniowe wybory, przeprowadzane w okupowanych częściach obwodu donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego mianem "jawnego naruszenia prawa międzynarodowego". Ukraina i jej sojusznicy wskazują, że Rosja, przeprowadzając wybory lokalne na okupowanej Ukrainie, chce wzmocnić swoją kontrolę nad zajętymi ziemiami wschodniej i południowej Ukrainy.

Czytaj więcej

Wybory lokalne w Rosji: Partia Putina "wygrywa" na okupowanej Ukrainie
04:37
11.09.2023

Wołodymyr Zełenski informuje o postępach ukraińskiej kontrofensywy

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówiąc o sytuacji na froncie stwierdził, że w ciągu ostatnich siedmiu dni Ukraińcy posunęli się naprzód. - Jest ruch na kierunku tawryjskim (froncie południowym - red.). Jest ruch na kierunku bachmuckim - mówił Zełenski. Prezydent Ukrainy dodał, że w rejonie Kupiańska i Łymanu oraz Awdijiwki i Marijinki Ukraińcy "utrzymują pozycje". - Każdego tygodnia nasi wojownicy utrzymują inicjatywę w rękach Ukrainy - dodał Zełenski.

04:34
11.09.2023

W nocy na części Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że obwody dniepropietrowski, kirowogradzki, mikołajowski, zaporoski i doniecki są zagrożone atakiem dronów-kamikadze. Dwie grupy takich dronów miały zostać wysłane przeciwko celom w rejonie Krzywego Rogu. W stronę Krzywego Rogu Rosjanie wystrzelili też pociski manewrujące.

04:31
11.09.2023

W okupowanych częściach Ukrainy dzieci, bez rosyjskiego paszportu, nie mogą uczęszczać do szkół sportowych

Informacje takie podaje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy poświęcony sytuacji na okupowanych częściach Ukrainy. Z jego informacji wynika, że nastolatkowie, którzy skończyli 14 lat, muszą posiadać rosyjski paszport, aby uczęszczać do szkół sportowych, co ma być elementem presji na mieszkańców, by przyjmowali rosyjskie obywatelstwo.

04:28
11.09.2023

Gubernator obwodu moskiewskiego ponownie wybrany na to stanowisko

Andriej Worobiow wygrał wybory na gubernatora Moskwy - informuje Interfax. Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej, po przeliczeniu 92,84 proc. głosów oddanych w wyborach podała, że Worobiow uzyskał 83,71 proc. głosów. Drugie miejsce zdobył kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, wiceprzewodniczący moskiewskiej Dumy, Aleksandr Naumow, na którego zagłosowało 6,27 proc. wyborców.

04:27
11.09.2023

Władimir Putin jedzie do Władywostoku

We Władywostoku rosyjski prezydent weźmie udział w VIII Wschodnim Forum Ekonomicznym. Amerykański wywiad podawał wcześniej, że we Władywostoku może też dojść do spotkania Putina z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem.

04:24
11.09.2023

W nocy, nad obwodem biełgorodzkim, strącone zostały dwa ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony zostały strącone przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. Do ich zestrzelenia doszło ok. 1:20 czasu moskiewskiego.

04:24
11.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 564