04:42
11.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 565
00:25
11.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:22
11.09.2023

Zełenski: Ukraińscy żołnierze robią postępy na froncie

W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społeczenościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ciągu ostatniego tygodnia wojska ukraińskie poczyniły postępy. Dodał, że "jest ruch" na kierunkach tawrijskim i bachmuckim.

Zełenski przekonywał, że Ukraińcy utrzymują pozycje w rejonach Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki i Marjinki.

23:58
11.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w niedzielę wojska rosyjskie 24 razy atakowały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 123 eksplozje. Według tego źródła, Rosjanie używali głównie moździerzy. Brak informacji o ofiarach w ludziach.

23:30
11.09.2023

Jaką taktykę zastosuje Rosja?

Zdaniem rzeczniczki ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalii Humeniuk, w okresie jesieni i zimy wojska rosyjskie będą stosowały taktykę "uderzeń mieszanych", tzn. będą atakowały cele na Ukrainie za pomocą rakiet oraz dronów. Według niej, prawdopodobnym celem ataków będą obiekty infrastruktury energetycznej.

23:02
11.09.2023

Żałoba w Sumach

Rada miasta Sumy ogłosiła 11 września dniem żałoby w mieście z powodu śmierci 64-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu na skutek ran odniesionych w ataku rakietowym przeprowadzonym przez wojska rosyjskie 8 września.

22:35
11.09.2023

Gen. Petraeus liczy, że Ukraina szybciej otrzyma F-16

W wywiadzie dla "The Telegraph" generał David Petraeus, były dowódca sił koalicyjnych w Iraku, były dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie i były szef CIA wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie system rakietowy ATACMS, który pozwoliłby wojskom ukraińskim razić cele w odległości ok. 300 km.

- Mam też nadzieję, że samoloty trafią do arsenału szybciej, niż się obecnie przewiduje - dodał, odnosząc się do obiecanych Ukrainie myśliwców F-16.

22:06
11.09.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że w godzinach popołudniowych wojska rosyjskie ostrzelały teren dwóch rejonów regionu. Uszkodzone zotało mienie prywatne, nie było ofiar w ludziach.

21:40
10.09.2023

Ile wyniesie wzrost PKB Ukrainy?

- Wzrost PKB będzie na poziomie 4 proc. Sceptycy twierdzą, że wzrost wyniesie około 3 proc. Odnotowujemy poprawę w głównych branżach - stwierdziła szefowa ukraińskiego resortu gospodarki. Według Julii Swyrydenko, zbiory zbóż na Ukrainie wyniosą około 50 mln ton. - Mamy pewne problemy z eksportem, ale myślę, że dzięki alternatywnym trasom sytuacja się poprawi - oświadczyła wicepremier Ukrainy.

21:25
10.09.2023

Japonia gotowa przyłączyć się do odbudowy Ukrainy

Japońskie firmy są gotowe wziąć udział w odbudowie Ukrainy, oferują szereg nowoczesnych technologii, które pomogą przyspieszyć ożywienie gospodarcze - podaje agencja Ukrinform, przytaczając przebieg rozmów wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julii Swyrydenko z przedstawicielami delegacji japońskiego biznesu.

20:56
10.09.2023

Rosyjskie firmy mają za dużo rupii

Rosyjskie koncerny handlujące z Indiami nie mają co robić z miliardami rupii, które co miesiąc zasilają ich konta. Kreml interweniuje.

Czytaj więcej

Rośnie góra rupii w Rosji. Nie wiadomo, co z nimi robić
20:43
10.09.2023

Kobieta ranna w Chersoniu

Chersońska administracja wojskowa podała, że w godzinach popołudniowych siły rosyjskie ostrzelały rejon Suworowski miasta Chersoń, a w wyniku ataku ranna została 69-letnia kobieta.

20:21
10.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziesięć ataków na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uszkodziły osiem rosyjskich jednostek artyleryjskich.

19:52
10.09.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie pięć ataków rakietowych i 81 uderzeń z powietrza, a także 27 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, są zabici i ranni wśród ludności cywilnej, a ponad sto prywatnych budynków i obiektów infrastruktury cywilnej zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

19:20
10.09.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie ukraińskie dowództwo oświadczyło, że w ciągu ostatniej doby doszło do 25 starć bojowych. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przeprowadzali naloty m.in. na cele w obwodach sumskim, charkowskim i ługańskim.

Ukraińcy podali, że na kierunku bachmuckim ukraińscy żołnierze skutecznie powstrzymują wojska rosyjskie. "Na kierunku Awdijiwki Siły Obronne odparły ataki wroga" - czytamy. Według komunikatu, wojska ukraińskie odpierają także ataki Rosjan na kierunku Marjinki.

Sztab Generalny Ukrainy podał w komunikacie, że trwa ukraińska ofensywa na kierunku Melitopola.

18:55
10.09.2023

Rozminowanie w obwodzie chersońskim

Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że na terenie okupowanym wcześniej przez wojska rosyjskie w regionie saperzy skontrolowali dotąd obszar o powierzchni 86 tys. hektarów, znajdując i rozbrajając przy tym 97 tys. obiektów wybuchowych.

18:37
10.09.2023

Humeniuk o rosyjskim lotnictwie w rejonie Wyspy Węży

- Można mówić o pewnej intensyfikacji działań lotnictwa taktycznego wroga, które staje się bardziej aktywne, w szczególności w rejonie Wyspy Węży, gdzie zrzucane są od czasu do czasu kierowane bomby lotnicze - oświadczyła rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk dodając, że to kontynuacja rosyjskiej presji na żeglugę cywilną.

18:17
10.09.2023

Doniesienia o eksplozji w Melitopolu

Rosyjskie media donoszą, że w Melitopolu doszło do eksplozji, aktywowany został system obrony powietrznej.

Melitopol to miasto w południowo-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie zaporoskim. Od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę Melitopol znajduje się pod rosyjską okupacją.

17:55
10.09.2023

Rosyjskie Iskandery wzdłuż granicy z Ukrainą

Wzdłuż granicy z Ukrainą Rosja rozmieściła 46 wyrzutni systemu rakietowego Iskander - oświadczył Wadym Skibicki z Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, czyli ukraińskiego wywiadu wojskowego, dodając, że pociski wykorzystywane są do niszczenia obiektów ukraińskiej infrastruktury cywilnej.

17:28
10.09.2023

Porozumienie ws. reaktorów modułowych

Ukraiński państwowy operator elektrowni jądrowych Energoatom oraz amerykańska firma Westinghouse podpisały memorandum w sprawie współpracy w zakresie wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR) AP300 na Ukrainie - podała agencja Interfax-Ukraina.

17:02
10.09.2023

Eksplozja miny w obwodzie charkowskim

W miejscowości Andrijiwka w obwodzie charkowskim podczas żniw kombajn wjechał na rosyjską minę - podał regionalny oddział Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Według tego źródła, kierujący pojazdem został lekko ranny i odmówił hospitalizacji.

16:40
10.09.2023

Ukraińskie władze o ostatnich stratach wojsk rosyjskich

W ciągu tygodnia od 4 do 10 września straty wojsk rosyjskich na Ukrainie wyniosły 3970 żołnierzy oraz m.in. 78 czołgów i 106 bojowych wozów opancerzonych - podał w mediach społecznościowych wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Pawluk.

16:17
10.09.2023

Na Ukrainie zginęli wolontariusze

Na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojsko ostrzelało pojazd, którym podróżowali zagraniczni wolontariusze. Organizacja Road to Relief podała, że wolontariusze udawali się ze Słowiańska w rejon Bachmutu, by ocenić potrzeby cywilów. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne. Organizacja przekazała, że zginął obywatel Kanady, hiszpańskie władze potwierdziły natomiast śmierć 32-letniej Hiszpanki.

15:48
10.09.2023

KE: Rosyjskie auta nie mają wstępu na teren Unii

Wjazd na teren UE samochodami na rosyjskich rejestracjach jest zakazany. Podobnie jest z wwożonymi smartfonami, laptopami, biżuterią, jachtami czy futrami. Celnicy je zarekwirują.

Czytaj więcej

Rosjanie nie wyjadą do UE swoim autem. Nie wwiozą też smartfona czy biżuterii
15:19
10.09.2023

Kiedy Rosja wróci do umowy zbożowej? Deklaracja Ławrowa

- Kiedy wszelkie niezbędne działania w celu usunięcie przeszkód w eksporcie naszego zboża i nawozów zostaną wdrożone, tego samego dnia powrócimy do kolektywnej realizacji ukraińskiej części "inicjatywy czarnomorskiej" - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie G20 w Delhi, odnosząc się to tzw. umowy zbożowej.

Zawarta przy współudziale Turcji i ONZ umowa wygasła, w lipcu Rosja nie zdecydowała się na kolejne przedłużenie okresu obowiązywania porozumienia.

14:46
10.09.2023

Ukraińskie wojsko wyzwoliło kolejne 1,5 km kw. w pobliżu miejscowości Robotyne 

- Kontynuujemy drobne postępy w rejonie miejscowości Robotyne. Wyzwoliliśmy około 1,5 kilometra kwadratowego naszego ukraińskiego terytorium - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, tj. w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.

- Rosjanie trzymają się każdego metra naszej ukraińskiej ziemi, nie można powiedzieć, że uciekają, prowadzone są ciężkie walki - dodał.

14:19
10.09.2023

Rosja zwiększa produkcję artylerii, ale to wciąż za mało

Rosja może być w stanie zwiększyć produkcję pocisków artyleryjskich w ciągu najbliższych kilku lat do około 2 milionów rocznie, co stanowi około dwukrotność niektórych wcześniejszych zachodnich kalkulacji, ale wciąż jest dalekie od potrzeb Moskwy związanych z wojną na Ukrainie.

Zachodni urzędnik, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, oszacował, że Rosja wystrzeliła w zeszłym roku od 10 do 11 milionów pocisków na Ukrainie. 

- Jeśli w zeszłym roku zużyłeś 10 milionów nabojów i jesteś w środku walki, a możesz wyprodukować tylko 1 do 2 milionów nabojów rocznie, nie sądzę, że jest to bardzo silna pozycja - ocenił.

14:16
10.09.2023

Generał USA: Pogoda pozostawia Ukrainie 30-45 dni na aktywną ofensywę

Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, generał Mark Milley uważa, że Ukrainie pozostało około półtora miesiąca na aktywne prowadzenie działań wojennych, zanim jesienna pogoda stworzy niesprzyjające warunki.

- Ukraińcy jeszcze nie zawiedli, ta bitwa nie została jeszcze przegrana, nie zakończyli jeszcze fazy bojowej tego, co próbują zrobić. Więc zobaczymy, jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jak to się skończy - powiedział.

14:15
10.09.2023

Ochotnicy pilnują rosyjskich lotnisk

Rosjanom brakuje żołnierzy, dlatego do ochrony rosyjskich lotnisk kierowani są ochotnicy - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Z powodu braku wojska Rosja tworzy ochotnicze patrole do ochrony lotnisk
13:14
10.09.2023

Rumunia wzywa rosyjskiego charge d'affaires w związku z fragmentami dronów

Rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało rosyjskiego charge d'affaires po odkryciu na rumuńskiej ziemi nowych fragmentów drona podobnego do tych używanych przez rosyjskie wojsko.

W sobotę rumuńskie władze znalazły kolejne fragmenty dronów na swoim terytorium.

13:00
10.09.2023

Wywiad wojskowy: Ponad 420 tys. rosyjskich żołnierzy rozmieszczonych na okupowanych terytoriach 

Ponad 420 tys. Rosjan jest rozmieszczonych na okupowanych terytoriach Ukrainy - powiedział Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Od września Rosja nadal częściowo okupowała obwody chersoński, zaporoski, doniecki i ługański, w tym dwie stolice regionalne Donbasu - Donieck i Ługańsk od 2014 roku.

12:52
10.09.2023

Ataki ukraińskich dronów biją w rosyjskie linie lotnicze

Linie lotnicze, które lądują w Moskwie, cierpią z powodu rekordowej liczby przekierowań. Dodatkowe koszty idą w setki tysięcy dolarów. To efekt udanych ataków ukraińskich dronów.

Czytaj więcej

Lecą do Moskwy, nie wiedzą, gdzie wylądują. Efekt ataków ukraińskich dronów
12:22
10.09.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o stłumieniu przenikania ukraińskich dywersantów na Krym 

W nocy rosyjskie wojsko zniszczyło na Morzu Czarnym trzy łodzie z grupami desantowymi ukraińskich sił zbrojnych, które zmierzały na Krym - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

11:46
10.09.2023

Ukraińska armia: Rosyjski most na Krymie wciąż nie może normalnie funkcjonować

Nielegalnie zbudowany przez Rosję most krymski, który łączy okupowany Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim, nadal nie jest w stanie normalnie funkcjonować po lipcowej eksplozji, która go uszkodziła - poinformowała  rzeczniczka ukraińskiego Południowego Dowództwa Operacyjnego Natalia Humeniuk.

11:24
10.09.2023

Korea Południowa przekaże Ukrainie pomoc w wysokości 2 mld dolarów

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zapowiedział w niedzielę, że kraj przekaże Ukrainie dodatkową pomoc w wysokości 2 miliardów dolarów, począwszy od 2025 roku, oprócz 300 milionów dolarów obiecanych wcześniej na przyszły rok.

10:39
10.09.2023

Agencja Reutera opublikowała poufne informacje dotyczące ukraińskiej obrony?

Agencja informacyjna Reuters opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcia pokazujące pracę ukraińskiego systemu obrony powietrznej podczas nocnego ataku dronów na Kijów. Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że "odpowiednie służby" powinny sprawdzić, czy zdjęcia nie zawierają wrażliwych informacji.

- Wszystkie publikacje są sprawdzane przez wroga, to oczywiste. Wszystkie informacje, nawet w komentarzach, trafiają do ich służb, które wyciągają wnioski na temat wszystkiego: lokalizacji, miejsca pobytu, sił i środków - powiedział Ihnat.

10:14
10.09.2023

Burmistrza Melitopola: Rosjanie ustawili własne wieże telefoniczne mieście, aby podsłuchiwać

Burmistrz okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow, poinformował, że Rosjanie zainstalowali w mieście kamery wideo i wieże telefoniczne, aby kontrolować lokalnych mieszkańców.

09:37
10.09.2023

Erdogan namawia G20 do spełnienia rosyjskich żądań w sprawie umowy zbożowej

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał kilku przywódców G20 do spełnienia niektórych żądań Rosji, aby przywrócić porozumienie, które pozwoliło na dostawy ukraińskiego zboża i obniżyło światowe ceny żywności.

Czytaj więcej

Erdogan próbował dyskretnie przekonać przywódców G20 do spełnienia części warunków Rosji
09:27
10.09.2023

Były ambasador Niemiec w Polsce: Merkel wiedzę o Rosji czerpała od Putina

- Najważniejszym źródłem informacji kanclerz Merkel o Rosji były bezpośrednie kontakty z Putinem. Zawsze twierdziła, że bardzo wcześnie go rozszyfrowała. A jednak nigdy nie zaczęła inwestować w obronę czy ograniczać zależności od rosyjskich nośników energii - mówi Arndt Freytag von Loringhoven.

Czytaj więcej

Arndt Freytag von Loringhoven: Angela Merkel wiedzę o Rosji czerpała od Putina
09:07
10.09.2023

ISW: Ukraina dokonuje postępów w Doniecku i Zaporożu

Ukraina poczyniła postępy w strefie przygranicznej Donieck-Zaporoże, w zachodniej części obwodu zaporoskiego, a także na południe od Bachmutu - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wcześniej w tym tygodniu ukraiński sztab generalny poinformował, że wojsko zdobyło tereny na południe od Kliszczijiwki w obwodzie donieckim i na południe od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.

08:23
10.09.2023

Rosjanie stracili w ciągu doby 490 żołnierzy oraz 26 czołgów i pojazdów opancerzonych

Straty bojowe Rosji od rozpoczęcia pełnej ofensywy przeciwko Ukrainie wynoszą około 268 630 żołnierzy.

08:08
10.09.2023

Ukraińcy strącili w nocy 26 rosyjskich dronów

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wystrzelili w nocy 33 drony kamikadze, z których 26 zostało zniszczonych.

07:42
10.09.2023

Atak powietrzny na Kijów. Jedna osoba ranna

Odłamki z drona spadły w co najmniej czterech w Kijowie. W wyniku ataku, do którego doszło w nocy, ranna została jedna osoba.

Interweniować musiały służby ratunkowe, ponieważ elementy rosyjskiej maszyny wywołały pożar.

W rejonie szewczenkowskim doszło do pożaru budynku. Został on ugaszony przez mieszkańców.

07:25
10.09.2023

Władze Brazylii nie aresztują Putina, jeśli przyleci na szczyt G20 w Rio de Janeiro

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva zaprasza prezydenta Rosji na szczyt. Sam również zapowiada, że przybędzie do Rosji nas szczyt BRICS.

Czytaj więcej

Lula: Putin nie zostanie aresztowany na szczycie G20 w Brazylii w 2024 roku
07:14
10.09.2023

Ukraina nie planuje przerywać natarcia wraz z końcem lata

Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego zapowiedział, że ofensywa będzie kontynuowana mimo nadejścia gorszych warunków pogodowych na froncie.

Czytaj więcej

Kiedy Ukraina przerwie kontrofensywę? Koniec lata nie wpłynie na decyzję dowódców
06:45
10.09.2023

Trudeau: Putin nie przerysuje mapy tak, jak mu się podoba 

Premier Kanady Justin Trudeau wydał oświadczenie w odpowiedzi na "fikcyjne wybory" przeprowadzone przez Rosję w okupowanych regionach Ukrainy.

"Kanada nie uznaje i nigdy nie uzna wyników tych fikcyjnych wyborów ani próby nielegalnej aneksji Ukrainy przez Rosję" - przekazał. "Te pozorowane wybory stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych... Putin nie przerysuje mapy tak, jak mu się podoba, a terytorium Ukrainy pozostanie terytorium Ukrainy" - dodał.

06:43
10.09.2023

Ukraiński Minister obrony chce wprowadzić stanowisko wojskowego rzecznika praw obywatelskich

Nowo mianowany minister obrony Rustem Umerow zapowiedział, że planuje wprowadzić nowe stanowisko wojskowego rzecznika praw obywatelskich, który "zajmowałby się wojskowymi potrzebami naszych żołnierzy".

Wojskowy rzecznik praw obywatelskich zapewniłby sprawiedliwe traktowanie obaw zgłaszanych przez członków ukraińskich sił zbrojnych i broniłby ich praw, gdy napotkają problemy.

06:22
10.09.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 563